Nová aktuální šablona Arch Linux 2013

Šablony, konfigurace - návrhy, připomínky a diskuze.
vladodriver
Příspěvky: 5
Registrován: pon 26. srp 2013 17:36:18

Nová aktuální šablona Arch Linux 2013

Příspěvek od vladodriver »

Vytvořil a provedl jsem základní otestování nové šablony Archlinux 2013-8, která by mohla být dostupná pro nové stroje s jádrem 2.6.32 na RH 6. Pro admina bude dostupná uvnitř mého stroje ID 496 cesta: /ovz/arch-2013.tar.gz
Stávající šablona již není použitelná ani na starších RH5, aktualizovat se opravdu nedá, přežít se dalo i /lib => /usr/lib a jiné změny, avšak nedávno jsem to již vzdal, neboť po pravidelné aktualizaci nastalo "kernel to old" ticho .. Takže takto snad i pomohu dalším 3 uživatelům co na ní jedou.

Vyzkoušel jsem její fungování pod běžícím CentOS 6 s openvz 2.6.32 jádrem. Nastavení sítě se asi u vás realizuje jinak, já jsem jej mohl vyzkoušet jen standardně přes vzctl set --ipadd a --nameserver.

Původní šablona používala zápis networkingu do /etc/rc.conf. Nyní ale arch linux používá systemd, takže pro statickou síť
buď ip addr add a vytvořit rc.local unit, nebo vytvořit systemd user unit. Více na:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Ne ... ng_systemd

Je to jen základní systém, nastavená česká zrcadla pro pacman a zapnuté ssh což je v podstatě základní instalace (bez jádra).
Zdá se, že vše funguje včetně systemd a journalctl pro logování.

Prosím tedy o experimentální zařazení do nabídky šablon pro nová stroje RH6, jakmile to bude možné.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová aktuální šablona Arch Linux 2013

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,

bohužel instalace Vaší šablony není bez problémů a pokud se nepodaří následující problémy vyřešit, nebude Arch Linux na 4smart.cz podporován.

1) Při operaci vytváření VPS na základě této šablony skončí příkaz vzctl korektně návratovým kódem 0, nevytvoří ale v adresáři root/$CTID.
Tento problém může mít i hlubší kořeny ve scriptech /usr/libexec/vzctl/scripts na hostitelských strojích. K tomuto problému nedochází v případě jiných šablon (debian).

2) Po manuálním vytvoření root/$CTID a spuštění VPS je tento sice spuštěn, ale s problémy:
cp: cannot stat '/etc/conf.d/netcfg': No such file or directory
/bin/bash: line 593: /etc/conf.d/netcfg: No such file or directory
/bin/bash: line 594: /etc/conf.d/netcfg: No such file or directory
/usr/lib/network/globals: line 101: /dev/fd/62: No such file or directory
ln -s '/etc/systemd/system/netctl@venet0.service' '/etc/systemd/system/multi-user.target.wants/netctl@venet0.service'
Failed to get D-Bus connection: No connection to service manager.

Tento problém je spojen s nemožností zápisu nastavení sítě do konfiguračního souboru /etc/conf.d/netcfg, který v šabloně chybí a je asi nejlépe řešitelný z obou zmíněných problémů.

Abych vyloučil problém s nekompatibilitou OpenVZ systému 4smart.cz a nové verze šablony, provedl jsem aktualizaci vzctl-nástrojů na obou našich RHEL6 HW uzlech na poslední verzi 4.5-1.
Nová verze přináší změny ve scriptech arch-add_ip.sh, arch-del_ip.sh, arch-set_hostname.sh. Samotná aktualizace problém nevyřešila, pouze jej posunula jinam.

Vzhledem k tomu, že o šablonu s Arch Linuxem byl minimální zájem a také proto, že není oficiálně poskytována jako precreated šablona na wiki.openvz.org, ponechám tento problém zatím "u ledu", dokud nebudou zmíněné problémy se šablonou zcela odstraněny a otestována bezproblémová funkčnost jejím autorem. Šablonu by mohlo jít otestovat například v systému Proxmox VE.

J.M.
vladodriver
Příspěvky: 5
Registrován: pon 26. srp 2013 17:36:18

Re: Nová aktuální šablona Arch Linux 2013

Příspěvek od vladodriver »

Dobrý den,
pokusil jsem se více méně úspěšně vyřešit uvedené potíže a přepracovaná šablona se zdá být ve funkčním stavu. Ovšem jak jste uvedl, ani u mne se po vytvoření kontajneru vzctl create $CTID nevytvoří adresář $CTID ve /vz/root Po ručním vytvoření již běží korektně. Problém netcfg alias netctl a /dev/fd jsem jak se zdá opravil.

Na mém zkušebním prostředí Centos 6 běžící v plné virtualizaci v KVM to dopadá takto.
ls /vz/template/cache/arch-2013-08-min.tar.gz
/vz/template/cache/arch-2013-08-min.tar.gz

vzctl create 3 --ostemplate arch-2013-08-min
Creating container private area (arch-2013-08-min)
CT configuration saved to /etc/vz/conf/3.conf
Container private area was created

mkdir /vz/root/3 ## zatim nevím jak toto opravit - nevím ve kterém skriptu a jak se ten mountpoint vytváří
vzctl start 3
Starting container...
Container is mounted
A unit file for profile 'venet0' already exists
Setting CPU units: 1000
Failed to get D-Bus connection: No connection to service manager. ##tato hláška při prvním spuštění vps
Container start in progress...

vzctl set 3 --ipadd 10.10.10.100 --save
Adding IP address(es): 10.10.10.100
CT configuration saved to /etc/vz/conf/3.conf
set 3 --nameserver 10.10.10.1 --save
CT configuration saved to /etc/vz/conf/3.conf
vzctl set 3 --hostname arch3 --save
CT configuration saved to /etc/vz/conf/3.conf

vzctl set 3 --userpasswd root:root

ssh root@10.10.10.100
=> [root@arch3 ~]# ip addr
2: venet0: <BROADCAST,POINTOPOINT,NOARP,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc noqueue state UNKNOWN
link/void
inet 10.10.10.100/32 scope global venet0
=> vše tedy zdá se funguje, jen /vz/root/$CTID se muí při vzctl create vytvořit

Nová verze šablony je na serveru ID 720 v adresáři /ovz.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová aktuální šablona Arch Linux 2013

Příspěvek od 4smart.cz »

Nová verze šablony je bohužel nepoužitelná v případě, kdy VPS má mít pouze IPv6 adresu.
Na přidělení IPv6 adresy nijak nereaguje. Problém je zjevně opět v šabloně samotné.

Budu řešit příští týden...

J.M.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová aktuální šablona Arch Linux 2013

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,

reportoval jsem řešení k problému spojenému s nevytvořením root/$VEID na HW uzlu pro šablonu ArchLinuxu.

https://bugzilla.openvz.org/show_bug.cgi?id=2731

J.M.
vladodriver
Příspěvky: 5
Registrován: pon 26. srp 2013 17:36:18

Re: Nová aktuální šablona Arch Linux 2013

Příspěvek od vladodriver »

To je dobře, jak se zdá, oprava je jen drobná změna na straně serveru:
http://2731.bugzilla.openvz.org/attachment.cgi?id=2052

Nicméně to přidělení ipv6 adresy končí nefunkční ipv6 sítí a uvnitř virtuálu
jádro hlásí chybu:

netlink: 20 bytes leftover after parsing attribute

Adresa se tváří nastavená, routa také, ale ICMP nic a ip6tables na straně serveru vypnuté.

Po restartu virtuálu se ipv6 adresa již ani nepřidělí a hláška jádra uvnitř virtuálu je stejná.
je to tak i u vás na "ostrém" serveru s RH6 ?

Myslíte, že by mohla být chyba v Openvz jádře ?
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová aktuální šablona Arch Linux 2013

Příspěvek od 4smart.cz »

Jelikož jsem měl včera dovolenou a dnes dopoledne jsem řešil zcela jiné záležitosti,
dostal jsem se k tomuto problému až nyní.

Během této krátké chvíle jsem rozpoznal, že problém se netýká ani jádra a ani vzctl scriptů, ale systemd a s ním spojené služby netctl v šabloně.
Kromě toho se zdá, že je zde problém i se službou D-Bus.

Vzhledem k tomu, že netctl je v Arch Linuxu celkem nová "věc", nevylučuji ani možnou potřebu updatovat vzctl script arch-add_ip.sh.

Je třeba věnovat pozornost hláškám při spouštění VPS na HW uzlu, zda se zde neobjevuje něco neobvyklého, viz právě hláška ze systemd:

Kód: Vybrat vše

A unit file for profile 'venet0' already exists
V průběhu zítřka se pokusím na tomto zapracovat.
J.M.
vladodriver
Příspěvky: 5
Registrován: pon 26. srp 2013 17:36:18

Re: Nová aktuální šablona Arch Linux 2013

Příspěvek od vladodriver »

To byla i má první doměnka. To, že jádro hlásí chybu, ale nemám tušení co to přesně hlásí (špatný formát ipv6 adresy). Když jsem se díval co se uvnitř toho nastavení netctl děje, tak jsem tam zatím neviděl nic podezřelého a hlavně journalctl by ohledně netctl sypal do logu nějakou chybu, kdyby měl problém a ono to vypadá že nic.

Skusím tedy ještě šablonu nejnovější Fedory kde určitě bude systemd podobné verze a když se ipv6 rozjede tam tak, zbývá ten netctl, což řídí vzctl distribuční skripty.

Kdyby jste na to přišel, jsem velmi zvědavý.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová aktuální šablona Arch Linux 2013

Příspěvek od 4smart.cz »

Tak jsem právě v systému 4smart.cz zveřejnil tuto šablonu, ačkoliv z ní nemám vůbec radost.
Podařilo se mi odstranit klíčový problém spojený s ignorací systemd v šabloně při přidělení IP adresy a šablona je tak nyní použitelná.

Narazil jsem ale na některé další méně i více závažné problémy, přičemž některé zvážné (i dosud neznámé) mohou v budoucnu znamenat odebrání této šablony ze systému 4smart.cz,.

* překlad doménových jmen je nyní možný jen přes IPv4 (jde o vlastnost plynoucí z nastavení prostředí Archu, nežli o problém)
* příkaz reboot zadaný ve VPS způsobí jeho zastavení, nikoliv restart (zřejmě další chyba v systemd šablony)
* špatná konfigurace sítě může způsobit lock wait bez timeoutu procesu vzctl na experimentálním HW uzlu 4smart.cz.
* podle mého soudu je script arch-add_ip.sh zastaralý a vyžadoval by po důkladné analýze pár úprav, i přes to je ale funkční.

Tuto šablonu tedy spíše nedoporučuji, pokud nemáte důvod k jejímu použití.
J.M.
fickk
Příspěvky: 3
Registrován: sob 12. led 2013 19:04:51

Re: Nová aktuální šablona Arch Linux 2013

Příspěvek od fickk »

Dobrý den,
šablona se mi líbí díky minimálním nárokům na paměť.
Bohužel pokud aktuálně provedu upgrade na aktuální verze balíčků pacman -Syu, systém přestane přes SSH komunikovat.
Smazal jsem a přešel na Debian.
Děkuji za případnou opravu, ale rozhodně to nespěchá :-)
Zamčeno