náhrada SIM Internet na rok?

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
5uch
Příspěvky: 453
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: náhrada SIM Internet na rok?

Příspěvek od 5uch »

Původní dotaz je dost stručný. Možná by stálo za to vědět, čeho chce tazatel dosáhnout (širší kontext použití).
Potřebuje čistě jen "malá" data? Nebo by mu nevadilo si je dát k nějakému volacímu tarifu? Změnit kvůli tomu tarif?
Ta "malá" data potřebuje pravidelně každý měsíc, nebo jen příležitostně, nárazově? Je spotřeba dat tak malá, že by se dalo uvažovat i tarifu s daty účtovanými v malých jednotkách (po MB)?

Za sebe bych jako "výhodný volací tarif s málo daty" doporučil probíhající akci od Vodafone: za 297 Kč neomezené volání, SMS a 1.5 GB dat.
Ale je to akce s omezeným trváním - podle oznámení platí do 31.10.2022 (možná to prodlouží nebo budou záhy opakovat... naposled to samé bylo letos v únoru a březnu... ale nespoléhal bych na to).
Další háček je, že je to jen pro nové zákazníky a přechody z předplacenky na paušál.
https://www.vodafone.cz/tarify/mobilni- ... sech-siti/

Jsou tu i jiné možnosti, ale vzhledem k stručnosti dotazu je nemá cenu probírat všechny. To výše uvedené dávám jen proto, že to "hoří" - nabídka toho skončí za necelý týden.

Ano, zahraniční tarify (UA, PL, AUS) dovedou být datově výhodnější a možná i v absolutní ceně nižší. Ale jsou to zahraniční tarify se známými nevýhodami (nejistá pravidla proti zneužívání roamingu pro provoz v zahraničí, na zahraniční číslo lidé z CZ volají za drahé ceny mezinárodního volání).
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: náhrada SIM Internet na rok?

Příspěvek od xsouku04 »

Pokud to má být jen datová SIM, tak by se zahraničních tarifů nebál, pokud na tom zahraniční operátor vyloženě neprodělává.
Pravidla na to jak vás může zablokovat nebo omezovat jsou poněkud nesmyslná, nejdříve musí vyzývat k "nápravě" a podobné nesmysly co vymyslel hloupý EU úředník. Takže pokud to nebude něco masového na čem by vyloženě prodělával, nejspíše se na blokování vykašle.

Od nového roku budou náklady zahraničního operátora 1,80 EUR/GB, ale to za předpokladu, že se celé giga spotřebuje. Bez DPH.
Od této ceny se také odvíjí, kolik dat máte povolených v zahraničí v EU maximálně. Je to dvojnásobné množství dat, než jaké jsou skutečné náklady toho operátora.
Tedy maximum co může operátor za měsíc prodělat na jednom zákazníkovi je cena balíčku, který mu prodal.
Co by bylo navíc, bude účtovat po MB podle regulované ceny po KB, což ale také není špatná cena.

https://en.wikipedia.org/wiki/European_ ... egulations

Když se ale podívám jaké existují předplacené tarify třeba v Rakousku, nic zajímavého jsem nenašel.

https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Austria

Většina vyloženě datových tarifů má roaming vypnutý. A většina levnějších tarifů má data v roamingu, nebo celý roaming vypnutý.
Anonymní předplacenky tam neexistují a když kontrolují totožnost mohou vyžadovat některé tarify důkaz o tom, že žijete dlouhodobě v Rakousku.

Nicméně věřím, že pro ty kterým bohatě stačí 1 GB/měsíc je budoucnost v nějakém celoevropském tarifu. Tedy pokud se nenajde nic lepšího domácího, EU regulace roamingu to jistí. Operátor by klidně mohl prodávat balíček 1GB za 2 EUR/měsíc a žít jen s nevypotřebovaných zbytků. Navíc regulovaná cena bude dále klesat až na 1 EUR/měsíc.
chrml
Příspěvky: 38
Registrován: pon 06. led 2014 15:06:26

Re: náhrada SIM Internet na rok?

Příspěvek od chrml »

Díky všem za tipy. Ten kaktus je jak tamagoči. Ta ukrajinská SIM vypadá OK... @Kristovec, nemáte nějaký tip, jak si tu SIM objednat? Nenašel jsem, že by to posílali do CZ. Viz soukromá zpráva...
chrml
Příspěvky: 38
Registrován: pon 06. led 2014 15:06:26

Re: náhrada SIM Internet na rok?

Příspěvek od chrml »

5uch píše:Původní dotaz je dost stručný. Možná by stálo za to vědět, čeho chce tazatel dosáhnout (širší kontext použití).
Potřebuje čistě jen "malá" data? Nebo by mu nevadilo si je dát k nějakému volacímu tarifu? Změnit kvůli tomu tarif?
Ta "malá" data potřebuje pravidelně každý měsíc, nebo jen příležitostně, nárazově? Je spotřeba dat tak malá, že by se dalo uvažovat i tarifu s daty účtovanými v malých jednotkách (po MB)?

Za sebe bych jako "výhodný volací tarif s málo daty" doporučil probíhající akci od Vodafone: za 297 Kč neomezené volání, SMS a 1.5 GB dat.
Ale je to akce s omezeným trváním - podle oznámení platí do 31.10.2022 (možná to prodlouží nebo budou záhy opakovat... naposled to samé bylo letos v únoru a březnu... ale nespoléhal bych na to).
Další háček je, že je to jen pro nové zákazníky a přechody z předplacenky na paušál.
https://www.vodafone.cz/tarify/mobilni- ... sech-siti/

Jsou tu i jiné možnosti, ale vzhledem k stručnosti dotazu je nemá cenu probírat všechny. To výše uvedené dávám jen proto, že to "hoří" - nabídka toho skončí za necelý týden.

Ano, zahraniční tarify (UA, PL, AUS) dovedou být datově výhodnější a možná i v absolutní ceně nižší. Ale jsou to zahraniční tarify se známými nevýhodami (nejistá pravidla proti zneužívání roamingu pro provoz v zahraničí, na zahraniční číslo lidé z CZ volají za drahé ceny mezinárodního volání).
Moje situace je, že mám číslo u Odoriku a to mi vyhovuje...a protože jsem skoro furt na wifině, tak mi 1GB stačí bohatě, ale bohužel "malá" data od Odoriku nemohou konkurovat akčnímu tarifu internet na rok (hold velkoobchodní nabídky no...), tak jsem si ho zařídil... a teď přemýšlím, jak to nahradit až to skončí (jestli bude zas podobná akce, bude vyřešeno...). Mám dualsim a data tudíž mohu mít zvlášť.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: náhrada SIM Internet na rok?

Příspěvek od xsouku04 »

No možná by šlo dočasně přežít i s tímto.
https://www.odorik.cz/w/eshop:predplace ... rnet_karta

Za 30 Kč 0,5 GB a až to dojde, vyměnit za další. Jedna SIM by mohla vydržet něco mezi 14 dny až dvěma měsíci podle aktuální spotřeby.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: náhrada SIM Internet na rok?

Příspěvek od Pitomec »

chrml píše:Díky všem za tipy. Ten kaktus je jak tamagoči.
To tak pouze vypadá :-)

V praxi stačí pořídit SIM Kaktus v hodnotě 100 Kč (s platností bonusového kreditu 12 měsíců) a datovým samoobnovovacím balíčkem 1 GB na 30 dní, např. zde: https://www.iotlevne.cz/sim-karta-kaktus-100-kc-1-gb/ nebo https://www.iotlevne.cz/sim-karta-kaktu ... 50-mb-dat/ Pak si počkat na 100% Dobíječku (byla tedy bohužel zrovna včera) a dobít za 500 Kč. Kaktus k této dobité částce přihodí dalších 500 Kč a budeš mít tedy celkově kredit 1000 Kč, což vystačí na 10 měsíců výše uvedeného samoobnovovacího balíčku (+ ten 1 měsíc, co už na kartě je od jejího zakoupení).

Druhou variantou je nakoupit těch karet 12 kusů a po měsíci vždy jednu vypotřebovanou vyhodit, na 1 rok to vyjde z výše uvedeného eshopu na 540 Kč a máš 12x 1 GB dat :D
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: náhrada SIM Internet na rok?

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše: Druhou variantou je nakoupit těch karet 12 kusů a po měsíci vždy jednu vypotřebovanou vyhodit, na 1 rok to vyjde z výše uvedeného eshopu na 540 Kč a máš 12x 1 GB dat :D
Já myslím, že je to ještě lepší. Po aktivaci na té kartě je přednastavený balíček 1GB (EU zatrhla 500MB+500MB)+ 100 Kč kreditu. Předpokládám. Takže by jedna karta měla vystačit na 2 měsíce, jednou se balíček sám obnoví. Jen nesmíte někam omylem zavolat, pak by kredit nestačil. Aktivaci jsem provedl voláním na číslo 800. Pak ji zahodíte a vložíte další. Ale raději si to ještě ověřte, mám nějaké starší SIM a tam to tak opravdu je, že za 50 Kč mám data dva měsíce internet, mají už expirovat a tak je takhle využiji. Takže za rok by to mělo být cca 300 Kč na rok za celkem 12 GB, jen musíte ty karty měnit když vám internet vypnou jednou za dva měsíce. Ale o tom dají vědět přes SMS.
t152
Příspěvky: 35
Registrován: čtv 08. črc 2021 15:39:29

Re: náhrada SIM Internet na rok?

Příspěvek od t152 »

Tu kaktus kartu s kreditem 100,-kč a 500+500MB většinou před vánocemi nabízely za 50,-kč. Nebo varianta té tmobil karty od odoriku s 500MB za 30kč a platností rok. Tam se to strhává po 1MB,ale kdo s tím jen občas zavolá z terénu,tak je to použitelné.Doma pak data na wifi. Já využívám ten Tmobil 12x1GB na rok v akci. Teď ho asi bohužel zdražily na 1398,-kč ale nabízejí tam 12x2GB. Uvidíme jestli bude a za kolik akce před vánocemi.
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: náhrada SIM Internet na rok?

Příspěvek od alfi »

12x1GB u TM používám už několik let a zatím vždycky min. kolem těch vánoc byla "akční" cena 499, tj. doporučuju měsíc-dva počkat :) Za mně je to zatím nejlepší cena na malá data (i ten zmíněný Kaktus je za 50 Kč/1 GB a ještě hlídat akce?).

Pro větší data se tomu blíží jen ty zahraniční SIM, zrovna zkouším jednu, 8 EUR/7 GB v EU roamingu, tj. cca 30 Kč/GB .. uvidíme, jestli budou časem prudit za trvalý roaming. (Ale taky si říkám, že dokud jim to vyjde ekonomicky, nemají důvod, aby o něj přišli :) ) Podobné ceny jsou i v tom Rakousku? (cca 6-10 EUR/5-10 GB v EU roamingu, menší data jsou ale spíš dražší než 30 Kč/GB)
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: náhrada SIM Internet na rok?

Příspěvek od Pitomec »

Tak šmejdi z T-Mobile ten balíček už zdražili na 1398 Kč na rok, byť teď nově je to s navýšením dat na 12x 2 GB.

Abych nezakládal nové vlákno, tak se zeptám tady - jaká jednotka účtování dat je u datových balíčků Odoriku? Ten první má uvedeno, že po KB, ale u těch ostatních není uvedeno nic. Je to tedy také po KB?
Obrázek
Odpovědět