Blokování hovorů do zahraničí

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Odpovědět
informator
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 22. lis 2012 9:25:39

Blokování hovorů do zahraničí

Příspěvek od informator »

Dobrý den,
je možné nějak nastavit na účtu odorik blokování hovorů do zahraničí?
Popřípadě opačně povolení pouze určitých zahraničních předvoleb, např. +421.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Blokování hovorů do zahraničí

Příspěvek od Kabek »

U Odoriku jsem se toho nevšiml, nepotřeboval jsem to.

Jistá možnost obecně je v definování dialplánu - nastavení délky čísla. Pak koncové zařízení "nepustí" delší číslo jak je definované, tudíž se uživatel do zahraničí nedovolá.... Pokud se definuje patřičná délka čísla jen u čísel začínajících 00421, pak to na Slovensko samozřejmě půjde.

U některých telefonů je možnost vytvoření tabulky zakázaných čísel.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Blokování hovorů do zahraničí

Příspěvek od xsouku04 »

Kabek píše:U Odoriku jsem se toho nevšiml, nepotřeboval jsem to.

Jistá možnost obecně je v definování dialplánu - nastavení délky čísla. Pak koncové zařízení "nepustí" delší číslo jak je definované, tudíž se uživatel do zahraničí nedovolá.... Pokud se definuje patřičná délka čísla jen u čísel začínajících 00421, pak to na Slovensko samozřejmě půjde.

U některých telefonů je možnost vytvoření tabulky zakázaných čísel.
Přesně tak.
informator
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 22. lis 2012 9:25:39

Re: Blokování hovorů do zahraničí

Příspěvek od informator »

Kabek píše:U Odoriku jsem se toho nevšiml, nepotřeboval jsem to.

Jistá možnost obecně je v definování dialplánu - nastavení délky čísla. Pak koncové zařízení "nepustí" delší číslo jak je definované, tudíž se uživatel do zahraničí nedovolá.... Pokud se definuje patřičná délka čísla jen u čísel začínajících 00421, pak to na Slovensko samozřejmě půjde.

U některých telefonů je možnost vytvoření tabulky zakázaných čísel.
OK. Ale někdo se nám vloupal do brány na veřejné IP (nechci tam dávat kvůli tomu další router) a zjistil z ní přihlašovací údaje k účtu a uskutečnil celou řadu zahraničních hovorů.
Naštěstí nebylo dobito velkou částkou, ale i ty 400 Kč zamrzí.
Proto jsem myslel spíše na blokování těchto hovorů na úrovni serveru, nikoliv v koncovém zařízení.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Blokování hovorů do zahraničí

Příspěvek od Kabek »

Hm, tomu rozumím.

Předpokládám, že přístupové údaje do brány nemáte tovární.....

Já je mám hned od počátku změněné a rovněž mám porty (SIP+rtp), na kterých "naslouchá" brána a odbavuje se hovor směrem ke mně, nastaveny na HODNĚ neobvyklé ( v intervalu 40000 - 65000!). Tím se to těm lupičům alespoň ztíží. Netuším, jakou máte bránu, ale u některých bran lze znemožnit zcela přístup přes WAN, popřípadě alespoň znemožnit ping.

Máte u Odoriku zapnutý zákaz registrací z IP adres mimo CR a Slovensko?
informator
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 22. lis 2012 9:25:39

Re: Blokování hovorů do zahraničí

Příspěvek od informator »

Kabek píše:Hm, tomu rozumím.

Předpokládám, že přístupové údaje do brány nemáte tovární.....

Já je mám hned od počátku změněné a rovněž mám porty (SIP+rtp), na kterých "naslouchá" brána a odbavuje se hovor směrem ke mně, nastaveny na HODNĚ neobvyklé ( v intervalu 40000 - 65000!). Tím se to těm lupičům alespoň ztíží. Netuším, jakou máte bránu, ale u některých bran lze znemožnit zcela přístup přes WAN, popřípadě alespoň znemožnit ping.

Máte u Odoriku zapnutý zákaz registrací z IP adres mimo CR a Slovensko?

Zákaz registrací jsem zapnutý neměl, ale po tom incidentu jsem hledal možná opatření a ten zákaz jsem tam zaškrtl a samozřejmě jsem také změnil přihlašovací heslo k linkám a do brány. Bránu mám Grandstream HT702.
Ale to blokování na serveru si stejně myslím mohlo být užitečné, neboť by si to laičtí uživatelé mohli nastavovat sami. Úplným laikům nemůžete vyprávět o rtp portech, zákazu pingu či o IP adresách. Nicméně ve zpracovaném webovém prostředí se orientuje téměř každý a bylo by to nastavení pak i nezávislé na koncovém zařízení. Můžete mít i více koncových zařízení na jedné lince a tohle všechno nastavovat na všech už pak vyžaduje dost času.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Blokování hovorů do zahraničí

Příspěvek od Kabek »

U Odoriku by to asi nějaký smysl mělo. Jsou ale poskytovatelé, kde se na svůj účet přihlašujete číslem a heslem stejným jako u registrace. Mají sice možnost omezení volání, ale, co to je platné, když útočník - zloděj má Vaše registrační údaje a v rozhraní na Vašem účtu si to pak může vypnout...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Blokování hovorů do zahraničí

Příspěvek od xsouku04 »

Jako prevenci jsem doplnil varování http://www.odorik.cz/w/voip_zarizeni?&# ... upozorneni (viz červený rámeček)

Možnost blokovat některé prefixy připravujeme, ale byl bych nerad, pokud by se na to někdo spoléhal.
Pokud útočník zjistí vaše sip jméno a heslo, je to vždy špatně. A to, že mu budeme některé hovory blokovat, ho jen zdrží. On si totiž klidně počká, třeba i rok nebo dva.
Je to tedy dobré jen jako doplňkové opatření. Nikoli jako hlavní. Podobně bezpečné není ani opatření nechat si blokovat zahraniční ip adresy. Útočník má totiž k dispozici ip adresy z různých zemí včetně ČR. A jakmile tohle jednou zjistí, není to pro něj žádný problém.

Pokud ale svoje sip zařízení zabezpečíte tím, že jej nenecháte přístupné z internetu pro celý svět, je to jistota.
Odpovědět