Po vyčerpání kreditu a dobití server nenaběhne

Poradna při řešení nejrůznějších problémů spojených s provozem virtuálních serverů.
dj-bobr
Příspěvky: 25
Registrován: úte 17. dub 2012 15:50:37

Po vyčerpání kreditu a dobití server nenaběhne

Příspěvek od dj-bobr »

Dobrý den,

s ID 508 mám problém uvedený v předmětu. Došel mi kredit, okamžitě jsem zareagoval převedením padesátikoruny z Odoriku, vyčkal obnovení stavu kreditu na 4smart, server spustil a nemohl se připojit na žádnou ze služeb (nezapomněl jsem na nestandardní porty některých běžných služeb), ba ani pingnout. Myslel jsem, že se jedná o nějaký problém po upgradu na jessie, zkusil jsem obnovit zálohu z 3.2.2015, bohužel bez efektu.
Souvisí to nějak s výpadkem elektřiny v datacentru, či je problém jinde?
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Po vyčerpání kreditu a dobití server nenaběhne

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,

Váš VPS je zřejmě poškozen vliven re instalace/upgradu nebo z jiného důvodu, například kompromitace.
V jeho prostředí nedochází ke spuštění sítě (přidělení adresy), nespouští se init.

J.M.
dj-bobr
Příspěvky: 25
Registrován: úte 17. dub 2012 15:50:37

Re: Po vyčerpání kreditu a dobití server nenaběhne

Příspěvek od dj-bobr »

Po obnovení ze zálohy server najel v pořádku, po novém upgradu na jessie OK do rebootu; po rebootu opět havaroval. Tuším problém s libc6..

Nicméně jako nejrychlejší variantu jsem usoudil vytvořit nový server rovnou na jessie, přetáhnout data a upravit konfiguráky - pak bych se eventuelně ozval ohledně přehození veřejné IP ze starého VPS na nový.
dj-bobr
Příspěvky: 25
Registrován: úte 17. dub 2012 15:50:37

Re: Po vyčerpání kreditu a dobití server nenaběhne

Příspěvek od dj-bobr »

Tak i šablona debian-8.0-testing-x86_64 je nějaká prapodivná, nebo něco dělám špatně. (a nebo je jessie opravdu natolik testing, že je unstable :) )

Převedena další padesátikoruna z odoriku, vytvořil jsem si server (ID 658), hned po jeho vytvoření jsem se připojil sshčkem, přepsal /etc/apt/sources.list na rychlejší mirror debian.superhosting.cz, apt-get update, apt-get upgrade, apt-get dist-upgrade, po rebootu opět ani nepingnu..
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Po vyčerpání kreditu a dobití server nenaběhne

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den, podívám se na to nejdřív v pondělí.
Šablonu jsem aktualizoval minulý týden a po updatu byla bez závad. Proč po updatu provádíte změnu repozitáře a ještě apt-get dist-upgrade?
Stačí apt-get update; apt-get upgrade.
VPS se z původních repozitářů neupdatuje?

J.M.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Po vyčerpání kreditu a dobití server nenaběhne

Příspěvek od MaT »

Pro změna repozitáře - to i kolega dj-bobr píše, má pocit, že debian.superhosting.cz je rychlejší... Debian při klasické instalaci také zkouší několik geograficky nejbližších mirrorů a nechá uživatele buď vybrat, nebo možná také umí i změřit rychlost.

Jinak proč dist-upgrade - já to občas při běžné údržbě používám také. Někdy se stane, že po apt-get update & apt-get upgrade zůstane "viset" pár nových balíků, které apt (nebo aptitude) nechce nainstalovat - že třeba nejde jen o backportované opravy chyb, ale jsou nějaké změny v konfigurácích a podobně. Právě na to aby člověk trochu "pošťouchnul" i tyhle změny je dobré apt-get dist-upgrade nebo aptitude full-upgrade...
dj-bobr
Příspěvky: 25
Registrován: úte 17. dub 2012 15:50:37

Re: Po vyčerpání kreditu a dobití server nenaběhne

Příspěvek od dj-bobr »

Změnu repozitáře dělám proto, že defaultní ftp.cz.debian.org je zkrátka a dobře strašně pomalej - ve stavu waiting for headers lagne klidně minutu dvě a půlka konexí zahyne na timeout. Mám zato, že mirrory debianu by měly být rovnocenné, tak jsem přepsal vždy po instalaci na debian.superhosting.cz.
Dist-upgrade jsem pustil tak nějak "standardně" ze zvyku, aby se kompletně sesynchronizoval server s repozitářem, přesně jak píše MaT, protože po update & upgrade (zejména po čerstvé instalaci) visí ještě docela dost balíků.

edit: a zrovna dneska ftp.cz.debian.org jede obstojně. nevím, je to nějak náladové :)
dj-bobr
Příspěvky: 25
Registrován: úte 17. dub 2012 15:50:37

Re: Po vyčerpání kreditu a dobití server nenaběhne

Příspěvek od dj-bobr »

Nějak mi to nedalo, založil jsem pokusný server na testing šabloně (ID 419) a už jen obyčejný apt-get update & apt-get upgrade ho znepojízdní do stavu, kdy při následujícím pokusu o ssh připojení vidím chybu "Server refused to allocate pty" a po rebootu opět nepingnutelný a nepřipojitelný (skončím na Odpověď od 77.93.202.198: Cílový hostitel není dostupný, takže nejspíš opět ani neinituje)

nehoří to, vrátil jsem se na funkční wheezy zálohu :)
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Po vyčerpání kreditu a dobití server nenaběhne

Příspěvek od MaT »

Ještě k těm repozitářům - celkem nedávno se ještě doporučovalo používat cdn.debian.net - to pak mělo přesměrovat na skutečné servery, které zrovna byli nejblíž. Teď je tu ještě něco dokonalejšío - http://http.debian.net/. Na Debian Wiki je k tomu ještě nějaké povídání.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Po vyčerpání kreditu a dobití server nenaběhne

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,

provedl jsem analýtu tohoto problému a z mého úhlu pohledu je šablona s minimální instalací Debianu 8, za předpokladu současného "testing" stavu, v pořádku.

Bezpečná aktualizace a spuštění VPS po upgradu

1) Vytvořím virtuální server
2) nastavení repozitářů ponechám tak, jak je (/etc/apt/sources.list)
3) Provedu apt-get update; apt-get upgrade, přičemž rychlost stahování je kolem 26MB/s, stahuje se 78,7MB, staženo za 3 sekundy - tedy staženo rychle.
4) Po upgradu udělám reboot a opětovně se přihlásím - bez potíží
5) Zkontroluji /proc/user_beancounters - bez závad = VPS netrpí nedostatkem paměti nebo nedostatečným nastavením některého ze systémových prostředků jádra.

Závěr:
Repozitáře
deb http://ftp.cz.debian.org/debian/
deb http://security.debian.org/ jessie/updates main
a odpovídající src v současné době nevykazují vysokou latenci a ani nízkou přenosovou rychlost. Jsou sice geograficky vzdálenější, ale přenosová rychlost pro upgrade je více než přijatelná.

apt-get dist-upgrade

Co nefunguje, je apt-get dist-upgrade a to také v souvislosti s významem této akce.
Pokud provedu tuto akci po apt-get update; apt-get upgrade, skončí proces na aktualizaci balíku apache2 a ve stavu, kdy nereaguje na eventy ze standardního vstupu. dist-upgrade tedy není možné dokončit z důvodu
bugu v této testing verzi debianu 8.
Akci dist-upgrade ale nepovažuji za vhodnou a ani za bezpečnou vzhledem k rutinním aktualizacím. Na rozdíl od akce upgrade může v souvislosti se závislostmi odstraňovat některé balíky i řešit změny v závislostech a to může způsobit nedostupnost virtuálního serveru, pokud dojde k odstranění něčeho důležitého. Pak tedy VPS logicky nenastartuje, nebo se nenastaví z pohledu sítě.
Osobně akci dist-upgrade provádím pouze při přechodech na novější verze distribuce Debianu. Při běžných aktualizacích provádím bezpečné apt-get update; apt-get upgrade.

Závěr:
Pokud se podívám do manuálových stránek apt-get a dále googlím, tak po vyvození je hlavní význam a účel apt-get dist-upgrade pro přechod na novější verzi distribuce.
V souvislosti s šablonou Debianu 8 (Jessie) - testing, nedoporučuji vykonávat tuto akci. Akce dist-upgrade se jinak běžně nepoužívá.

Používání alternativních geograficky bližších repozitářů
Při použití jiných repozitářů, třeba zmíněný superhosting, je teoreticky možné se setkat s neaktuálností tohoto repozitáře vzhledem ke "kořenovým" repozitářům příslušné verze distribuce.
Pokud je takový repozitář "zastaralý" a obsahuje software, kde zatím není zahrnuta oprava nějaké chyby, může po bezpečném upgradu dojít také k nedostupnosti VPS.
Zmíněný superhosting jsem netestoval.

Závěr:
Šablona Debianu 8 (Jessie), která je nyní ve stavu testing, je spolehlivě aktualizovatelná za předpokladu použití přednastavených repozitářů, po upgradu je VPS spustitelný i dosažitelný.
Přenosová rychlost při upgradu z přednastavených repozitářů je více než dostatečná (26 MB/s).

J.M.
Zamčeno