Příliš vysoké cenové náklady?

Poradna při řešení nejrůznějších problémů spojených s provozem virtuálních serverů.
fastmancz
Příspěvky: 11
Registrován: ned 23. lis 2014 9:34:24

Příliš vysoké cenové náklady?

Příspěvek od fastmancz »

Dobrý den,

Mám tady problém s cenovými náklady za server. Někdy se mi zdá, že je to trochu nespravedlivé ba i nelogické. Třeba nechápu, proč platím HDD prostor, HDD operaci (ta mimochodem bere opravdu hodně) například - změní se mapa ve hře nebo se zapne server v určitou dobu a hned se denní náklad bere pomalu k 1,-Kč. Další věcí je Příchozí a odchozí NET (odchozí NET, bych nejraději zastavil, protože se mi zdá, že bere nějak moc kreditů). Tady mě napadá jediná věc, co když toho někdo zneužije a bude dělat DDOS útok, to je několik požadavků a tím přijdu o dost kreditů. Nicméně nechápu, proč není volný traffic aspoň 100-200 GB/měsíc. Chápu, pro normální web je to OK, ale pro herní server je to nemožné hostovat. Včera nás hrálo na serveru asi cca 15 lidí z 20 (jeden server), který si za den naúčtoval 8.14,-Kč což by dělalo 8.14*30=244,-Kč/měsíc a to pouze pro jeden server. Sami musíte určitě uznat, že web nebude brát tolik, jako herní server, že ty náklady pro uživatele budou větší. Co se týče vašich serverů, tak jsou úplně v pohodě (žádný lag).

Jenom podotknu, že server běžel na opravdu nízké konfiguraci (co se týče herního serveru, tak je to opravdu málo):
(2 CPU 1,6 Ghz ; 1 GB RAM ; 15 GB HDD).

Viz: 21:10:00 - 21:15:00 ; 20:50:00 ; 20:40:00 ; 17:00:00 ; 16:55:00 ; 16:50:00 ; 16:45:00 ; 16:20:00 atd.. (Doba, kdy hranice byla 0,1xxxxx). To se potom jednoduše dostane do 1 a více,-Kč za den.

http://ctrlv.cz/8d41
http://ctrlv.cz/wGlM

Děkuji Vám za odpověď.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš vysoké cenové náklady?

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,

vždy tomu bylo tak, že herní aplikace, potažmo hry, patřily k těm nejnáročnějším na systémové prostředky. Proto každý hráč "tuní" svůj herní stroj tak, aby z něj vymáčkl co nejvíce výkonu.
Stejně je to u herních serverů. S rostoucím počtem uživatelů rostou nároky na systémové prostředky. I tak si ale myslím, že se 4smart.cz vyplatí.
Pokud Vás včera hrálo 15 a celková spotřeba kreditu roste na předpokládanych 244 Kč za MĚSÍC, potom budou náklady na jednoho člověka cca 17 Kč měsíčně.
To si myslím, že se celkem dost vyplatí. Holt zadarmo to nebude nikdy. Bohužel 4smart.cz implementačně neumožňuje zohlednit účtování v závislosti na nasazených aplikacích.
Šlo by toho snadno zneužívat a ve výsledku by se nám to nevyplatilo. Znamenalo by to udělat z virtuálních serverů 4smart.cz službu se závazky (smlouva + podpis) a nějakým způsobem kontrolovat, zda uživatel dodržuje pravidla.
To je ale celkem nelogické a někdo by s tím mohl mít problém, že mu koukáme pod prsty, co dělá ve svém VPS.

Proč účtujeme diskové operace? Účtováním za tuto položku se snažíme přimět uživatele k tomu, aby minimalizoval, pokud to jde, práci své aplikace s diskem. Vysoký počet diskových operací
na HW uzlu vede k horší odezvě při ukládání/čtení z disku, pokud požadovaná data nejsou někde v cache. V minulosti jsme problém s vysokou odezvou řešili a citlivé na něj jsou zejména VoIP ústředny,
na jejichž provoz se zaměřujeme. Většina našich úložišť jsou sice SSD disky, ale bez pevných magnetických disků se zatím úplně obejít nelze.
Z Vašich grafů je ale patrné, že diskové operace nejsou až tak významnou položkou ve vyúčtování. Protože nasazujeme prioritně právě SSD disky, je cena tohoto systémového prostředku stanovena právě jako
nejnižší možná, chcete-li "zanedbatelná".

Neúčtovat odchozí NET traffic nelze. Bylo by to nelogické a opět by se nám to nevyplatilo. Hypoteticky, pokud by někdo zneužil Váš VPS (kompromitace) a použil jej jako součást botnetu k realizaci DDoS,
pak by šlo o nezanedbatelné částky za odchozí traffic, které by nám ke konci měsíce naúčtoval náš poskytovatel konektivity, a asi by se nám z toho protočily panenky.


Naštěstí 4smart.cz implementuje vlastní chytrý firewall, který dokáže rozpoznat určité typy DoS a DDoS útoků a útočníka automaticky zablokuje. Stejně jako funkcionalitu, která u každého VPS sleduje spotřebu kreditu za systémové prostředky,
a pokud je spotřeba kreditu neobvykle vysoká, informuje uživatele emailem, případně VPS zastaví, pokud má uživatel tuto volbu povolující zastavení VPS v administraci povolenou.

Proč nenabízíme 100-200 GB trafficu zdarma, protože 4smart.cz je služba bez závazků, která účtuje za skutečně spotřebované systémové prostředky. Nic nepodepisujete a k ničemu se neuvazujete. Odejít od nás tak můžete kdykoliv.
Pokud bychom toto zavedli, pak budeme jistě opět ztrátoví. Domnívám se, že spousta lidí, právě z hráčské komunity, by tohoto zneužívala. Soudě dle Vašich grafů je odchozí traffic systémový prostředek, který tvoří nezanedbatelnou část vyúčtování.

Samozřejmě uznávám, že provozování pouze webu má obvykle nižší náklady na systémové prostředky, ale to opět platí s ohledem na jeho návštěvnost a škálovanost. Máme tu weby, které jsou nákladnější na provoz než Váš herní server.

J.M.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš vysoké cenové náklady?

Příspěvek od xsouku04 »

Co se týče přenosu dat. Přenosy dat v rámci ČR jsou levné, ty by v podstatě mohly být téměř zadarmo. Podstatně dražší jsou přenosy do zahraničí, kde za data nad limit platíme cca 3 Kč/GB bez DPH.
Byli jsme tedy postaveni před rozhodnutí, jestli rozlišovat zahraničí či nikoli.
České housingy, které Vám dávají "neomezený provoz", prostě počítají s tím, že naprostá většina trafiku bude do ČR, a pokud by bylo hodně do zahraničí, tak vám omezí rychlost (našejpují) a nebo přijdou s jinou cenovou nabídkou.
To ale nikde, když k nim přecházíte, nepíší, to se dozvíte až časem.

Pokud by na Vašem serveru hrálo každý den 15 nebo více hráčů, může Vás vyjít levněji, pokud si někde zaplatíte natvrdo omezený virtuál se smlouvou. Trpět ale budou pravděpodobně ti, co s vámi budou sdílet hardwarový stroj.
Většinou se totiž využije jen menší část výkonu a s tím tyto nabídky ostatních počítají.
Hlavně zatížení disku se špatně férově rozděluje mezi různé virtuály a způsobuje pak zpoždění u všech. Obzvláště pokud nejednou na SSD.
fastmancz
Příspěvky: 11
Registrován: ned 23. lis 2014 9:34:24

Re: Příliš vysoké cenové náklady?

Příspěvek od fastmancz »

Dobrý den,

Děkuji Vám za vyčerpávající odpověď. Je možné tedy zablokovat odchozí data ze serveru? Pouze aby fungoval web, nic víc. Jde o to, že když přijde klient na server a server nenajde daný soubor na úložišti mimo server, tak se to snaží stahovat ze serveru 4smart. Možná proto jsou tak velké ceny při odchozích datech, proto se ptám, jestli by to nešlo bloknout (odchozí data).

Děkuji Vám za odpověď.

P.S: Trochu víc jsem přiškrtil server (opravdu to co potřebuji). Místo 2 CPU jsem dal 1. Místo 1 GB RAM jsem dal 608 MB RAM. Uvidím, jestli se náklady sníží.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Příliš vysoké cenové náklady?

Příspěvek od mobilemanic »

fastmancz: No já tedy nevím, ale s 250,- Kč měsíčně si není moc na co stěžovat - na takto kvalitní backend je ta cena krásná.. Já mám na jiném typu herního serveru náklady téměř dvojnásobné a moc toho s tím také neudělám..
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš vysoké cenové náklady?

Příspěvek od 4smart.cz »

fastmancz píše:Dobrý den,

Děkuji Vám za vyčerpávající odpověď. Je možné tedy zablokovat odchozí data ze serveru? Pouze aby fungoval web, nic víc. Jde o to, že když přijde klient na server a server nenajde daný soubor na úložišti mimo server, tak se to snaží stahovat ze serveru 4smart. Možná proto jsou tak velké ceny při odchozích datech, proto se ptám, jestli by to nešlo bloknout (odchozí data).

Děkuji Vám za odpověď.

P.S: Trochu víc jsem přiškrtil server (opravdu to co potřebuji). Místo 2 CPU jsem dal 1. Místo 1 GB RAM jsem dal 608 MB RAM. Uvidím, jestli se náklady sníží.
Zablokovat odchozí data samozřejmě lze, ale k čemu Vám to bude?
Z Vašich grafů je patrné, že zvýšený odchozí traffic je zjevně tehdy, pokud ve Vašem serveru právě běží nějaký multiplayer turnaj.
V ostatní době je traffic minimální. Zablokováním odchozího trafficu s vyjímkou portu 80 (http) nebudou ostatní služby Vašeho VPS kromě webu dostupné.
V době, kdy budete chtít svůj VPS používat jinak než jen pro web, budete muset zajistit zpřístupnění potřebných portů, aby se klienti mohli připojit.
Myslím, že Váše myšlenka nic neřeší, spíš Vám věci bude komplikovat.

J.M.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš vysoké cenové náklady?

Příspěvek od xsouku04 »

Kdybyste měl kvalitní internet, veřejnou ip adresu a nechal běžet nonstop svůj vlastní počítač doma, který by sloužil zároveň jako server, dost možná jen na elektřině zaplatíte navíc něco jako 200 Kč/měsíc.
fastmancz
Příspěvky: 11
Registrován: ned 23. lis 2014 9:34:24

Re: Příliš vysoké cenové náklady?

Příspěvek od fastmancz »

mobilemanic píše:fastmancz: No já tedy nevím, ale s 250,- Kč měsíčně si není moc na co stěžovat - na takto kvalitní backend je ta cena krásná.. Já mám na jiném typu herního serveru náklady téměř dvojnásobné a moc toho s tím také neudělám..
Jenomže to se účtuje za jeden spuštèný csgo server, kdybych na stejném stroji spustil další csgo server, tak už by mohla být cena kolem cca 400,-Kč za měsíc.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Příliš vysoké cenové náklady?

Příspěvek od 4smart.cz »

fastmancz píše:
mobilemanic píše:fastmancz: No já tedy nevím, ale s 250,- Kč měsíčně si není moc na co stěžovat - na takto kvalitní backend je ta cena krásná.. Já mám na jiném typu herního serveru náklady téměř dvojnásobné a moc toho s tím také neudělám..
Jenomže to se účtuje za jeden spuštèný csgo server, kdybych na stejném stroji spustil další csgo server, tak už by mohla být cena kolem cca 400,-Kč za měsíc.
Ano, máte pravdu. Jenomže každá taková instance herního serveru (obvykle na jednom VPS) spotřebovává systémové prostředky (CPU, RAM, diskový prostor, síťový traffic - má k dispozici
gigabitovou konektivitu na páteřní síti v Brně, má veřejnou IP).
Dále pak se nachází na replikovaném distribuovaném úložišti, které jistí záložní stroj. Díky přítomnosti záložního stroje předcházíme nejen výpadku disku na primárním stroji, ale i případnému celkovému selhání primárního stroje.
Je tedy zaručena vysoká dostupnost. Do toho máte k dispozici SSD úložiště nebo terabytové diskové pole, které je případně cachované SSD diskem.
K tomu chytré funkce sledování spotřeby kreditu, inteligentní firewall, funkcionalitu pro zálohování virtuálního serveru či jeho klonování, IPv6 konektivitu a další.
O technické podpoře a údržbě strojů nemluvě.

Zdá se vám to drahé?

Tak si to porovnejte - CS server na Vašem PC doma - nemám představu, jakou máte výkonovou konfiguraci, jaké úložiště, jak odolné proti selhání disku. Jistě nemáte zajištěnou replikaci úložiště a další stroj jen pro tento úkol.
Vaše konektivita jistě nebude gigabitová a o IPv6 pochybuji. Zálohování byste si musel vyřešit svépomocí. A teď pokud byste takový stroj u sebe doma provozoval 24h denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce, dostanete se s cenou za elektřinu a internet jistě vysoko nad 250 Kč/měsíc. Ano, můžete si spustit víc CS serverů, ale Vaše konektivita dosáhne dna rychleji, než ta naše. Do toho amortizace stroje, nebo riziko selhání komponent, třeba zdroje a případný požár.
4smart.cz je umístěn v datacentru, kde je zajištěno dostatečné chlazení a které je chráněno proti případným technickým selháním nebo selhání napájení. Kromě konektivity je to věc, za kterou za provoz 4smart.cz měsíčně platíme, tedy za umístění v klimatizované serverovně.

Myslím, že námi účtovaná cena za systémové prostředky je důstojná a není vůbec přemrštěná.
Zkuste si doma připojit Wattmetr k PC, kde běží CS server a spočítat si to včetně internetu.
Alternativně místo CS serveru si spusťte přímo klienta.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Příliš vysoké cenové náklady?

Příspěvek od mobilemanic »

Asi tak, jak píše p. Marák.. Z vlastní zkušenosti před pár lety - pokud to dáte do serverovny, máte k dispozici celý svůj stroj za něco přes 1000 měsíčne, bez dalších nákladů... dokud nezjistíte, že poskytovatel vám naměřil větší odběr než 150W a chce to připlatit, pak že překračujete kvótu zahraniční konektivity na slovensko, které se bohužel do CZ nepočítá-příplatek. A to nepočítám, že cena z reklamy byla za 1U server a za umístění desktopu vlastně chtějí o xx% víc..

Pak zjistíte po vystoupení z beta provozu a vstupu do ostrého, že se vám v zatížení přehřívají paměti a 2x denně hardreset.. Mezitím Vám zálohovací server co máte doma vypadl a jste už týden bez záloh.. Když ho opravíte, přestane vám doma fungovat internet a zálohy opět žádné.. Když konečně vše vypadá stabilizované, zjistíte, že paměť na serveru nestačí a je potřeba ji zdvojnásobit, takže další cesta do serverovny.. To už radši tentokrát koupíte paměti s chladičem, i když jsou dražší o 20%... :-) jenže ouha, hardresety nebyly spojené jen s pamětí´, ale také s poškozeným zdrojem, takže výměna zdroje...

Tohle mi za to nestálo, tak radši platím 4smartu :-)

Co Vám mohu poradit:
- nacpěte toho co nejvíc do jednoho VPS, čím víc instancí se tam vejde, tím líp, náklady se pak nezvedají tolik...
- pokud nepotřebujete pevný port pro primární spojení klienta na server, nepoužívejte veřejnou IP adresu, ušetříte 40 Kč (tady nevím jistě, CS servery neznám).
- pokud veřejnou IP potřebujete a zároveň potřebujete více VPS, kupte jen jednu a udělejte si malé VPS s routerem..
- k tomu odchozímu trafficu, předpokládám že jde o odesílání map klientům a to musí jít zakázat v tom serverovém softwaru, ne?
- nastavte si pravidelný backup VPS, stojí to pár korun měsíčně a může vám to zachránit zadnici:-) pak už další zálohování nemusíte řešit.
- přestaňte chtít věci zadarmo, herní servery jsou jedním z nejnáročnějších provozů vůbec (a FPS servery ještě jednou tolik) a to v jaké kvalitě to tady běží je až neuvěřitelné a hlavně opravdu levné. Zkuste napsat provozovatelům nějakých středních až větších serverů, kolik je stojí měsíční provoz.. Budete překvapen kolik x tisícovek to je, obzvláště pokud se do toho započítají opravdu veškeré náklady vč. např. splátek/pronájmů serverů.
Zamčeno