Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Obrázek

Jedná se o telefon řady 40, takže neobsahuje Symbian. Obsahuje ale integrovaný SIP klient, který lze použít na telefonování jak přes Wifi tak přes 3G. Tímto se ruší podstatná nevýhoda předchůdců tohoto telefonu jako např. Nokia X3-02. Nastavení je velmi jednoduché a stačí postupovat podle návodu.
http://www.odorik.cz/w/nokia_s40_wizard_odorik. V podstatě se dá říci, že nastavení pro Odorik.cz je součástí menu telefonu a jediné co stačí je zadat váš PIN. Díky naší smlouvě se společností Nokia, vše ostatní proběhne automaticky.

Telefon testuji nyní už déle než týden a docela jsem si ho oblíbil. Ovládání telefonu je jednoduché a snadno přístupné pro méně technicky zdatné lidi. Dotykový displej je pohodlný a příjemný. Na qwerty klávesnici se píše dobře. Přestože má qwerty tak s váhou cca 100g je na tom stejně jako E52.
Nevýhoda je, že množství aplikací, které lze do telefonu doinstalovat je hodně omezené. Aplikace lze stahovat z ovi marketu. Nelze stáhnout např. Skype. I možnosti nastavování jsou poněkud omezenější, lze se ale na to dívat i jako na výhodu, že se v tom člověk tak snadno neztratí a pokud mu výchozí nastavení vyhovuje, je to pak už jen výhoda. Je to prostě daň za jednodušší ovládání. Nastavování je koncipováno tak, aby nebyly nutné u žádné používané služby zadávat nějaké technické detaily. Chcete nastavit email ? Vyberte si gmail, centrum nebo seznam zadejte přihlašovací jméno a heslo a je to nastaveno. Chcete VoIP? Vyberte operátora, zadejte PIN a je nastaveno ...


Zkoušel jsem volat přes 3G na různých místech ve vnitřní části Brna, mám 3G internet Vodafone. Vlastně většinou je to 3,5 G. 3G signál má někdy potíže uprostřed velkých budov, jinak byla kvalita hovoru vždy k nerozeznání od běžného hovoru. Použity jsou kvalitní zvukové filtry a kodek g729. Pokud tedy nemáte problémy s Wifi nebo kvalitou 3G, nikdo nepozná, že se nejedná o běžný hovor ! Jinými slovy, pokud má být hlavní funkce telefonu telefonování a jednoduché ovládání, je to podle mého názoru lepší volba než nějaký Android.


Může být dobré VoIP používat jen pro odchozí hovory, protože pokud člověk zůstává na příjmu přes SIP, hodně rychle se vybíjí baterka. Přesné měření jsem zatím neprováděl, ale spíše to vypadá na výdrž jen tak jeden den. To je ale asi problém všech telefonů.
Bohužel režim používání VoIP jen na odchozí hovory není dobře dořešen. Před hovorem je třeba se vždy dvojhmatem na dotykové klávesnici na SIP připojit a po skončení hovoru zase odpojit. Volání přes SIP s VoIP je pro tento telefon naprosto rovnocenný způsob. Je možné si dokonce gsm odchozí hovory úplně zakázat.
Další nevýhoda, tedy alespoň pro mne je to, že nelze vyhledávat v kontaktech podle jména i příjmení zároveň. Lze vyhledávat jen podle jednoho nebo druhého a to podle toho co mám nastaveno v menu nastavení.

Je zde ještě problém, pokud voláte uvnitř sítě Odorik. Není slyšet vyzvánění, je třeba jej předpokládat. Nicméně po zdvihnutí hovoru a jednom zakoktnutí je to pět v pořádku. Problém se týká jen hovorů uvnitř sítě. - již vyřešeno, funguje vše OK
Další méně vážný a jen občasný problém co jsem pozoroval, je že když telefon vyzvání a volající hovor zruší, tak někdy vyzvánění probíhá dál. Oba problémy budeme analyzovat možná se podaří je odstranit.

Osobně je mi mnohem sympatičtější než třeba telefon E52, s jinou nokii nemám osobní zkušenost. Je konzervativní v tom, že má stále běžnou klávesnici, např. ale navigaci v menu nebo kalendáři je opravdu jednodušší dělat pomocí dotykového displeje.

Pozor pokud telefon budete kupovat z neoficiální distribuce pro ČR (můžete ušetřit cca 500 Kč), klávesnice nebude mít český potisk. Budete tak nějakou dobu hledat i znaky jako čárka, tečka nemluvě o písmenkách s diakritikou. Doporučuji se právě na tohle prodejce výslovně zeptat. Přehled a za kolik telefon nabízí je zde http://mobilni-telefony.heureka.cz/nokia-asha-303/
Telefon je také hudebně zaměřen. Líbí se mi jeho aplikace na internetová rádia. Jsou tam desetisíce stanic snad ve všech jazycích. Stačí vybrat jazyk, stanici, nasadit sluchátka a ono to hraje. Telefon obsahuje běžný mp3 přehrávač a běžné rádio. V ceně jsou i sluchátka s kterými je možné i telefonovat.

Pokusím se natočit filmeček o běžném nastavování a používání telefonu.

Telefon má ještě o několik set korun levnějšího, ale o 7 gramů těžšího bratříčka ASHA 302. Liší se především tím, že nemá dotykový displej a je trochu větší a vypadá zastaraleji. Pohodlné SIP nastavování a volání přes 3G i wifi podporuje též. Výdrž baterie by asi díky absenci dotykového displeje měla být lepší. Ale to platí samozřejmě pokud nebudete přihlášení přes SIP.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Nový tel. nokia asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od Kristovec »

Dobry den.

Neuvazujete prodávat ho ve Vasem e-shopu?
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Nový tel. nokia asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od Pitomec »

xsouku04 píše:Je zde ještě problém, pokud voláte uvnitř sítě Odorik. Není slyšet vyzvánění, je třeba jej předpokládat. Nicméně po zdvihnutí hovoru a jednom zakoktnutí je to pět v pořádku. Problém týká jen hovorů uvnitř sítě.
Přesně totéž sem zaregistroval při volání přes Sipdroid, ze svýho Odoričího čísla vytočím jiný Odoričí číslo a neslyším zvonění.
Obrázek
Návštěvník

Re: Nový tel. nokia asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od Návštěvník »

Tímto se ruší podstatná nevýhoda předchůdců tohoto teleofonu jako např. Nokia X3-02.
O jakou nevyhodu se tedy jedna?
Návštěvník

Re: Nový tel. nokia asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od Návštěvník »

Návštěvník píše: O jakou nevyhodu se tedy jedna?
Až pokud vím, u Nokia X3-02 nebylo možné volat pomocí SIP přes 3G síť.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový tel. nokia asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Návštěvník píše:
Návštěvník píše: O jakou nevyhodu se tedy jedna?
Až pokud vím, u Nokia X3-02 nebylo možné volat pomocí SIP přes 3G síť.
Ano přesně tak. Asha 303 a 302 jsou první nokia telefony řady s40, co umožňují volat přes 3G internet. Vzhledem k velmi jednoduché konfiguraci a používání jsou to tedy velmi dobré telefony.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový tel. nokia asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Kristovec píše:Dobry den.

Neuvazujete prodávat ho ve Vasem e-shopu?
Uvažujeme. Problém je ale v tom, že nebudeme schopni asi nabídnout moc výhodnou cenu. Zato můžeme nabízet třeba zapůjčení na vyzkoušení či jiné podobné věci. Oficiální distribuční cena nic moc, a šedý dovoz to ať dělá někdo jiný. Šedý dovoz nenabídne českou querty klávesnici !!!
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Chyba s tím, že není slyšet zvonění uvnitř sítě byla opravena. Testováno s telefony Asha 303 a Nokia X3-02.

Co se týče krátké životnosti baterie, tak nám z nokie odpověděli, že v případě připojování přes wifi je možné výdrž baterie prodloužit povolením voleb powersafe na WLAN AP.
Může též pomoci pokud na dané lince vypneme keep alive pakety, což by mělo pomoci jak u připojení přes wifi tak 3g.

Originálním manuál v češtině k tomuto telefonuje je zde
http://www.nokia.com/cz-cs/podpora/prod ... -prirucka/


A ještě moje vyjádření ohledně potíží se zvoněním u jiným sipových klientů.
Bohužel různí SIP klienti mají různé bagy, které mohou způsobit, že zvuky před zdvihnutím hovoru nejsou slyšet.
Jedno z řešení by bylo hovor zdvihnout už během vytáčení. Nebudete mít pak ale přehled kdy byl hovor zdvihnut doopravdy. Jinými slovy problém byl vyřešen jen u telefonů řady s40 u jiných je asi jiný problém.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Tak po téměř dalším týdnu používání telefonu musím říct, že jsem s ním velmi spokojen.
V podstatě pro Brno platí, že pokud volám přes 3G tak nikdo nepozná, že volám z mobilu přes internet, pokud to sám neřeknu.
Není dobré ale volat např. z jedoucího trolejbusu, nebo uprostřed nějaké budovy. Je lepší jít k oknu a nebo volat přes GSM.
Jediný co mne mrzí je slabá výdrž baterie, když zapomínám vypínat sip registraci.

Dříve jsem testovat iPhone. Byl jsem těžce zklamán, slabá výdrž baterie a VoIP volání bída, nedovede dělit mé kontakty do skupin !!!, telefon s Androidem je sice lepší, ale nadšený jsem nebyl. Spousta nesmyslných procesů na pozadí jen vyžírá baterku. Aby se člověk dostal na hodnoty výdrže baterky co uvádí výrobce, musí android hodně ladit. Telefonování nic moc, web, kontakty, email, foťák a podobné věci OK, to ale není hlavní funkce telefonu !!!. VoIP problémové).
Dále jsem nějakou dobu používal telefon E52. Ten mi přišel na nastavování moc složitý a přece jen je to už zastaralý kousek, jen s cenou co moc neklesá ... Pravda. Kdo s ním umí dobře zacházet je asi spokojen, ale doporučovat ho někomu, kdo by se to s ním měl teprve učit ... Nedoporučuji. Naprostou většinu funkcí jsem nevyužíval a v podstatě mne jen obtěžovaly. Funkce kde je potřeba psát, nebo větší displej (email, nebo internetový prohlížeč) fakt spíše nouzovka.

No Asha 303 dopadl nejlépe. Kombinace dotykového displeje a quertz klávesnice je fakt příjemná. Myslím že kdyby byl telefon jen dotykový s velkým displejem, jednou volnou rukou jedním prstem bych nikdy nebyl schopen tak rychle psát. Na menu a web používám dotykovou klávesnici, což je velmi příjemné. Když něco píši, tak quertz, na tak malý telefon je opravdu luxus. Nastavování jednoduché. Má též svoje mouchy, jako některé věci ne zrovna nejlépe vyřešeny, ale líbí se mi nejvíc.
Také má kvalitní zvuk při telefonování !!! A kvalitní VoIP volání a není to žádná cihla co by mi mohla udělat v kapse díru. Web i email OK, jinak je stejně lepší takové věci dělat v kanceláři u počítače ...
Jediný případ kdy bych asi nedoporučoval je, pokud jej plánujete využívat hlavně na volání z kanceláře. Pokud mám mít delší hovor raději sáhnu po nějakém bezdrátovém telefonu jako Gigaset, nebo Panasonic. Kdybych volal přes 3G zbytečně to žere data (a vyjímečně by to přece jen mohlo někdy klopýtnout) a wifi zase není na telefonování až tak úplně vhodné. Škoda taky, že pro telefon není skype. Pokud někdo s telefonem cestuje nemusí být přes všechny wifi sip funkční.

Telefon prodáváme v eshopu za 3500 Kč.
http://www.odorik.cz/obchod/kategorie/m ... a-303-asha
Cena není nejnižší na trhu. Prodáváme ale oficiální českou distribuci s českou klávesnicí a zárukou.


Přemýšlím, že možná pokud by byl zájem mohli bychom jeden kus vyčlenit na zapůjčování za zálohu. Rezervace většinou předem. Byl by zájem ? Mám totiž pocit, že telefon by si měl mít člověk možnost vyzkoušet předtím než jej koupí.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od Kristovec »

Já bych si ho docela rád vyzkousel.Práve hledám neco jednoduchého opravdu jen na volání.
Navíc,kdyz má interneové radio.To je jediná vec,která by mi chybela.Jinak tam nepotrebuji instalovatnebo stahovat nic.Jen ale pro jistotu - Fring tam vleze? Pisete,ze Skype ne,to má ale 4 MB,Fring jenom 1 MB.
Odpovědět