Asterisk MeetMe - chybějicí podpora dahdi dummy

Šablony, konfigurace - návrhy, připomínky a diskuze.
Zamčeno
Daniel
Příspěvky: 44
Registrován: stř 02. úno 2011 8:34:08

Asterisk MeetMe - chybějicí podpora dahdi dummy

Příspěvek od Daniel »

Pro potřeby konference na Asterisku/applikace MeetMe tam chybí/není dotažena do konce podpora DAHDI dummy.

V sablone debian-6.0_x86_64-pbx-v1u1 jsem si vyzkousel zalozit nejakou testovací extension 200 a konferenci 100.
A pak na ni zavolat, v Asterisk logu se objevi: WARNING[18313] app_meetme.c: Unable to open pseudo device,

Bohužel nahrávaní kernel modulů ze starny guesta není povoleno, takže bez podpory v hostitelském systému to nepůjde rozlousknout.

Pridani podpory do obecné/čisté (bez free PBX) debian-5.0-x86_64 šablony by se mi také hodilo.

Bylo by škoda, kdyby to tam nefungovalo.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Asterisk MeetMe - chybějicí podpora dahdi dummy

Příspěvek od 4smart.cz »

Děkuji za připomínku.
S MeetMee jsme v minulosti měli nějaké problémy, podívám se na to a pokusím se problém vyřešit.

J. Marák
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asterisk MeetMe - chybějicí podpora dahdi dummy

Příspěvek od xsouku04 »

Na problému pracujeme, již máme zaveden modul v jádře zbývá jej zpřístupnit virtuálům.

Zatím bych chtěl upozronit, že to vypadá že od asterisku 1.6.2 není modul nutný.
Protože IAX trunk už dahdi nepoužívá a meetme má plnodnotnou nahrážku v podobě aplikace
ConfBridge.




The good news is that with Asterisk 1.8 (actually, starting in 1.6.2), you don't need DAHDI unless you have directly-attached telephony hardware.

http://www.personal.psu.edu/wcs131/blog ... ace_c.html

To further explain that: previously, you'd need a DAHDI hardware module or the DAHDI dummy driver to provide the timer for the IAX2 protocol and MeetMe. IAX2 no longer needs it, and while MeetMe does still need at least the dummy timer, there's a new conference bridge application available that doesn't need it--app_confbridge. (And if you don't care about having a conference bridge anyway, this whole matter is moot.)

ConfBridge is an application for Asterisk starting with the 1.6.2.*
series. ConfBridge is very similar in features to MeetMe, but unlike
MeetMe, ConfBridge does not perform audio mixing using DAHDI. Instead,
audio mixing is performed within the internals of Asterisk.

ConfBridge je alternativa k Meetme.
Od verze 1.8 je nezaviisla na externim casovaci a je to odzkoušeno.

Ten modul v jádře je stejně velmi nešikovný, protože nám třeba dahdi zase přejmenují ...
A nebo modul v jádře teoreticky může být kompatibilní jen s některými verzemi, takže je lepší se tomu úplně vyhnout.

s pozdravem Petr Soukup
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Asterisk MeetMe - chybějicí podpora dahdi dummy

Příspěvek od 4smart.cz »

Dnes byla vyřešena problematika podpory konferencí založených na Meetme(). Do jádra byl začleněn modul DAHDI (dahdi_dummy), který zajišťuje potřebné časování a nahrazuje původní, nefunkční modul zaptel. Podpora konferencí Meetme() se týká nově vytvořených virtuálních serverů bez ohledu na šablonu.
Do večeních hodin bude podpora konferencí zprovozněna i v existujících virtuálnech. V 15:50 byl spuštěn script, který postupně pro každý VPS provede nutná nastavení. Vše by mělo být hotové kolem 17:00.

Ve vašich stávajících virtuálních serverech přibyde:
/dev/dahdi/
/usr/include/dahdi/user.h

Uvedený hlavičkový soubor user.h zajistí možnost zkompilovat Asterisk s podporou DAHDI a app_meetme. Pokud budete požadovat do vašeho asterisku přidat podporu konferencí, neobejdete se bez rekompilace. Nemusíte však v jejím průběhu cokoliv řešit. Postačí trojice ./configure, make, make install.
Vaše původní nastavení ústředny vám v /etc/asterisk/ zůstane.

Podporu meetme() jsme ověřili za pomoci Asterisku verze 1.8.2.3.

POZN.: Alternativou k Meetme(), které vyžaduje časovač dahdi_dummy a nově zkompilovaný asterisk je ConfBridge. Tato aplikace je od jisté verze Asterisku zcela nezávislá na externím časovači a zajišťuje téměř stejnou funkcionalitu, včetně možnosti uzamknutí konference.

J. Marák
Daniel
Příspěvky: 44
Registrován: stř 02. úno 2011 8:34:08

Re: Asterisk MeetMe - chybějicí podpora dahdi dummy

Příspěvek od Daniel »

Diky, dobra prace.

----------------------
A) Test v sablone s freePBX ... OK (chodi jak ConfBridge, tak i MeetMe/DAHDI dummy)
B) Test v ciste sablone bez freePBX - kompilace a instalace asteriska 1.6.2.13 .... OK (opet chodi jak ConfBridge, tak i MeetMe/DAHDI dummy)

Varianta s MeetMe/DAHDI dummy zda se vytezuje CPU znatelne vice (~2-3x). Coz se tyce kvality, zatim neumim rict, praxe ukaze.
jaba
Příspěvky: 7
Registrován: pon 16. led 2012 14:33:44

Re: Asterisk MeetMe - chybějicí podpora dahdi dummy

Příspěvek od jaba »

Narazil jsem na stejný problém v šabloně CentOS 5 + Elastix 2.3.0 (centos-5-x86_64-elastix-r2). Konferenci mohu založit ale již si do ní nezavolám (dojde k zavěšení). V logu se objeví: WARNING[XXXX] app_meetme.c: Unable to open DAHDI pseudo device.

Zkoušel jsem přeinstalovat DAHDI, ale to se mi také nepovedlo. Hlásí mi to: You do not appear to have the sources for the 2.6.18-274.7.1.el5.028stab095.1 kernel installed. A tím nic neudělám. :(

Mohli byste se na to podívat. Děkuji
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asterisk MeetMe - chybějicí podpora dahdi dummy

Příspěvek od xsouku04 »

jaba píše:Narazil jsem na stejný problém v šabloně CentOS 5 + Elastix 2.3.0 (centos-5-x86_64-elastix-r2). Konferenci mohu založit ale již si do ní nezavolám (dojde k zavěšení). V logu se objeví: WARNING[XXXX] app_meetme.c: Unable to open DAHDI pseudo device.

Zkoušel jsem přeinstalovat DAHDI, ale to se mi také nepovedlo. Hlásí mi to: You do not appear to have the sources for the 2.6.18-274.7.1.el5.028stab095.1 kernel installed. A tím nic neudělám. :(

Mohli byste se na to podívat. Děkuji
Nešlo by se bez dahdy obejít, když se konference dá řešit i přes ConfBridge a navíc to zabere méně procesorového času?
jaba
Příspěvky: 7
Registrován: pon 16. led 2012 14:33:44

Re: Asterisk MeetMe - chybějicí podpora dahdi dummy

Příspěvek od jaba »

Potřeboval bych zprovoznit DAHDI. Dále chceme testovat připojení ISDN karet a ty vyžadují tento modul.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Asterisk MeetMe - chybějicí podpora dahdi dummy

Příspěvek od 4smart.cz »

V průběhu pondělka bude uvolněna aktualizace šablony nebo sjednána jiná náprava dovolující použití DAHDI a Meetme v této šabloně.

J.M.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Asterisk MeetMe - chybějicí podpora dahdi dummy

Příspěvek od 4smart.cz »

Problém spojený s absencí časovače DAHDI v šabloně centos-5-x86_64-elastix-r2 byl vyřešen updatem v podobě nové šablony, viz. vlákno:

http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=3&t=1191

Jádrem problému byl initscript /etc/init.d/start_udev, který provádí mj. vytváření statických
objektů znakových a blokových zařízení podle "vzorového" adresáře /lib/udev/devices/.
Doplněním potřebných znakových zařízení a po dalších opravách dále navazujících podproblémů uvnitř scriptů HW uzlů 4smart.cz
by měl být tento problém se šablonou vyřešen.

J.M.
Zamčeno