odpojení disku v openSuse 12.3

Diskuze o linuxu, rady, návody, zajímavosti.
Zamčeno
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

odpojení disku v openSuse 12.3

Příspěvek od luky »

na svém desktopu mám připojeno několik disk. oddílů. A to pomocí fstab s parametrem default. Disk je automaticky mountován, je přístupný uživateli, uživatel akorát nemůže oddíl odpojit.
Oddíl není problém odpojit pomocí umount pod rootem. Není problém pak zkontrolovat odpojený oddíl pomocí fsck.ext4. Mám ale problém zkontrolovat nebo změnit velikost v aplikaci gparted, kterou spustím opět pod rootem (oddíl nejdřív v gparted nebo pomocí umount odpojím). Když ale dám provést resize, tak dostanu informaci, že oddíl je opět připojen a nelze provést samotný příkaz e2fsck (což je ještě dobrá varianta proti zničení oddílu).

netuším, proč k tomu dochází. Na jiném hdd mám dva oddíly, pomocí gparted odpojím nejdřív první, pak odpojím druhý a první se mi automaticky zase připojí.
Zkoušel jsem měnit velikost disku i v Yastu pomocí Dělení disku. Tam samotná změna velikosti proběhne ještě dobře, ale vzápětí vyskočí chyba -3003, že oddíl je již připojen.

I gparted spuštěný z openSuse Rescue Disk dává stejnou chybu, musel jsem použít live Mintu.
Netušíte, která služba by mohla disk.oddíly sama připojovat? Oddíly nejsou systémové. Zkoušel jsem i vypnout Nepomuk....

díky vám za tipy
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: odpojení disku v openSuse 12.3

Příspěvek od 4smart.cz »

Z toho co píšete to spíš vypadá na nějakou chybu v gparted.
Nebo ve Vašem systému straší nějaký zlý démon. Takovéto chování by ale bylo krajně neobvyklé.

Ale věcne!
Protože nevím, jakým způsobem provádíte (Vy nebo Gparted) umount, tedy pokud s parametrem -l (lazy), může se oddíl tvářit jakou umounted, ale ve skutečnosti může existovat proces(y), které ještě s oddílem pracují.
Získat seznam takových procesů lze s pomocí nástroje lsof. Pokud takový proces existuje, máte na výběr ze dvou možností - 1) Proces zabít (kill) 2) Počkat až proces ukončí sám svou činnost (nemusíte se dočkat).

Také doporučuji zkontrolovat logy, případně dmesg, pokud tam není nějaká zmíňka o něčem, co by vysvětlilo původce připojení oddílu, například nějaká jednotka systemd (nepokládám ale za pravděpodobné).

Pokud podezíráte GParted, můžete jej spustit jako argument nástroje strace a projít si jeho výstup. To bude patrně ale na dýl, pokud si k tomu nepřipravíte pár grep(ů).

J.M.
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: odpojení disku v openSuse 12.3

Příspěvek od luky »

díky. Zkusím to zjistit....
Netuším, čím by to mohlo být. Jestli nějaký bug systemd (mám problém i namountovat nesystémový ext4 oddíl v fstab do /media tak, aby ho mohl běžný uživatel odpojit/připojit, např. při použití noauto, users. V Dolphinu je třeba vždy root).

OpenSuse 12.3 mám nově čistě nainstalované, dříve u 12.2 jsem se s ničím takovým nesetkal.
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: odpojení disku v openSuse 12.3

Příspěvek od luky »

odpojení oddílu provádím v konzoli jen pomoci příkazu umount /dev/sdxy. Nebo v Gparted pomocí funkce odpojit oddíl. O parametru -l (lazy) nevím.

Ještě mě napadlo, zkusit stáhnout gparted z jiného zdroje http://gparted.sourceforge.net/download.php než z oficiálního repozitáře.

.....problémy se objevily po aktualizaci sg3_utils a systemd, zkusím downgrade
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: odpojení disku v openSuse 12.3

Příspěvek od luky »

tak nepomohl downgrade Gparted, sg3_utils a systemd.
Když odpojím oddíl pomocí umount (popř. -f), tak dmesg hlásí
EXT4-fs (sda8): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)

U lsof vůbec netuším co vlastně v té hordě dat hledat, musím se na to podívat podrobně.
Jediné co mě zarazilo, bylo, že gparted na live Opensuse rescue CD má stejný problém. Na live Mintu jede bez potíží
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: odpojení disku v openSuse 12.3

Příspěvek od luky »

v openSuse 12.3 je chyba:
např. pokud chce uživatel připojit oddíl definovaný v fstab jako noauto, user tak se mu to nepodaří. Musí zadat heslo roota.

Normálně by se tato věc vyřešila v Nastavení systému, Pravidla činnosti, org.freedesktop - The udisks Project - Mount a filesystem.
Nebo v /usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.udisk2.policy

Nic to ale není platné, je třeba editovat /etc/polkit-1/rules.d/90-default.privs.rules a teprve tam u 'org.freedesktop.udisks2.filesystem-mount-system': nastavit hodnotu yes, a to [ 'auth_admin', 'auth_admin', 'yes' ],
Zamčeno