vytvoření internetového rádia - VYŘEŠENO

Diskuze o linuxu, rady, návody, zajímavosti.
Stepijana
Příspěvky: 58
Registrován: sob 24. lis 2012 10:40:01

vytvoření internetového rádia - VYŘEŠENO

Příspěvek od Stepijana »

Dobrý den. Přemýšlím o vytvoření internetového rádia, pro které by bylo asi dobré využít virtuální server. Přemýšlím o 4smart. Zatím začínám a zajímám se jak to vytvořit. Jaký by jste mi doporučili typ serveru? Předpokládám využití malé (cca 2 hod týdně) mluvené slovo. Počítám využití tak max pro příjem do 30 posluchačů. Díky za radu.
Naposledy upravil(a) Stepijana dne stř 10. srp 2016 12:51:06, celkem upraveno 1 x.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: vytvoření internetového rádia

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,

na 4smart.cz lze vytvořit jediný "typ" serveru - OpenVZ virtuální server. Máme zde několik šablon. Pro internetové rádio budete muset použit šablonu obecnou, tedy minimální instalaci některého OS, jako Ubuntu, Debian.
V Debianu najdete starší verze softwaru, zatímco v Ubuntu novější. Volil bych mezi těmito dvěma.

J.M.
Stepijana
Příspěvky: 58
Registrován: sob 24. lis 2012 10:40:01

Re: vytvoření internetového rádia

Příspěvek od Stepijana »

Děkuji za odpověď. Jenom ještě jednu drobnost. Je možné server "ovládat" bez podrobné znalosti příkazů v terminálu nebo je ovládání grafické? shodou okolností používám oba OS na svém PC, ale příkazy v terminále znám jen základní. Dík za odpvěď
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: vytvoření internetového rádia

Příspěvek od 4smart.cz »

Pro konfiguraci prostředí VPS do podoby internetového rádia se bez znalosti Unixu neobejdete.

Doporučuji použít nějaké návody, třeba:
http://www.linuxexpres.cz/praxe/vytvort ... i-icecast2

J.M.
Stepijana
Příspěvky: 58
Registrován: sob 24. lis 2012 10:40:01

Re: vytvoření internetového rádia

Příspěvek od Stepijana »

Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: vytvoření internetového rádia

Příspěvek od xsouku04 »

A nebo použít už něco hotového, co nabízí třetí strana. http://www.radioo.cz/shoutcast-navod
Podobných projektů je více. V češtině i angličtině.

Odorik pak můžete využít k tomu, že internetové rádio lze poslouchat i z běžného telefonu jako běžný hovor (pokud má volající neomezené volání v rámci ČR).
http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=14&t=3452 Často je to jediný způsob jak poslouchat internetové rádio v pohybu a to třeba i při jízdě autem či autobusem.
Tedy vaše rádio může mít kromě internetové adresy i své telefonní číslo, na kterém může poslouchat kdokoli kdo tam zavolá. Služba je zdarma.
Stepijana
Příspěvky: 58
Registrován: sob 24. lis 2012 10:40:01

Re: vytvoření internetového rádia

Příspěvek od Stepijana »

xsouku04 píše:A nebo použít už něco hotového, co nabízí třetí strana. http://www.radioo.cz/shoutcast-navod
Podobných projektů je více. V češtině i angličtině.

Odorik pak můžete využít k tomu, že internetové rádio lze poslouchat i z běžného telefonu jako běžný hovor (pokud má volající neomezené volání v rámci ČR).
http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=14&t=3452 Často je to jediný způsob jak poslouchat internetové rádio v pohybu a to třeba i při jízdě autem či autobusem.
Tedy vaše rádio může mít kromě internetové adresy i své telefonní číslo, na kterém může poslouchat kdokoli kdo tam zavolá. Služba je zdarma.
Díky za doplnění. Problémem je bohužel u výše zmiňovaného radioo, že vyžaduje v návodu Winamp. A ten v Linuxu nemám, navíc jsem našel, že asi Winamp končí (či skončil). A nevím jaký použít program aby to pro radioo šlo.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: vytvoření internetového rádia

Příspěvek od xsouku04 »

Stepijana píše: Díky za doplnění. Problémem je bohužel u výše zmiňovaného radioo, že vyžaduje v návodu Winamp. A ten v Linuxu nemám, navíc jsem našel, že asi Winamp končí (či skončil). A nevím jaký použít program aby to pro radioo šlo.
Podobných služeb je na internetu spousta. Byl to jen příklad. A samozřejmě nejen v ČR ale i zahraničí. Totiž udělat si vlastní internetové rádio je technicky velmi snadné.
Spíše jsou problémy, co tam hrát, aby se někomu nemusela platit desátka, popřípadě jak platit tu desátku. Je totiž možné, že musíte nějaké "mafii" platit desátku, i když autor písničky se odměny vyloženě zřekl. Pokud ale tam bude jen mluvené slovo, na to je předpokládám autorská mafie krátká.

Možná je to dokonce tak jednoduché, že by stačilo uploadovat zvukový soubor ve správném formátu. A ve stejné době je možné ze souboru i číst.
Výhoda je, že si dotyčný může záznam pustit i poté, co "vysílání" úplně skončí. Tedy je to vlastně napůl rádio a napůl běžný zvukový soubor.
Stepijana
Příspěvky: 58
Registrován: sob 24. lis 2012 10:40:01

Re: vytvoření internetového rádia

Příspěvek od Stepijana »

xsouku04 píše:
Stepijana píše: Díky za doplnění. Problémem je bohužel u výše zmiňovaného radioo, že vyžaduje v návodu Winamp. A ten v Linuxu nemám, navíc jsem našel, že asi Winamp končí (či skončil). A nevím jaký použít program aby to pro radioo šlo.
Podobných služeb je na internetu spousta. Byl to jen příklad. A samozřejmě nejen v ČR ale i zahraničí. Totiž udělat si vlastní internetové rádio je technicky velmi snadné.
Spíše jsou problémy co tam hrát, aby se někomu nemusela platit desátka, popřípadě jak platit tu desátku. Je totiž možné, že musíte nějaké "mafii" platit desátku i když autor písničky se odměny vyloženě zřekl. Pokud ale tam bude jen mluvené slovo, na to je předpokládám autorská mafie krátká.

Možná je to dokonce tak jednoduché, že by stačilo uploadovat zvukový soubor ve správném formátu. A ve stejné době je možné ze souboru i číst.
Výhoda je, že si dotyčný může záznam pustit i poté co "vysílání" úplně skončí. Tedy je to vlastně napůl rádio a napůl běžný zvukový soubor.
Nechci vás moc otravovat, ale kdyby jste mi dal odkaz na nějaký konkrétní návod byl bych rád. Jedná se mi konkrétně opravdu především o přenos mluveného slova, takže autorské poplatky bych asi neřešil. Pro vás je to jednoduché a já už se celý den mořím na propojení programu icecast2 na serveru 4smart s s programem IDJC. Protože jsem starší ročník a moje znalost angličtiny je prakticky 0 (a v češtině jsem návod nesehnal) tak nevím jak dál. Nějakou radu jak jednoduše a aspoň trochu levně bych uvítal. Pracuji s linuxem, čímž je moje možnost ve výběru programu trochu omezená.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: vytvoření internetového rádia

Příspěvek od 4smart.cz »

Bohužel, obávám se, že se s tím budete muset poprat sám. Návodů je na internetu mnoho, některé jsou dokonalé, jiné méně. Možná budete muset spojit knowhow i z více návodů. Dělejte si poznámky.
Používejte google vyhledávač. Používejte ve vyhledávači klíčová slova "internet radio server Linux". Využívejte funkci vyhledávače "Přeložit tuto stránku" u nalezených odkazů. Výsledný překlad může být někdy kostrbatý, ale kontext se dá pochopit.

J.M.
Zamčeno