Zkušenost s Odorikem ze Spojených arabských emirátů

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Odpovědět
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Zkušenost s Odorikem ze Spojených arabských emirátů

Příspěvek od MaT »

Byl jsem zrovna na týden ve Spojených arabských emirátech a mám jeden zajímavý poznatek. Začalo to tedy tak, že se mi po přistání pořád nechtěly synchronizovat hodiny na místní čas (ačkoliv to tak v telefonu mám nastaveno). No a proč? Protože se mi telefon nehlásil do sítě. Napadlo mě, jestli jsem si náhodou někdy v minulosti nenastavil roaming jen v rámci EU (tak nějak pro jistotu, jeden nikdy neví). Samozřejme že ano - jak jsem zjistil později. Na hotelu byla WiFi, tak že se z telefonu přihlásím na webové rozhraní Odorika a tam si ten roaming zapnu. No jo, jenže když jsem do prohlížeče zadal adresu odorik.cz, tak smůla - dostal jsem se na nějakou stránku, kde jsem se dozvěděl, že tento web je blokován, protože odporuje nějaké politice a nazdar. Zajímavé ale bylo, že když jsem zkusil zadat přímo https://odorik.cz, tak to najednou šlo. Ale třeba adresa forum.odorik.cz nejede ani přes http, ani přes https...

No, jde o to, že Spojené arabské emiráty nějak nemají rádi VoIP a tak ho blokují a je i místními zákony zakázáno ho používat (pokud člověk nemá licenci od nějakého jejich úřadu). Místním telekomunikačním operátorům (jsou dva) by asi unikaly zisky za mezinárodní hovory - a jelikož jsou oba tyto operátoři z většiny vlastněni státem, tak si to asi takhle zařídili. A nejspíš kromě toho, že třeba blokují přímo nějaké VoIP protokoly (zkoušel jsem na telefonu spustit CSIPSimple a nepřipojil se, ale prý snad blokují i Skype a podobné záležitosti, nebo je to aspoň nelegální, pokud se jim to nedaří blokovat), tak blokují asi i některé konkrétní weby. A doména odorik.cz se asi dostala na nějaký takový blacklist.

Mně ale přijde trochu nešikovné, že Odorik přeci nenabízí jen VoIP, ale je i virtuálním mobilním operátorem, používat tyto jeho služby tam legální je (a normálně fungují), ale člověk se ani nemůže podívat na web operátora (že to jde přes HTTPS je asi jejich nějaký místní fail). Nestálo by za to jim zkusit třeba napsat, že zrovna web Odorika blokují zbytečně?

Jinak víc o těch jejich regulacích se dá najít třeba zde:

https://www.tra.gov.ae/en/faq.aspx

Když se do toho člověk trochu začte, je docela legrační, jak tam sice píšou o tom, jak soutěžení na trhu je super, protože zákazníkovi to přinese lepší služby a nižší ceny, tak pak se tam zase rozepisují o tom, jak je regulace některých odvětví strašně důležitá a že to bez ní nejde. No, trochu pokrytecké - ale tak co bychom nechtěli, když je to v podstatě absolutistická monarchie... Ale zase tam nemají spotřební daně, daň z příjmu, daň z přidané hodnoty (i když zrovna o zavedení té DPH už tam nějakou dobu uvažují).
helmut.niederman
Příspěvky: 1012
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: Zkušenost s Odorikem ze Spojených arabských emirátů

Příspěvek od helmut.niederman »

Co můžeme očekávat od arabského světa ? Ve spoustě muslimských zemích je právo Šarija anebo jsou aspoň využívány některé dílčí prvky práva Šarija, takže se nedivme, že tam blokujou některé weby. My pořád doma tady nadáváme, jak je všechno špatně, ale stačí pár dní v Turecku a jiných destinacích tak si budeme říkat, zlatá česká "tunelářská" demokracie :) Že i přes všechny problémy jsme na tom líp než některé tzv. monarchistické země.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Zkušenost s Odorikem ze Spojených arabských emirátů

Příspěvek od MaT »

No zrovna šariju bych do toho hned netahal. A asi bych taky nemíchal zrovna Turecko a "arabský svět". V Turecku nežijí Arabové, ale Turci. A to opravdu není to samé. A sami se taky navzájem zase až tak moc nemusí (a má to i historické důvody). I když převažujícím náboženstvím v obou zemích je islám, tak není islám, jako islám. Zrovna Turecko je pořád ještě zatím sekulární stát a v jejich právním řádu žádné principy šariji nejsou. Máte zkušenost i s nějakou arabskou zemi, nebo právě jen s Tureckem?

Navíc jak v Turecku, tak v Emirátech jsou myslím i rozumní lidé, třeba by to stálo za to se s nimi zkusit domluvit. Možná by opravdu stačilo jen na patřičná místa napsat v angličtině mail: "Víte vůbec, že nás blokujete? SIP si klidně blokujte dál, ale neblokujte nám aspoň web, přes ten nikdo telefonovat stejně asi nebude..."
RadimK
Příspěvky: 70
Registrován: pát 27. pro 2013 17:29:30

Re: Zkušenost s Odorikem ze Spojených arabských emirátů

Příspěvek od RadimK »

Zajímavé......docela by mě zajímalo jak by se v SAE tvářili na volání pomocí WebSocketu(=ověřování probíhá výhradně pomocí HTTPs a z webového prohlížeče).
alfi
Příspěvky: 716
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Zkušenost s Odorikem ze Spojených arabských emirátů

Příspěvek od alfi »

Takové blokování brzo můžeme mít i u nás - aneb možná bude stačit sdílet IP adresu s některou "nepovolenou" sázkovou hrou (nejlépe na virtuálním serveru). MF rozhodne o blokování, operátoři to "nějak" naimplementují a všichni se budeme divit, jak zákon (ne)funguje v praxi, viz např. http://www.lupa.cz/clanky/vsechno-je-ja ... vani-webu/
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8138
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenost s Odorikem ze Spojených arabských emirátů

Příspěvek od xsouku04 »

Myslím že se s nám blokovači v UAE nebudou vůbec bavit.

Kód: Vybrat vše

the Licensees have the right to and most probably will block your illegal traffic.
Řešením ale může být používat nestandardní porty, IAX místo SIPu, nebo použít VPN. Použití VPN se navíc zbavíte možného šmírování, případně důkazů, že jste nelegálně použil VoIP. VPN, pokud vím, neblokují.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Zkušenost s Odorikem ze Spojených arabských emirátů

Příspěvek od MaT »

No, používání VPN k obcházení blokování (ať už pro VoIP, nebo třeba pro přístup na blokované weby) je tam nelegální. Tak se mi to moc zkoušet nechtělo. Ale třeba přes SSH se mi podařilo z mobilu normálně připojit na jeden svůj VPS. A přes SSH tunel se dá také protlačit leccos,někde se tomu myslím říkalo "poor man's VPN"... :-)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8138
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenost s Odorikem ze Spojených arabských emirátů

Příspěvek od xsouku04 »

MaT píše:No, používání VPN k obcházení blokování (ať už pro VoIP, nebo třeba pro přístup na blokované weby) je tam nelegální. Tak se mi to moc zkoušet nechtělo. Ale třeba přes SSH se mi podařilo z mobilu normálně připojit na jeden svůj VPS. A přes SSH tunel se dá také protlačit leccos,někde se tomu myslím říkalo "poor man's VPN"... :-)
No ono je tam nelegální i používání VoIP, leda že byste používal licensovaného operátora (tedy toho, co má místní trafiku a je drahý) a nebo měl nějaké speciální povolení. Když použijete VPN a nebudete se tím chlubit místnímu šejkovi a telefonovat na veřejnosti, špatně vám budou dokazovat, že to bylo proto, abyste mohl něco obcházet. Prostě pracujete na dálku ve své kanceláři v ČR. Samotné VPN totiž, předpokládám, ilegální není.
Lepší i jednodušší je zkusit IAX nebo SIP na nestandardním portu.
marvel
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 30. črc 2015 2:53:27

Re: Zkušenost s Odorikem ze Spojených arabských emirátů

Příspěvek od marvel »

xsouku04 píše:No ono je tam nelegální i používání VoIP, leda že by jste používal licensovaného operátora (tedy ten co má místní trafiku a je drahý) a nebo měl nějaké speciální povolení. Když použijete VPN a nebudete se tím chlubit místnímu šejkovi a telefonovat na veřejnosti, špatně vám budou dokazovat, že to bylo proto, aby jste mohl něco obcházet. Prostě pracujete na dálku ve své kanceláři v ČR. Samotné VPN totiž předpokládám ilegální není.
Lepší i jednodušší je zkusit IAX nebo SIP na nestandardním portu.
SIP ani IAX tam nefunguje ani při použití nestandartních portů, respektive někdy se to jeví jako zaregistrované, ale hovor nelze uskutečnit. Myslím si, že používají analýzu paketů, takže použitý port nehraje roli. Taktéž tam nefunguje třeba Viber (volání), jediné, co kupodivu funguje bez problémů je Skype a to včetně videohovorů (někde jsem četl, že se Microsoft domluvil na jeho používání). Jinak je ale použití nestandartních portů (při cestování) u odoriku super, ideální je ještě místo serveru jako třeba sip.odorik.cz použít přímo IP adresu, čímž se obejde případné dns blokování.

Jestli jsem dobře pochopil výklad zákazu (a brutálního pokutování používání) vpn, tak vpn je obecně zakázáno, s tím, že se toleruje jeho použití pro firemní účely nebo pro přístup do bankovnictví. Několikrát jsem přes Dubaj cestoval, takže jsem měl možnost vyzkoušet, že PPTP funguje jen někdy, ale OpenVPN (tcp i udp), SSTP, stunnel, ssh tunel (testováno na nestandartních portech, ne 22) jedou bez problémů. Tedy OpenVPN na portu 53 chodit nechtělo, ale na jiných portech to bylo ok. Ideální myslím je používat OpenVPN na portu 443 ;)

BTW: v letadlech Emirates ale nic blokované není a voip lze bez problémů používat za letu (a vážně to funguje). Mají tam 10MB zdarma (placená varianta je 500MB za 1USD, takže asi 26Kč :o ), ale kontrolují jen MAC adresu, takže po vyčerpání stačí změnit MAC (třeba na telefonech Nexus s rootem na to je jednoduchá aplikace) a jede se od nuly :)

Pozn. protože více méně všude mimo Česko používají na wifi captiva portály, tak je zajímavé řešení "vpn over dns" (např. iodine) - testoval jsem to a prošlo to vždy a všude. Stačí se přihlásit k wifi, naběhne nějaká přihlašovací stránka, bez přihlášení vytočím vpn přes dns a jsem v internetu ;) Je to pomalé, protože se pro přenos dat používají dns dotazy, ale jako nouzovka to stačí.
Odpovědět