VoIP volání na Nokii 515

Můžete využít jen část a nebo všechny služby co Odorik.cz nabízí přímo z Vašeho telefonu ?
doubleclutcher
Příspěvky: 37
Registrován: úte 25. říj 2011 13:05:52

VoIP volání na Nokii 515

Příspěvek od doubleclutcher »

Podle postupu ze stránky http://www.odorik.cz/w/nokia_s40_wizard_odorik jsem se pokusil nastavit Internetový telefon na Nokii 515. Při pokusu o připojení se objeví chybová hláška "Paketová data nepovolena". Na telefonu je nakonfigurovaný Internet a funguje. Nějaký tip, čím to může být?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: VoIP volání na Nokii 515

Příspěvek od xsouku04 »

Bude to nejspíš tím, že na volání se nokia snaží použít jiné nastavení než pro jiné používání internetu.
Logiku tohoto jsem nikdy nepochopil, ale vždy po chvíli zběsilého hledání v menu to nakonec začalo fungovat.
Popisuji zkušenost s nokií asha 303.
doubleclutcher
Příspěvky: 37
Registrován: úte 25. říj 2011 13:05:52

Re: VoIP volání na Nokii 515

Příspěvek od doubleclutcher »

Problém je zažehnán, SIP připojení pro Internetový telefon jsem zprovoznil. Šlo o to, že ta Nokia 515 je v provedení pro 2 SIM karty. 3G připojení má k dispozici jenom slot pro 1. SIM kartu, kde jsem kartu s datovým tarifem měl. Pokud některá aplikace vyžadovala připojení k Internetu, objevoval se dotaz, přes kterou SIM kartu se má navazovat připojení. Aplikace Internetový telefon se ale nedotazovala. V "manažeru SIM karet" jsem nastavil natvrdo, že paketová data jsou přiřazena k SIM1 a internetový telefon hned začal fungovat.
Ještě se zmíním o šikovné aplikaci n0kVoIP ( pro PC s Windows) na vytváření SIP profilů pro Nokie série S40; vytvořené profily se pak do telefonu jednoduše pošlou přes bluetooth. V aplikaci jsou přednastavené profily asi pro cca 300 VoIP poskytovatelů.
http://n0kvoip.orgfree.com/
skupyy
Příspěvky: 66
Registrován: stř 27. dub 2016 19:44:27

Re: VoIP volání na Nokii 515

Příspěvek od skupyy »

Jak vam slo VoIP volani v Nokii 515!? Me to praska a vypada zvuk na obou stranach. Internet je v poradku (cca 10MB/s) - Kaktus. Udelal jsem test i s jinyma VoIP operatorama, dopadlo stejne. Je to nepouzitelne, obcas hovor skonci i tak ze me protistrana prestane slyset uplne a zavesi. Bude chyba v telefonu a myslite ze ma cenu reklamovat? Zaruka vyprsi za par dni.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: VoIP volání na Nokii 515

Příspěvek od xsouku04 »

skupyy píše:Jak vam slo VoIP volani v Nokii 515!? Me to praska a vypada zvuk na obou stranach. Internet je v poradku (cca 10MB/s) - Kaktus. Udelal jsem test i s jinyma VoIP operatorama, dopadlo stejne. Je to nepouzitelne, obcas hovor skonci i tak ze me protistrana prestane slyset uplne a zavesi. Bude chyba v telefonu a myslite ze ma cenu reklamovat? Zaruka vyprsi za par dni.
Já mám taky Nokii 515, ale telefonování jsem nikdy nezkoušel. Tento telefon totiž neumí wifi, což je dost škoda.
A nemění se to podle lokality, kde se nacházíte? 3G internet nemusí být všude dostatečně kvalitní, i když rychlý být může.
skupyy
Příspěvky: 66
Registrován: stř 27. dub 2016 19:44:27

Re: VoIP volání na Nokii 515

Příspěvek od skupyy »

Prave ze mam 3G signal ok. Ale hovory voip mi prijde ze jdou automaticky pres gprs i kdyz mam zapnuto 3G hovory. Hledam prave nekoho kdo ma Nokii 515 a vyzkousel by voip. Potrebuju rozlisit jestli to je

a) vada telefonu - meho konkretniho kusu
b) vada vsech telefonu Nokia 515 (nebo nekvalitni vestaveny sip klient nokia)
c) chyba operatora nebo spatne nastaveni apod....

Diky
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: VoIP volání na Nokii 515

Příspěvek od xsouku04 »

Tak jsem si nastavil svoji Nokii 515 přes onoho zabudovaného průvodce, kde je odorik. Možnost nastavení existujícího účtu zafungovala. A udělal dva hovory. Jeden s kodekem ALAW a druhý G729. A oba měly mizerný jitter a bylo rozumět dost špatně.
Pak jsem udělal ještě následující pokus.
Připojil jsem svůj Linuxový notebook k internetu pomocí 3G internetu v Nokii 515 (ve wizardu stačí vybrat T-mobile). Využil jsem USB kabel. A udělal hovor přes skype, na odorik9, tedy byl použit kodek g729. Hovor byl výrazně lepší, téměř ideální.
Vedle v okně jsem měřil ping. Docela to ušlo.

Kód: Vybrat vše

239 packets transmitted, 239 received, 0% packet loss, time 238298ms
rtt min/avg/max/mdev = 35.333/54.501/191.964/13.465 ms

Tedy je dost dobře možné, že je to výrobní vada všech těchto telefonů, kterou tak nějak všichni považují za problém 3G, ale je to nejspíš telefonem. A to ne jeho 3G části, ale VoIP části. U telefonů, které mají i Wifi, by to Nokii neprošlo.

Kdysi jsem dělal pokusy s Asha 303, tam mi subjektivně přišly hovory přes 3G kvalitnější než přes Wifi, které občas (ale i tak docela výjimečně) koktnulo. Vše na stejné lokalitě jako dnes. Většinou je 3G pro VoIP dostatečné. Problém může být jen nějaké dočasné přetížení, nebo že si telefon nesmyslně vybere příliš vzdálenou BTS. Nemají tohle moc vyladěné. Obvykle jde přes 3G volat slušně nebo alespoň obstojně. Tedy to je alespoň moje zkušenost.
Tedy vypadá to že B) je správně. Pokud budou Vaše hovory ze stejného místa, ze stejné SIM, ale z jiného typu telefonu přes VoIP a 3G OK, už je to téměř jistota.

Firmware mám 10.34 13-03-14 RM-952 - píše mi to že nejsou k dispozici nové aktualizace.

Jinak pro vážné VoIP je asi nejlepší telefon s LTE + pro jistotu i Wifi.
skupyy
Příspěvky: 66
Registrován: stř 27. dub 2016 19:44:27

Re: VoIP volání na Nokii 515

Příspěvek od skupyy »

Uffff, diky moooc, takovej megatest :-). Fakt diky moc! Ja tam na zkousku misto kaktus (T-Mobile) vlozil O2 a nastavil 3G a taky to bylo spatny na vsech kodecich. Takze operatorem to taky nebude a jak je videt, vadou telefonu taky ne, ale zrejme nekvalitnim sip klientem v tehle nokii :-(. Co s tim? Wifi tam nejde a na 3G je to nepouzitelne? Mel by to vyresit nejaky servis vymenou nejakych komponentu apod? Netusim cim to je....
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: VoIP volání na Nokii 515

Příspěvek od xsouku04 »

skupyy píše:Uffff, diky moooc, takovej megatest :-). Fakt diky moc! Ja tam na zkousku misto kaktus (T-Mobile) vlozil O2 a nastavil 3G a taky to bylo spatny na vsech kodecich. Takze operatorem to taky nebude a jak je videt, vadou telefonu taky ne, ale zrejme nekvalitnim sip klientem v tehle nokii :-(. Co s tim? Wifi tam nejde a na 3G je to nepouzitelne? Mel by to vyresit nejaky servis vymenou nejakych komponentu apod? Netusim cim to je....
Tedy jsem ještě zkoušel porovnávat jitter toho hovoru přes skype a z 515, i když se subjektivně zdál hovor přes skype OK, ve skutečnosti je to taky nic moc. Snad jen ty výkyvy byly pravidelnější, a tak se tomu dynamický jitter buffer, co byl druhém konci, lépe přizpůsobil. Takže si až tak jistý nejsem, že za to může telefon. Možná je nyní 3G přecijen přetíženější, než to bývalo před lety. Snad jediné, co můžeme podle mne určitě vyloučit, že by to byl nějaký naschvál od kaktusu. Tomu nevěřím. Prostě 3G sítě jsou nyní asi mnohem více zahlceny, než třeba před 4 lety, kdy volání bylo dražší, hovorů tedy podstatně méně ale pokrytí 3G stejné a data se běžně tolik nepoužívala, protože nebylo tolik chytrých telefonů a uživatelů. Dnes jsou téměř všechny telefony ve 3G, ale LTE je pořád v menšině. A i telefon s LTE vždy volá přes 3G.
Přikládám jitter hovoru přes Skype přes 3G.
Přílohy
skype_hovor.png
skype_hovor.png (12.14 KiB) Zobrazeno 6366 x
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: VoIP volání na Nokii 515

Příspěvek od xsouku04 »

Tak a když jsem dělal hovor o půl jedný v noci, tak jitter byl bez problému i přímo z nokie 515. Tedy problém asi nebude v tom telefonu, ale spíš v tom, že 3G bývá běžně přetíženo.
Přílohy
v_noci_je_3g_ok.png
v_noci_je_3g_ok.png (10.39 KiB) Zobrazeno 6361 x
Odpovědět