Android - SW telefon s kvalitou Skype

Programy, které slouží k volání přes internet z počítače nebo chytrých mobilů.
Odpovědět
ender
Příspěvky: 34
Registrován: pát 12. říj 2012 8:50:44

Android - SW telefon s kvalitou Skype

Příspěvek od ender »

Zdravím,
na mém telefonu Samsung Galaxy S Advance (I9070P) je mizerná kvalita VoIP hovoru. Nativní SIP můj telefon nemá, neb je to telefon od T-Mobile a ten jej do systému nedal.
Problém je s mým odchozím hlasem - je jako by přerušován - několikrát za sekundu se vyskytuje mikrovýpadek - zkoušel jsem laborovat s nastavením wifi, aby nespalo apod. Nepomáhá.
Zkoušel jsem různé SW telefony pro android (včetně CSipSimple). Nakonec jsem zjistil, že jakž takž výsledku dosáhnu se Zoiperem a kodekem iLBC30.
Pak jsem zkusil volat přes Skype-Odorik-konečný uživatel a výsledek je velice dobrý. Čím to? Můžete mi někdo poradit nějaký SW telefon, který by měl obdobně zmáknutou kvalitu hlasu v androidu jako Skype? Díky.
ender
Příspěvky: 34
Registrován: pát 12. říj 2012 8:50:44

Re: Android - SW telefon s kvalitou Skype

Příspěvek od ender »

Na něco jsem přišel - zkusil jsem se registrovat na portu 6699 (extra jitter buffer 300 ms) a ejhle, i můj odchozí hlas docela ujde. (mobil na wifi, na té samé síti, ale s HW telefonem problémy nejsou).
Je možné, že "můj" android má problémy s odesíláním dat a zvýšení jitter bufferu to kompenzuje?
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Android - SW telefon s kvalitou Skype

Příspěvek od ViR »

ender píše:Na něco jsem přišel - zkusil jsem se registrovat na portu 6699 (extra jitter buffer 300 ms) a ejhle, i můj odchozí hlas docela ujde. (mobil na wifi, na té samé síti, ale s HW telefonem problémy nejsou).
Je možné, že "můj" android má problémy s odesíláním dat a zvýšení jitter bufferu to kompenzuje?
Je to spíš o spolupráci terminálu (mobilu) a konkrétní (nejen WiFi) sítě při datovém přenosu. Pro bezproblémový přenos hlasu např. s kodekem G.711 potřebujete, aby síť rovnoměrně přenášla 50 relativně malých paketů za sekundu, tedy 1 paket za 20 ms. Pokud se všechny opozdí o stejný čas, například o 100 ms, nebývá to z hlediska srozumitelnosti hovoru problém.

Mnoho sítí, které nejsou optimalizovány pro VoIP, má však problém s tím, že se jednotlivé pakety vzájemně opoždují o různě dlouhou dobu a někdy se dokonce přehází. V takovém případě pak nastane to, že terminál příjemce zahodí ty pakety, které se opožďují víc, než kolik pobere standardní jitter buffer (ten je tuším 50 ms). V takovém případě pak jsou, zejména díky "shlukům" zahozených paketů v hovoru slyšitelné výpadky.

Pokud se přes port 6699 "vmezeří" další jitterbuffer, zvětší se sice docela významně latence (na kterou jsme si ovšem díky mobilům během let docela zvykli) ale v mnoha (ne vždy ve všech) případech tím dáváte paketům šanci, aby se i ty pozdě došlé uplatnily a správně zařadily, protože "čelo fronty" na ty opozdilce prostě na ústředně Odoriku, tedy u vjezdu z "datové polní cesty" na "datovou dálnici" počkalo....

Shrnuto - problém nemusí být jen v telefonu, ale pravděpodobně je ve spolupráci telefonu se sítí. (Kdo přesně je viníkem se z toho jenoznačně nepozná. Jinak Skype různé buffery aplikuje v hojné míře....)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Android - SW telefon s kvalitou Skype

Příspěvek od xsouku04 »

Pokud je úplně stejný problém při wifi i 3G internetu na různých místech s různou sílou signálu, tipl bych si problém v telefonu, dost možná softwarový.
Jitter může vznikat i tak, že telefon šetří baterku a pak pakety posílá ve skupinách. Což může být OK pro vše ostatní kromě VoIP. A skype může umět tohle šetření nějak vypnout a nebo aplikuje takový jitter buffer, který to úplně vyrovná.
Pošlete mi id obou hovorů, pošlu grafické znázornění jitteru.
http://www.odorik.cz/w/hlaseni_problemu
ender
Příspěvky: 34
Registrován: pát 12. říj 2012 8:50:44

Re: Android - SW telefon s kvalitou Skype

Příspěvek od ender »

Díky moc za reakce. Pokud má ViR pravdu, tak můj telefon se hodí úplně na všechno, jen ne na telefonování.
ID hovoru bez portu 6699: 97702606
ID hovorů s portem ústředny 6699 ve výpisu se objevují jako volání v síti a volání na veř. čísla:
97702104 a 97702106
97703463 a 97703465
97703901 a 97703903
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Android - SW telefon s kvalitou Skype

Příspěvek od xsouku04 »

Jitter u hovoru 97702606 vypadá viz obrázek.
Jitter u hovorů s extra jitter bufferem 300 ms po uplatnění je již zcela v pořádku. Tedy pokud v tomto případě kvalita stále není ideální, jitterem už to není.


Co mne ještě napadá, že by to mohlo být, že by ona volací aplikace CSipSimple dostávala málo přiděleného strojového času a proto nestíhala posílat pakety včas. Zkusil bych ji přidat prioritu, nebo vypnout jiné žravé aplikace na pozadí.

Jinak jako řešení můžete používat právě ten extra jitter buffer. Právě proto zde je !!!
Přílohy
bez6699.png
bez6699.png (18.39 KiB) Zobrazeno 7124 x
ender
Příspěvky: 34
Registrován: pát 12. říj 2012 8:50:44

Re: Android - SW telefon s kvalitou Skype

Příspěvek od ender »

Po uplatnění extra jitter bufferu už je i můj odchozí hlas v pořádku. Díky za tuto možnost.
Nevím, jestli by ty samé problémy byly i na 3G internetu, ale wifi připojení jsem testoval na 2 nezávislých sítích od dvou nezávislých dodavatelů připojení (v práci a doma) - je to stejné.
ViR má pravdu, že těch 300 ms navíc nepůsobí ani moc rušivě - kdybych o tom nevěděl, tak si toho vlastně nevšimnu.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Android - SW telefon s kvalitou Skype

Příspěvek od ViR »

ender píše: ViR má pravdu, že těch 300 ms navíc nepůsobí ani moc rušivě - kdybych o tom nevěděl, tak si toho vlastně nevšimnu.
Já byl dlouhodobě toho názoru, že hranicí rozumna je latence mezi 150 - 200 ms (normy cosi říkají v rámci ČR do 100 ms, a v ráci světa, zejména kvůli satelitním telefonům, do 400 ms). Ale vzhledem k tomu, že latence je nejen u VoIP, ale i u mobilních telefonů, tak je evidentní, že jsme si na to prostě zvykli. A děláme při telefonování v hovoru delší pauzy. (Ale zkuste si s tou 300 ms latencí hádku s partnerkou nebo, nedej bože, s tchýní :-). To budete jen posluchačem...)
vpe
Příspěvky: 86
Registrován: ned 04. bře 2012 3:23:10

Android - SW telefon s kvalitou Skype

Příspěvek od vpe »

K satelitu a zpet to mame 250 ms. Ale to by tam muselo byt zrcadlo, treba je, nevim...
Odpovědět