Voip telefon připojený k PC s internetem

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Odpovědět
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Voip telefon připojený k PC s internetem

Příspěvek od osmdesát »

Mám takový asi dost neobvyklý problém. Potřebuji připojit VoIP telefon "kříženým" utp kabelem k síťové kartě PC, na němž je internet. Důvod, proč to tak musím udělat, je ten, že internet chytám přes USB modem.
Ve WinXP je sdílení připojení k internetu, kde je třeba povolit sdílení provozu na jednotlivých portech. Je tam číslo vnějšího a vnitřního portu a IP adresa počítače hostujícího danou službu.
Pro SIP jsem tedy uvedl jako vnější a vnitřní port 6688 a server sip.odorik.cz. Telefon se samozřejmě nechytá (v něm je nastaven taktéž sip.odorik.cz a 6688). Je snad potřeba zprůchodnit nějaké další porty, nebo jsem to celé nějak nepochopil?
Podotýkám, že mám telefon Well Joyce 3130IF, který sám o sobě může být nejspíš zdrojem problémů.
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Voip telefon připojený k PC s internetem

Příspěvek od alfi »

Já bych doporučil k USB modemu přikoupit router s USB portem jako RT-AC51U (či dříve vyráběný výrazně menší WL-330N3G a existujou i další varianty), modem připojit do něj a další zařízení připojovat až k routeru. Výhodou bude fungování i bez zapnutého PC a časem nejspíš najdete další zařízení, které by šly připojit (tiskárna, mobil přes wifi..). Trochu riziko je ne-kompatibilita s konkrétním modemem, ale i ta jde vždycky vyzkoušet a případně do 14 dnů vrátit. (kompatibility se zlepšujou, ale nikdy nebudou 100% a v dokumentaci už vůbec ne)

Pokud trváte na připojení přes PC, potom narazíte na to, že pro přenos hlasu se používají náhodné (UDP) porty, tj. musely by být přesměrované všechny a nebo je v nastavení telefonu výrazně omezit. Druhá možnost je ve windows zapnout NAT (https://www.google.com/search?q=wxp+enable+nat) a konkrétní porty neřešit. Taky ještě může zlobit případný firewall. A každopádně si naplánujte upgrade WXP na něco novějšího, tohle bude brzo dost nebezpečné k internetu vůbec připojovat :-)
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Voip telefon připojený k PC s internetem

Příspěvek od osmdesát »

Modemem je telefon Nokia N95 s datovou simkou, který používám i samostatně. Tohle myslím routery podporovat nebudou. Navíc nechci do routeru investovat, protože je to dočasné řešení.
Zkusil jsem tedy zprovoznit ten softwarový Nat, ale bezúspěšně - windows potřebuje jako rozhraní reálnou NIC. Modemy netsh nevidí. Nějaký nápad? Myslel jsem, že to bude jednodušší.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Voip telefon připojený k PC s internetem

Příspěvek od xsouku04 »

Kdysi když bylo připojení přes CDMA žhavou novinkou, zkoušel jsem tohle s CDMA USB modemem na WIN XP a šlo to.
To přesměrování portu je k něčemu jinému, aby z internetu byly přístupné služby v lokální síti.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Voip telefon připojený k PC s internetem

Příspěvek od osmdesát »

xsouku04 píše:To přesměrování portu je k něčemu jinému, aby z internetu byly přístupné služby v lokální síti.
Aha, takže to znamená, že zařízení připojené do ethernetové zdířky pc bude v internetu vidět vše, co bude vidět i z windows, bez žádné filtrace?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Voip telefon připojený k PC s internetem

Příspěvek od xsouku04 »

osmdesát píše:
xsouku04 píše:To přesměrování portu je k něčemu jinému, aby z internetu byly přístupné služby v lokální síti.
Aha, takže to znamená, že zařízení připojené do ethernetové zdířky pc bude v internetu vidět vše, co bude vidět i z windows, bez žádné filtrace?
Pokud bude zapnuté "sdílení internetu" tedy NAT a neprojeví se žádný Windows či ovladač bug, tak nejspíše ano.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Voip telefon připojený k PC s internetem

Příspěvek od osmdesát »

Pořídil jsem teď Grandstream GXP280 a zkouším ho připojit na PC, jak jsem psal výše, ale opět bezúspěšně. Zdířku označenou LAN propojuji kříženým UTP s NIC na PC. Windowsy v PC sice hlásí, že propojení je vpořádku, ale telefon zdá se ani nepředstírá, že by se snažil nějak dostat na net (u Wellu jsem aspoň viděl, že si tahá ze sdíleného modemu nějaká data).
Otázka tedy zní, co Grandstream očekává tam, kde jej momentálně připojuji do síťové karty. Nějaký DHCP? Pokud jo, pak nevím, jak to ve WXP nastavit, aby se to tak chovalo. V Grandstreamu je sice nějaká volba síťového režimu mezi DHCP/Pevná IP, ale to asi platí jen pro to, jak se bude chovat na zdířce "PC". Předpokládám, že zdířka LAN bude za každých okolností čekat jen plnokrevný DHCP a změnit to nepůjde.
A předpokládám taky, že telefon si bude internetová data brát jen a pouze zdířkou "LAN" a zdířky "PC" si všímat nebude - do té bude pouštět jen průtočná data, pokud si zařízení na ni připojené, něco vyžádá z netu.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Voip telefon připojený k PC s internetem

Příspěvek od xsouku04 »

osmdesát píše: A předpokládám taky, že telefon si bude internetová data brát jen a pouze zdířkou "LAN" a zdířky "PC" si všímat nebude - do té bude pouštět jen průtočná data, pokud si zařízení na ni připojené, něco vyžádá z netu.
Ano. Je to v zásadě, jak píšete. To DHCP společně s funkcí NATu by mělo zajistit Windows tou svojí funkcí sdílení připojení k internetu.
Tedy telefon by měl dostat IP adresu i přístup na internet od Windows. IP adresu můžete zkontrolovat tak, že ji zadáte do internetového prohlížeče a dostanete se tak na stránky telefonu.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Voip telefon připojený k PC s internetem

Příspěvek od osmdesát »

Už to funguje. Ukázalo se, že bylo pokažené sdílení připojení k internetu - nešla služba Firewall/ICS a měl jsem rozvrtané nastavení tcp/ip.
Také jsem si stáhl češtinu pro ten grandstream gxp280 pomocí těch konfiguračních skriptů, které nabízíte na stránkách. Je pěkné, že se staráte o zákazníky i tímto způsobem, i když byste nemuseli.
Jen mi přijde, že ten gxp280 má oproti mobilům nepříliš citlivý mikrofon, nejde moc dobře slyšet. Zkoušel jsem v konfiguraci dát +6 dB pro mikrofon, ale to se nejspíš týká jen vstupů pro externí soupravu.
Odpovědět