Odorik.exe na mobil

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Tatinek2
Příspěvky: 85
Registrován: úte 12. črc 2011 7:39:10

Re: Odorik.exe na mobil

Příspěvek od Tatinek2 »

Se svým mobilem nokia 6220 classic jsem spokojený. Akorát mi strašně vadí, že nejde spustit Voip client. Aplikace SIP Voip Settings verze 1.2 mi nainstalovat jde, SIP v mobilu taky mám, dokonce tam mám položku datové volání(dá se pouze nastavit max. doba volání), ale to je celý. Aplikaci SIP Voip Settings nespustím. Zkoušel jsem všechny. Jediná verze 1.2 jde nainstalovat. Prý to mobil nepodporuje. Škoda.
Samsung Galaxy mini GT - 5570i
Na 90% volám přes Odorik
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Odorik.exe na mobil

Příspěvek od ViR »

Tatinek2 píše:Se svým mobilem nokia 6220 classic jsem spokojený. Akorát mi strašně vadí, že nejde spustit Voip client......... Prý to mobil nepodporuje.
Nokie s nativním VoIP klientem jsou uvedeny zde: http://www.developer.nokia.com/Communit ... ia_devices. Telefon 6220 classic tam skutečně chybí. Jinak podle mne SW "SIP VoIP Settings" složí jen k nastavení již existujícího klienta (případně u některých telefonů k jeho aktivaci). Ale kde nic není, ani smrt nebere :-(. Jinak existují, bohužel, i FW verze "podporovaných" telefonů, které VoIP klienta účelově nemají, jako například "brandovaná" E51 slovenského Orange.

U některých symbianových Nokií by snad ale své mohl "odpracovat" program "MobiFlo communicator"? Krátce jsem jej zkoušel na E51, pravda, nikoli s Odorikem ale s RebVoice, a vypadal funkční (byť u mne se choval občas podivně).
Tatinek2
Příspěvky: 85
Registrován: úte 12. črc 2011 7:39:10

Re: Odorik.exe na mobil

Příspěvek od Tatinek2 »

Já teď pár dní testuju nimbuzz. Kvalita docela dobrá. Volání se seznamu.
Samsung Galaxy mini GT - 5570i
Na 90% volám přes Odorik
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Odorik.exe na mobil

Příspěvek od ViR »

Tatinek2 píše:Já teď pár dní testuju nimbuzz. Kvalita docela dobrá. Volání se seznamu.
Nimbuzz samozřejmě znám, a více méně doporučuji :-). Tedy zejména při problémech se SIP komunikací mezi telefonem a sipproxy, protože komunikuje takto:

[Nimbuzz klient] <-proprietární Nimbuzz protokol-> [Nimbuzz server] <-SIP protokol -> [sipproxy]

Výhodou je obejití problémů se SIP ALG a většinou i problémů s NATem mezi telefonem a Nimbuzz serverem (podobně jako třeba u Skype, Fringu, nebo IAX protokolu), nevýhodou, že mezi klientem v telefonu, serverem v zahraničí a sipproxy v tuzemsku vzniká nějaké dodatečné zpoždění.

Naproti tomu, MobiFlo communiacator (jinak též Movial Client) z Ovi store je "čistý" SIP klient, a komunikace tedy probíhá takto:

[Movial Client] <-SIP protokol -> [sipproxy]

Výhodou je tedy menší latence, nevýhodou možnost problémů se SIP ALG a NATem, jako u jakéhokoli SIP klienta.

Možnost nastavení kodeku jsem u MobiFlo communicatoru/Movial clienta neobjevil, nicméně bez jakéhokoli nastavování při volání z mobilu přes Odorik používá u mé E51 G.729. A při opačném směru (volání z Mikrotechu) "vyjednal" sipproxy PCMA.
Tatinek2
Příspěvky: 85
Registrován: úte 12. črc 2011 7:39:10

Re: Odorik.exe na mobil

Příspěvek od Tatinek2 »

Takže se tě zeptám jako odborníka. Co je lepší. Nimbuzz nebo MobiFlo communiacator. Jde mi o volání v 3G síti. Ale co si budem povídat. Ani 3G síť není v O2 nejlepší a občas to běhá rychlostí jako v EDGE. Podle toho cos psal, tak ten MobiFlo communiacator. A co tam nastavit. Je tam položka "transport". Jsou tam možnosti TCP a UDP. Jde mi spíš o volání než přijímání hovorů.
Samsung Galaxy mini GT - 5570i
Na 90% volám přes Odorik
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Odorik.exe na mobil

Příspěvek od ViR »

Tatinek2 píše: Co je lepší. Nimbuzz nebo MobiFlo communiacator. Jde mi o volání v 3G síti. Ale co si budem povídat. Ani 3G síť není v O2 nejlepší a občas to běhá rychlostí jako v EDGE.
No, na to se nedá jednoznačně odpovědět. O2 G3 síť sice netrpí (na rozdíl od těch dalších dvou) problémy se SIP ALG a NATem, ale latence se klidně v zatížené oblasti vyhoupne i nad 150 - 200 ms. Když se k tomu přidá 50 - 70 ms latence u Nimbuuzu, může to už být docela nepříjemé (nikoli nepoužitelné). Na druhé straně, přes MobiFlo jsem udělal jen pár hovorů, takže jsem na různé problémy nemusel přijít. Co je jasné plus je hlavně ta nižší latence na trase, a to že své SIP jméno a heslo máte uloženo v telefonu, nikoli na zprostředkujícím serveru.
Tatinek2 píše:......MobiFlo communiacator. A co tam nastavit. Je tam položka "transport". sou tam možnosti TCP a UDP.
Přednostně UDP.
Tatinek2 píše: Jde mi spíš o volání než přijímání hovorů.
V běžných podmínkách to asi bude rovnocenné. Pro příjem z Odoriku a přes 3G je asi trochu vhodnější Nimbuzz, protože MobiFlo communicator s Odorikem vyjednává sice kvalitní, ale datově téměř 3x náročnější PCMA, což není vzhledem k FUP u datových tarifů úplně to pravé ořechové...
Tatinek2
Příspěvky: 85
Registrován: úte 12. črc 2011 7:39:10

Re: Odorik.exe na mobil

Příspěvek od Tatinek2 »

Datový Fup neřeším. Mám neomezený.
Samsung Galaxy mini GT - 5570i
Na 90% volám přes Odorik
Tatinek2
Příspěvky: 85
Registrován: úte 12. črc 2011 7:39:10

Re: Odorik.exe na mobil

Příspěvek od Tatinek2 »

Tak jsem včera a dnes v 3G síti zkoušel aplikaci MobiFlo communicator. Volání nemá chybu. Čisté a bezchybné volání. Super. Teď to začal testovat i kolega a říkal, že taky super. Aplikace může běžet na pozadí a nemusí být přihlášená, tak je i menší spotřeba baterie. Když chci volat, tak se jen přihlásím. Pokud by někdo měl zájem, přeložil jsem tuto aplikaci zběžně do češtiny.
Samsung Galaxy mini GT - 5570i
Na 90% volám přes Odorik
pavel3g

Re: Odorik.exe na mobil

Příspěvek od pavel3g »

tatínek: můžeš mi prosím napsat nastavení mobiflo pro odorik? mé nastavení nefunguje :
user name - ODORIK
domain- sip.odork.cz
auth.user name - xxx xxx@sip.odorik.cz
auth.pasw - mé heslo
server - sip.freeminutes.co.za - nebo si mám vytvořit novou server položku pro odorik?
dík
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Odorik.exe na mobil

Příspěvek od ViR »

pavel3g píše:tatínek: můžeš mi prosím napsat nastavení mobiflo pro odorik? mé nastavení nefunguje...
Nevím, jak Tatínek2, já to mám takto:

Záložka Servers -> Options ->Add server ->

Proxy addres = sip.odorik.cz
Proxy port = 5060
Registar addres = sip.odorik.cz
Registar port = 5060
Transport = UDP
Cofiguration = neměnit, neřešit (sip.callexpres.co.za)
XCAP root = None

-> OK

Záložka Accounts -> Options ->Add server -> Add account ->

User name = číslo odoričí linky (xxxxxx)
Domain = sip.odorik.cz
Authorization username = číslo odoričí linky (xxxxxx)
Authorization password = odoričí heslo k příslušné lince
Server = sip.odorik.cz

-> OK

Není-li účet výchozí (není u něj zatržítko) a má být, pak:
vybrat účet -> Options -> Set default -> Exit.
Odpovědět