HTML SIP klienti

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: HTML SIP klienti

Příspěvek od xtonda »

Vzhledem k nutnosti prohlížeče z bezpečnostních důvodů aktualizovat je jen otázka času než bude možno u uživatelů předpokládat prohlížeč s funkční podporou WebRTC, podporu má i MS Edge.

Naopak vyžadovat stažení a instalaci nějakého SW je vždy komplikace.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: HTML SIP klienti

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše: Naopak vyžadovat stažení a instalaci nějakého SW je vždy komplikace.
To jo, ale náš Odorik.exe se neinstaluje. Ten se jen uloží na plochu a spustí.
Zatím bych proto počkal, až si chyby těchto novinek vyladí jiní.
Až to bude běžné a relativně bezproblémové, můžeme to zavést také.

Jde o to, že způsobů, jak telefonovat přímo z webu, už jsme představili celkem dost.
Teoreticky je možné volat z aplikace ve flashi (aplikaci jsme měli) nebo nebo Javě (měli jsme java telefon, co fungoval přes IAX). V praxi to ale ne vždy dobře fungovalo. Prostě nativní aplikace měla téměř vždy znatelně lepší zvuk a byla méně problémová.
Důvod této nespolehlivosti - tedy co jsem já naznal. V audio týmu vyvíjející flash byli břídilové (možné nejen v audio týmu) a Java je další závislost ne úplně ideálně vhodná pro práci s audiem v reálném čase pro BFU.

Předpokládám tedy, že vývojáři webových prohlížečů to také napoprvé na jedničku nedají. Myslím, hlavně co se kvality zvuku a použitelnosti pro BFU týče. Tedy nemá smysl se z naší strany unáhlovat.

Odhaduji, že cca 50% lidí má problém použít Odorik.exe. Hlavní problém je v tom, aby si správně seštelovali citlivost mikrofonu a mluvili do mikrofonu. A to tam mají nachystáno šoupátka a jsou k tomu po startu Odorik.exe přímo vyzýváni.
Často jsou překřičení a myslí si, že nejsou slyšet. A nebo prostě vůbec nemluví do mikrofonu a diví se, že lidé na druhé straně nejsou moc nadšení z toho, jak je slyší...

Velká část popularity Skype spočívá v tom, že si umí sám nastavit vhodnou citlivost mikrofonu a také má různé zvukové filtry, které ruší ozvěnu a různě upravují zvuk, aby měl uživatel pocit kvality.

Bohužel nevím o žádném SIP klientovi, který by se v tomhle blížil Skypu.

Ale pozor. Pokud si seštelujete správnou citlivost mikrofonu sami a Vaše zvukovka nepřidává žádné rušivé zvuky (které by jinak Skype uměl automaticky eliminovat), můžete bez Skypu docílit lepší kvality zvuku než se Skypem.

Máme poměrně dost nevidomých zákazníků. Ti jsou na kvalitu zvuku a získávání co nejvíce informací ze zvuku experti. Skype nemají rádi! Bezpečně poznají, pokud jim na mobil zavolám ze Skypu. Nechtěl jsem tomu věřit, musel jsem si to vyzkoušet. Pro zvukové konference využívají raději Odorik, protože maximální počet lidí v jedné konferenční místnosti není omezen a kvalita a spolehlivost konference se nedegraduje se vzrůstajícím počtem účastníků. A s tím zajistit si, aby byli dobře slyšet, nemají tak zásadní problém jako zbytek vidící populace.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: HTML SIP klienti

Příspěvek od osmdesát »

Jsem také dost skeptický k různým nadstavbovým technologiím pro html. Nejde o to, že by nebylo fajn mít sip-telefon přímo na webové stránce a moci si odkudkoli zavolat, ale nevěřím v jejich spolehlivost a funkčnost. Podle mě nebyl dodnes uspokojivě vyřešen např. problém přehrávání videa anebo zvuku na webové stránce. Viz kodeková válka theora vs. vp8.
Ale zase pokud by to pomohlo zničit Skype, proč ne? :D
Odhaduji, že cca 50% lidí má problém použít Odorik.exe. Hlavní problém je v tom, aby si správně seštelovali citlivost mikrofonu a mluvili do mikrofonu. A to tam mají nachystáno šoupátka a jsou k tomu po startu Odorik.exe přímo vyzýváni.
Proč tam nedopíšete automatické řízení úrovně? To by byl úkol pro středně zdatného programátora. Už i to samo o sobě by výrazně pomohlo. Softwarové zesílení zvuku, který již hardwarově zesílit nelze, by také nemusel být problém. Další věci jako vyfiltrování řečového signálu a potlačení echa by byly již složitější, ale aspoň to automatické řízení úrovně by bylo výrazným pokrokem.
Uživatelský avatar
Zedna
Příspěvky: 736
Registrován: stř 04. dub 2012 0:57:53

Re: HTML SIP klienti

Příspěvek od Zedna »

Zajimavy clanek o roztristenosti a nekompatibilite RTC:

Webový Skype se už obejde bez pluginu. Má to ale háček
http://www.zive.cz/bleskovky/webovy-sky ... fault.aspx
jlo
Příspěvky: 147
Registrován: pon 08. dub 2013 12:32:18

Re: HTML SIP klienti

Příspěvek od jlo »

Zedna píše: Webový Skype se už obejde bez pluginu. Má to ale háček
No, pokud se opravdu splní, že od nové verze Skype (červenec, s novými Win 10) vás bude asistentka Cortana pilně poslouchat a podle toho, o čem budete mluvit, vám bude nabízet ty správné reklamy, tak ten háček bude ještě výrazněji i jinde.
(Samozřejmě, že a/ česky umět nebude a b/ Microsoft vaše data monitoruje už dávno, minimálně od nástupu Windows 10, ale tohle je prostě výrazné...)
Jinak řečeno, Skype se asi zničí sám...
Uživatelský avatar
Largon
Příspěvky: 448
Registrován: pon 07. lis 2011 10:14:09

Re: HTML SIP klienti

Příspěvek od Largon »

Google se v poště svým uživatelům přehrabuje už dlouho a nemám pocit, že by jim to nějak zásadně vadilo. Část z nich je dokonce ráda, že jim pak prostřednictvím reklam nabízí to, co je zajímá. Takže bych nečekal, že u Skype to najednou bude jiné.
jlo
Příspěvky: 147
Registrován: pon 08. dub 2013 12:32:18

Re: HTML SIP klienti

Příspěvek od jlo »

Largon píše:Google se v poště svým uživatelům přehrabuje už dlouho a nemám pocit, že by jim to nějak zásadně vadilo. Část z nich je dokonce ráda, že jim pak prostřednictvím reklam nabízí to, co je zajímá. Takže bych nečekal, že u Skype to najednou bude jiné.
Google opravdu provádí obsahovou analýzu textu zpráv za účelem extrakce reklamních dat? Tak to jsem, přiznávám, nevěděl. (Jiné služby Googlu než občasně vyhledávač nepoužívám). Že ty texty analyzuje NSA, resp. se o to snaží (stejně tak, jako maily u jiných poskytovatelů zapojených do programu PRISM) jsem věděl, ale tohle ne. Inu, ... :((((
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: HTML SIP klienti

Příspěvek od mobilemanic »

jlo píše:Google opravdu provádí obsahovou analýzu textu zpráv za účelem extrakce reklamních dat? Tak to jsem, přiznávám, nevěděl. (Jiné služby Googlu než občasně vyhledávač nepoužívám). Že ty texty analyzuje NSA, resp. se o to snaží (stejně tak, jako maily u jiných poskytovatelů zapojených do programu PRISM) jsem věděl, ale tohle ne. Inu, ... :((((
To dělá Google od začátku, to umožnilo, aby takto kvalitní emailová služba byla dostupná zdarma - provozní náklady se jim využitím těchto informací v reklamě mnohonásobně vrátí.. Problém je, že z velkých firem to stejnak dělají všichni - snad jen Apple ne tolik, ale tam si úplně jistý taky nejsem.
Uživatelský avatar
Zedna
Příspěvky: 736
Registrován: stř 04. dub 2012 0:57:53

Re: HTML SIP klienti

Příspěvek od Zedna »

Skype už lze používat přímo na webu i bez registrace
http://www.zive.cz/bleskovky/skype-uz-l ... fault.aspx
Odpovědět