Jak namountovat hloupý mobil přes USB

Odkazy na zajímavé články ze světa Linuxu.
Zamčeno
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Jak namountovat hloupý mobil přes USB

Příspěvek od xsouku04 »

Nyní testuji telefon Nokia 515, která, ač je to hloupý telefon bez OS (řada s40), má slušný foťák.
Jak se ale k těm fotkám dostat? Mám USB kabel a Linux.
Popíši můj úspěšný postup, který bude stejný nebo velmi obdobný u velké řady jiných levnějších telefonů, nejen značky Nokia.

Propojím telefon s počítačem kabelem USB.
Na displeji telefonu se objeví na výběr 3 možnosti:
  • Režim modemu (pokud chci procházet obsah telefonu, tohle je správná volba - překvapivě),
  • Synch. a připojení (pro náš účel zjevně s obexftp zdá se nepoužitelné)
  • Paměťová karta (pokud bych měl fotky na paměťové kartě, zvolím tuhle možnost, postup je ale jiný, lze to namountovat dále jak mass storage - tedy pravděpodobně ani tento návod nepotřebujete)
Nyní ověřím, zda-li je Nokia vidět z počítače.

Kód: Vybrat vše

root@deb-petr:/mnt# obexftp -u 
Found 1 USB OBEX interfaces

0 (Manufacturer: Nokia Product: Nokia 515 Serial: 359963050201453 Interface description: (null))

Use '-u interface_number' to connect
Nothing to do. Use --help for help.
namountování provedu příkazem (ta 0 je to co jsem zjistil v příkazem výše):

Kód: Vybrat vše

obexfs -u 0 nokia_pres_usb_kabel/

Nyní si mohu nahrát hudbu a fotky tam nebo zpět.

odmountování provedu:

Kód: Vybrat vše

fusermount -u nokia_pres_usb_kabel/
Velmi podobný postup je, pokud bych to chtěl udělat s využitím bluetooth.

Zdroj informací http://doc.ubuntu-fr.org/obexfs (francouzky neumím, selský rozum případně google překladač stačí)

Jak udělat abych mohl mountovat jako neroot?

Kód: Vybrat vše

vim /etc/udev/rules.d/60-mobile.rules
# Nokia N70
SUBSYSTEM=="usb", ATTRS{idVendor}=="0421", ATTRS{idProduct}=="043a", MODE="0666", GROUP="users"

Uživatel musí být ve skupině users

- Two tips:
1. The rule number (60 in my example) must be upper than the number of udev rules, at the moment 50-udev.rules.
2. You can use this guide with other brands or models, just changing idVendor and idProduct with your values. To find them, with root privileges type lsusb in a terminal with the phone properly plugged in. Here is my output to illustrate:
lsusb
Bus 002 Device 001: ID 0000:0000
Bus 003 Device 001: ID 0000:0000
Bus 001 Device 028: ID 0421:043a Nokia Mobile Phones 

Kód: Vybrat vše

udevadm control --reload-rules
Uživatelský avatar
Largon
Příspěvky: 448
Registrován: pon 07. lis 2011 10:14:09

Re: Jak namountovat hloupý mobil přes USB

Příspěvek od Largon »

Ta třetí možnost - "paměťová karta" - znamená, že telefon zpřístupní přes mass storage jen paměťovou kartu? Neznamená to spíš, že se sám jako paměťová karta začne chovat a bylo by možné se dostat i k těm fotkám?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak namountovat hloupý mobil přes USB

Příspěvek od xsouku04 »

Largon píše:Ta třetí možnost - "paměťová karta" - znamená, že telefon zpřístupní přes mass storage jen paměťovou kartu? Neznamená to spíš, že se sám jako paměťová karta začne chovat a bylo by možné se dostat i k těm fotkám?
Když paměťovou kartu nemám zasunutou, vůbec nikam mě to nepustí. Předpokládám, že pokud by tam paměťová karta byla, pustí mě to jen na ni a nikoli do telefonu.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Jak namountovat hloupý mobil přes USB

Příspěvek od MaT »

Problém u těchto androidích bazmeků je, že aby se něco zpřístupnilo jako mass storage, nesmí to mít současně přimountované sám telefon. Takže se to řeší buď nějakými jinými protokoly (třeba ten obex, ale pak taky mtp) - ty obvykle vyžadují nějakou součinnost operačního systému samotného zařízení (telefon) nebo prostě tím, že se to dočasně odmountuje. A to jde udělat tak možná s tou paměťovou kartou, ne s hlavním úložištěm, ze kterého třeba běží ten Android. Není prostě možné mít přimountovaná dvě bloková zařízení ze dvou různých systémů - to může dělat pěkný bordel.

Jinak Android je fajn v tom, že na něm jde rozjet i třeba FTP nebo SSHD...
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Jak namountovat hloupý mobil přes USB

Příspěvek od xtonda »

Můj hloupej Sony Ericsson (jejich vůbec poslední hloupej telefon na jejich Java Platform v8 - SE Cedar) má čtyři režimy, PC mode (For Windows), Other OS (Mac, Linux), MTP devices (certain car stereos) a USB mem device (File transfer). To poslední je právě USB mass storage, ovšem funguje to tak, že telefon se rebootuje do nějakého speciálního režimu, kde běží jen to USB mass storage, jinak se s ním nedá nic dělat a ani není na síti.

Jak už naznačil MaT, USB mass storage je low level přístup a není možné aby zařízení bylo připojeno do OS, který běží v telefonu a zároveň přes USB mass storage. Čili tak lze exportovat pouze kartu za podmínky že se odpojí z Androidu, vnitřní paměť nikoliv, možná by to šlo udělat v recovery režimu, což by bylo podobné tomu co popisuji u toho SE. Proto se to taky dělá jinak na nějaký vyšší úrovni, kdy to zprostředkuje nějaký démon, což umožní to vyexportovat a zároveň to není potřeba odebrat běžícímu systému.

Chtít připojovat Android přes USB mass storage je totéž jako chtít to udělat s diskem C: u běžícího PC.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak namountovat hloupý mobil přes USB

Příspěvek od xsouku04 »

Děkuji za vysvětlení. Já myslel, že to výrobci mobilních telefonů všem komplikují jen proto, že jsou arogantní idioti a ono to má i nějaký technický důvod :)
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Jak namountovat hloupý mobil přes USB

Příspěvek od xtonda »

Zařízení se starším Androidem (2.x) měla vždy vnitřní paměť dělenou na systémový oddíl a virtuální kartu a ta šla připojit přes mass storage s bežícím OS, nevýhoda ovšem byla tím pádem malá systémová oblast pro instalace aplikací, na mém Galaxy Note s 16 GB, což byl highend model z Října 2011 byla systémová oblast jen 2 GB a k posledku mi to házelo chyby s nedostatkem místa při instalaci aplikací. Android 4 už umožňuje toto dělení neudělat a výrobci se k tomu více přiklánějí, výhodou je celistvá paměť, nevýhodou nemožnost použít mass storage, ale na Win mi MTP funguje bez problémů, na Android existují ftp, ssh i smb servery, možností je mnoho.
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Jak namountovat hloupý mobil přes USB

Příspěvek od alfi »

Technický důvod to opravdu má, nicméně řešení přes MTP a podobné má jeden podstatný problém - neporadí si s ním většina ne-PC zařízení typu televize, set-top-boxy, autorádia apod. Tedy tam, kde si můžete prohlídnout třeba fotky z 6 let starého mobilu, s moderním androidem neuspějete - a nebo hledáte obezličky typu HDMI a nebo LAN a sambu, ale to nejde všude a už není tak pohodlné=univerzální jako kdysi :-(
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Jak namountovat hloupý mobil přes USB

Příspěvek od xtonda »

Teď sem narazil na článek co to pěkně a podrobně popisuje:
http://www.howtogeek.com/192732/android ... s-storage/
Další nevýhoda mass storage je, že oddíl, který je exportován přes mass store, musí být formátovat FAT aby tomu všichni rozuměli.

Edit: Každopádně můj nový telefon (Huawei Ascend Mate7) co se u nás začal prodávat cca před dvěma měsíci s Androidem 4.4.2 stále umožňuje mass storage pro vloženou kartu.

Edit 2: Holt se televize apod. budou muset naučit MTP, skoro bych si tipnul, že dnes prodávané Smart TV to už umí.
Zamčeno