souborový systém

Diskuze o linuxu, rady, návody, zajímavosti.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: souborový systém

Příspěvek od 4smart.cz »

Nemožnost opravit souborový systém je fatální. Myslím, že jediný důvod, proč se brtfs dostává do popředí je marketing - upoutat a podnítit tak jeho vývoj.
Bezesporu je brtfs zajímavým souborovým systémem. Na 4smart.cz praxe ukazuje, že běží-li fyzický HW uzel cca 365 dní i více bez zastavení a rebootu, nedochází na ext3 a ext4 filesystémech k žádným nežádoucím změnám.
Při každé odstávce se provádí fsck.ext[X] -f /dev/sd[Y] a vždy bývají tyto oddíly bez závad. Jako jedinou nevýhodu u ext[Y] souborových systémů vidím nutnost kontrolovat a opravovat je offline (nepřimountované).
I v současných jádrech se občas objevují opravy kolem ext4 souborového systémů. ext3 již v podstatě existuje jen jako takový legacy mód v současné ext4 implementaci.
Kvalitní souborový systém i kvalitní operační systém zraje dlouho.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: souborový systém

Příspěvek od mobilemanic »

Před deseti lety jsem měl Synology a na něm disk v EXT3... Když mi už podruhé neopravitelně zmizela struktura filesystému, rozhodl jsem se to zabalit... Zatímco EXT3 se označovalo za produkčně použitelný FS a disky v NTFS byly už v té době naprosto nezničitelné jakýmkoliv způsobem, tak EXT3 bylo docela velké zklamání a stačil jeden dva výpadky proudu a bylo vymalováno...

Od té doby jedině EXT4(systém) nebo XFS(data), ale přiznám se, že nějak pocitově tomu EXTu už nevěřím a nikdy asi úplně nebudu..
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: souborový systém

Příspěvek od 4smart.cz »

V určitých případech (a to i 10 let zpět) se nemusí jednat o problém v implementaci souborového systému.
Chyba, která se projeví např. porušením adresářové struktury, může mít základ v jiné vrstvě. Může se jednat o hardwarový problém,
problém firmwaru, problém jaderného ovladače nebo problém vyšší vrstvy. Samozřejmě problém se samotným souborovým systémem nelze vyloučit.

S Linuxem jsem začínal kolem roku 2003 a od té doby jsem vyzkoušel mnoho souborových systémů.
V počátcích jsem na desktopu provozoval ReiserFS, následně ext2, ext3 a to vždy bez problémů,
přičemž jsem experimentoval i s různým hardwarem.

Mimochodem, i dnes mezi námi existují administrátoři, kteří na firemních serverech a diskových polích za desítky tisíc korun provozují FAT systém
a dokonce potom všelijak zachraňují smazanou FAT tabulku. Je to až úsměvná, ale krutá skutečnost.
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: souborový systém

Příspěvek od luky »

já se pořád vracím k ext4, protože mě nikdy nezklamal. Co bylo špatné před 10 léty, může být dnes už vyladěno. Vzpomínám na špatné zkušenosti s NTFS v dobách Windows 2000 a XP. U toho btrfs už mám pocit, že se nikdy neprosadí, že se jen čeká, až přijde nějaký úplně nový FS.
https://www.linux.com/news/learn/intro- ... hris-mason
https://access.redhat.com/documentation ... rmats.html

Does btrfs support swap files?
Currently no. Just making a file NOCOW does not help, swap file support relies on one function that btrfs intentionally does not implement due to potential corruptions
https://btrfs.wiki.kernel.org/index.php ... p_files.3F
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: souborový systém

Příspěvek od luky »

Zamčeno