Android SIP telefony

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Odpovědět
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Android SIP telefony

Příspěvek od Kristovec »

Mam Samsung Galaxy S i9000 a co tam stahnu,jde nepouzitelně,SipDroid,
CsipSimple,i dalsí z Marketu.Nekolikavterinove zpozdeni,ozveny
spatny poslech,KONEC!
Zústávám u starych dobrych Nokií.
Android tam je v tom Samsungu 2.1 a prh.pojeni Vodafone 3G,
tak 2,5 na 1 MB/sec.
Jak jsou na tom ostatni Androidaci?
A jine znacky mobilu?
Ten muj je vyborny prohlizec,ale na volani nic moc.
tomicak
Příspěvky: 33
Registrován: pon 01. srp 2011 12:25:08

Re: Android SIP telefony

Příspěvek od tomicak »

Na mym wildfire jsem dlouho zkoušel všechno možný co by umožňovalo něco použitelnýho. Ve výsledku nic neni ideální. U mě zdá se záleží kam volám, jestli je to do odoriku, na pevnou nebo na mobil, s tim že operátor od operátora se to eště tyky liší, do zahraničí na mobil a tak... Není to kvalita jako při volání z mobilu, ale poměrně obstojně to jde pokud vim, kterej klient na co je nejlepší. V každym případě, zde tolik vychvalovanej CSipSimple je pro mě absolutně nepoužitelnej. Co momentálně střídám je SIPdroid nebo taky se mi osvědčil 3CXphone, kdysi jsem používal Nimbuzz, ale neosvědčil se mi z důvodu, kdy se dlouho spouštěl a na začátku hovoru bylo chvíli ticho, takže jsem nevěděl kdy už protistrana hovor zvedla. Mimochodem kvalita je o poznání lepší pokud volám přes jinýho poskytovatele než je odorik, v případě volání obecně na český mobily o dost lepší, z čehož plyne, že asi nezáleží jenom na telefonu, ale i na kombinaci telefon-voip poskytovatel. U mě většinou je problém, že já slyšim dobře, ale protistrana ne tak docela. Při volání přes konkurenčního poskytovatele je to o poznání lepší, ať už přes 3CXphone nebo SIPdroid. Obecně ale můj názor na VoIP v telefonu je docela rozporuplnej, spíš negativní. Protože jednou volám krásně, podruhý mě druhá strana vůbec neslyší, přitom podmínky v danou chvíli ze zdaj bejt stejný. Volám většinou přes Vodafone HSPA kde je kvalita ve všech případech lepší než přes wifi doma. Volám pouze s minimálně téměř plnym signálem, jinak ne a nepohybuju se při volání (volání v autě)
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

Re: Android SIP telefony

Příspěvek od kapetr »

Tedy pánové, vy mě strašíte !-)

Také plánuji koupi smartphonu s Androidem, právě m.j. kvůli volání přes SIP.

Opravdu žasnu, že reportujete takové problémy.
Vždyť smartphone je malý počítač a je-li třeba v domácí, nezatížené WiFi, mělo by to jet jako na drátkách - stejně jako z PC či VoIP telefonu.

V čem myslíte, že je chyba ?

- v SIP aplikacích ?
- v Android OS ?

Na vliv VoIP operátora moc nevěřím - pokud funguje se SW klientem v PC, tak proč by neměl fungovat s SW v mobilu. Vždyť to ani nemusí vědět a nemá důvod reagovat jinak.

Zkoušeli jste zvolit kodek PCMA ? Třeba mobily s pomalým CPU neutáhnou vedle jiné práce i real-time kódování do/z Speex ?

Lidi pátrejte, zkoumejte - jde o dost klíčovou věc.

Co VoIP z Nokií ?

--kapetr
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Android SIP telefony

Příspěvek od xsouku04 »

Podle mne je chyba v hardwaru, protože se to hodně liší typ od typu. Některý hardware se dá, jiný mají potíže.
A také je chyba v návrhu androidu. Tedy programy musí veškeré zpracování zvuku dělat sofwarově (např. potlačení šumu),
nelze použít poměrně dobré hardwarové filtry, které slouží při běžném volání přes mobilního operátora.

Tímto naštěstí nokia netrpí, pokud obsahuje zabudouvanou podporu SIP, je hovor stejně kvalitní jako kdyby byl přes mobilního operátora. Nekvalita může vznikat jen špatným wifi nebo 3G signálem.

Jo a myslel jsem si, že IPhone tohle bude mít dobře vychytané, protože přecejen těch typů telefonů je velmi málo. Ale nemá, dělá naprosto tu stejnou chybu jako android. Zvuk je často o poznání horší než běžný hovor. I když za dobrých konstalací hvězd se to "dá". Nejlepší výsledek jsem dosáhl ze skypem, který má dobré zvukové filtry i na svých mobilních verzích. (ale některé méně výkonné androidy nemusí výkonově dostačovat)

Bohužel tak neexistuje jednoznačný návod jaký android telefon koupit. Nejlepší by bylo, kdyby šel na týden půjčit ....
Máte-li nějaké typy které jsou dobré, podělte se o zkušenost.
tomicak
Příspěvky: 33
Registrován: pon 01. srp 2011 12:25:08

Re: Android SIP telefony

Příspěvek od tomicak »

Nevim jak je to s Nokiema, ale zřejmě jak zde popisujem, tak právě android je vinen asi nejvíc. ALE, musim dodat, že s laborovánim jsem neskončil a zkusil sem eště poslední věc jak na to jít. A to sice, že jsem změnil VoIP poskytovatele. Volám přes Sipdroid nebo 3CXPhone, na tom teď moc nesejde přes kterej..., tak s konkurenčním poskytovatelem mám výrazně lepší zvuk, kvalitu celkově... Nikdy by mě nenapadlo jak je možný, že to může mit tak vliv. Odorik je u mě jak kdyby strašně náladovej. Jednou docela dobrý, jindy strašně velký zpoždění, šum, potichu je slyšet protistranu, protistrana mi nerozumí a tak podobně. U jinýho poskytovatele se mi to poslední dobou prakticky nestává, je to tedy o hodně lepší a konečně je u mě na Wildfiru SIP telefonie použitelná.
samoyed
Příspěvky: 8
Registrován: pon 17. říj 2011 19:35:32

Re: Android SIP telefony

Příspěvek od samoyed »

Hezký den,

mám HTC Desire a odorik.cz používám už asi 3 měsíce. Začínal jsem se sipdroidem, ale byl tam velmi slabý zvuk z reproduktoru, takže ten jsem rychle odstavil. Přešel jsem tedy na Csipsimple a u něj vydržel docela dlouho, ale potýkal jsem se trochu s náladovostí (možná programu, možná sítě odorik), nicméně obecné znaky byly: -
- potřeba silného signálu (používal jsem hlavně na Vodafone HSDPA a doma mám celkem rychlou wifi (10Mb), nicméně když jsem volal, seděl jsem u routeru a přesto hovor nebyl vždy úplně čistý), na mobilních datech se mi hovor zdál kvalitnější, ale nesměl jsem být v husté zástavbě
- hovor na mobilní číslo většinou pohoda, ale hovor na pevnou linku často dost špatný, silné echo a druhá strana mě slyšela se zpožděním
- občas se program seknul, ale nebylo to nic tragického

Před pár týdny jsem do telefonu nahrál alternativní ROM Oxygen, která nabízí integrovaný sip přímo do androida přes wifi i 3G. Integrovaný sip přes wifi nabízí všechny telefony s androidem 2.3, právě tahle alternativní ROM nabízí i 3G, nicméně dle mých zkušeností oboje nepoužitelné. Seděl jsem u routeru a velmi nekvalitní, sekání, echo. Ještě horší než sipdroid nebo csipsimple.

Takže jsem provedl dle mého názoru velmi elegantní, ale hlavně perfektně fungující řešení. Do velkého množství telefonů (nejen s androidem) nahrajete Skype. Na stránkách odorik.cz jsem si nastavil rychlé volby na osoby, kterým nejčastěji volám a poté již jen stačí vytočit na skypu uživatele odorik.cz, vyvolat klávesnici ve skype (v nové verzi již dostupné, dříve to nešlo) a poté jen zadat číslo zkrácené volby a #, popř. číslo volaného ve tvaru 00(kód země)xxx xxx xxx # (bez mezer). Ústředna hovor spojí a hlavně jeho cena je jako při volání z internetu. Díky skype je hovor úžasně kvalitní, sedím ve vedlejší místnosti a mluvím bez potíží přes wifi, stejně tak na 3G oproti csipsimple o míle dál. Jediná nevýhoda je v pomalejším vytáčení, ale když chce člověk volat za 1,60 za minutu, tak se musí něco vytrpět. :)

Já takto používám jíž několik týdnů a max. spokojenost. Skype vyzkoušen i na Galaxy Mini za 3600,- takže problém by snad neměl mít žádný telefon (snad kromě nejlevnějších Huawei a ZTE, ale tam jsem nic nezkoušel). Jo a je vhodné mít zaregistrované skype jméno na stránkách odorik.cz, ať nemusíte pokaždé zadávat PIN.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Android SIP telefony

Příspěvek od xsouku04 »

tomicak píše:Nevim jak je to s Nokiema, ale zřejmě jak zde popisujem, tak právě android je vinen asi nejvíc. ALE, musim dodat, že s laborovánim jsem neskončil a zkusil sem eště poslední věc jak na to jít. A to sice, že jsem změnil VoIP poskytovatele. Volám přes Sipdroid nebo 3CXPhone, na tom teď moc nesejde přes kterej..., tak s konkurenčním poskytovatelem mám výrazně lepší zvuk, kvalitu celkově... Nikdy by mě nenapadlo jak je možný, že to může mit tak vliv. Odorik je u mě jak kdyby strašně náladovej. Jednou docela dobrý, jindy strašně velký zpoždění, šum, potichu je slyšet protistranu, protistrana mi nerozumí a tak podobně. U jinýho poskytovatele se mi to poslední dobou prakticky nestává, je to tedy o hodně lepší a konečně je u mě na Wildfiru SIP telefonie použitelná.
Tvrzení, že je to poskytovatelem je velmi zvláštní. Osobně tomu nevěřím. Všichni poskytovatelé v ČR používají stejné standardy a až na několik vyjímek i stejné ústředny. Takže liší se hlavně možnostmi, cenou, podmínkami, popřípadě frekvencí různých poruch. Co se týče kvality hovoru, tak někteří dovedou občas vykouzlit ozvěnu (slyší ji volající, nikoli volaný) při volání na pevnou. Více to pokazit moc nejde, pokud jim obstojně funguje internet a nemají to totálně přetížené. To ale pak nezávisí z jakého typu mobilu je voláno.
Obecně platí, že nejslabším místem je koncové zařízení zákazníka a jeho internet.
Chtělo by to spíše najít nějakej technickej rozdíl. Používáte u něj jiný program nebo nastavení? Jinej kodek? Možná má ten druhý operátor jiné pořadí kodeků, takže i při stejném nastavení bude použit jiný. U nás je ve výpise probíhajících hovorů na stránce použitý kodek vidět, po přihlášení v tabulce probíhajících hovorů. Doporučuji vyzkoušet všechny možnosti. To se ale vše dá snadno nastavit v CSipsimple. Stačí povolit jen jeden kodek, pak máte jistotu, že je použit. I když teoreticky by volbou kodeku měla být kvalita jen nepatrně jiná, u těchto android softwarových klientů se může někdy dost výrazně lišit, protože různé kodeky mají různé nároky na procesor, odezvu systému a pod. Je třeba zkusit jak je to ve Vašem případě.
Co se týče změny v hlasitosti a šumění, to někde po cestě může těžko vznikat. Hlasitost ani šumění nikdo jiný už po cestě nepřidává a pokud nemá nějakou hodně velkou specialitku (běžně to se to nedělá ani neprodává) tak ani neubírá.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Android SIP telefony

Příspěvek od ViR »

xsouku04 píše:Obecně platí, že nejslabším místem je koncové zařízení zákazníka a jeho internet.
No, ještě kritičtější místo bývá často, jak se říká, mezi klávesnicí a židlí :-). Ale jinak, z technického hlediska samozřejmě máte pravdu. A bohužel, pan kolega "tomicak" poskytuje tak málo údajů (z nichž některé jsou patrně spíše domněnkou, než faktem) že se z toho vůbec nedá usoudit, kde by mohl ležet jeho problém...
tomicak
Příspěvky: 33
Registrován: pon 01. srp 2011 12:25:08

Re: Android SIP telefony

Příspěvek od tomicak »

No takže tvrzení o tom že je chyba mezi židlí a klávesnicí mě tak trochu zvedlo ze židle pane kolego "ViR". Neřikám, že jsem nějakej programátor, abych rozuměl všem těm věcem v nastavení, ale jak jsem psal výše, už dlouhou dobu jsem zkoušel nastavovat různý kodeky v různejch klientech. A právě, že to u odorika bylo strašně moc o náhodě. Stejný podmínky - pokaždý jiná kvalita, nejčastější problém v tom, že protistrana si prostě stěžuje na to, že mi není rozumět, že je mě strašně potichu slyšet apod., a to se snažim do telefonu mluvit srozumitelně. CSipSimple je na Wilfire k ničemu. Zasekává se při hovoru... Wilda ho prostě neutáhne. Jediný možný řešení je SIPdroid nebo 3CXPhone. Tyhle dva má u mě cenu zkoušet. Znava opakuju, že po zkoušení kodeků co programy nabízej, je problém stále stejnej, čili je to pořád hrozně o náhodě. Po tomhle jsem se vykašlal na VoIP úplně. Naposledy jsem ale zkusil jinýho providera. Jen tak z hecu. Nastavil jsem naprosto jednoduše 3CXPhone i SIPdroid, bez nějakýho složitýho neustálýho zkoušení dalších programů a kodeků, a ejhle, najednou se dá VoIP u mě používat. Ať je to čim to je, tady to fuguje bez toho aniž bych pořád něco zkoušel nastavovat, bez toho aniž bych při každym druhym hovoru musel hovor zavěsit a volat přes GSM, aniž by se mě neustále protistrana vyptávala "co řikáš?" a podobně. Tohle vidim jako dobrou variantu, i když se naprosto vylučuje se zde tolik zastávaným tvrzením, že poskytovatelem to není. I kdyby nebylo, tak konkurenční poskytovatel umožňuje mnohem jednodušší cestu k tomu nastavit klient tak, aby fungoval.

PS: Nemluvě o callbacku odoriku... tam je zvuk každou chvíli taky jinej, často jak kdybych byl v trubce někde... Kde je potom chyba teď? V mym mobilu, kdy špatně přenáší zvuk z BTS vodafonu??
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

Re: Android SIP telefony

Příspěvek od kapetr »

Jak píše kolega samoyed - přes SKYPE mu to jede. Spíše než v protocol stacku Androidu či jiných věcech v OS bych tedy viděl v problém v těch SIP klientech - implementace kodeků, bufferování, filtry, ...

Možná je to tím, že v zámoří je Skype populárnější a tudíž i odladěnější. Já obecně podobné aplikace s uzavřeným kódem - tím spíše na bázi P2P - nemám rád. (Jsem paranoik a všude vidím špiony či zneužití :-)

Souhlasím též s poznatky xsouku04 - z vlastní zkušenosti vím, že můj klient (na PC) má u Mikrotechu problémy s volbou kodeku, je-li umožněn výběr - dochází k záměně PCMA a PCMU. Výsledkem je chroptění. Jediná možnost == vybrat natvrdo kodek, která Mikrotech nabízí jako první v seznamu v INVITATION paketu.

Fakt je, že když i na PC jsou se SW klienty problémy (a že jsem na Linuxu vyzkoušel snad všechny), tak nelze čekat, že na Androidu to půjde bez zkoušení a zkoušení a ...

--kapetr
Odpovědět