Jaké mohou být pingy, lze vypočítat pomocí rychlosti světla a údaje, jak je satelit vysoko. Věřím, že to zdaleka nebude kolem 700 ms.
I to LTE nemusí být vždy a všude tak dobré, jako by mělo být. Zavolám tam a poptám se, dnes už bohužel mají po pracovní době.
Pro VoIP je velmi podstatné, aby byl malý rozptyl ve zpoždění jednotlivých paketů. Velký rozptyl je podstatně větší zabiják, než stabilní zpoždění třeba 300 ms.
Update: tak jsem to našel.
http://www.tooway.com/i-need-advice/how ... smissions/How long are the time delays with satellite data transmissions?
Geostationary satellites are located in orbit approximately 36,000 kilometers above the equator. A roundtrip time to a satellite for data needs about 250 msec, the 2-way protocol latency is about 600 msec including SurfBeam 2 system latency. To mitigate latency, which would impact on TCP throughput and web browsing speeds, a Performance Enhancing Proxy (PEP) and Web acceleration are integrated into the SurfBeam 2 modem.
Problémy jsou tam dva.
Geostacionární družice musí být zbytečně vysoko, navíc nad rovníkem, aby mohla být pořád na stejném místě. Tedy je od země 36 tisíc kilometrů, i když by stačilo cca 400 km, pak by se ale neudržela na jednom místě, tedy satelit by nešel přesně zaměřit, protože by byl pořád v pohybu.
Tedy rychlost světle dělá zpoždění 250 milisekundy. Další problém je použitý protokol, který to údajně zhorší na 600 ms. Tedy volat přes VoIP se s tím dá, ale není to úplně ono.
Je hrozná škoda, že nejspíš neexistuje způsob, jak udržet družici na místě ve výšce 400 km. To by pak bylo s internetem vystaráno pro celou ČR s jednou družicí a odezvy by byly stejn=, na jaké jsme zvyklí. Možná by to šlo řešit celou soustavou družic, které by oblétaly zemi pořád dokola, a používala by se vždy zrovna ta družice, která je nad námi. To je ale nejspíš hodně nákladné a nelze používat směrové antény.