Ubuntu 14.04 LTS

Šablony, konfigurace - návrhy, připomínky a diskuze.
Zamčeno
hason
Příspěvky: 6
Registrován: pát 17. říj 2014 0:52:34

Ubuntu 14.04 LTS

Příspěvek od hason »

Dobrý den,
rád bych věděl, jestli plánujete šablonu pro Ubuntu 14.04 LTS?

Děkuji
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Ubuntu 14.04 LTS

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,

ano, update šablon je v plánu.

J.M.
orgoj
Příspěvky: 13
Registrován: stř 20. dub 2011 22:33:35

Re: Ubuntu 14.04 LTS

Příspěvek od orgoj »

Dobry den,

kdy zhruba by mohla byt dostupna sablona Ubuntu 14.04?

Dekuji
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Ubuntu 14.04 LTS

Příspěvek od MaT »

Jen ze zvědavosti - a nechci aby to vyznělo jako pokus o flame - má nějaké výhody mít VPS s Ubuntu místo Debianu?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ubuntu 14.04 LTS

Příspěvek od xsouku04 »

MaT píše:Jen ze zvědavosti - a nechci aby to vyznělo jako pokus o flame - má nějaké výhody mít VPS s Ubuntu místo Debianu?
To je dobrá otázka. Co já jsem pochopil tak jak Debian stable tak Ubuntu obě varianty vychází z Debianu testing.
Rozdíl mezi jednotlivými verzemi Ubuntu a Debian stable je v tom, kdy přesně došlo k zmrazení balíčků, tedy v jakém okamžiku došlo k oddělení se od Debianu testing. A rozdíl je samozřejmě i v tom, kdo se stará o balíčky a bezpečnostní záplaty a pod jakým jménem/značkou.
Pokud začínám projekt v půli životního cyklu Debianu stable a chci používat poměrně nové verze aplikací, může být dobré raději nenasadit mírně zastaralý Debian stable ale dát přednost čerstvějšímu Ubuntu LTS, tedy pokud zrovna vyšel.
Osobně jsem ale hodně konzervativní, takže mám někdy pocit, že i nové verze debianu stable vychází zbytečně rychle za sebou. :)
Nyní bude 5.listopadu zmrazen současný debian testing, aby se z něj po otestování stal nový Debian stable se jménem Jessie. Takže nyní je dobré začínat nové projekty s Debianem Jessie.

Pokud je na mojí úvaze nějaká chyba, napište.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Ubuntu 14.04 LTS

Příspěvek od MaT »

Já jsem dříve (tak pár let zpátky) bral Ubuntu jako takovou dobře odladěnou distribuci hlavně pro běžné uživatele. Sám jsem v té době používal Debian (a před tím na Gentoo), ale třeba rodičům jsem dal na počítače raději Ubuntu a doporučoval jsem ho i po okolí. Jedno grafické prostředí, většina věcí prostě dotažených, lepší podpora rzůného hardware - hlavně toho novějšího... Ale pak mě Ubuntu začalo spíš přidělávat starosti - nová verze každý půl rok - a bohužel i když šel upgrade udělat na dálku, občas ty změny byly tak zásadní, že pak systém třeba nenastartoval. A to se řeší blbě, když jsou rodiče 100 km daleko. Jo a vím, pak se začaly objevovat i LTS verze - ale tam pak třeba byla pravěká verze Firefoxu a Thunderbirdu a u těch zase i běžní uživatelé ocení novější verze... Tak jsem jim zkusil nainstalovat Debian a zjistil jsem, že za ty roky také udělal velký kus cesty. Instalace také velmi snadná a všechno chodilo, jak mělo. Možná až na Gnome, které tou dobou začalo být poněkud problematičtější (ale ne na Debianu stable, tam se myslím zůstávalo na verzi 2.x). Jenže pro rodiče je možná ještě lepší dát tam XFCE nebo LXDE. Od té doby se jim aspoň tak snadno nepodaří si "omylem" někam přestěhovat nebo schovat lištu. :-)

Na serverech jsem ale o Ubuntu nikdy neuvažoval - tam nikdy o nějaká grafická prostředí nešlo. Spíš člověk ocení tu stabilitu a delší vývojový cyklus. Pokud už mi u něčeho, co jsem potřeboval provozovat na serveru vadilo, že je to příliš stará verze, tak se dalo zařídit, aby onen konkrétní balíček byl třeba z novějšího testingu. Při nejhorším když byly nějaké problémy s knihovnami, člověk mohl použít balíček se zdrojovými kódy z testingu a zkompilovat to proti aktuálně nainstalovaným knihovnám.

Webové aplikace jako třeba Mediawiki, Dokuwiki, Drupal a Wordpress jsem si stejně spravoval sám, mimo balíčkovací systém. A v poslední době řeším spíš aplikace v Pythonu, tam třeba spousta knihoven v balíčkovacím systému také není, nebo je ve starých verzích - ale to se dá velmi dobře řešit pomocí nástroje virtualenv. Různé aplikace v pythonu můžou mít různé verze knihoven a dokonce i pythonu samotného...
Zamčeno