Zvláštní chování mailů

Poradna při řešení nejrůznějších problémů spojených s provozem virtuálních serverů.
Zamčeno
stan
Příspěvky: 8
Registrován: úte 18. úno 2014 20:58:15

Zvláštní chování mailů

Příspěvek od stan »

Dnes pozoruji zvláštní chování mailů. Od rána mi došly jenom 3 spamy (obvyklá dávka je tak 30). Ne že by mi to chybělo, ale nedošly skoro žádné další maily, některé docela důležité, které očekávám.

Když si pošlu testovací mail z webového rozhraní email.cz, tak nedojde vůbec nic, ani v logu na 4smart není ani stopa po nějakém pokusu o připojení. V rozhraní email.cz se ale neobjeví zpráva o nedoručitelnosti. Opačným směrem maily na email.cz doručeny jsou, bez zdržení.
Když si pošlu testovací mail z jiného linuxového stroje, vystaveného na internet (pouze ipv4), tak vše projde (maily přišly přes proxy1 i proxy2).
Když si pošlu testovací mail z gmailu, tak v logu vidím hlášku:
no IP address found for host mail-io0-x230.google.com (during SMTP connection from [2607:f8b0:4001:c06::230])
teprve po třech minutách další záznam
DKIM: d=gmail.com s=20120113 c=relaxed/relaxed a=rsa-sha256 [invalid - public key record (currently?) unavailable]
následují standardní informace o dané zprávě a pak je mail z gmailu doručen.

V logu vidím i zajímavou hlášku
TLS error on connection from (emea01-am1-obe.outbound.protection.outlook.com) [2a01:111:f400:fe00::678] (send): Error in the push function.
nicméně i tento mail došel bez dalších problémů

Hlavně mě znepokojují ty nedošlé maily z email/seznam.cz - mám se obávat, že mi nechodí maily z části domény .cz? Kde může být problém? V poslední době jsem žádné úpravy konfigurace nedělal, ani neproběhly upgrady mailovacího systému (používám exim4). Ani si nemyslím, že problém je někde u 4smart, protože v různých situacích vše zafungovalo tak, jak jsem očekával. DNS záznamy jsem taky v poslední době neměnil a ještě včera vše fungovalo. Tak co to může být? Že by se někde něco přehřálo?

4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvláštní chování mailů

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,

Nezmínil jste, jaké domény se problém s nedoručováním emailů týká. Jak máte nastavený MX záznam?
Zkontroloval jsem oba naše proxy servery a nenašel jsem žádný problém.

* proxy servery nejsou na blacklistu
* proxy servery mají korektně nastaven reverzní DNS záznam
* proxy servery ve frontě nepozdržují žádné emaily.
* po stránce openvz limitů jsou oba proxy servery OK

Dále prosím uveďte ID virtuálního serveru, který by měl emaily z proxy serverů přebírat.

J.M.
stan
Příspěvky: 8
Registrován: úte 18. úno 2014 20:58:15

Re: Zvláštní chování mailů

Příspěvek od stan »

Dobrý den,

maily z email.cz přišly najednou o půlnoci. Další zdržené maily přicházely v brzkých ranních hodinách. Teď vše funguje. Z mé strany nedošlo k zásahu.

Podle hlaviček byly maily zdrženy v systémech odesílatelů, jakoby nebyly včera doručitelné. Nicméně některé maily mi na VPS přišly, jak přímo přes ipv6, tak přes proxy1 i proxy2 - z toho soudím, že problém nebyl nikde u 4smart.

Zdrženy byly maily pro obě mé domény (obě spravuje forpsi). Nicméně weby jely celý den (podle uptimerobot.com) a i pro mě nslookup ze 3 různých míst fungoval.

Domnívám se, že problém souvisí se včerejší "Plánovanou rekonfigurací emailových služeb", kterou prováděli u forpsi. Já jejich emailové služby sice nevyužívám, ale v minulosti tomu tak bylo (u obou domén). Možná nějak dávkově měnili MX záznamy nějaké skupiny spravovaných domén a ty moje to dočasně schytaly taky, i když se jich to vůbec týkat nemělo. Ale to je jenom domněnka a teď už vše funguje.

Zamčeno