Volitelně fixed jitter buffer 300 ms pro upload

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
swejzi
Příspěvky: 79
Registrován: ned 08. čer 2014 16:54:12

Re: Volitelně fixed jitter buffer 300 ms pro upload

Příspěvek od swejzi »

Tak kupříkladu č. 142884859. Ping mám cca 10 až 50 ms (v telefonu, přes wifi). I Odorik SIPtest.exe v PC vykazuje dobré výsledky. Začínám se smiřovat s tím, že je to blbým Android telefonem. (Samsung GT-S5570i)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Volitelně fixed jitter buffer 300 ms pro upload

Příspěvek od xsouku04 »

Zkusil bych jiný kodek než speex. Může to kazit konkrétní implementace. Speex je sice moderní ...
Přílohy
kazi_to_speex.png
kazi_to_speex.png (16.01 KiB) Zobrazeno 11016 x
swejzi
Příspěvky: 79
Registrován: ned 08. čer 2014 16:54:12

Re: Volitelně fixed jitter buffer 300 ms pro upload

Příspěvek od swejzi »

S výběrem kodeku jsem si dal skutečně práci a speex se mi zdál subjektivně nejlepší, co se týče výpadků. Ale teď si hraju s aplikací Zoiper a zdá se to být o fous lepší.
Naposledy upravil(a) swejzi dne sob 05. pro 2015 19:22:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Volitelně fixed jitter buffer 300 ms pro upload

Příspěvek od xsouku04 »

Ještě zpátky k tomu, jestli nám funguje extra jitter buffer nebo ne.
Vypadá to, že ano. Ale u hovoru jsou i jiné potíže než jen jitter. Není prostě třeba jen moc potichu?.
Tedy jitter tam je, náš extra jitter buffer to trochu koriguje (zlepší), ale stále to není ideální kvůli jiným věcem.

Můžete zkusit volat ze Skypu, ten si možná zvuk dovede vyladit lépe. http://www.odorik.cz/skype Jitter zde není hlavní problém.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Volitelně fixed jitter buffer 300 ms pro upload

Příspěvek od xtonda »

swejzi píše:Začínám se smiřovat s tím, že je to blbým Android telefonem. (Samsung GT-S5570i)
Jo, HW výbava tohohle telefonu je skutečně zoufale slabá (na úrovni prvního Raspberry Pi), spíš bych zkusil použít G.711 (A-law / PCMA) kodek, ten je výpočetně nejméně náročný, ale pokud i tak triviální operace jako ping má až 50ms lagy, tak bych tomu moc šancí nedával.
swejzi
Příspěvky: 79
Registrován: ned 08. čer 2014 16:54:12

Re: Volitelně fixed jitter buffer 300 ms pro upload

Příspěvek od swejzi »

Včera jsem v CSipSimple zkoušel kodeky speex, ilbc, gsm, alaw, ulaw, ve 3G i na WiFi, s jitter bufferem i bez a příšerná kvalita odchozího zvuku byla prakticky totožná. Tudíž bych to viděl na nějaký problém přímo v sw a telefonu, který se prostě projeví jen v nějakou specifickou chvíli. Ten ping byl na seznam.cz, ne na bránu, z mobilu na wifi do 50ms, na PC kabelem cca 10ms. To jen pro představu.
Zkouším teď ten Zoiper, volal jsem přes 3G a bez jitter bufferu, tzn. jsem se snažil nasimulovat tu nejhorší situaci a hovor byl dobře srozumitelný, jen s drobnými výpadky. Můžete zde prosím ukázat graf tohoto hovoru a zhodnotit ho? č. 142960670
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Volitelně fixed jitter buffer 300 ms pro upload

Příspěvek od xsouku04 »

Jitter není lepší. A přesto se hovor subjektivně zdá lepší. Prostě jitter není to hlavní co kazí kvalitu v tomto konkrétnímm případě.
Přílohy
jitter2.png
jitter2.png (15.84 KiB) Zobrazeno 10992 x
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Volitelně fixed jitter buffer 300 ms pro upload

Příspěvek od xtonda »

Tak teď sem si testoval asi hodinu. Volal sem si mezi Zoiperem na Androidu na LTE a Gigasetem A510 IP na UPC a dospěl jsem k následujícím zjištění.

* Zpoždění ve směru Gigaset -> Zoiper je daleko větší než ve směru Zoiper -> Gigaset. Z echotestů mám již zjištěno, že celkové zpoždění u Gigasetu je minimální. Z toho mi vychází, že to tolik diskutované zpoždění zvuku na Androidu je minimálně na mém zařízení z velké většiny při přehrávání zvuku.
* Z kodeků dostupných v Zoiperu je pro mě použitelný pouze aLaw (G.711 PCMA). Speex a GSM příliš zhoršují kvalitu zvuku. Velmi zvláštně se chová iLBC30, ve směru Zoiper -> Gigaset byl docela slušný, ale ve směru Gigaset -> Zoiper zněl divně plechově, jako by měl nějaký problém enkodér u Odoriku.
swejzi
Příspěvky: 79
Registrován: ned 08. čer 2014 16:54:12

Re: Volitelně fixed jitter buffer 300 ms pro upload

Příspěvek od swejzi »

V Zoiperu mám nastavený kodek GSM a kvalita zvuku i zpoždění se mi zdá v pořádku v mém případě. Zrovna se mi shodou náhod podařilo u Kaktusu vyčerpat datový balíček, tak jsem zkusil hovor přes 3G bez jitter bufferu s poFUPovou rychlostí 64/32kbps a hovor byl naprosto v pořádku. Takže jsem CSipSimple vyhodil z telefonu a prozatím zůstávám u Zoiperu. Sice má pro mě horší GUI než CSipSimple a nějaké ty pro mě specifické nevýhody, ale kvalita hovoru je na prvním místě, takže se holt začínám učit žít se Zoiperem.
Ještě taková zajímavost. Zkoušel jsem protokol IAX, protože by měl být datově méně náročný a kupodivu je tam znatelně větší zpoždění oproti SIP. Testováno přes Echo test. U IAX zpoždění cca 2 vteřiny, u SIP cca 1 vteřina, voláno přes (již opět rychlé) 3G.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Volitelně fixed jitter buffer 300 ms pro upload

Příspěvek od xtonda »

Tak to seš dost nenáročněj, Ten GSM kodek je totiž původní GSM Full Rate (GSM 06.10) co se používal v mobilních sítích v minulém tisíciletí, v letech 1999 - 2001 ho naši operátoři nahradili kvalitnějším GSM EFR (ten již není free). Zkoušel sem opakovaně přepínat mezi GSM a aLaw a rozdíl v kvalitě hlasu vnímám jako dost značný i já, kterej nepoznám 128 kbit Mp3 od FLACu. Speex je podobnej, iLBC je výrazně lepší, ale ve směru od Odoriku ke mě zní plechově, kdyby to Odorik opravil, byla by to ideální volba.

U SIP hovoru s GSM mi Zoiper ukazoval datový tok 33 kbit/s, to je skoro s podivem, že to v s to omezenou rychlostí projde.

IAX sem zkoušel a dost ho tu propagoval, ale chovalo se to divně, něco sem popisoval tady http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=25&t=3185 třeba i různou kvalitu jednoho kodeku při volání přes SIP a IAX, takže sem ho přestal používat, byť má menší datovou režii a na rozdíl od SIPu mi při nastavení portu na 443 projde přes wifi co máme v kanceláři.
Odpovědět