STARTUP! Číslo v cloudu klick starter zabiják roamingu!

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
mymartin
Příspěvky: 151
Registrován: čtv 11. úno 2016 22:36:45

STARTUP! Číslo v cloudu klick starter zabiják roamingu!

Příspěvek od mymartin »

Uvažuje Odorik zřídit podobnou službu
jako je startup na klick starter který má zabít roaming? Místo hardwarového řešení použit raději řešení v cloudu?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8137
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: STARTUP! Číslo v cloudu klick starter zabiják roamingu!

Příspěvek od xsouku04 »

mymartin píše:Uvažuje Odorik zřídit podobnou službu
jako je startup na klick starter který má zabít roaming? Místo hardwarového řešení použit raději řešení v cloudu?
https ://www.kickstarter.com/projects/275547614/ ... ing-killer
Pročítal jsem jejich stránku, kde mi připadá, že je hodně reklamštiny, ale málo o tom, jak to opravdu funguje a jaké to má omezení.

Připadá mi, že je to běžná GSM brána zabalená do spousty reklamštiny. Nebo to umí něco více? GSM bránu lze ale používat i s Odorik.cz, chtělo by asi na to napsat návod. Problém je, že GSM brány bývají hodně uživatelsky nepřívětivé a mohou být nespolehlivé. Nemluvě o tom, že jsou drahé. Onu nepřívětivost a snad i nespolehlivost (není jisté) by mohl onen projekt na kikstartu řešit. Nicméně pro občasného cestovatele je asi lepší hovory přesměrovat na Odorik číslo, než si pořizovat GSM bránu. Mohu si tam SIM brát sebou na cesty, přitom ale o funkcionalitu nepřijdu.
Nevýhoda spočívá v tom, že abych to mohl používat, musím mít kvalitní přístup na internet v zemi, kde jsem, nebo nějaké místní číslo. Tedy stejný problém, jako když si nepodmíněně přesměrujete hovory na Odorik číslo. SMS můžete přijímat přímo v roamingu, ty jsou zdarma a fungují i bez internetu a GSM brány. Odeslat SMS lze z webu nebo aplikace, i když problém může být s číslem odesilatele, což ale není nic zásadního, když se v SMS podepíšete.

Problém GSM brány je, že SIM musím nechat doma a když se s tím něco stane, jsem úplně odříznut. Nedostanu ani SMS z banky, která by jinak v roamingu byla zdarma, nevidím ani zmeškané hovory. A to vůbec nikde, ani ve výpise hovorů na internetu - to prostě mobilní operátoři v ČR nedělají.

Co by ale bylo lepší, je mít speciální android telefon na dvě simkarty. Případně jen nějakou krabičku, do které SIM vložíte. Přičemž ona simkarta by cestovala s vámi, ale brána by byla v ČR. Tedy GSM brána by byla v ČR - místní ceny, ale simkarta by cestovala po světě. Technicky to možné je, komunikace se simkartou by se přenášela přes internet. Bylo by tak možné dělat hovory a SMS hovory jako doma v případě, že jste na kvalitním internetu, přitom byste ale měli SIM stále u sebe. Když byste na kvalitním internetu nebyli, přepnuli byste se do běžného roamingu, abyste dostávali SMS a viděli zmeškané hovory. Simkartu byste také mohli kdykoli vyměnit za jinou.To by teprve bylo převratné. A pravda ono zařízení bychom mohli i půjčovat, nejen prodávat. A platit by se mohlo kromě půjčovného jen za dobu kdy jste opravdu na příjmu/voláte tedy několik GSM bran by mohli sdílet i desítky lidí. Jen vyřešit tu kumunikaci se SIM která je v jiné lokalitě. Nevím, že by se něco takového prodávalo. Kdyby k tomu šel přizpůsobit běžný mobil, mohlo by to být levné i pohodlné.
Kristovec
Příspěvky: 1525
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: STARTUP! Číslo v cloudu klick starter zabiják roamingu!

Příspěvek od Kristovec »

O2.CZ mívalo balíčky kde 1 MB kdekoli po světě vyšel na 4 Kč.I v Tramtarii nebo na Antarktidě.
1 MB stačí as na 2 a půl minuty,řekněme 1,70 Kč/min.+ Odprik internet sazby,a to není tak drahé.A když najdete Wi Fi , ještě lepší.
RadimK
Příspěvky: 70
Registrován: pát 27. pro 2013 17:29:30

Re: STARTUP! Číslo v cloudu klick starter zabiják roamingu!

Příspěvek od RadimK »

mymartin píše:Uvažuje Odorik zřídit podobnou službu
jako je startup na klick starter který má zabít roaming? Místo hardwarového řešení použit raději řešení v cloudu?
Tohle je klasická GSM brána, investice navíc a pro běžného laika relativně složité, tedy jestli jsem to dobře pochopil :-)
Těch technických informací tam moc není.

Není jednodušší a levnější používat WebRTC technologii ? Když voláte ze zahraničí můžete volat včetně videa z jakéhokoli i cizího zařízení a představovat se svým GSM číslem.
A když někdo na GSM volá Vám, tak taky přes VoIP můžete směřovat třeba opět do VoIP aplikace nebo WebRTC. Jasně, podmínka je stabilní linka.
Já, když jsem byl v Egyptě před měsícem, tak jsem s mobilem šnorchloval, hovor jsem spojil s kámošem, který byl v ČR na PC s Win10 a Chrome. A video hovor mezi mnou a rybičkami v moři se přenášel ke kamarádovi, který koukal co se děje v moři.
Jenom místo zvuku bylo slyšet bublání :-) Naštěsí pokrytí bylo solidní i na pláži.

Na mě to působí spíše jako reklamština a to jak vytáhnout z lidí z levé kapsy peníze, když z pravé to jde taky, ale zdarma :-)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8137
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: STARTUP! Číslo v cloudu klick starter zabiják roamingu!

Příspěvek od xsouku04 »

Já se těším, až se zruší SIMkarty. Snad poté bude snadnější služba hostované GSM brány, kdy to půjde takto přepnout třeba jen na několik hodin v době, kdy je někdo v drahém roamingu.
Není mi ale jasné, jak na bezpečnost, aby někdo takto neukradl virtuální SIM a nešel s tím na internetbanking.
RadimK
Příspěvky: 70
Registrován: pát 27. pro 2013 17:29:30

Re: STARTUP! Číslo v cloudu klick starter zabiják roamingu!

Příspěvek od RadimK »

xsouku04 píše:Já se těším až se zruší SIMkarty. Snad poté bude snadnější služba hostované GSM brány, kdy to půjde takto přepnout třeba jen na několik hodin v době kdy je někdo v drahém roamingu.
Není mi ale jasné jak na bezpečnost, aby někdo takto neukradl virtuální SIM a nešel s tím na internetbanking.
Až nebudou SIM karty, tak ověřující SMS messages z banky nebudou moci takto chodit. Tam to bude řešené tak, že si stáhnete do mobilu aplikaci s ověřeným certifikátem z banky a díky tomu se dostanete do bankovního účtu anebo aplikace budou sloužit pouze na ověření. Kamarád co programuje pro banku, tak říkal, že přesně na něčem podobném pracují. Ono popravdě samo o sobě i SMS není dvakrát bezpečná.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8137
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: STARTUP! Číslo v cloudu klick starter zabiják roamingu!

Příspěvek od xsouku04 »

RadimK píše: Až nebudou SIM karty, tak ověřující SMS messages z banky nebudou moci takto chodit. Tam to bude řešené tak, že si stáhnete do mobilu aplikaci s ověřeným certifikátem z banky a díky tomu se dostanete do bankovního účtu anebo aplikace budou sloužit pouze na ověření. Kamarád co programuje pro banku, tak říkal, že přesně na něčem podobném pracují. Ono popravdě samo o sobě i SMS není dvakrát bezpečná.
Ty certifikáty od banky to ale není vůbec dobrý nápad. Certifikát lze ukrást podstatně snadněji, než si někam nechat přeposílat příchozí SMS v reálném čase, navíc ještě je třeba znát heslo, obvykle zadávané na počítači.
Bohužel banky a jejich "bezpečnostní experti" jsou poněkud nebezpeční a jediné, co je přiměje změnit nebezpečné způsoby, je až začnou hromadné podvody. SMS zavedli také, až když se začaly množit podvody.

Pro mobilní operátory je příjem z SMS pro přístup k internetovému bankovnictví nezanedbatelný příjem, a proto se budou, předpokládám, snažit bezsimkartový provoz zabezpečit tak, aby posílání autorizačních SMS mělo stále smysl. Ostatně ukrást někomu virtuální SIM je značný problém i bez bankovnictví, hlavně díky premium službám a velkým účtům.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2570
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: STARTUP! Číslo v cloudu klick starter zabiják roamingu!

Příspěvek od Pitomec »

Takto nějak už to funguje u ČSOB: https://www.csob.cz/portal/lide/produkt ... smart-klic
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8137
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: STARTUP! Číslo v cloudu klick starter zabiják roamingu!

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše:Takto nějak už to funguje u ČSOB: https://www.csob.cz/portal/lide/produkt ... smart-klic
Pokud android aplikace díky klíči nahradí jen příjem SMS, ale samotnou platbu zadávám na počítači nebo alespoň jiném zařízení, kde navíc zadávám ještě i heslo, už bych si to dovedl představit.
Nicméně ukrást onu aplikaci včetně klíčů a hesel je stále snadnější, než si v reálném čase přesměrovat SMS.
Hlavní přínos této aplikace je v tom, že banka ušetří za doručování SMS. O nějakou větší bezpečnost se nejedná.
To, že nás banky nutí opisovat zbytečně dlouhé kódy z SMS, je jejich hloupost. Bohatě by stačil kód o čtyřech znacích, což je cca 12 milióńů kombinací. Pro pasivní přihlašování k účtu by zase stačilo kód opisovat jen někdy, a to když promažeme cookies a zároveň se přihlašujeme z neobvyklé ip adresy.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2570
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: STARTUP! Číslo v cloudu klick starter zabiják roamingu!

Příspěvek od Pitomec »

Funguje to tak, že v PC v internetovém prohlížeči se na stránkách ČSOB přihlásím do bankovnictví jménem a heslem (oboje mám v tom prohlížeči vyplněné a uložené, takže to nemusím opisovat pořád dokola při každém přihlášení). Následně se v mobilu sama spustí aplikace ČSOB Klíč a musím zadat 5-ti místné heslo (to je identické s heslem v PC a je neměnné) a po jeho správném zadání se v PC načte přímo bankovní účet a dál pracuji už jenom v tom PC. Takže oproti SMS je pokrok vlastně jenom ten, že si stačí zapamatovat to jedno jediné heslo (ono se nepoužívá jenom k přihlášení, ale i pro potvrzení zadaných příkazů). A taky fakt, že aplikace není přímo vázaná na konkrétní číslo mobilního telefonu, takže by to mělo jít používat ve více různých telefonech, do kterých si to nainstaluju (ale nemám osobně vyzkoušeno).
Obrázek
Odpovědět