Nechtěné opakované odeslání SMS z www.odorik.cz

Zkušenosti a potíže s odesíláním sms z webu Odorik.cz nebo přes API.
chovanecm
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24. kvě 2013 11:04:54

Nechtěné opakované odeslání SMS z www.odorik.cz

Příspěvek od chovanecm »

Dobré dopoledne,
přes Služby z webu jsem dal odeslat SMS. Přešel jsem do výpisu a pak použil tlačítko prohlížeče Zpět, což bych možná správně neměl, ale stalo se. Bohužel stránka to pochopila tak, že chci SMS odeslat znovu a tak se také stalo (aniž by se prohlížeč dotázal, zda chci odeslat data ve formuláři).
Domnívám se, že opakovaný GET požadavek by neměl podobné akce vyvolat. Nechtěně jsem takto poslal 2, resp. 3 zprávy místo 1 (nejprve jsem o tom nevěděl a pak jsem to zkusil znovu, abych si potvrdil, že za to může to tlačítko zpět).
Děkuji za nápravu.
Uživatelský avatar
Largon
Příspěvky: 448
Registrován: pon 07. lis 2011 10:14:09

Re: Nechtěné opakované odeslání SMS z www.odorik.cz

Příspěvek od Largon »

Dobrý den,
formulář pro odesílání SMS zpráv používá metodu POST, takže v případě použití tlačítka Zpět by se každý normální prohlížeč měl zeptat, zda chcete data odeslat znovu.

Nepamatujete si, jakým způsobem se vám podařilo odeslat zprávu GETem?
chovanecm
Příspěvky: 23
Registrován: pát 24. kvě 2013 11:04:54

Re: Nechtěné opakované odeslání SMS z www.odorik.cz

Příspěvek od chovanecm »

Omlouvám se, GET to nebyl. Vypadá to na nějakou zradu v Google Chrome. Zkusil jsem teď stejný scénář v Chrome, SMS se při stisku Zpět a návratu na stránku o potvrzení odeslání SMS odeslala znovu.
Zkusil jsem totéž ve Firefoxu, tam ale k opětovnému odeslání nedojde. Nepředpokládal jsem, že by byl problém v prohlížeči, ale asi je. Jen nevím, čím to může být.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Nechtěné opakované odeslání SMS z www.odorik.cz

Příspěvek od Kristovec »

SMS z webu - odesílal jsem ze svého úctu se slovenskym reg.mobilem 944696xxx a kazdému príjemci se zobrazilo jiné císlo odesílatele.Vzdy jsem jako odepílatele
nastavil své reg.mob.císlo 00421944696xxx ale - O2.CZ príjemci se zobrazil odelílatel InfóSMS,
na Vodafone.cz psalo císlo 60030 a na mé orig.slovenské cislo dosla zpráva od pravého
odesílatele 00421944696...
Jak je to mozné?
Opakuji,ve vsech prípadech jsem nastavil odesílatele na registrované mobilní císlo.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nechtěné opakované odeslání SMS z www.odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Kristovec píše:SMS z webu - odesílal jsem ze svého úctu se slovenskym reg.mobilem 944696xxx a kazdému príjemci se zobrazilo jiné císlo odesílatele.Vzdy jsem jako odepílatele
nastavil své reg.mob.císlo 00421944696xxx ale - O2.CZ príjemci se zobrazil odelílatel InfóSMS,
na Vodafone.cz psalo císlo 60030 a na mé orig.slovenské cislo dosla zpráva od pravého
odesílatele 00421944696...
Jak je to mozné?
Opakuji,ve vsech prípadech jsem nastavil odesílatele na registrované mobilní císlo.
Na to, že se správně přenese odesílatel u zpráv posílaných do ČR se nelze spolehnout. Čeští mobilní operátoři dělají nachvály jako zahazování SMS a tak je možné, že někdo po cestě preventivně změní odesílatele, aby se to nestalo.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Nechtěné opakované odeslání SMS z www.odorik.cz

Příspěvek od Kristovec »

xsouku04 píše:
Kristovec píše:SMS z webu - odesílal jsem ze svého úctu se slovenskym reg.mobilem 944696xxx a kazdému príjemci se zobrazilo jiné císlo odesílatele.Vzdy jsem jako odepílatele
nastavil své reg.mob.císlo 00421944696xxx ale - O2.CZ príjemci se zobrazil odelílatel InfóSMS,
na Vodafone.cz psalo císlo 60030 a na mé orig.slovenské cislo dosla zpráva od pravého
odesílatele 00421944696...
Jak je to mozné?
Opakuji,ve vsech prípadech jsem nastavil odesílatele na registrované mobilní císlo.
Na to, že se správně přenese odesílatel u zpráv posílaných do ČR se nelze spolehnout. Čeští mobilní operátoři dělají nachvály jako zahazování SMS a tak je možné, že někdo po cestě preventivně změní odesílatele, aby se to nestalo.
Aha,díky. A je to zákonné,ty naschvály OPü? I kdyz tady v Cesku.....
Takze aby príjemce vedel,kdo mu píse,vlozím své císlo prímo do textu,to zas není
potíz,nebo napísu z mobilu.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nechtěné opakované odeslání SMS z www.odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Aha,díky. A je to zákonné,ty naschvály OPü? I kdyz tady v Cesku.....
Takze aby príjemce vedel,kdo mu píse,vlozím své císlo prímo do textu,to zas není
potíz,nebo napísu z mobilu.
Sms musí jít přes zahraničí, aby bylo zachováno opravdové číslo odesilatele. A mezinárodní "právo" je špatně vymahatelné a zjevně to není regulováno žádným "světovým" regulátorem, takže si naši monopolisti mohou napsat do smlouvy, co chtějí. Pro nás je posílání sms jen doplňková služba, spousta jiných firem na tam zakládá svůj hlavní business. Předpokládám tedy, že pokud by nějaké řešení existovalo, tak to zkusí. Navíc předpokládám, že se to s příchodem tolika virtuálů časem vyřeší samo.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Nechtěné opakované odeslání SMS z www.odorik.cz

Příspěvek od xtonda »

Takže, jestli to dobře chápu, tak operátoři prostřednictvím služeb přímého propojení jako je třeba tato u T-Mobile http://www.t-mobile.cz/web/cz/katalog-s ... -sms-a-mms neumožňují dát libovolné číslo odesílatele - v tom dokumentu je popsána možnost čtyřmístného čísla nebo normálního čísla, které ale bude předpokládám pevně dané. Je to tak?

V tom případě to nemá dobré řešení, je pochopitelné, že operátor bude zahazovat/modifikovat příchozí zprávy s číslem odesílatele patřící do jiné české sítě nebo dokonce do jeho vlastní sítě ale přicházející přes SMS centrum, kterému toto číslo nepřísluší. V podstatě se totiž jedná o podvržení identity. Lidé jsou prostě zvyklí číslo odesílatele brát za důvěryhodné, v médiích se kauzy s podvrženými SMS probíraly, na zahraničním webu se vyskytuje spousta služeb, které umožní jako odesilatele vyplnit cokoliv a Odorik z podstaty věci z pohledu operátora, i když sám čísla ověřuje, dělá to samé co tyto weby a blokace/změna odesílatele je asi jediný způsob jak se záplavě podvržených SMS bránit.

A v této situaci bych jako nejrozumnější viděl službu posílání SMS s vlastní identifikací vůbec neposkytovat. Kdo chce posílat SMSky jinak než z mobilu s danou SIM ať použije zabezpečenou bránu svého operátora nebo služby či aplikace typu GiboSMS, Oskárek, Free SMS Sender, které tyto brány (neoficiálně) používají.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nechtěné opakované odeslání SMS z www.odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše:Takže, jestli to dobře chápu, tak operátoři prostřednictvím služeb přímého propojení jako je třeba tato u T-Mobile http://www.t-mobile.cz/web/cz/katalog-s ... -sms-a-mms neumožňují dát libovolné číslo odesílatele - v tom dokumentu je popsána možnost čtyřmístného čísla nebo normálního čísla, které ale bude předpokládám pevně dané. Je to tak?

V tom případě to nemá dobré řešení, je pochopitelné, že operátor bude zahazovat/modifikovat příchozí zprávy s číslem odesílatele patřící do jiné české sítě nebo dokonce do jeho vlastní sítě ale přicházející přes SMS centrum, kterému toto číslo nepřísluší. V podstatě se totiž jedná o podvržení identity. Lidé jsou prostě zvyklí číslo odesílatele brát za důvěryhodné, v médiích se kauzy s podvrženými SMS probíraly, na zahraničním webu se vyskytuje spousta služeb, které umožní jako odesilatele vyplnit cokoliv a Odorik z podstaty věci z pohledu operátora, i když sám čísla ověřuje, dělá to samé co tyto weby a blokace/změna odesílatele je asi jediný způsob jak se záplavě podvržených SMS bránit.

A v této situaci bych jako nejrozumnější viděl službu posílání SMS s vlastní identifikací vůbec neposkytovat. Kdo chce posílat SMSky jinak než z mobilu s danou SIM ať použije zabezpečenou bránu svého operátora nebo služby či aplikace typu GiboSMS, Oskárek, Free SMS Sender, které tyto brány (neoficiálně) používají.
Ano, do ČR neposkytovat, do zahraničí obvykle problém není.
Do ČR bych si představoval, že jako odesilatel bude natvrdo text Odorik.cz. Výhodu to má, že se na to nedá odpovědět a též by nám to dělalo reklamu. Kdo nám nechce dělat reklamu, by měl možnost to poslat z toho krátkého nesmyslného čísla, ale pak riskuje, že někdo odpoví a odpověď bude ztracena.
mirous
Příspěvky: 1
Registrován: úte 10. čer 2014 13:44:46

Re: Nechtěné opakované odeslání SMS z www.odorik.cz

Příspěvek od mirous »

Dobrý den, totéž ( nechtěné odesílání sms ) se stalo mně v minulém týdnu. Odeslal jsem sms jednou kliknutím na "Odeslat sms" a vyčkal ve výpisu volání na doručení. A nyní pozor! Pak jsem se vrátil zpět ( je jedno jakým způsobem ) na odeslání sms a ačkoliv jsem žádnou další sms neodeslal, samovolně došlo k opakovanému odeslání původní sms. Než jsem toto zjistil, došlo bohužel k opakovanému odeslání několika dalších sms a tím i navýšení mého účtu.
Po telefonickém rozhovoru s pracovníkem Odoriku jsem byl upozorněn, že po odeslání sms se nesmí odesilatel vrátit zpět na původní stránku jak jsem uvedl v předchozím odstavci.
Protože toto se může stát jakémukoliv uživateli Odoriuk, požádal jsem pracovníka, aby na tuto zakázanou manipulaci upozornili na na svém webu. Touto cestou na tuto zakázanou manipulaci upozorňuji ostatní uživatele Odoriku a jsem zvědav, jestli odorik bude reagovat.
Odpovědět