Stránka 1 z 1

Migrace 4smart -> vlastní HW

Napsal: úte 15. zář 2015 12:00:23
od janzilka
Jak správně zmigrovat rozchozenou šablonu / instalaci / image na vlastní HW?
Je možná migrace na jinou virtualizační platformu (KVM) nebo je jediná možnost, tedy jít na OpenVZ ?
Jakou verzi OpenVZ mám na svém HW použít, abych nenarazil?

Omlouvám se, pokud to tu už někde je.

Re: Migrace 4smart -> vlastní HW

Napsal: úte 15. zář 2015 12:54:16
od 4smart.cz
Nejprve budete potřebovat obraz svého VPS, tedy soubor zálohy, který je v tomto případě lepší pořídit nad zastaveným virtuálním serverem.
Výsledný soubor zálohy si stáhněte k sobě. Tyto funkce umožňuje webové administrační rozhraní 4smart.cz.
Pokud instalaci svého OpenVZ virtuálního serveru migrujete do KVM, na vlastní HW uzel nebo na jinou virtualizační platformu,
doporučuji tento postup:

1) Proveďte čistou instalaci operačního systému na nové platformě (volba stejné distribuce může usnadnit některé problémy)
2) Na cílově platformě nainstalujte stejný SW, jaký je ve vašem OpenVZ souboru zálohy, tedy například stejnou databázi, stejný poštovní server, stejný webový server, apod.
3) Ze svého souboru zálohy překopírujte konfigurační soubory k jednotlivým SW součástem, tedy opět databáze, webový server, poštovní server, ...
4) Dále ze svého souboru zálohy překopírujte svá ostatní data aplikací (soubory databáze, webové stránky, vlastní scripty, hudbu, filmy, ...)
5) Zkontrolujte nastavení svých SW součástí, zda zde nejsou pozůstatky po předchozím prostředí (OpenVZ), například konfigurace spojená se síťí,
vztahující se na konkrétní IP adresu (iptables, poštovní server, webový server, ...)

Uvedený postup je bohužel pracný.

Pokud je cílovou platformou opět OpenVZ, volte stabilní jádro 2.6.32.
V tomto případě stačí stažený soubor zálohy pouze rozbalit do složky Vašeho kontejneru. Dá se rovněž použít jako šablona.
Migrace je v tomto případě výrazně snadnější. OpenVZ ovšem není úplně jednoduché, jako začátečník budete zápasit se systémovými limity, konfiguračními soubory kontejnerů, apod.
Informace čerpejte na wiki.openvz.org, bude třeba něco nastudovat.


J.M.

Re: Migrace 4smart -> vlastní HW

Napsal: úte 15. zář 2015 15:20:19
od xsouku04
Doporučil bych zůstat u OpenVz. Pokud na daném stroji běží jen jeden projekt, není potřeba si s limity lámat hlavu. Tedy nastavit pro jistotu limity hodně vysoko. Pokud ale jeden virtuální stroj fyzický stroj hodně přetíží, poznají to i ostatní virtuály. U nás je to věda, protože právě tomuto chceme zabránit.

Pro nastavení virtualizace OpenVZ existují i klikátka jako proxmox. http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=3&t=501

Re: Migrace 4smart -> vlastní HW

Napsal: úte 15. zář 2015 15:33:12
od janzilka
Díky, toho jsem se trochu obával. Při první pokusu vytvořit na vlastním HW virtualizační platformu jsem s OpenVZ (těžce) narazil, vzhledem k tomu, kolik času a úsilí jsem tomu byl ochotem a schopen věnovat. A tak druhé v pořadí soukromého výběrového řízení bylo KVM, které se mi kupodivu rozjet podařilo poměrně snadno a rychle...

Ale je to zkrátka tak, snadná cesta neexistuje, co nezaplatím na objížďce hned, zaplatím na hlavní cestě později...
Ještě zkusím zabojovat s OpenVZ.

Ještě jednou dky. Servis, který poskytujete, je bezva.

Re: Migrace 4smart -> vlastní HW

Napsal: úte 15. zář 2015 21:08:48
od mobilemanic
Existuje reálná možnost to "zjednodušit" např. tím, že bych si udělal KVM virtuál s linuxem a v něm zprovoznil OpenVZ? Do tohoto OpenVZ bych pak jednoduše vybalil zálohu z 4smartu.

Je taková možnost reálná? Mám k dispozici HW platformu, která umí Docker a KVM, OpenVZ bohužel ne, tak bych to možná řešil takto. A nebo by bylo jednodušší tu zálohu rozchodit přímo v tom linuxu v KVM?

Re: Migrace 4smart -> vlastní HW

Napsal: stř 16. zář 2015 8:46:47
od 4smart.cz
Zprovoznit pod KVM OpenVZ by mělo být možné.
Toto řešení s sebou ale přináší zbytečný overhead.
Navíc se konfiguraci OpenVZ stejně nevyhnete.
Možná zkuste uvedený proxmox a stažený soubor zálohy použijte jako šablonu.

J.M.

Re: Migrace 4smart -> vlastní HW

Napsal: stř 16. zář 2015 12:24:56
od xsouku04
admin píše: Toto řešení s sebou ale přináší zbytečný overhead.
Nesouhlasím. Totiž samotné OpenVZ má téměř nulový overhead. Není to totiž skutečná virtualizace, ale jen virtualizace na úrovni operačního systému. Tedy virtualizace tak trochu na oko, kdy více virtuálů sdílí jedno jádro, paměť i místo na disku, podobně jako by se jednalo o aplikace více uživatelů běžící na jednom počítači.
Tedy zůstane jen ten KVM overhead, kterému se ale stejně nevyhnete, pokud jej používáte. Tedy takové řešení se mi nezdá vůbec špatné. Na jednom KVM virtuálu mít více OpenVZ virtuálů také nemusí být špatné z důvodu bezpečnosti. Virtuály mezi sebou dovedou efektivně sdílet jádro, místo na disku i paměť RAM, podobně jako by vše běželo jen na jednom virtuálu. Tedy vlastně téměř za cenu jednoho virtuálu dostanete neomezené množství virtuálů, se kterými lze experimentovat odděleně. Dobré je to též kvůli bezpečnosti a škálovatelnosti. Zátěž celkového funkčního celku skládajícího se z více virtuálů se bude lépe rozkládat na fyzické stroje, než kdyby vše běželo na jednom superpočítači (super KVM virtuálu) bez virtuálů.

OpenVZ má svoje slabé stránky, jako třeba nemožnost změnit verzi kernelu "ze vnitř". Ale pokud na ně nenarážíte je to myslím pořád nejefektivnější typ virtualizace. Osobně nerozumím moc tomu, proč se tolik tlačí ostatní méně efektivní typy virtualizace. Snad proto, že za cenu menší efektivity to lze dělat více masově a lze tam spustit třeba i Windows.