SMS před zapnutím FUP - Vazeny zakazniku...

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Odpovědět
jadu
Příspěvky: 145
Registrován: pon 09. úno 2015 13:35:30

SMS před zapnutím FUP - Vazeny zakazniku...

Příspěvek od jadu »

Info: Vazeny zakazniku, zbyva jiz jen 10MB z Vaseho limitu pro datove prenosy.

Tuto zprávu dostávám pravidelně při dosažení 20MB z mého 25MB balíčku. Buď chodí pozdě (po několika dnech) nebo není text přesný.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Info: Vazeny zakazniku...

Příspěvek od xsouku04 »

jadu píše:Info: Vazeny zakazniku, zbyva jiz jen 10MB z Vaseho limitu pro datove prenosy.

Tuto zprávu dostávám pravidelně při dosažení 20MB z mého 25MB balíčku. Buď chodí pozdě (po několika dnech) nebo není text přesný.
Možná je to tím, že místo 25 MB máte 30 MB, protože několik prvních dní se data prostě kvůli chybě T-mobile nezapočítávala do spotřeby balíčku. Večer si pusťte na chvíli youtube a uvidíte.

T-mobile tam má chyb ohledně dat hrozně moc a některé i podstatně závažnější, s kterými si neví rady. Např. přikoupená data někdy nepřibudou (spíše výjimečně), nebo po přikoupení dat nefungují data až celou hodinu (běžný jev). Definitivní náprava by měla přijít buď v létě nebo na podzim. Ještě se neví, u kterého release se to stihne, kdy by měl být přechod na novou platformu. Poté by měla být spolehlivost obdobná jako je spolehlivost balíčků a dat u samotných zákazníků T-mobile.
Např. mé vlastní simkartě mám nyní: Z koupených 100 MB dat máte vypotřebováno 103,46 MB Přes 100 MB jsem už několik dní, FUP stále zapnutý nemám. Systém T-mobile říká, že mi do FUP zbývá ještě 17 MB, i když ani na tento údaj se nelze spolehnout.
Spotřebovat tolik dat se mi povedlo výjimečně proto, že jsem měl velkou část měsíce omylem úplně vypnuté wifi a tak jsem používal LTE i doma, kde s daty nijak nešetřím (mohu stahovat aplikace).

Asi si pustím něco přes youtube, abych viděl, jaké to je být ve FUPu, a mohl cvičně zkusit volat při FUPu přes VoIP, jestli je to a vůbec za dobré konstelace možné.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Info: Vazeny zakazniku...

Příspěvek od xsouku04 »

Tak 8 minut youtube a mých 14 MB je pryč. Při sledování mi postupně došly SMS, že zbývá už jen 10 MB, a pak vypotřebováno načež se internet opravdu zpomalil. SMS odesílá přímo T-mobile i přímo T-mobile zpomaluje. Tedy vypadá to, že SMS je pravdivá, jen to T-mobile špatně měřil data na začátku měsíce - nezapočítával je do balíčku.

Youtube nejde, chrome nejde, ale když použiji Opera Mini, vůbec bych nepoznal, že je moje FUP aktivní. Hold ty texty plné html tagů se moc dobře komprimují. Jen ty obrázky se načítají nějak pomaleji, jako kdybych se ocitnul v minulém století, ale ze začátku kostkované obrázky nejsou nic, co by nějak extra vadilo.
Jdu testovat dál a podělím se... Aplikace Ororik callback funguje úplně normálně. Mapy.cz plánování tras, které je dostupné jen online funguje bez potíží. Aplikace mujvlak, bez potíží. Aplikace NaVlak při načtení odjezdové tabule v Brně trochu zpoždění, ale dá se. Voip hovor přes Optima Dialer (používá kodek G729 s pozměněnou paketizací - bez problémů). Skype přihlásí se, ale volat ani přes Odorik9 (kodek G729) nejde. Je sice slyšet zvuk, ale nepřenese se DTMF a za chvíli to začne koktat.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Info: Vazeny zakazniku...

Příspěvek od Kristovec »

xsouku04 píše:Tak 8 minut youtube a mých 14 MB je pryč. Při sledování mi postupně došly SMS že zbývá už jen 10 MB a pak vypotřebováno načeš se internet opravdu zpomalil. SMS odesílá přímo T-mobile i přímo T-mobile zpomaluje. Tedy vypadá to, že SMS je pravdivá jen to T-mobile špatně měřil data na začátku měsíce - nezapočítaval je do balíčku.

Youtube nejde, chrome nejde, ale když použiji Opera Mini, vůbec bych nepoznal, že je moje FUP aktivní. Hold ty texty plné html tagů se moc dobře komprimují. Jen ty obrázky se načítají nějak pomaleji jako kdybych se ocitnul v minulém století, ale ze začátku kostkované obrázky není nic co by nějak extra vadilo.
Jdu testovat dál a podělím se ... Aplikace Ororik callback funguje úplně normálně. Mapy.cz plánování tras, které je dostupné jen online funguje bez potíží. Aplikace mujvlak, bez potíží. Aplikace NaVlak při načtení odjezdové tabule v Brně trochu zpoždění ale dá se. Voip hovor přes Optima Dialer (používá kodek G729 s pozměněnou paketizací - bez problémů). Skype přihlásí se ale volat ani přes Odorik9 (kodek G729) nejde. Je sice slyšet zvuk, ale nepřenese se DTMF a za chvíli to začne koktat.
Prosím,jaké je to číslo Odoriku pro Optima dialer? Já jsem si apku vymazal,znovu stáhl,ale to číslo nevím.
Je to vůbec zajímavé,obvykle se zadává jméno operátora,to naštěstí znám z paměti :D .
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: SMS před zapnutím FUP - Vazeny zakazniku...

Příspěvek od xsouku04 »

67379 - http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=24&t=3717
Jinak ten Optima Dialer chce za své použití platit nemalé peníze (po operátorovi), a jejich program má nějaké bugy, které moc nehodlají opravovat. (Jako třeba falešné zvonění v některých případech při volání na mobil - neslyšíte, že má volaný vypnuto) A nenaměřil jsem 6 kbit, jak slibují, ale trochu víc. Také je nepříjemné, že hovor jde přes třetí stranu mimo ČR, což dále zvyšuje zpoždění, odhaduji o minimálně dalších 30 ms. Asi je tedy lepší, kdybychom paketizaci změnili sami a používal se CSIPSImple s kodekem G729. Tam lze paketizaci nastavovat. Nyní zbývá, aby to šlo i u nás (pro pakety odorik->CSIPSimple), třeba použitím nějakého jiného dalšího portu. A neomezené volání v ČR každý i po vypotřebování toho nejpřísnějšího FUPu. A i při placení za MB to asi nevyjde špatně. Cca 0,15 Kč/min při účtování 1 Kč/ MB. (počítám 10 Kbit oběma směry= 20 kbit = 2,5 KByte/s. Za minutu 2,5*60= 150 KB = cca 0,15 MB = 0,15 Kč.

Na tento měsíc jsem si koupil balíček jen 25 MB, abych měl reálnější šanci dostat se do FUPu a mohl testovat VoIP hovory ve FUPu.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: SMS před zapnutím FUP - Vazeny zakazniku...

Příspěvek od xtonda »

Základní G.729 má 8 kbit/s, režie IP+UDP+RTP je 40 byte/paket, s 80 ms paketizací to vyjde na 12 kbit/s, se 100 ms paketizací na 11,2 kbit/s na jeden směr, s obvyklou 20 ms paketizací 24 kbit/s.

Zkoušel sem Optima Free Dialer https://play.google.com/store/apps/deta ... free&hl=en kde jde přímo zadat SIP server, ale nepodařilo se mi zaregistrovat. Ovšem jestli to jde pře servery třetí strany, tak to musí dost přidávat na zpoždění a je to další potenciální bod selhání.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: SMS před zapnutím FUP - Vazeny zakazniku...

Příspěvek od Kristovec »

Dík za info.Já se stejně v odbornějších věcech nevyznám.
Ten Optima to se hodí pro můj Tesco internet,200 kbps,kde CSIP ani Skype nejedou.Mně to naštve tak bude O2.SK internet a 50 MBps a Skype.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: SMS před zapnutím FUP - Vazeny zakazniku...

Příspěvek od xtonda »

Z VOP Tesco
Při dosažení FUP limitu je rychlost standardního typu připojení zpomalena na 200 kb/s a znemožněno připojení typu FTP, VoIP, Video streaming (iTelevize, youtube, stream.cz…), P2P. Při dosažení FUP limitu je rychlost připojení typu VPN, https (internetové bankovnictví, přihlašování do emailu) zpomalena na 32 kb/s. Služba neumožňuje připojení typu P2P
Na 200 kbit/s by v pohodě měl jet i SIP s G.711, ten potřebuje 80 kbit/s, takže Tesco VoIP buď zpomaluje na 32 kbit/s nebo úplně zařízne.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: SMS před zapnutím FUP - Vazeny zakazniku...

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše: takže Tesco VoIP buď zpomaluje na 32 kbit/s nebo úplně zařízne.
Od 1.5.2016, tuším, podobné věci EU zakázala. Říká tomu síťová neutralita. Sice nemám podobné regulace rád, ale zrovna tohle by mohlo být užitečné.
Tedy když FUP, tak pro všechny druhy provozu stejný. Pokud na to "zapomněli", asi by stálo za to se poptat, jak to vlastně je, na ČTÚ. A pak normálně reklamovat jako nefunkční službu (asi nějaká porucha :)). A co IAX na portu 443? To také šmírují?

http://technet.idnes.cz/evropa-a-intern ... ternet_vse

Síťová neutralita je problematická hlavně kvůli službám IPTV (televize přes internet), kdy takový sledovač televize může děsně datově přetížit celý datový propoj. Televizi snadno nechá jet celý den, i když se na ni nikdo nedívá... Rozumným řešením je dávat datové stropy v řádu stovek GB, které bez zbytečně puštěné televize jen těžko někdo dosáhne. Trh se tak možná trochu vyčistí od reklamštiny "neomezené". Jiné řešení je tyto těžké stahovače dát do společné skupiny a ti se pak díky agregaci omezují navzájem...
Některé typy datových propojů bohužel stále nejsou nafukovací a nechat si jet IP TV od rána do večera něco stojí...

A poskytovatel internetu, který má opravdu velké nutkání používat slovo "neomezeně" a ani si to pořádně neošetří možná, někdy prodělá gatě, ale dobře mu tak.
Odpovědět