Výběr kodeku při volání přes Skype

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Výběr kodeku při volání přes Skype

Příspěvek od xsouku04 »

Pokud voláte přes skype s využitím skype jména Odorik.cz je použit kodek alaw =PCMA=g711a.
Používáte-li skype na mobilu, nebo není-li internet dostatečně rychlý je dobré použít kodek g729.
To docílíte tak, že místo skype jména Odorik.cz použijete skype jméno odorik9. Odorik9 vždy použije kodek g729.
Funguje i objednání hovoru pomocí chatu.

Proč tato komplikace ? Některým uživatelům skype v případě použití kodeku g729 na PC záhadně zlobí.
Proto defaultně na Odorik.cz je použit kodek alaw (PCMA).
Volající z mobilu přes 3G internet obvykle nutně potřebují použít kokek g729.

Pokud si chci nasměrovat hovor na skype jméno pomocí rychlých kontaktů a použit kodek g729
nastavím rychlou volbu následovně: skype9:sk_jmeno_co_chci_volat

Jak zjistím jaký kodek je použit?


Pro windows:
Během hovoru v menu volání, vyberu položku technické informace o hovoru.

Ve verzi pro Linux:
v menu Options v sekcni Advanced vyberu "Display technical call info". Poté stačí najet myší na okno s hovorem.


Netechnické vysvětlení: Pokud voláte ze svého mobilu s použitím skypu a hovor je trhaný, používejte místo Odorik.cz nové skype jméno odorik9
Technické vysvětlení: Při volání přes skype na kredit u Odorik.cz skype funguje v nějakém zvláštním módu, podobném jako při volání přes skype out. Nepoužívá tedy svůj vnitřní proprietární kodek ale běžné kodeky g729 nebo alaw.


Pokud voláte přes skype z telefonu Nokia, můžete použít tuhle java palikaci pro zpětné volání přes skype. Získáte tak možnost vybrat volané číslo přímo ze seznamu mobilního telefonu a přitom můžete volat za VoIP ceny: Uložte si svoje skyme jeno třeba pod 1 jako rychlý kontakt skype9:muj_skype. Jedničku pak vyplníte jako číslo odkud chcete hovor spojit. Budete spojeni ze svého skypu.
Adam Perutka

Re: Výběr kodeku při volání přes Skype

Příspěvek od Adam Perutka »

takže abych si ujasnil, zda jsem to pochopil správně: 

na kvalitním připojení (PC nebo hovor sip přístroj > skype) je lepší použít kodek alaw.
odorik9 (kodek g729) je lepší použít jenom tehdy, pokud je připojení nekvalitní (3g apod).

je to tak správně? 
(nebo platí var. č 2, vždy, když je to možné používat zásadně odorik9?)

děkuji
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr kodeku při volání přes Skype

Příspěvek od xsouku04 »

Adam Perutka píše:takže abych si ujasnil, zda jsem to pochopil správně: 

na kvalitním připojení (PC nebo hovor sip přístroj > skype) je lepší použít kodek alaw.
odorik9 (kodek g729) je lepší použít jenom tehdy, pokud je připojení nekvalitní (3g apod).

je to tak správně? 
(nebo platí var. č 2, vždy, když je to možné používat zásadně odorik9?)

děkuji
Ano pokud provozujete skype na rychlém připojení, použijte přednostně odorik.cz,
pokud na pomalém nebo 3G použijte odorik9.
Pokud to není ono, můžete vždy zkusit použít to druhé, jestli to nebude lepší. (nejdříve si ale zkontrolujte že mluvíte opravdu do mikrofonu a reproduktory nemáte příliš nahlas,na PC nejlépe použijte sluchátka s mikrofonem - takové potíže kodek nevyřeší)

Pokud voláte hovor sip přístroj > skype, kodek vyberte podle toho na jak kvalitním připojení je ten skype.
Pokud máte SIP přístroj na dostatečně rychlém internetu, můžete g729 zakázat v nastavení přístroje a bude tak vždy použit kvalitnější alaw.
Nejde ani tak o to, že g729 tedy odorik9 by nebyl dostatečně kvalitní. Skype prostě s kodekem g729 občas záhadně zlobí a vyrábí nekvalitní zvuk. (mnohem horší než za co může g729) Pokud ale voláte přes 3G, může být použití g729 zásadní. Proto dáváme k dispozici obě varianty, aby si každý mohl vybrat to, co v jeho případě funguje lépe.
maarian
Příspěvky: 1
Registrován: ned 18. pro 2011 19:20:14

Re: Výběr kodeku při volání přes Skype

Příspěvek od maarian »

Zdravím. Mám nokii 5800 XM. Když volám na odorik9 není mě slyšet, já slyším, přes odorik.cz je to většinou v pořádku, tak nevím
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr kodeku při volání přes Skype

Příspěvek od xsouku04 »

maarian píše:Zdravím. Mám nokii 5800 XM. Když volám na odorik9 není mě slyšet, já slyším, přes odorik.cz je to většinou v pořádku, tak nevím
Dík za info. To je právě ten důvod, proč dáváme uživateli možnost zvolit kodek právě podle toho jaké skype jméno použije. Prostě skype nemá ten g729 úplně ve všech případech vychytanej, takže možnost volby proto v některých případech plně problém řeší.
Pokud voláte přes kvalitní wifi, tak alaw je dobrý kodek a je to řešení.
Aleš

Re: Výběr kodeku při volání přes Skype

Příspěvek od Aleš »

Mně to teda funguje jinak. Včera jsem to zkoušel poprvé, zavolal jsem ze Skype ve Windows 7 na mobil u Vodafone, pomocí účtu odorik.cz. Ve výpisu volání mám uveden kodek g729. Spojení fungovalo dobře.
Když jsem pak zkusil odorix.exe, nefungovalo to. Ve výpisu volání je uveden kodek sweex a chovalos e to tak, že volaná mě neslyšela, já jsem ji slyšel. Když si přepnu na jiný kodek v aplikaci odorik.exe a vypnu počítač a znovu zapnu, to nastavení je zapomenuto, takže je tam zase sweex a zase zavolám a nefunguje to. Zapomínání nastavení je pakárna, hlavně člověk neví, co z těch čtyř kodeků má vybrat - žádný z těch v odorik.exe totiž není g729 (který mám jediný ověřený jako funkční). V principu nechápu, proč si panebože ten kodek nemohou dohodnout ta dvě komunikující zařízení během hadshake - jestli to fakt technicky nejde, tohle je trochu předpotopní nedokonalost VoIP technologie. Pokud to musím měnit ručně, je velmi nepraktické, že to je schované kdesi pod tlačítkem nastavení a není to přímo na hlavní obrazovce programu. A taky by to asi chtělo mít možnost kodek nastavit přímo ve svém adresáři rychlých kontaktů - jelikož asi pro každý kontakt bohužel budu ptořebovat jiný kodek a kdo si to má furt pamatovat, komu má volat jak. Fakt mi to přijde předpotopní a omlouvám se, jestli jsem tu jen něco nepochopil.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr kodeku při volání přes Skype

Příspěvek od xsouku04 »

Ve výpisu volání mám uveden kodek g729.
Dnes jsem se to chystal opravit. V části hovor Skype<-> Odorik byl opravdu použit alaw (důvod je prostě ten, že skype má občas s kodekem g729 interně nějaké problémy a kvalitu výrazně degraduje), nicméně dále byl zase úplně zbytečně použit g729.
Rozdíl v kvalitě mezi g729 a ALAW je subjektivně naprosto minimální a netrénované ucho si nemusí vůbec všimnout. Zákazníkovi dáváme na výběr kodek jen proto, že skype ne vždy funguje s kodekem g729 dobře.
Poku zákazník použije skype jméno Odorik.cz, bude snad už dnes na celé trase použit jen ALAW čímž by se měla kvalita hovoru dále nepatrně zlepšit.

Odorik.exe kodek g729 nemá, protože ten je licencovanej. Nejlepší kvalitu dosáhnete, když vyberete kodek PCMU.
Pokud je problém s kvalitou hovoru při volání přes Odorik.exe, nebývá to obvykle způsobeno kodekem.
Prosím přečtěte si http://www.odorik.cz/w/odoriktelefon#kontrola_zvuku bod 4) kontrola zvuku.

Skype má totiž velmi dobré zvukové filtry, které dovedou zesílit a upravit i ne příliš kvalitní zvuk, která jim předá zvuková karta. Odorik.exe tyhle schopnosti nemá, takže se kvalita zvuku může jevit výrazně horší. Nicméně úplně nejlepší je, žádnou nekvalitu nikde nevyrábět.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr kodeku při volání přes Skype

Příspěvek od xsouku04 »

Nyní jsem se konečně dostal k tomu to opravit. Nyní když se volá přes Odorik.cz je použit kodek ALAW=PMCA=g711 na celé trase. Máte tak ve skypu plnou ISDN kvalitu + kvalitní zvukové filtry skype.
Testoval jsem to jak zpětným voláním aktivovaným přes chat, tak i přímým voláním.


Když se volá přes Odorik9 použit g729 kodek. Je to doporučenej způsob, pokud váš internet má nějaké mouchy nebo pokud voláte z mobilního telefonu.
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Výběr kodeku při volání přes Skype

Příspěvek od xtonda »

Nedá mi to se nezeptat, proč nepoužijete SILK, což je přímo nativní kodek SKYPE? Je kompresní, datová náročnost při 8 kHz samplování je 6-20 kbit/s a zároveň je navržen pro použití na internetu, tj. počítá s možností ztráty paketu a pakety jsou na rozdíl od G729 na sobě nezávislé.
Návštěvník

Re: Výběr kodeku při volání přes Skype

Příspěvek od Návštěvník »

[quote="xtonda"]Nedá mi to se nezeptat, proč nepoužijete SILK, což je přímo nativní kodek SKYPE? Je kompresní, datová náročnost při 8 kHz samplování je 6-20 kbit/s a zároveň je navržen pro použití na internetu, tj. počítá s možností ztráty paketu a pakety jsou na rozdíl od G729 na sobě nezávislé.[/quote]
Dost možná může jít o právní / licenční problém. SILK je proprietární kodek, nejspíše nebude k volnému použití.
Odpovědět