Nokia E66 a early media od Odorika

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Odpovědět
xmichald
Příspěvky: 33
Registrován: pon 16. led 2012 23:10:50

Nokia E66 a early media od Odorika

Příspěvek od xmichald »

Trápil jsem se chvíli s tímto problémem, tak bych si rád jen potvrdil výsledné "řešení": Nokia E66 (připojená na náš Asterisk) evidentně neposílá ani s posledním FW z roku 2011 ve stavu early media (obdržený 183 Progress od Odorika) dopředný RTP stream. Pořád jsem přemýšlel, proč při volání na vypnutý mobil přes Odorik slyším lokální ringback tón Nokia, až jsem si udělal pár Wireshark traců a došlo mi, že Odorik v takovém případě nezasílá zpětný RTP stream k nám, takže Nokia generuje ringback sama.

A teď ten dotaz: náš Asterisk je připojen za NATem, SIP ALG v cestě není zapnut. Tzn. v hlavičkách chodí neveřejné IP adresy. Předpokládám, že Odorik používá něco na způsob COMEDIA algoritmu pro RTP, tzn. dokud RTP neobdrží, tak ho ani nepošle, pravda? Tím pádem ho při tomto typu volání z Nokie E66 nepošle nikdy. Napadá vás nějaká možnost, jak buď donutit Nokii posílat RTP v dopředném směru, nebo vaši ústřednu, aby u některých účtů používala např. místo COMEDIA algoritmu natvrdo adresy z hlavičky paketu? Popř. nějaký pěkný hack pro Asterisk, aby poslal pár RTP paketů v dopředném směru sám a tak se vaší ústředně "ozval"? Mě nenapadlo zatím nic jiného, než použít Answer() a hovor od Nokie spojovat až po propojení kanálu v obou směrech. To mé pochopitelně zase nedostatek v tom, že Nokia špatně měří délku hovoru atd. Konfigurační direktivu ExternIP u Asterisk nemůžu použít z důvodu specifické konfigurace Asterisku (dva síťové interfacy připojené k různým poskytovatelům, různě se NATující).

Děkuji za případné nápady :-)

P.S. Docela by mě zajímalo, zda toto dělají i jiné Nokie. E52 se tak myslím nechová.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nokia E66 a early media od Odorika

Příspěvek od xsouku04 »

To je zajímavej dotaz. :) Podle mého názoru naše ústředna (i asterisk na veřejné ústředně) pošle rtp pakety přesně tam (tedy na ip adresu a hlavně port), odkud přicházejí. Tedy na veřejnou adresu prvního NATu a port z kterého ty pakety "vylízají".
V SIP hlavičkách nemůže být informace o tom, který přesně port to bude protože telefon nemůže předvídat chování NAT.
Protože to je věc pro koncová zařízení neznámá. Pokud žádné pakety směrem od telefonu nepřicházejí, není jasné kam je poslat a to je možná ten důvod proč nic neuslyšíte.

A nestačí na asterisku spustit aplikaci progress() nebo tak ? Jaký je přesně příkaz, kterým na asterisku provádíte vytočení hovoru. Pokud tam máte parametr r, možná je to takto správně.

Když se s nokií přihlásíte přímo na odorik tak to dělá také ?

Jinak přesně s tímto problémem jsem se nesetkal. Spíš jsem se setkal s tím, že nějaký telefon měl sám generovat zvonění a nedělal to. Např. moje nokie X3-02 pouští místo generovaného zvonění podivné zvuky.
xmichald
Příspěvky: 33
Registrován: pon 16. led 2012 23:10:50

Re: Nokia E66 a early media od Odorika

Příspěvek od xmichald »

Tak jsem zkusil přímé přihlášení k Odoriku a je tam jeden jediný rozdíl: ta Nokia pošle úvodem jeden podivný RTP paket DynamicRTP Payload type=127 (kterému náš Asterisk 1.4.31 nerozumí a zahazuje ho), ale vaší ústředně to stačí a začne posílat RTP stream. :-) Takže budu ještě zjišťovat, zda je to chyba tohoto staršího Asterisku nebo Nokie. Náš Asterisk hlásí toto:

Kód: Vybrat vše

Jan 18 16:21:13 pbx local0.notice asterisk[7524]: NOTICE[7524]: rtp.c:1373 in ast_rtp_read: Unknown RTP codec 127 received from '192.168.50.95'
Přiznám se, že nemám RTP načtené tak do detailů, abych z tohoto poznal, zda je chyba u Nokie nebo Asterisku. Třeba se nějaký RTP guru najde tady. :-)

Jinak aplikace typu Progress apod. nemají žádný vliv, protože ten Progress už dostala od vás. Napadla mě pouze nějaká šílenost typu sestavit konferenci (MeetMe) mezi Nokiou, Odorikem a něčím, co by posílalo chvíli nějaký RTP stream, aby se RTP dostalo i k vám, ale do tohoto jsem se opravdu zatím nepouštěl...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nokia E66 a early media od Odorika

Příspěvek od xsouku04 »

Zkusil bych asi nejnovější asterisk. Je to celkem zpětně kompatibilní. Jinak ten paket je určen k tomu aby byl zahozen, jeho účel je nejspíš jen prorazit onen NAT zevnitř. Možná je problém v tom, že váš asterisk paket nepřepošle, a tím si neprorazí cestu přes NAT ven. Je ale možné, že to nový asterisk neřeší.
xmichald
Příspěvky: 33
Registrován: pon 16. led 2012 23:10:50

Re: Nokia E66 a early media od Odorika

Příspěvek od xmichald »

OK, díky, vyzkouším a dám vědět.
xmichald
Příspěvky: 33
Registrován: pon 16. led 2012 23:10:50

Re: Nokia E66 a early media od Odorika

Příspěvek od xmichald »

Tak po upgrade na Asterisk 1.8.8.1 bohužel žádná změna, Asterisk dále speciální RTP paket s neexistujícím kodekem zahazuje a nepřepošle k vám. Vypozoroval jsem dále, že Nokia E52 posílá během příjmu early media pár normálních RTP paketů (cca. jednotky během 10sec, rozhodně nemůže být řeč o "streamu"), patrně právě kvůli proražení NATu. Nokia E51 se chová totožně jako E66. Patrně novější Nokie se budou chovat spíše podobně jako E52 a problém se u nich tak neobjeví...

Další nápady zatím nemám, asi budu dál používat ten bypass s Answer kanálu před vytáčením do Odorika...
Odpovědět