Nízkonákladový miniserver

Poradna při řešení nejrůznějších problémů spojených s provozem virtuálních serverů.
Zamčeno
Georgius
Příspěvky: 223
Registrován: pon 22. črc 2013 16:07:46

Nízkonákladový miniserver

Příspěvek od Georgius »

Zdravím,
rozjel jsem si minimální Debian 8 server s vlastní aplikací, která monitoruje nedostupnost služby cgi skript volaný přes lighttpd v kombinaci s CRONem a v případě nedostupnosti posílá SMSky a volá, Většinu času se tedy server fláká a i když se nefláká, tak za nepoplachových podmínek nic moc nepotřebuje (a cgi-skript je v Cčku, takže v binárce není ani byte navíc). V testovacím provozu to "žere" do 0,24 Kč/denně (což je nádherných 87,60 za běžný rok, polovina ceny kterou inzerujete pod položkou "Nenáročný virtuální server"), ale když už na 4smart je ta analýza spotřeby, tak jsem se na to kouknul a objevil jsem, že 3:05 a po 4:00 probíhá "zběsilá" disková aktivita. Ve 4:00 se spouští cron.daily (zatím jsem některé úlohy odsunul, ale stále tam ten peak je), ale co se děje ve tři ráno zatím nevím. Z mých služeb to není nic, takže zase nějaký default debian.
Nejde mi o ty 3,65 Kč, které ročně ušetřím optimalizací o 1 hal. denně, ale nechal jsem se "vyhecovat" do optimalizace a tato "zbytečná spotřeba" mne zaujala.

Další záhada je, že v 6:00 a 22:00 občas lighttpd vrátí prázdou odpověď (což mám zase monitorované odjinud). Vždycky je to jen v těchto časech - neprobíhá něco u vás ?
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízkonákladový miniserver

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,

v 6:00, 14:00 a 22:00 dochází k reloadu iptables pravidel. Tento reload odstraňuje případné nesrovnalosti v pravidlech na HW uzlech, které mohou vznikat vlivem uváznutí zámků nebo z jiných nečekaných, nestandardních důvodů (chyby ve vzctl scriptech, ...) a způsobit tak nedostupnost nově vytvořených VPS, nebo přemigrovaných VPS na jiný HW uzel.

Ve 3:05 a 4:00 neprobíhá nic, co by přesně v tuto dobu mohlo ovlivnit spotřebu kreditu na základě diskové aktivity, ale v 02:00 se na každém HW uzlu spouští interní zálohování všech VPS vrámci HW uzlu. Jde o zálohování, které nemá uživatel možnost ovlivnit a které nám slouží v případě nejhorších scénářů jako záloha dat všech VPS. Každopádně i v tomto případě mám za to, že jelikož toto zálohování probíhá v kontextu HW uzlu, nemělo by se to promítnout do vyúčtování uživatele.
Spíše bych tedy hledal příčinu ve VPS.

J.M.
Georgius
Příspěvky: 223
Registrován: pon 22. črc 2013 16:07:46

Re: Nízkonákladový miniserver

Příspěvek od Georgius »

Děkuji za informaci, ten reload se asi stíhá za 5s, tak jsem si dal do skriptu na druhé straně 5s prodlení a uvidíme, jestli bude vše OK.

Ty 04:00 jsou jasné, to je cron.daily, 3:05 se objevilo poprvé dnes, budu to sledovat a dám vědět jestli na něco přijdu ;-).
Zamčeno