poštovní server

Poradna při řešení nejrůznějších problémů spojených s provozem virtuálních serverů.
Zamčeno
Uživatelský avatar
peekaa
Příspěvky: 109
Registrován: stř 08. srp 2012 16:35:05

poštovní server

Příspěvek od peekaa »

Dobrý den,

sháním virtuální server, hlavně jako tedy poštovní, webmail, snad případně nějaké collaboration v týmu. Nějak vidím, že vaše servery jsou zaměřeny spíše na provoz ústředen, nicméně u šablony elastics vidím " nejen VoIP ústřednu, ale i poštovní server, Instant Messaging server (XMPP), RoundCube vTiger. ". Chci se zeptat, jestli při tomto způsobu využití vychází náklady stále tak malé. Bude to hlavně tedy na poštu, tedy přenosy textu a příloh, plus místo na uložení. Moc to nedokáži odhadnout, spočítat. Dejme tomu 10-20 lidí. Dokážete to ze zkušeností nějak odhadnout? Děkuji.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: poštovní server

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,
myslím, že pro tento případ je šablona s instalací elastix příliš velký moloch.
Jestliže potřebujete pouze VPS na poštovní služby, využijte raději šablony debian-7.0-x86_64-smtp1, která obsahuje předkonfigurovaný poštovní server
pro odesílání emailů. Následně si pak nainstalujte Dovecot a RoundCube, například podle tohoto návodu:

http://www.root.cz/clanky/vytvarime-web ... roundcube/
http://www.linuxexpres.cz/webovy-postov ... -nastaveni

J.M.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: poštovní server

Příspěvek od MaT »

Na VPS sice u jiného poskytovatele mám Debian a kromě toho, že tam provozuji weby, tak to používám i jako poštovní server. Měl bych ale jedno doporučení - pokud si někdo chce provozovat svůj poštovní server, je docela dobré mít k tomu také nějaké znalosti. Konfigurace poštovních serverů není úplně triviální a případné chyby můžou mít různé neblahé následky - rozesílání spamů od spambotů a podobně. Samotná instalace třeba Postfixu v Debianu není tak složitá, ale prostě výchozí konfigurace nemusí stačit. A trochu se bojím, že někdo, kdo hledá nějakou takovouto šablonu (protože se mu ani nechce na nějakém linuxu řešit instalace konkrétního poštovního démona) o tom tyto znalosti nemá dostatečné na to, aby se pak o to byl schopný i zodpovědně starat. A že to nějakou péči i po instalaci opravdu chce - instalovat bezpečnostní aktualizace, sledovat trendy v zabezpečení a spamu, upravovat podle toho konfiguraci... Něco jiného by to bylo na nějaký poštovní server v rámci firmy, který bude schovaný ještě někde za NATem. Ale jakmile je to na nějaké VPSce a je na to vidět "zvenčí", není to jen tak...
Uživatelský avatar
peekaa
Příspěvky: 109
Registrován: stř 08. srp 2012 16:35:05

Re: poštovní server

Příspěvek od peekaa »

MAT: díky, jsem si toho vědom. Spíše jen sbírám informace, pak bych si to asi u někoho objednal, ale musím vědět co chci, a možnosti.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: poštovní server

Příspěvek od 4smart.cz »

V průběhu příštího týdne se pokusím připravit šablonu s instalací Postfix + Dovecot + RoundCube postavenou ne Debianu 8 (Jessie).
Pokud vydržíte, budete mít k dispozici instantní řešení.

J.M.
Uživatelský avatar
peekaa
Příspěvky: 109
Registrován: stř 08. srp 2012 16:35:05

Re: poštovní server

Příspěvek od peekaa »

Klidně vydržím, i když, jak jsem psal, jde mi spíše o průzkum, spíše by mi zajímali ty náklady, jestli máte zkušenost.
Uživatelský avatar
Largon
Příspěvky: 448
Registrován: pon 07. lis 2011 10:14:09

Re: poštovní server

Příspěvek od Largon »

Dobrý den,
já mám na 4smart svůj osobní email a email manželky. Běží mi tam Dovecot (IMAP), Postfix (SMTP), Apache + MySQL + RoundCube (web klient). Náklady při takovém použití/vytížení mám průměrně okolo 25 Kč na týden:

CPU: -0.07 Kč
RAM: -14.57 Kč
HDD prostor: -2.06 Kč
HDD operace: -0.27 Kč
NET prichozi data: -0.01 Kč
NET odchozi data: -0.02 Kč
IPv4 adresa veřejná: -9.33 Kč
IPv4 adresa neveřejná: 0.0 Kč
IPv6 adresa: 0.0 Kč
Ostatní: 0 Kč
Zamčeno