Odorik a trunk na Asterisk

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
vanas
Příspěvky: 72
Registrován: úte 17. led 2012 23:05:34

Odorik a trunk na Asterisk

Příspěvek od vanas »

Dobrý den.

Chci se zeptat na 1 věc, co mi není na VoIP tak trošku jasná. Doufám, že mi někdo znalejší trošku napoví. Stavím teď telefonní síť na jedné střední škole. V tom žádný problém není. U Odoriku mám 30 telefonních čísel a rád bych náš interní Asterisk nyní napojil na Odorik.

A tady narážím na drobnou komplikaci. Příjde mi divné, dělat si na toto 30 jednotlivých trunků, 30 příchozích a 30 odchozích pravidel.

Zeptám se proto, jde toto nějak zjednodušit ? Nebo musím hodně nastavovat ? Ideální by bylo, mít na Odorik 1 trunk, kde bych si nastavil v Asterisku u každého interního telefonu CID z toho rozsahu, který mám, které má dát do externího volání a toto CID by se objevilo i volanému. To samé pro příchozí věci, kdy by se odtrhlo prvních 6 čísel a zbylá 3 čísla by se použily jako interní linka.

Dá se toto v Asterisku 1.8 + FreePBX nastavit ??? Nakopne mě někdo tím správným směrem ???

To snad musí nějak jít. Jak je to pak řešené u velkých operátorů, jako je třeba Odorik ? Snad netaháte tisíce trunků do GSM nebo pevných sítí :-)

Díky za radu,
Matěj Vaňátko


PS: Nemá Odorik dnes nějaké problémy s registracemi, nebo je chyba u mě ? Mam ty trunky už totiž na FreePBX natažené a absolutně se to nechce registrovat. Pakety ode mě chodí, ale ze sip.odorik.cz nepřichází odpověď. IP školy je 89.111.103.137 (je to NAT a celkem odolný firewall. Ale nepřichází ani nic na externí rozhranní)

PS2: Pokud chci, aby mi fungovalo příchozí volání, tak jako DID je nutné použít číslo linky nebo mohu CID ? tzn. 499 599 xxx (což je daleko lepší, přehlednější a lépe spravovatelné) ?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Odorik a trunk na Asterisk

Příspěvek od xsouku04 »

Návod jak propojit Asterisk s odorik.cz, tak aby to bylo jednoduché a pohodlné je zde.
http://wiki.4smart.cz/doku.php?id=odori ... rejenou_ip

není to ale návod přesně na freeswitch. Pokud něčemu nerozumíte ptejte se.
vanas
Příspěvky: 72
Registrován: úte 17. led 2012 23:05:34

Re: Odorik a trunk na Asterisk

Příspěvek od vanas »

xsouku04 píše:Návod jak propojit Asterisk s odorik.cz, tak aby to bylo jednoduché a pohodlné je zde.
http://wiki.4smart.cz/doku.php?id=odori ... rejenou_ip

není to ale návod přesně na freeswitch. Pokud něčemu nerozumíte ptejte se.
Velice děkuji. To bude přesně to, co hledám. Pro příchozí hovory to tedy znamená, že na všech mých interních linkách, co mám u Odoriku nastavím paralelní vyzvánění na tu spešl linku, kde je registrován Asterisk ve tvaru sip:@cislo_linky_kde_je_asterisk_trunk a sip.odorik.cz automaticky pošle hovor i přes tuto linku ?? A já si na Asterisku jen pak nastavím třeba 20 příchozích pravidel, kde podle DID identifikuji, pro kterou linku je vlastně hovor směrován ? Snad to chápu dobře.

Ještě se vrátím k FreePBX. Nevíte, zda se tam dá někde nastavit příchozí pravidlo takové, aby oseklo prvních 6 čísel a podle zbylých koncových 3 čísel identifikovalo lokální linku ? Abych nemusel ťukat 20 příchozích pravidel.

Odchozí je jasné. Tam se to pošle se správným CID přes tu 1 linku, kde mi povolíte číselný rozsah.

Teď mě trápí ale další problém a sice to, že vaší proxy trvá velice dlouho, než mi všechny trunky zaregistruje. Když upravuji konfiguraci a reloaduji asterisk, proběhne nová registrace trunků a je to třeba i 5 minut, než se mi podaří registrace udělat. Permamentně to dělá tak, že 14 trunků je OK, ale další 4 zlobí... A to nemluvím o tom, že totálně zlobí i příchozí hovory (Odorik indikuje volání z jiné linky, která má přiděleno jiné geo. číslo, než volám z mobilu) Ale je možné, že je problém i někde na mojí straně. Zatím nemam pro Asterisk veřejnou IP. Tu budu dělat zítra NAT 1:1 a celý Asterisk asi ještě předělám (teď je to takový testovací režim :D )
xmichald
Příspěvky: 33
Registrován: pon 16. led 2012 23:10:50

Re: Odorik a trunk na Asterisk

Příspěvek od xmichald »

Když se to tady tak řeší, tak se rovnou taky pana Soukupa zeptám: opravdu je možné pro tyto větší zákazníky (myšleno číselným rozsahem) jen toto řešení s úpravou hlaviček, nějaká "normální" trunk funkcionalita (myšleno bez registrace, na pevnou IP) zatím podporována u Odorika není?
vanas
Příspěvky: 72
Registrován: úte 17. led 2012 23:05:34

Re: Odorik a trunk na Asterisk

Příspěvek od vanas »

xmichald píše:Když se to tady tak řeší, tak se rovnou taky pana Soukupa zeptám: opravdu je možné pro tyto větší zákazníky (myšleno číselným rozsahem) jen toto řešení s úpravou hlaviček, nějaká "normální" trunk funkcionalita (myšleno bez registrace, na pevnou IP) zatím podporována u Odorika není?
Dost bych se za tuto službu taky přimlouval. Rád bych se stal distributorem Odoriku ve svém okolí (hlavně pro firmy) a to se bez funkce trunku dělá velice špatně. Kdyby existovala možnost založit si něco jako "velký trunk", do něj zapsat povolená čísla a na druhou stranu posadit Asterisk, bylo by to naprosto úžasné.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Odorik a trunk na Asterisk

Příspěvek od xsouku04 »

Zdravím jde to. Viz tento článek na wiki.
http://wiki.4smart.cz/doku.php?id=asterisk-odorik-peer

Má to ale svá bezpečnostní úskalí, které si prosím přečtěte.

Nejlepší je mít asterisk na neveřejné adrese a použít http://wiki.4smart.cz/doku.php?id=odori ... rejenou_ip

I na 4smart je možné mít asterisk na neveřejné adrese. Pokud budete chtít hovor aby zvonil na nějaké lince prostě jej pošlete zpátky do sítě Odorik. Denně se totiž někdo snaží uhádnout hesla.

Oboje řešení jak s autentizací na IP tak na heslo jsou plná trunková řešení, kde všechny hovory lze poslat na jednu linku. V tom rozdíl není.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Odorik a trunk na Asterisk

Příspěvek od xsouku04 »

Ještě se vrátím k FreePBX. Nevíte, zda se tam dá někde nastavit příchozí pravidlo takové, aby oseklo prvních 6 čísel a podle zbylých koncových 3 čísel identifikovalo lokální linku ? Abych nemusel ťukat 20 příchozích pravidel.
To určitě jde. Podívejte se se sem http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk+variables
Nemám zkušenost s FreePBX ale ale u asterisku to jde pomocí třeba

exten => _X.,1,goto(${EXTEN:7},1,hlavni)

odsekne z čísla prvních 7 znaků a pošle do kontextu hlavni. Tím získáte poslední 2 číslice.

Seznam funkcí (hodně je jich pro práci s řetězci) je zde http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk+functions
Můžete tak např. pomocí funkce LEN http://www.voip-info.org/wiki/view/Asterisk+func+len zjistit délku čísla a pak z něj pomocí
výš uvedeného zápisu vypreparovat poslední 2 číslice. Nebo se spolehnout na to, že od nás vždy příjde číslo ve formátu
00420221221221 ...

Samozřejmě místo goto, tam může být třeba dial nebo cokoli jiného.
vanas
Příspěvky: 72
Registrován: úte 17. led 2012 23:05:34

Re: Odorik a trunk na Asterisk

Příspěvek od vanas »

Výborně, díky za radu. Ve FreePBX to sice přímo asi nejde (mám pocit, že to šlo v AsteriskGUI), ale to nevadí. Hodím si to přímo do konfiguračních souborů
I když to nepůjde naklikat, určitě to půjde dopsat.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Odorik a trunk na Asterisk

Příspěvek od xsouku04 »

Teď mě trápí ale další problém a sice to, že vaší proxy trvá velice dlouho, než mi všechny trunky zaregistruje. Když upravuji konfiguraci a reloaduji asterisk, proběhne nová registrace trunků a je to třeba i 5 minut, než se mi podaří registrace udělat. Permamentně to dělá tak, že 14 trunků je OK, ale další 4 zlobí... A to nemluvím o tom, že totálně zlobí i příchozí hovory (Odorik indikuje volání z jiné linky, která má přiděleno jiné geo. číslo, než volám z mobilu) Ale je možné, že je problém i někde na mojí straně. Zatím nemam pro Asterisk veřejnou IP. Tu budu dělat zítra NAT 1:1 a celý Asterisk asi ještě předělám (teď je to takový testovací režim :D )
Problém bude asi v tomto případě náš firewall, který se brání tomu aby se více linek po sobě registrovalo ze stejné ip adresy. Je to z toho důvodu, abychom ztížili útočníkovi hádat hesla. Tedy z jedné ip adresy je omezený počet žádostí o registraci. Denně jich to zkouší několik. Chování firewalu v tomto ohledu není dokonalé, nastavení firewallu v budoucnu změníme aby bylo účinější vůči útočníkům a k tomuto nedocházelo. Pokud by měla jedna firma u nás více jak 8 telefonů zatím to řešíme přidáním vyjímky do firewalových pravidel.

Pokud ale použijete návod zde http://wiki.4smart.cz/doku.php?id=odori ... rejenou_ip , který stejně doporučuji, problém mít nebudete. Protože se tak bude registrovat jen jediná linka.
vanas
Příspěvky: 72
Registrován: úte 17. led 2012 23:05:34

Re: Odorik a trunk na Asterisk

Příspěvek od vanas »

xsouku04 píše:
Teď mě trápí ale další problém a sice to, že vaší proxy trvá velice dlouho, než mi všechny trunky zaregistruje. Když upravuji konfiguraci a reloaduji asterisk, proběhne nová registrace trunků a je to třeba i 5 minut, než se mi podaří registrace udělat. Permamentně to dělá tak, že 14 trunků je OK, ale další 4 zlobí... A to nemluvím o tom, že totálně zlobí i příchozí hovory (Odorik indikuje volání z jiné linky, která má přiděleno jiné geo. číslo, než volám z mobilu) Ale je možné, že je problém i někde na mojí straně. Zatím nemam pro Asterisk veřejnou IP. Tu budu dělat zítra NAT 1:1 a celý Asterisk asi ještě předělám (teď je to takový testovací režim :D )
Problém bude asi v tomto případě náš firewall, který se brání tomu aby se více linek po sobě registrovalo ze stejné ip adresy. Je to z toho důvodu, abychom ztížili útočníkovi hádat hesla. Tedy z jedné ip adresy je omezený počet žádostí o registraci. Denně jich to zkouší několik. Chování firewalu v tomto ohledu není dokonalé, nastavení firewallu v budoucnu změníme aby bylo účinější vůči útočníkům a k tomuto nedocházelo. Pokud by měla jedna firma u nás více jak 8 telefonů zatím to řešíme přidáním vyjímky do firewalových pravidel.

Pokud ale použijete návod zde http://wiki.4smart.cz/doku.php?id=odori ... rejenou_ip , který stejně doporučuji, problém mít nebudete. Protože se tak bude registrovat jen jediná linka.
Ano, rád bych ho použil. Už jsem psal do kontaktního formuláře žádost, ale zatím nepřišla odpověď. Potřeboval bych to docela rychle.
Odpovědět