Porovnání cen Odorik s jinými - zajímavá cenová kalkulačka

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Porovnání cen Odorik s jinými - zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od xsouku04 »

Cenových kalkulaček je celá řada. Obvykle ale nezohledňují některé podstatné údaje. Jako např. kolik % hovorů se volá do domácí a kolik do cizí sítě, účtování a pod.

http://www.ifon.cz ifon

Doporučujeme především grafické znázornění zde http://www.ifon.cz/tarify/srovnani-tarifu/

Překvapivé pro mne bylo to, že pokud se vezmou v potaz všechny tyto "detaily", Odorik nevychází vůbec špatně ani při srovnání s těmi nejvíce cool tarify jiných operátorů. S autorem této kalkulačky nejsme nijak propojeni.
Klikněte prosím na obrázek níže.
Přílohy
Porovnani_odorik_a_jine.png
Porovnani_odorik_a_jine.png (68.64 KiB) Zobrazeno 12497 x
JPT
Příspěvky: 323
Registrován: sob 03. lis 2012 22:21:05

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od JPT »

Vypadá dobře. Hlavně zohledňuje ten poplatek za SIM a to většinou žádná nedělala. Jen to uváděla v infu, ale už s ním nepočítala.
xsouku04 píše: S autorem této kalkulačky nejsme nijak propojeni.
Tak buď má autor Odorika rád :-) a nebo je prostě Odorik od určitých minut pořád nejlevnější :!:
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od Pitomec »

Nějak ta kalkulačka zapomněla na FLAT tarify hned při srovnání...
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše:Nějak ta kalkulačka zapomněla na FLAT tarify hned při srovnání...
Spíš je to tak, že u flat tarifů není co počítat, protože cena je jasná na první pohled.
noneis
Příspěvky: 34
Registrován: ned 11. srp 2013 13:01:39

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od noneis »

xsouku04 píše:Překvapivé pro mne bylo to, že pokud se vezmou v potaz všechny tyto "detaily", Odorik nevychází vůbec špatně ani s těmi nejvíce cool tarify jiných operátorů.
A ještě pořád tahle vylepšená kalkulačka uměle zvýhodňuje balíčky. Neuvažuje totiž o spotřebě pravděpodobnostně, pouze o délce hovorů. Tady je pak vidět, že pravděpodobnostní rozdělení nepoužívají. Dejte si třeba odorik a tesco club card. U odoriku by neměl být skok, ale hladký přechod. U tesca by měla být tak křivka zakulacená.
Olaf
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 03. črc 2014 4:58:29

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od Olaf »

noneis píše:
xsouku04 píše:Překvapivé pro mne bylo to, že pokud se vezmou v potaz všechny tyto "detaily", Odorik nevychází vůbec špatně ani s těmi nejvíce cool tarify jiných operátorů.
A ještě pořád tahle vylepšená kalkulačka uměle zvýhodňuje balíčky. Neuvažuje totiž o spotřebě pravděpodobnostně, pouze o délce hovorů. Tady je pak vidět, že pravděpodobnostní rozdělení nepoužívají. Dejte si třeba odorik a tesco club card. U odoriku by neměl být skok, ale hladký přechod. U tesca by měla být tak křivka zakulacená.
Takže pomalu. A) Kde jsou uměle zvýhodněny balíčky? B) Pravděpodobnostní rozdělení samozřejmě jsou použita, lokálně lineárně aproximována. U Odoriku je "skok" v hladkosti z toho důvodu, že po jisté útratě odpouští poplatek za SIM (jestli to renderovací knihovna zalomí, je věc jiná). U Tesca neexistuje způsob, jak by křivka měla být zakulacená. (Proč?). [Autor]
noneis
Příspěvky: 34
Registrován: ned 11. srp 2013 13:01:39

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od noneis »

A. Spotřeba v Kč ale není konstantní záležitostí, je proměnlivá, pokud má tedy někdo průměrnou spotřebu 95Kč při balíčku 100Kč tak zcela jistě bude existovat nezanedbatelné procento měsíců při kterém bude jeho spotřeba větší než 100Kč. Ale měsíční platba je zdola omezena těmi 100Kč. Takže platba bude 100Kč + "průměrná cena jednotky" * integral( pravděpodobnostní rozdělení ) from Xkonst to inf. Kde Xconst je počet jednotek reprezentující vyčerpání balíčku. Odtud pochází to zakulacení.

U Odoriku opět. Pokud máte průměrnou spotřebu 100Kč. Budou existovat případy kdy spotřeba za 30 dní bude nad 100Kč a kdy pod 100Kč. Tedy nebude platba 100Kč (jako že se odpouští poplatek) ale 110.5 Kč. A jak se budete posouvat od hranice 100Kč tak se bude tato pravděpodobnost měnit a z toho vznikne ten postupný přechod.

B. Netvrdím, že nejsou použita pro délku hovorů, ale pro nekonstantní spotřebu, jenom sem to tam asi nenapsal úplně optimálně.

Obecná implementace má samozřejmě jistá úskalí s výpočetní náročností. (více-dimenzionální integrály, korelace různých druhů spotřeb atd.)
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od Pitomec »

xsouku04 píše:
Pitomec píše:Nějak ta kalkulačka zapomněla na FLAT tarify hned při srovnání...
Spíš je to tak, že u flat tarifů není co počítat, protože cena je jasná na první pohled.
To ano, ale pak už se v té kalkulačce nemusí uvádět ceny vyšší, než je ten FLAT, tj. když si např. nastavím počet hovorů na 200, tak je zbytečné abych se dočetl, že u Vodafone Red Do sítě 24m to vyjde na 1011,40 Kč, protože za ty peníze by to měl leda blázen, když FLAT 24m u VF stojí 699 Kč.
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše: To ano, ale pak už se v té kalkulačce nemusí uvádět ceny vyšší, než je ten FLAT, tj. když si např. nastavím počet hovorů na 200, tak je zbytečné abych se dočetl, že u Vodafone Red Do sítě 24m to vyjde na 1011,40 Kč, protože za ty peníze by to měl leda blázen, když FLAT 24m u VF stojí 699 Kč.
Ale spousta lidí se ale nechová logicky a je schopných s obyčejnou vodafone kartou provolat za měsíc tisíce.
I logicky uvažující člověk to může někdy výrazně překročit, protože potřeba volání je do značné míry náhodná. Např. jeden měsíc něco zařizuje a utratí několikanásobně více než běžně. Ale tarif si kvůli tomu měnit nebude. A tahle náhodnost lidského chování je právě to, co balíčky prodražuje. Protože je dost pravděpodobné, že za měsíc, kdy si balíček koupí, jej neprovolá a obráceně.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Zajímavá cenová kalkulačka

Příspěvek od Pitomec »

Jasně, to se může stát, že má někdo určitý tarif a přešvihne to. Ale já tu kalkulačku spíš bral jako info o tom, kolik mě to bude stát a ne kolik mě to stálo, když už jsem volal (to si přečtu z vyúčtování u operátora). Takže proto jsem se divil, že tam není ten FLAT uvedený. Jinak to neřeším, mám Odorik a vyhovuje :) Za chvíli jdu (opět) prubnout Premium SMS na jízdence, ale radši si v trafice koupím i tu tištěnou :D
Obrázek
Odpovědět