Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Programy, které slouží k volání přes internet z počítače nebo chytrých mobilů.
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od LubosD »

Zdravím,

já (Luboš Doležel) a Michal Kubeček jsme portovali Twinkle na Qt4/Qt5, takže už se dá zkompilovat na současných linuxových distribucích. Navíc ho postupně vylepšujeme 8-) Chyby, patche apod. je možné zadávat na GitHubu.

Takže nejlepší linuxový SIP klient byl vzkříšen z mrtvých :!:

Luboš
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od xsouku04 »

Dobrá práce,
Pro kompilaci pod debianem jessie (nová stable verze)a též pod debianem wheezy (old stable) jsem přišel na tyto závislosti (balíčky, které je nutné mít nainstalovány, aby se kompilace zdařila). Stejné to předpokládám bude i s klony ubuntu.

libqt4-dev build-essential speex libzrtpcpp-dev libsndfile-dev libccrtp-dev libcommoncpp2-dev
libxml2-dev libmagic-dev libreadline-dev bison flex libboost-dev libboost-regex-dev libsndfile1-dev libucommon-dev libasound2-dev libspeex-dev libspeexdsp-dev libzrtpcpp-dev

A daří se mi pak udělat build s:

cmake .. -DWITH_ALSA=On -DWITH_SPEEX=On -DWITH_ZRTP=On -DWITH_QT4=On

Z githubu jsem zdrojáky stáhnul pomocí tlačítka "Download ZIP" vpravo.

Takto kvalitních opensource (a nejen opensource) SIP klientu není mnoho. Tohle je program, který uživatelé Windows mohou Linuxářům závidět.
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od LubosD »

Kvalitní je, to se ovšem nedá říct o jeho kódu pro přehrávání zvuku :cry: Ten není dobře navržený a je zázrak, že to pod čistým ALSA hraje tak dobře. S PulseAudio se ale nedostatky začínají silně projevovat. Vede to pak třeba k tomu, že silence suppression na druhé straně hovoru nebo trochu větší packet loss dokážou totálně rozsypat (rozpraskat) zvuk. Přišel jsem na to, když jsem chtěl přidat zvuk mačkaných DTMF tlačítek a nebylo možné to udělat spolehlivě. Chci to proto opravit.

Samozřejmě jsou vítány i další nápady.
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od kapetr »

To je skvělé, že se konečně Twinkl-u ujal nějaký programátor.
Máte pravdu, že s audiem jsou velké problémy - já ho na Ubuntu (pulse) kvůli tomu přestal (ač nerad) používat.
Čtu, že také bude umět nahrávání hovorů - bezva - nicméně tuto věc lze řešit skripty volanými z Twinklu. Ale nativní podpora bude samozřejmě lepší.
Díky a hodně štěstí - ať se daří!
Georgius
Příspěvky: 223
Registrován: pon 22. črc 2013 16:07:46

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od Georgius »

A nechtěli byste se někdo (xsoukup ? ;) ) ujmout i zabalení do .deb ? Osobně s tím nemám zkušenosti (buď beru hotový balíček nebo kompiluju ze zdrojáků přímo) - a kdyby v changelogu pak byl maintainer @odorik.cz byla by to IMHO velmi elegantní reklama :idea: .
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od xsouku04 »

Georgius píše:A nechtěli byste se někdo (xsoukup ? ;) ) ujmout i zabalení do .deb ? Osobně s tím nemám zkušenosti (buď beru hotový balíček nebo kompiluju ze zdrojáků přímo) - a kdyby v changelogu pak byl maintainer @odorik.cz byla by to IMHO velmi elegantní reklama :idea: .
No já tomu zase tolik nerozumím a jsem rád, že se mi to podařilo zkompilovat:) Nyní podle mého návodu by to už mohl zvládnout i průměrný uživatel Linuxu. Prosadit balíček do debianu není jen tak. Zkušenost s tím nemám, ale vím, že řada projektů raději volí i vlastní repozitář.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od xsouku04 »

kapetr píše:To je skvělé, že se konečně Twinkl-u ujal nějaký programátor.
Máte pravdu, že s audiem jsou velké problémy - já ho na Ubuntu (pulse) kvůli tomu přestal (ač nerad) používat.
Čtu, že také bude umět nahrávání hovorů - bezva - nicméně tuto věc lze řešit skripty volanými z Twinklu. Ale nativní podpora bude samozřejmě lepší.
Díky a hodně štěstí - ať se daří!
Když vám s pulse funguje špatně, není možné pulse prostě pro twinkle nepoužít? Tedy pro vše ostatní kldině ano, ale nechť Twinkle přistupuje na přímo k alse?
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od kapetr »

Popravdě řečeno - už je to nějaký čas a já mám špatnou paměť ...
Jen si vzpomínám, že na pochopení VoIP/SIP to bylo super, ale zvuk strašně zlobil (zadrhávání, výpadky, chroptění, ...) - a mám dojem, že i s ALSA (tím myslím ne přes virtuální ALSA kartu vedoucí do Pulse).
Navíc - Pulse si ALSA HW obsadí, takže prakticky nejde používat současně Pulse a jiné aplikace s přímým ALSA přístupem k HW. A Pulse je ke všemu v Ubuntu zažraný (a IMHO i dobře sloužící), takže ho složitě vypínat a vracet se do minulosti ...
LubosD
Příspěvky: 171
Registrován: pát 06. úno 2015 10:41:27

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od LubosD »

Podporu přímo pro PulseAudio asi dělat nebudu, jen předělám stávající podporu ALSA/OSS.

Mám to zatím v branchi a experimentálně moje změny fungují (konkrétně s PA přes ALSA), takže vím, že to řeším dobře. Problém je v tom, že se do nově napsaného kódu musí zpátky nacpat podpora konferenčních hovorů a PLC pro kodeky, co PLC samy o sobě nemají. Jakmile to bude hotové, tak bude navíc velmi snadné implementovat nahrávání hovorů.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Twinkle - portován na Qt4/Qt5

Příspěvek od xsouku04 »

LubosD píše:Podporu přímo pro PulseAudio asi dělat nebudu, jen předělám stávající podporu ALSA/OSS.

Mám to zatím v branchi a experimentálně moje změny fungují (konkrétně s PA přes ALSA), takže vím, že to řeším dobře. Problém je v tom, že se do nově napsaného kódu musí zpátky nacpat podpora konferenčních hovorů a PLC pro kodeky, co PLC samy o sobě nemají. Jakmile to bude hotové, tak bude navíc velmi snadné implementovat nahrávání hovorů.
Super zprávy. Jinak připomínám, že za sníženou kvalitu často může i hardware integrované zvukové karty, případně kombinace hardware/software. Dobrým řešením může být USB zvuková karta za pár drobných. Chcete-li, mohu poslat na testování nějaké zdarma. http://www.odorik.cz/obchod/kategorie/d ... kova-karta
Pravda v případě notebooku tahat sebou další krám navíc asi není úplně dobré. Pro stolní počítač ale myslím dobré řešení.
Odpovědět