Internet na cestách

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
mymartin
Příspěvky: 151
Registrován: čtv 11. úno 2016 22:36:45

Internet na cestách

Příspěvek od mymartin »

Internet v Česku je docela drahá záležitost
a proto nechápu že v autobusech mobilní internet je zdarma a třeba u RegioJetu dokonce bez omezení
a přibývá hromadu dalších společností které zavádí WiFi zdarma .
Já na trase Brno-Praha jsem prodatoval 14 Gb a to byl plný autobus,
podle aplikace Fing bylo na WiFi připojeno 25 zařízení, kdoví kolik dat za měsíc tam proteče?
Nezná náhodou někdo podmínky a ceny za které operátoři prodávají data dopravcům?
Zivan
Příspěvky: 79
Registrován: stř 21. pro 2011 15:28:51

Re: Internet na cestách

Příspěvek od Zivan »

Zajimave, ja jezdim Regiojetem nepravidelne, ale kdyz se pripojim, tak se mi webove stranka zobrazi az po nekolika minutach, po nekolika pokusech a obnovenich. Chapu ze pokud tam nekdo stahuje 14Gb, tak maji asi ostatni smulu.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8139
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Internet na cestách

Příspěvek od xsouku04 »

Já jsem zase jednou jel vlakem a internet jel tak příšerně pomalu ale stabilně, že mi připadalo, že jim právě došel FUP. Byl konec měsíce. Tak mě napadá, neruší se nyní všude FUP s tím, že po vyčerpání se data úplně zastaví?
V každém případě, pokud by každý měl takovou spotřebu dat, tak by byli nuceni to začít omezovat.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Internet na cestách

Příspěvek od MaT »

Pokud můžou operátoři nabízet velkým firmám SIM karty s datovým balíčkem třeba 30 GB měsíčně za 200 Kč, nebo dokonce i bez limitu, tak se tomu vůbec nedivím. České dráhy či Regiojet jsou také velkými zákazníky a na podobné podmínky dosáhnou určitě také.

A těmi "14 Gb" myslíte co přesně? Normálně je zvykem spotřebovaná data udávat v bajtech či jejich násobcích (megabajtech, gigabajtech). Jenže to pak má zkratku MB, GB... Ale Vy jste použil zkratku "Gb". To jsou ale gigabity, tzn. těch dat je pak osmkrát méně. V těchto jednotkách se ale obvykle spotřeba dat neudává. Bity a jejich násobky se častěji používají pro rychlost připojení (bity za sekundu - bits per second - bps - a pak násobky třeba kbps, Mbps, Gbps).

Pokud jste během cesty zvládl prodatovat opravdu 14 gigabajtů, tak by mě docela zajímalo jak - protože i kdybyste třeba sledoval streamované video z YouTube ve FullHD, tak to udělá za 2 hodiny asi 3-4 GB. Spousta lidí takové objemy dat sotva udělá na nějakém domácím připojení za měsíc.

Jestli se někdo baví tím, že po cestě nějaké filmy nebo jiné velké objemy dat stahuje, tak se tomu docela podivuji - fakt nechápu, že si to dotyčný nenechá třeba někde na doma - protože díky tomu opravdu může docela dost snižovat kvalitu této služby ostatním cestujícím. Takže se pak asi opravdu nemůžeme divit, že rychlost takového připojení je někdy opravdu hodně zoufalá. Já se obvykle na cestách raději připojuji přes vlastní 4G a to většinou jede dobře - kupodivu i v těch autobusech a vlacích. A pokud je s tím připojením najednou nějaký problém (třeba ve vlaku někde před Brnem), tak to připojení od dopravce má v tu samou dobu problémy také...
mymartin
Příspěvky: 151
Registrován: čtv 11. úno 2016 22:36:45

Re: Internet na cestách

Příspěvek od mymartin »

MaT píše:Pokud můžou operátoři nabízet velkým firmám SIM karty s datovým balíčkem třeba 30 GB měsíčně za 200 Kč, nebo dokonce i bez limitu, tak se tomu vůbec nedivím. České dráhy či Regiojet jsou také velkými zákazníky a na podobné podmínky dosáhnou určitě také.

A těmi "14 Gb" myslíte co přesně? Normálně je zvykem spotřebovaná data udávat v bajtech či jejich násobcích (megabajtech, gigabajtech). Jenže to pak má zkratku MB, GB... Ale Vy jste použil zkratku "Gb". To jsou ale gigabity, tzn. těch dat je pak osmkrát méně. V těchto jednotkách se ale obvykle spotřeba dat neudává. Bity a jejich násobky se častěji používají pro rychlost připojení (bity za sekundu - bits per second - bps - a pak násobky třeba kbps, Mbps, Gbps).

Pokud jste během cesty zvládl prodatovat opravdu 14 gigabajtů, tak by mě docela zajímalo jak - protože i kdybyste třeba sledoval streamované video z YouTube ve FullHD, tak to udělá za 2 hodiny asi 3-4 GB. Spousta lidí takové objemy dat sotva udělá na nějakém domácím připojení za měsíc.

Jestli se někdo baví tím, že po cestě nějaké filmy nebo jiné velké objemy dat stahuje, tak se tomu docela podivuji - fakt nechápu, že si to dotyčný nenechá třeba někde na doma - protože díky tomu opravdu může docela dost snižovat kvalitu této služby ostatním cestujícím. Takže se pak asi opravdu nemůžeme divit, že rychlost takového připojení je někdy opravdu hodně zoufalá. Já se obvykle na cestách raději připojuji přes vlastní 4G a to většinou jede dobře - kupodivu i v těch autobusech a vlacích. A pokud je s tím připojením najednou nějaký problém (třeba ve vlaku někde před Brnem), tak to připojení od dopravce má v tu samou dobu problémy také...
Stahoval jsem z webshare.cz soubor o velikosti 14,1Gb
mám premium účet, soubor byl stažen až těsně před Prahou ale nakonec byl stažen bez problému.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2570
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Internet na cestách

Příspěvek od Pitomec »

Takže soubor velikosti 1,76 GB. To není nijak moc.
Obrázek
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Internet na cestách

Příspěvek od MaT »

mymartin píše:Stahoval jsem z webshare.cz soubor o velikosti 14,1Gb
mám premium účet, soubor byl stažen až těsně před Prahou ale nakonec byl stažen bez problému.
14,1 Gb? Takže opravdu jako 14,1 gigabitů? Četl jste vůbec, co jsem psal ve svém předchozím příspěvku? Velikost souborů se neudává v bitech a jejich násobcích (malé b), ale v bajtech (anglicky "byte", zkratka je velké B).
mymartin
Příspěvky: 151
Registrován: čtv 11. úno 2016 22:36:45

Re: Internet na cestách

Příspěvek od mymartin »

Ano máte pravdu udělal jsem překlep.
14.1GB ne 14.1Gb.
1GB =1000 megabytes *1
1Gb=120 megabytes *2
Soubor měl 14.1GB ne Gb!
*1
https://www.google.cz/search?num=100&cl ... _8S5E9bA8Q

*2 https://www.google.cz/search?num=100&cl ... -X5S1oX7Ys
helmut.niederman
Příspěvky: 1012
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: Internet na cestách

Příspěvek od helmut.niederman »

mymartin píše:Ano máte pravdu udělal jsem překlep.
14.1GB ne 14.1Gb.
1GB =1000 megabytes *1
1Gb=120 megabytes *2
Soubor měl 14.1GB ne Gb!
*1
https://www.google.cz/search?num=100&cl ... _8S5E9bA8Q

*2 https://www.google.cz/search?num=100&cl ... -X5S1oX7Ys
Máte tam chybu, 1 GB není 1000 megabytes ale 1024 megabytes :P
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Internet na cestách

Příspěvek od mobilemanic »

helmut.niederman píše:Máte tam chybu, 1 GB není 1000 megabytes ale 1024 megabytes :P
Neee, podle nejnovější konvence 1GB = 1000 MB = 1M bytes.. Na toto staré binární počítání, na které jsme byli zvyklí, se teď používají nové jednotky - Mebibyty, Gibibyty :-D
Odpovědět