VOIP na LTE

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Odpovědět
informator
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 22. lis 2012 9:25:39

VOIP na LTE

Příspěvek od informator »

Dobrý den,
máte tady někdo zkušenost s kvalitou VOIP při provozu přes fixní LTE? Nejsou tam nějaké výpadky nebo sekání v průběhu hovoru?
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: VOIP na LTE

Příspěvek od Kabek »

Ano, jsou, bohužel. Záleží na lokalitě. V době většího vytížení se ztrácí celé bloky paketů, což žádný VoIP telefon nebo brána není schopen kompenzovat. Tudíž hovor koktá......
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8137
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: VOIP na LTE

Příspěvek od xsouku04 »

Nejhorší je použití během pohybu, třeba při chůzi nebo jízdě autem.
Problémové jsou především příchozí hovory, kdy si čas vybírá volající a lokalita je náhodná.
U odchozích je to trochu lepší, protože můžete volat jen tehdy, když je to OK a nejste v pohybu.
informator
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 22. lis 2012 9:25:39

Re: VOIP na LTE

Příspěvek od informator »

xsouku04 píše:Nejhorší je použití během pohybu, třeba při chůzi nebo jízdě autem.
Problémové jsou především příchozí hovory, kdy si čas vybírá volající a lokalita je náhodná.
U odchozích je to trochu lepší, protože můžete volat jen tehdy, když je to OK a nejste v pohybu.
No tak já jsem ale právě proto zmiňoval fixní LTE, to znamená LTE do domu, které teď instalují operátoři v místech, kde je VDSL velmi pomalé. Má to i venkovní anténu, takže signálové spojení je určitě daleko lepší, než u mobilu. Nezajímá mne LTE a VOIP v mobilu. Mám tady v domě možnost přípojky VDSL 20/2 nebo fixní bezlimitní LTE od T-mobile 20/5, přičemž to LTE má lepší perspektivu na navýšení (slibují 50/15mbit do konce března). LTE je také zajímavější pro lepší upload. Nicméně ping je u LTE dvojnásobný (asi 40-50ms) a rozptyl je také větší. Zkoušel jsem si na NB s připojením přes LTE v mobilu od O2 testovací program odoriku a fungovalo to výborně a rezervou v mezích požadovaných hodnot. Ztráta paketů 0,07%.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: VOIP na LTE

Příspěvek od Kabek »

Něco pro objasnění problému:
https://kvalitni-internet.cz/LTE%20nebo%20WiFi
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: VOIP na LTE

Příspěvek od LubosD »

Obecně je to při chůzi docela v pohodě. S tím pohybem je průšvih hlavně v tom, když to za jízdy přepne třeba na 3G, což je klidně >5s výpadek přenosu. A EDGE je výpadek úplný.
informator
Příspěvky: 30
Registrován: čtv 22. lis 2012 9:25:39

Re: VOIP na LTE

Příspěvek od informator »

informator píše:Dobrý den,
máte tady někdo zkušenost s kvalitou VOIP při provozu přes fixní LTE? Nejsou tam nějaké výpadky nebo sekání v průběhu hovoru?
Koncem roku mi instalovali službu T-mobile internet vzduchem 20/5mbit. VOIP na tom jede opravdu bez zádrhelu. Kvalita toho internetu je prozatím perfektní a dostávám to, co slibovali. Rychlost měřím docela často a je stále na hodnotě 20/5. Až k neuvěření. Snad se to nezmění. Ping na sip.odorik je okolo 40ms bez výrazného rozptylu a bez výpadků. Kvalita hovoru je výborná. Používám jak VOIP telefony Grandstream, tak VOIP bránu.
Odpovědět