VoIP (SIP) a Windows Phone 8+volání mobilem přes net

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Paulos
Příspěvky: 8
Registrován: pon 26. srp 2013 20:21:05

Re: VoIP (SIP) a Windows Phone 8+volání mobilem přes net

Příspěvek od Paulos »

Náhodou - na WP lze použít OctroTalk, má v sobě i SIP klienta, ale nejdříve vyžaduje spojení s Google účtem. Což ale není velká překážka. Bohužel, co vím, tak neběží na pozadí. Ale možná se od dob WP7 něco změnilo.
vajda
Příspěvky: 18
Registrován: sob 27. črc 2013 11:34:12

Re: VoIP (SIP) a Windows Phone 8+volání mobilem přes net

Příspěvek od vajda »

Na wp8 (Lumia 1520) mám, zatím k plné spokojenosti, AdoreSoftphone. Využívám v něm i zkrácenou volbu z uložených rychlých kontaktů ;)
mik
Příspěvky: 29
Registrován: stř 28. pro 2011 14:01:44

Re: VoIP (SIP) a Windows Phone 8+volání mobilem přes net

Příspěvek od mik »

Bezpoblémový na WP8 je i Linphone.
tazatelx
Příspěvky: 31
Registrován: pát 19. dub 2013 19:03:54

Re: VoIP (SIP) a Windows Phone 8+volání mobilem přes net

Příspěvek od tazatelx »

vajda píše:Na wp8 (Lumia 1520) mám, zatím k plné spokojenosti, AdoreSoftphone. Využívám v něm i zkrácenou volbu z uložených rychlých kontaktů ;)
Díky za další příspěvky do tohoto vlákna :-)

Včera jsem doma experimentoval s AdoreSoftphone. Vše se mně podařilo v mobilu (Nokia 920 - WP8) nastavit a rozchodit. V té chvíli byl zapojen i telefon Linksys SPA942. Dle načtených informací na webu jsem se domníval, že v takovémto případě - pokud někdo zavolá (příchozí hovor), budou zároveň zvonit oba telefony. V mém případě Nokia a Linksys. Ale nestalo se. Zvonila jen Nokia.

Ve chvíli, kdy jsem ji vypnul, navíc Linksys při potřebě na něj zavolat - hlásil že toto není možné/nedostupnost. Pomohl restart zařízení Linksys. Když jsem se díval do webového rozhraní viděl jsem, že nejsou obě zařízení registrována zároveň, tak jak je to uvedeno na tam zmíněném příkladu. Nokia a AdoreSoftphone „přetlačila“ Linksys a tento zřejmě nebyl zaregistrován. Po restartu zase Linksys přemazal Nokii.

Lze tedy skutečně postupovat tak jak jsem učinil a docílit stavu dvou telefonů visícím na jednom účtu, jednom odoričím čísle (XXX XXX) a jednom fyzickém čísle pro běžnou telefonii (53X XXX XXX)? Nebo jsem vše špatně pochopil?

Vím velmi dobře, že mi zde bylo poraděno nomadické číslo s případným CLIPem. Momentálně mi jde o odzkoušení programů pro OS WP8 a ověření plné funkčnosti.

Všem díky za informace :-)
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: VoIP (SIP) a Windows Phone 8+volání mobilem přes net

Příspěvek od mobilemanic »

tazatelx: Máte v nastavení linky povoleno více souběžných registrací?
tazatelx
Příspěvky: 31
Registrován: pát 19. dub 2013 19:03:54

Re: VoIP (SIP) a Windows Phone 8+volání mobilem přes net

Příspěvek od tazatelx »

AHA!

Takže ... Nastavení libovolného zařízení/programu podporujícího standard SIP a tam Povolit více registrací? Je to asi ono, že? No jo ... chce to číst. Já jsem viděl někde nápis PARALELNÍ VYZVÁNĚNÍ a tak bral tuto variantu jakožto primárně přístupnou. Nyní, po nalezení příslušné položky klikám na symbol otazníku a vidím vysvětlivku.

Jsem tedy správně?

// a pak mám ještě podružný dotaz. Právě mnou zkoušený program nabídne listování v interním seznamu kontaktů. Bohužel ale při kliknutí na tento zvolí jen +420 a zbytek čísla chybí. Předpokládám, že je to stylem zadání čísla. Je zadáno vždy v rozložení +420 XXXZZZYYY. Tedy mezi +420 a číslem je mezera. Vím, že někde se na toto téma diskutovalo, že by tak mělo být správně číslo uloženo v každém telefonu/seznamu/programu.

Jak je to tedy? Jak by měl vypadat správný formát čísla uloženého v kontaktech? S mezerou/bez mezery?
tazatelx
Příspěvky: 31
Registrován: pát 19. dub 2013 19:03:54

Re: VoIP (SIP) a Windows Phone 8+volání mobilem přes net

Příspěvek od tazatelx »

mik píše:Bezpoblémový na WP8 je i Linphone.
Dobrý den, předpokládám, že máte nějakou starší verzi tohoto programu. Neboť jak uvádí někteří uživatelé - nastavení nelze uložit. Vyplním vše potřebné, potvrdím, ale nic ... při novém rozkliknutí položky nejsou vyplněny.

Nebo máte nějakou radu?
vajda píše:Na wp8 (Lumia 1520) mám, zatím k plné spokojenosti, AdoreSoftphone. Využívám v něm i zkrácenou volbu z uložených rychlých kontaktů ;)
Dobrý den, můžete popsat využití tohoto programu?

Podařilo se mně ho nastavit, příchozí hovory zvoní, jsem schopen z něj volat. Příchozí zvoní dokonce paralelně na obou mnou využívaných zařízeních. Ale ... pokud telefon „usne“, nebo aplikaci nechám na pozadí (stisknu střední tlačítko Windows), pak program hovor nepřijme.
Jednoduše řečeno - když volám já někomu - OK. Jakmile volá někdo mně, musí být program aktivní. Díval jsem se do seznamu aplikací běžících na pozadí. AdoreSoftphone je vyjmenován, jakožto software mající možnost běžet na pozadí, nicméně patří mezi ty, jejichž běh na pozadí nemusí jít omezit. Tedy předpoklad tam je.

Poradíte, odpovíte?
tazatelx
Příspěvky: 31
Registrován: pát 19. dub 2013 19:03:54

Re: VoIP (SIP) a Windows Phone 8+volání mobilem přes net

Příspěvek od tazatelx »

Nikdo se neozval, neporadil. Nevadí. Nyní vyšel na WP8 nový VoIP software s názvem ZOIPER. Možná ho někdo zná z jiných platforem.

Zatím nemám program odzkoušen. Jen jsem zkusil registraci na Odorik. Ta proběhla velmi rychle a korektně. Funguje vyzvánění ven/dovnitř. Dovnitř, jestliže aplikaci necháte stále běžet. Skutečné volání (nejen prozvánění), zatím odzkoušené nemám. Navíc zatím jedu na Wi-Fi, důležitější stav bude přes mobilní data. Aplikace umožňuje rozsáhlejší nastavení, což může přispět k vyšší kvalitě hovorů, respektive k tomu, aby hovor vůbec proběhl.

Jestliže se vydáte cestou odzkoušení programu ZOIPER, předejte zkušenosti do tohoto vlákna.

Díky
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: VoIP (SIP) a Windows Phone 8+volání mobilem přes net

Příspěvek od xsouku04 »

tazatelx píše:Nikdo se neozval, neporadil. Nevadí. Nyní vyšel na WP8 nový VoIP software s názvem ZOIPER. Možná ho někdo zná z jiných platforem.

Zatím nemám program odzkoušen. Jen jsem zkusil registraci na Odorik. Ta proběhla velmi rychle a korektně. Funguje vyzvánění ven/dovnitř. Dovnitř, jestliže aplikaci necháte stále běžet. Skutečné volání (nejen prozvánění), zatím odzkoušené nemám. Navíc zatím jedu na Wi-Fi, důležitější stav bude přes mobilní data. Aplikace umožňuje rozsáhlejší nastavení, což může přispět k vyšší kvalitě hovorů, respektive k tomu, aby hovor vůbec proběhl.

Jestliže se vydáte cestou odzkoušení programu ZOIPER, předejte zkušenosti do tohoto vlákna.

Díky
Zoiper má dlouhou historii a tradici, takže předpokládám, že to bude dobré. Umí jak IAX tak SIP.
Zde je návod pro jeho verzi pro android. http://www.odorik.cz/w/zoiper_iax_telefon_pro_android
tazatelx
Příspěvky: 31
Registrován: pát 19. dub 2013 19:03:54

Re: VoIP (SIP) a Windows Phone 8+volání mobilem přes net

Příspěvek od tazatelx »

Díky za reakci.

Narychlo jsem včera ještě experimentoval s IAX. Problém je (IAX i SIP) u příchozích hovorů. Mám aktivní Wi-Fi pod lockscreenem, mám aktivní mobilní data, ale stejně příchozí hovor u déle odloženého telefonu nefunguje. Samozřejmě to zkouším tak, že aplikaci nechám „svítit“ a telefon si jen vypne displej (automaticky). Následně zkouším prozvonit, ale nic. Zvoní jen druhé VoIP zařízení. Při aktivním displeji problém není. Funguje příchozí i odchozí. Jak jsem psal, zatím jsem nezkoušel skutečný hovor - jen prozváním.

U IAX je ještě další zádrhel, že dochází k odpojení/odregistrování „samovolně“. V nastavení linky Odorik mám aktivní IAX i SIP a jakoby vždy nová registrace VoIP Linksys „přemazala“ registraci IAX na smartphone Nokia 920. Dále pak registrace často selhává. Musí se zkusit restartovat program. Pak při startu - dosti často - registrace proběhne. Reakční schopnosti IAX jsou znatelně nižší ... prozváním, hovor ukončím, ale prozváněné zařízení ještě dlouho zvoní.

Je korektní mít aktivní obě volby v nastavení linky Odorik? Tedy IAX i SIP? Nebo se musí vybrat pouze z jedné varianty, zvláště pak, když registruji dvě zařízení. Tedy obě zařízení by musely fungovat na stejném systému ... jen IAX nebo jen SIP.

V programu jsou ještě sekundární nastavení, u kterých netuším, zda by bylo vhodné něco zadávat. Dle instrukcí programu mám více-méně vše tak, jak má být pro korektní chod.

Problém vidím v odpojení/deregistraci ZOIPERu při neaktivním telefonu. Na vině může být Wi-Fi, která, ač je aktivní pod lockscreenem, tak programu nedovolí korektní chod - dojde o odregistrování. Ihned po poklepání na displej a odsunutí lockscreenu se program znovu registruje (u SIP, u IAX se o to jen pokouší).
Chybou u programu tak z mého laického pohledu je, že nedokáže využít aktivně mobilní data, při nedostupnosti Wi-Fi. Pokud ale Wi-Fi zcela deaktivuji a zůstávám na mobilních datech, tak se příchozí prozvonění povede (u SIP, u IAX dosti často ne ... bohužel stroj zkouším v oblasti s horší dostupností mobilních dat na vyšší kvalitativní úrovni, což možná také může mít vliv. I když u pouhého prozvonění ... nevím).

Ještě dodám, že program je zdarma, jen kodek G.729 je placený (187Kč). Dále pak, že program selhává ve chvíli, kdy uživatel chce smazat vytvořený účet. Ač tento nejdříve odregistruje, stejně se kompletní výmaz nezdaří a navíc aplikace hlásí pád s nabídkou odeslání crash logu.

//EDIT: tak jsem právě zjistil, že zřejmě včera vyšla aktualizace na ZOIPER. Tudíž ho přeinstaluji a odzkouším znovu.
Odpovědět