Budoucnost SMS

Chcete probrat nezařaditelné téma ?
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Budoucnost SMS

Příspěvek od osmdesát »

Zajímalo by mě, v souvislosti s neustálými "mobilními revolucemi", zda se chystá náhrada klasických gsm-sms zpráv nějakou jinou technologií. Je tu vize přechodu hlasového provozu pod LTE, takže co s SMSkami pod LTE? V této oblasti vývoj zatuhl, máme tu sice MMS, ale kvůli drahosti to je využíváno podle mě minimálně pro přenos čistě textových zpráv.
K této otázce mě vede jednak současná cenová politika operátorů ohledně sms zpráv (-jde o super drahý způsob komunikace s ohledem na přenesená data), potřeba mnoha lidí komunikovat pomocí sms (snad polovina mých zákazníků mě kontaktuje pomocí sms) a technologická zastaralost sms.
Existuje sice nepřeberné množství alternativních technologií přenosu textových zpráv přes internet, procento jejich používanosti je však mizivé, kdežto sms dorazí do každého telefonu.
Přijde mi, že operátoři této situace záměrně zneužívají a tomu odpovídají jejich ceny za tuto službu. Modernější MMS je cenově na tom ještě hůř.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Budoucnost SMS

Příspěvek od mobilemanic »

Ano, je na to připravený standard stejně jako pro hlas... Zda se uchytí, je otázka...

Ono je možné, že výhledově nebudou SMS k ničemu, protože LTE=data a když mám data, tak mám internet a když mám internet tak mám všechny světově nejpoužívanější IM na jednom místě. Takže kterýkoliv světový IM může SMS při přechodu na LTE nahradit. A pokud ten IM umožní adresovat mobilním číslem (whatsapp, viber a kdo vi ještě), tak mám vyřešeno a je úplně možné, že "SMS over LTE" vůbec na start nenastoupí.
Uživatelský avatar
michaels
Příspěvky: 143
Registrován: sob 18. led 2014 13:41:32

Re: Budoucnost SMS

Příspěvek od michaels »

mobilemanic píše:Ono je možné, že výhledově nebudou SMS k ničemu, protože LTE=data a když mám data, tak mám internet a když mám internet tak mám všechny světově nejpoužívanější IM na jednom místě.
To je sice pěkné, ale to samé musí mít i ta druhá strana a to není zdaleka už tak samozřejmé.
aplet
Příspěvky: 283
Registrován: pon 07. led 2013 23:31:17

Re: Budoucnost SMS

Příspěvek od aplet »

SMS tady budou jelikož ne všichni mají chytrý mobil a není důvod to měnit.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Budoucnost SMS

Příspěvek od mobilemanic »

aplet: a budou vůbec v době LTE-only existovat blbé mobily? :-O
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Budoucnost SMS

Příspěvek od Kristovec »

mobilemanic píše:aplet: a budou vůbec v době LTE-only existovat blbé mobily? :-O
Možná seniorské,i když i pro seniory už vyvinuly "chytráky" se vším všudy,co ta třída obsahuje.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Budoucnost SMS

Příspěvek od Kristovec »

mobilemanic píše:Ano, je na to připravený standard stejně jako pro hlas... Zda se uchytí, je otázka...

Ono je možné, že výhledově nebudou SMS k ničemu, protože LTE=data a když mám data, tak mám internet a když mám internet tak mám všechny světově nejpoužívanější IM na jednom místě. Takže kterýkoliv světový IM může SMS při přechodu na LTE nahradit. A pokud ten IM umožní adresovat mobilním číslem (whatsapp, viber a kdo vi ještě), tak mám vyřešeno a je úplně možné, že "SMS over LTE" vůbec na start nenastoupí.
I já si to takhle myslím,a nejen SMS ale i volání,do jednoho mobilu lze nacpat i více IM,já tam mám Skype a Viber,a hotovo.Tím se vyřeší i potíž s počtem OPů a SIM v jednom přístroji,a odpadne potřeba drahých paušálů za neomezené volání a SMS.
Z OPů se stanou pouze poskytovatelé mobilního internetu.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Budoucnost SMS

Příspěvek od osmdesát »

mobilemanic píše:Ano, je na to připravený standard stejně jako pro hlas... Zda se uchytí, je otázka...

Ono je možné, že výhledově nebudou SMS k ničemu, protože LTE=data a když mám data, tak mám internet a když mám internet tak mám všechny světově nejpoužívanější IM na jednom místě. Takže kterýkoliv světový IM může SMS při přechodu na LTE nahradit. A pokud ten IM umožní adresovat mobilním číslem (whatsapp, viber a kdo vi ještě), tak mám vyřešeno a je úplně možné, že "SMS over LTE" vůbec na start nenastoupí.
LTE sice rovná se data, ale musím mít datový tarif. Při vypnutí 2G bude hlasový provoz probíhat přes 4G s tím, že data používat mohu, ale také nemusím. Do toho mě přece nikdo nemůže nutit. Stejně tak není zaručeno, že si budou všichni instalovat do mobilů jeden konkrétní IM. V tomhle je právě jádro pudla. Aby to bylo univerzálně funkční, musí to být standard, který bude mít v sobě zabudovaný každý nový telefon.

Takže pokud je na to připravený standard, je to dobře. Teď je otázka, zda je to standard uzavřený, plně v režii OPů, nebo nějaký otevřený, do kterého se může zapojit kdokoliv. V druhou možnost ale příliš nevěřím.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Budoucnost SMS

Příspěvek od osmdesát »

Hledal jsem a našel náznaky v tom smyslu, že by to mělo v rámci technologie VoLTE chodit přes textové zprávy protokolu sip. Tohle vše bude podle mě fixované na operátora. Pochybuji, že by např. šlo někde nastavit, ať jsou hovory či zprávy přes servery jiného alternativního poskytovatele, např. Odoriku.
Jistě, nelze to předjímat, ale OPové se budou bránit tomu, aby je bylo možno tak snadno obejít, spíš budou mít snahu udržet stávající stav, tj. hovorový a textový provoz jen přes ně, kdy nám budou počítat znaky stejně jako dosud.
Výše uvedené se samozřejmě týká nativní funkčnosti. Je tu jistě možnost mít tam datový tarif a nainstalovat si aplikace třetích stran (různé sip a im klienty). To koneckonců můžeme i teď, a proto víme, že to není s těmito aplikacemi tak růžové (nefungují spolehlivě, chovají se divně, žerou data, RAM...) A protistrana je mít nemusí.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Budoucnost SMS

Příspěvek od xtonda »

Pokud je to součástí LTE standardu, tak to logicky bude součástí sítě a tedy pod kontrolou operátorů a ti si to nechají zaplatit, ti naši určitě.

Velké množství IM klientů je trochu opruz, ale při správné volbě 2 - 3 pokryjí většinu lidí. Nejvíc používané jsou WhatsApp a Facebook Messenger + není důvod používat ten nativní na dané platformě ať už je to iOS nebo Android, je stejně předinstalovaný a účet už kvůli aplikačnímu obchodu taky bude mít většina uživatelů, takže to stačí jen zapnout.

A dokud budou operátoři co nechávají běžet net po spotřebování předplaceného obejmu, tak pro IM stačí i ten nejmenší balíček za pár desetikaček, to je rozhodně lepší než platit po koruně za SMSku.
Odpovědět