Odorik a eSIM (embedded SIM)

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Odorik a eSIM (embedded SIM)

Příspěvek od alfi »

Pitomec píše: Když jsem měl Odorik SIM, což bylo před cca půl rokem, tak VoLTE funkční nebylo. A mimochodem není funkční ani třeba u pseudo-virtuála Kaktus. Přičemž to vůbec není o telefonech, ale o tom, že T-Mobile prostě virtuálům VoLTE nezpřístupní. U VoWiFi a 5G naprosto totéž.
Mně s Odorikem Volte i Vowifi jede :) ale jen s některým telefonem :(, už jsem to tu kdysi psal
jiri.filip píše:alfi: Lze někde zjistit seznam konkrétních modelů telefonů podporovaných T-Mobile co se týká VoLTE a VoWiFi?
Nejde, max. z nějakých interních systémů, možná to neví ani samotný TM - ústředna je externí krabice, o kterou se stará dodavatel. Navíc se to v čase mění, tj. na jakýkoliv "offline" seznam není spoleh. Primárně podporujou telefony, které sami prodávají. Třeba podpora MMS na telefonech je na tom úplně stejně = nejde zjistit, na jaký telefon dorazí jaký obsah (obrázky, audio, video..), protože složitý konfigurák někde u dodavatele :(
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Odorik a eSIM (embedded SIM)

Příspěvek od Pitomec »

Hádat se ohledně funkčnosti VoLTE v síti Odorik nebudu (na to by asi měl odpovědět přímo někdo z Odoriku), ale jinak VoLTE skutečně není jenom o tom, jestli ho podporuje telefon - je v první řadě potřeba, aby tu podporu měl od operátora, resp. aby operátor tuto funkci zpřístupnil virtuálům (a když to zatím nepodporuje ani pseudo-virtuál Kaktus, který patří přímo T-Mobile, pak by bylo hodně s podivem, kdyby to chodilo u virtuálů skutečných).
Obrázek
jiri.filip
Příspěvky: 111
Registrován: ned 04. lis 2012 10:14:43

Re: Odorik a eSIM (embedded SIM)

Příspěvek od jiri.filip »

Pitomec píše: Komouše bych do toho netahal, protože tenkrát nebyla možnost výběru, zatímco dnes je - neboli když nejsem s nějakým poskytovatelem spokojený, mohu jít v klidu jinam a nemusím vytvářet na kohokoliv nějaký tlak (a už vůbec ne chtít změnu zákonů).
Nemylte se, teď také nemáte vždy ve všech případech neomezenou možnost výběru.

Konkrétně v mém nadcházejícím případu: budu kupovat nový mobilní telefon.
Čínské výrobce nechci podporovat v žádném případě. U Apple mi vadí uzavřenost systému a poměr cena/výkon. Samsung nechci na základě opakovaných negativních zkušeností s touto značkou coby firemními telefony.
Zbývá mi tedy více méně jen SONY.

Protože mám nyní 2 SIM karty + microSD, hledám telefon, který by uměl totéž.
A to už u SONY narážím, protože používají "hybridní SIM slot". Tzn. buď 1 SIM + 1 microSD, nebo 2 SIM.
U nejnovějšího modelu XPERIA 1 IV už je sice navíc i možnost e-SIM. To by ale znamenalo, že jedno číslo by muselo být nahráno na e-SIM.

Proto se po této možnosti sháním u Odoriku, se kterým jako s dodavatelem nejsem vyloženě nespokojen. Rád bych ho využíváním jeho služeb podporoval i nadále.
Jen se mi delší dobu zdá, že p. Soukup - ať z jakéhokoliv důvodu - již jen "plave po proudu", místo aby se pokoušel ve spolupráci s ostatními virtuálními operátory o výraznější změnu.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Odorik a eSIM (embedded SIM)

Příspěvek od Pitomec »

Byl jsem na tom stejně, protože dlouhou dobu pro mě bylo klíčové mít telefon v provedení SIM + SIM + SD. No bohužel jak starý foun odešel a musel jsem pořídit nový, tak mně nezbylo nic jiného, než koupit telefon se SIM + hybrid a ač nerad, tak jsem tel. číslo z jedné SIM od Odoriku (se kterým jsem stále spokojený) převedl na druhou SIM ke Kaktusu. Bohužel možnost e-SIM telefon nenabízí (kdyby ano, pak na e-SIM šoupnu Kaktus, tam to jde). Je to už půl roku a nějak začínám zjišťovat, že ten mobil mám v podstatě akorát na net vč. komunikace přes Messenger a WhatsApp + pár příchozích hovorů (odchozí dělám převážně přes VoIP) neboli jsem si zvykl (ani mně nic jiného nezbylo :) )
Obrázek
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Odorik a eSIM (embedded SIM)

Příspěvek od alfi »

Pitomec píše:Hádat se ohledně funkčnosti VoLTE v síti Odorik nebudu (na to by asi měl odpovědět přímo někdo z Odoriku), ale jinak VoLTE skutečně není jenom o tom, jestli ho podporuje telefon - je v první řadě potřeba, aby tu podporu měl od operátora, resp. aby operátor tuto funkci zpřístupnil virtuálům (a když to zatím nepodporuje ani pseudo-virtuál Kaktus, který patří přímo T-Mobile, pak by bylo hodně s podivem, kdyby to chodilo u virtuálů skutečných).
Nedalo mi to a zkouším znovu - Iphone mi dneska s Odorik číslem nabízí Volte i Vowifi, stejně to dopadlo i při testu loni (Iphone obojí, Nokia 5.3 nabízí jen Vowifi, Nokia 7.1 nebo 7.2 nenabízí nic). Reálně je jednodušší držet všem účastníkům i virtuálům stejnou konfiguraci ústředny než ji rozlišovat podle toho, s jakou SIM se přihlásí :)
jiri.filip píše:Konkrétně v mém nadcházejícím případu: budu kupovat nový mobilní telefon.
Čínské výrobce nechci podporovat v žádném případě. U Apple mi vadí uzavřenost systému a poměr cena/výkon. Samsung nechci na základě opakovaných negativních zkušeností s touto značkou coby firemními telefony.
Zbývá mi tedy více méně jen SONY.
Zkuste taky Nokii - já jsem jich pořídil několik, když jsem si neuměl vybrat u Sony, a spokojenost (2 SIM + SD, minimum aplikací, které nejde odinstalovat, původně byly i v programu Android One, ale to už možná neplatí. Zlobí jen to Volte+Vowifi, protože je TM neprodával :( )
jiri.filip
Příspěvky: 111
Registrován: ned 04. lis 2012 10:14:43

Re: Odorik a eSIM (embedded SIM)

Příspěvek od jiri.filip »

alfi: Díky za tip na Nokii. Těch původních se Symbianem jsme měl několik (6310i, E51 a E52) a byl jsem s nimi maximálně spokojen.
Ty nové (HMD Global) mě nějak moc nezaujaly ani na začátku, kdy se snažili kvalitou fotoaparátů navázat na Lumia 1020. Nedávno jsme četl, že skončila výhradní spolupráce s Carl Zeiss, pokud se nemýlím, takže je otázka, kdo bude HMG Global dodávat fotoaparáty do telefonů teď.
Vlajkovou loď se jim vůbec nepodařilo uvést na trh, takže podle mne je HMD Global na trhu smartphonů bohužel na ústupu podobně jako před časem BlackBerry.

Proto další svůj telefon vidím na 99% od SONY.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Odorik a eSIM (embedded SIM)

Příspěvek od Pitomec »

alfi píše: Nedalo mi to a zkouším znovu - Iphone mi dneska s Odorik číslem nabízí Volte i Vowifi, stejně to dopadlo i při testu loni (Iphone obojí, Nokia 5.3 nabízí jen Vowifi, Nokia 7.1 nebo 7.2 nenabízí nic). Reálně je jednodušší držet všem účastníkům i virtuálům stejnou konfiguraci ústředny než ji rozlišovat podle toho, s jakou SIM se přihlásí :)
A zrovna VoLTE na iPhone a SIM Kaktus nefunguje, takže...? Jinak tedy to, že se v telefonu nabídne volba VoLTE a VoWiFi samo o sobě nic neznamená (to se nabídne třeba i u Samsungu), ale jde o to, aby ta funkce reálně fungovala. Což u mně u Odoriku ani u Kaktusu bohužel nikdy funkční nebylo...
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Odorik a eSIM (embedded SIM)

Příspěvek od xsouku04 »

No důvod, proč to mohou mít virtuálové a různé nízkonákladové značky zakázané, může kromě obchodních důvodů být v tom, že to VoLTE i VoWifi jím může občas zlobit, tedy náklady na podporu.

Nevím, ale myslím, že to že VoLTE je dovoleno jen u vybraných telefonů, bude to nejspíše tím, aby se náklady na podporu snížily, protože to zjevně věčně zlobí. Kdyby to nezlobilo, věřím, že to tlačí, aby mohli dříve zrušit 2G síť a použít efektivněji uvolněné frekvence.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Odorik a eSIM (embedded SIM)

Příspěvek od Pitomec »

Zrušení 2G zatím brání spousta věcí, např. hodně telefonů a různých zařízení (alarmy, GPS v autech apod.) bez 4G/5G, jenž jsou v provozu a vypnutím 2G by se z nich stal šrot.
Obrázek
Odpovědět