Jaký mobilní internet?

Místo pro služby, které lze dobře kombinovat se službami Odorik.cz .
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Jaký mobilní internet?

Příspěvek od osmdesát »

Zdravím vás,
potřeboval bych nějaký mobilní bezzávazkový internet, nejnižší cena je rozhodující. Vím, že se to tady probíralo snad tisíckrát, ale čas běží a s ním se vyvíjejí nabídka a ceny.
Honit dobíječku u kaktusu se mi nechce, slovenské O2 Fér už taky není, co bývalo, všeobecné naděje vkládané do zrušení roamingu se, jak jsem tušil, nevyplnily, protože operátoři si roamingová data hlídají...

Nejzajímavější mi přijde emtéčko s balíčkem 5 GB/275 Kč. Event. SazkaMobil s 5 GB za 300 Kč, kde je ale podmínkou členství v Sazkaklubu. Existuje něco levnějšího? Koukal jsem na zde doporučovaný srovnávač ifon.cz, ale ten má neaktuální údaje, takže na ten spolehnout nelze.

Padly tu i názory, že pro data je dobrá nějaká šedivka. Žádného šeďáka ale neznám - kdybyste měli tip, můžete mi napsat do SZ.
Díky.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Jaký mobilní internet?

Příspěvek od Kristovec »

Kolik těch dat potřebujete? Polský T-Mobile má předplacenku s balíkem neomezených minut,SMS - tedy i v Euroroamu,a 10GB doma + 1,6 GB v EU,to vše za 25 PLN = asi 160 Kč.Pak po vyčerpání těch EU GB zdarma se platí 15 PLN = 90 Kč/GB .
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Jaký mobilní internet?

Příspěvek od osmdesát »

Cca 5 GB bych potřeboval.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký mobilní internet?

Příspěvek od xsouku04 »

Problém šedivek je ten, že aby to šedivka ustála, je třeba ji nešířit veřejně. Tedy dobrou šedivku, která nebude brzy zrušena, je dobré hledat spíše mezi lidmi okolo vás než na internetu.
Většina těch, o kterých jsem slyšel na internetu, už skončila, nebo alespoň nepřijímá nové členy.
Pro datové SIM jsou šedivky neškodné, protože se nemusíte bát, že nemáte pod plnou kontrolou své vlastní telefonní číslo. A mobilním operátorům se datová šedivka prokazuje také hůře, tedy možnosti vydírání jsou nižší. A výše platby je známá předem a nehrozí nesmyslně velký účet při zneužití (zablokujte si zonu 2 a 3). To je také velká výhoda. Jednoduchost provozu a vyúčtování, předem známá částka.

Také není špatné si dát datové SIM do nákladů a přitom je dostat proplacené v hotovosti od svých známých. Samozřejmě všechno s mírou.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Jaký mobilní internet?

Příspěvek od osmdesát »

Proto jsem prosil o tip do soukromé zprávy.
Uživatelský avatar
michaels
Příspěvky: 143
Registrován: sob 18. led 2014 13:41:32

Re: Jaký mobilní internet?

Příspěvek od michaels »

Kristovec píše:Kolik těch dat potřebujete? Polský T-Mobile má předplacenku s balíkem neomezených minut,SMS - tedy i v Euroroamu,a 10GB doma + 1,6 GB v EU,to vše za 25 PLN = asi 160 Kč.Pak po vyčerpání těch EU GB zdarma se platí 15 PLN = 90 Kč/GB .
Je to opravdu 1,6GB v EU? Já vidím jen 500MB.... A jen 100minut vEU...
http://www.t-mobile.pl/pl/dlaciebie/ofe ... karte/nowy
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký mobilní internet?

Příspěvek od xsouku04 »

michaels píše: Je to opravdu 1,6GB v EU? Já vidím jen 500MB.... A jen 100minut vEU...
http://www.t-mobile.pl/pl/dlaciebie/ofe ... karte/nowy
Pokud si polský operátor nevyjednal výjimku, je to proti regulaci EU. Data mohou být omezena, ale 500 MB je opravdu nesmyslně málo. Hovory, myslím, omezeny být nesmí.
Ale je potřeba jednou za 4 měsíce navštívit Polsko, jinak mohou přitvrdit.
Jo a u předplacenek je také možnost dovolit volání v zahraničí podle výše kreditu v okamžiku opouštění země. Ale neslyšel jsem, že by to někdo používal, protože je to nesmyslně komplikované jako spousta věcí, co vymyslí EU.
Je ale opravdu možné, že Polsko v tomto ohledu jede v nějakém zvláštním režimu, protože Poláků je v zahraničí obrovské množství a zároveň mají jedny z nejnižších cen. Je tedy opravdu možné, že se polským mobilním operátorům a virtuálům daří prokázat z toho plynoucí dostatečně velké ztráty. Ty formuláře na prokázání škod z roamingu jsou udělány tak, že prokázání ztrát je velmi obtížné a neprůhledné, tedy běžně nepoužítelné, ale Polákům se to mohlo úspěšně podařit vyplnit a jejich telekomunikační úřad se jich mohl zastat. Také je možné, že se to v čase mění a možnosti využití dat v roamingu se nadále omezují více a více, jak se polští operátoři účí "správně" vyplňovat onen nesmyslný zdlouhavý formulář a mají pro to již data skoro za celý první rok prodělávání.

Odorik je na roamingu také nucen prodělávat. Data v roamingu jsou sice levnější než data v ČR, ale v případě datových balíčků jsme nuceni v roamingu spotřebovaná data zaplatit znovu tedy podruhé. Také jsme nuceni platit za příchozí hovory v roamingu, i když zákazník je má zdarma. Na takové možné finty mateřských operátorů EU vůbec nemyslela a ve formuláři na podobné prodělky nejsou ani kolonky, za to je tam spousta kolonek pro nás jako virtuála nesmyslných.
TomK
Příspěvky: 47
Registrován: stř 02. říj 2013 11:40:38

Re: Jaký mobilní internet?

Příspěvek od TomK »

Rakouský SPAR provozuje svého virtuálního operátora S-Budget Mobile v síti rakouského T-Mobile. Předplacenou SIM je možno koupit v každém obchodě a aktivovat si na ní jeden z tarifů, pak lze dobít. Je tam třeba 7 GB dat za 7.90€ nebo 1500 minut/SMS + 6 GB dat za 9.90€.
Sám jsem ji používal při cestách do Rakouska před zavedením "Euroroamingu"
V podmínkách je, že jednou za 4 měsíce by se měla SIM přihlásit do rakouské sítě, což třeba na jihu Moravy není problém :-)

Bohužel mi není jasné, zda tam není omezení na data v roamingu, Z reklamního textu to není úplně zřejmé - jednou je tam "Roaming jako doma" a jinde že data jsou dostupná jen v Německu.

https://www.spar.at/eigenmarken/freizei ... get-mobile
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký mobilní internet?

Příspěvek od xsouku04 »

TomK píše:Rakouský SPAR provozuje svého virtuálního operátora S-Budget Mobile v síti rakouského T-Mobile. Předplacenou SIM je možno koupit v každém obchodě a aktivovat si na ní jeden z tarifů, pak lze dobít. Je tam třeba 7 GB dat za 7.90€ nebo 1500 minut/SMS + 6 GB dat za 9.90€.
Sám jsem ji používal při cestách do Rakouska před zavedením "Euroroamingu"
V podmínkách je, že jednou za 4 měsíce by se měla SIM přihlásit do rakouské sítě, což třeba na jihu Moravy není problém :-)

Bohužel mi není jasné, zda tam není omezení na data v roamingu, Z reklamního textu to není úplně zřejmé - jednou je tam "Roaming jako doma" a jinde že data jsou dostupná jen v Německu.

https://www.spar.at/eigenmarken/freizei ... get-mobile
Omezení podle regulace EU je takové, že je možné v roamingu bez příplatku prodatovat maximálně dvojnásobek ceny balíčku v regulovaných cenách. Tedy operátor má garantováno, že na daném zákazníkovy nemůže prodělat více, než kolik mu daný zákazník zaplatil. Obrázek je z wiki. https://cs.wikipedia.org/wiki/Roaming
Obrázek

Současná regulovaná cena je 6 EUR = 156 Kč za GB bez DPH. Zdroj wiki. https://en.wikipedia.org/wiki/European_ ... egulations Od 1.ledna 2019 ale by už měla být jen 4,5 EUR.
Nyní je to MB - je to tedy 0.006 EUR = cca 0.16 Kč/ MB. Ale rakouský operátor má přikázáno prodělat. Tedy pokud byste data, co máte k dispozici bez EU doplatku, využil na maximum. Nejnižší cena zahraničního balíčku by měla být cca 0,08 Kč/MB tedy 80 Kč/GB bez DPH. Rakouský operátora prodělá stejnou částku, jako mu zaplatíte, a ještě má s vámi starosti. Takto si to EU vymyslelo. U předplacených karet je možné ještě dělat omezení na základě výše kreditu v okamžiku opuštění domovské země. Je to ale hrozně krkolomné a dle toho, jak jsem to pochopil, také nelogické, tedy nevím, jestli to nějak nějaký operátor použije. A zjevně to nelze použít u balíčků.
V každém případě lze očekávat, že na lepší cenu než 80 Kč/MB bez DPH se s pomocí roamingové finty dostat nelze. Pokud dat spotřebujete více, asi vám budou účtovat velkoobchodní regulovanou cenu tedy 0.16 Kč/MB, což ale také není špatné.

Co se týče balíčků neomezeného volání, tam, myslím, není nijak omezeno, kolik kdo může na jednom zákazníkovi prodělat. V roamingu tak dostanete více dat, pokud si koupíte balíček, co obsahuje i volání, protože je prostě dražší, a tak to vymyslel EU úředník.

Pokud se operátoři v ČR trochu neumoudří, budoucnost by v ČR mohly mít celoevropské datové SIM nabízející jednotky GB, které by mohly prodávat balíčky za regulované ceny. Jejich zisk by pak byl nevyužitá část balíčku, která zákazníkovi "propadne", i když ji zaplatil. To by jako marže bohatě stačilo. Čekám, kdo s tím začne jako první, ale o žádné rozumné nabídce stále nevím.

Paradoxně tak bude Odorik v roce 2022 schopen nabídnout balíček GB za 2,5 EUR v celé EU ale zjevně ne v ČR.

Jinak díky za ten tip se SPAR. To by se někdy mohlo hodit.

Kromě toho si zajet do Rakouska jednou za 4 měsíce by také mohlo být řešení pořídit si každé 4 měsíce novou SIM. Ti EU úředníci to prostě a jednoduše nedomysleli. Cituji z wikipedie hloupého úředníka:
Roaming není možné využívat v zahraničí donekonečna. Mobilní operátoři mají právo předcházet potenciálnímu zneužití či nadměrnému užívání roamingových služeb. Pokud v rámci čtyřměsíčního sledovacího období operátor zjistí, že některý ze zákazníků strávil více než polovinu doby v zahraničí a zároveň u něj využití roamingových služeb přesáhlo jeho domácí spotřebu, zašle mu upozornění. Po jeho doručení začíná běžet dvoutýdenní lhůta, ve které musí zákazník podat vysvětlení. V případě, že zůstane v zahraničí i nadále, má operátor právo zavést mu příplatky ve výši maximálních velkoobchodních cen.
Citace na wiki ale není tuším úplná. Ještě je tam něco o tom, že přihlášením do domovské sítě se to celé čtyřměsíční sledovací období restartuje. Tedy nemá to hlavu ani patu a je to hodně bezzubé, ale kdokoli včetně novinářů se to bojí říct nahlas. Je ale možné, že si mobilní operátoři ty nesmyslné definice vysvětlí tak, jak potřebují, aby mohli účtovat co nejvíce.

V každém případě až dostanete SMS žádající vysvětlení, je nejlepší v případě anonymní předplacenky balík i kredit prodatovat a SIM zahodit a pořídit si novou. Poté operátor opět může jen 4 měsíc sledovat. Protože tak si to nejspíše krátkozraký EU úředník představoval.

Zajímalo by mě také to, když někdo je třeba opravdu 5 měsíců v zahraničí, jaké vysvětlení si ten EU úředník představoval? To má na něm jako operátor fakt požadovat, ať se neprodleně dostaví do své domovské země nebo podá vysvětlení? Vždyť je to neskutečná EU trapárna. Je otázka, jestli to opravdu všichni hlídají, a jaké trapné SMS opravdu posílají a jestli jsou opravdu tak trapné, jak říká nařízení EU. Pravděpodobně v těchto nesmyslech nebude EU až tak důsledná. Podle mne to opět přeregulovali. Kdyby nenutili operátory na roamingu prodělávat, nemuseli pak řešit možné zneužití takovým podivným způsobem. A data by i tak byla v roamingu velmi levná, většinou čerpána z balíčků a platily by se regulované ceny jen nad to, co lze pořídit z balíčku. Jinými slovy mohli bychom používat v ČR zahraniční datové balíčky bez omezení a bez nutnosti něco někomu vysvětlovat.

Update: Tak jsem hledal, jestli je v Rakousku možné využívat anonymní předplacené SIM karty. Má se to zrušit od 1.1.2019. Zdroj. http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Austria
Tedy nejen vysvětlovat pobyt v zahraničí, ale už i legitimovat se budete muset. A to každý. V praxi to znamená, že po čtyřech a půl měsících, co jste nutili operátora prodělávat, si musíte dát nějakou přestávku a operátor může nechtít uzavřít novou smlouvu na stejný doklad/jméno. Výlet do Rakouska tak může být výhodnější.
Legal requirements

Unlike most other European countries, SIM cards in Austria are still anonymous and don't need to be registered. However, it was announced in January 2017 that, as of the 1st of January 2019, all pre-paid cards will have to be registered. T-Mobile announced in June 2017 that they would require registration of their pre-paid SIM cards.
Je to paradox, že zrovna země, které nemají problém přijmout spousty pochybných utečenců bez dokladů - často kriminálníků, kterým v domovských zemí hoří půda pod nohama - nedovolí ani anonymní předplacenou SIM. Ale tak nějak si to asi EU úředník představuje.
rattkin
Příspěvky: 44
Registrován: stř 29. čer 2016 10:51:49

Re: Jaký mobilní internet?

Příspěvek od rattkin »

Mě by zajímalo, koho máme zvolit, aby i u nás byla od 1.ledna 2019 maximální cen 4,5 EUR za 1 giga, jako to budou mít cizinci, kteří k nám přijedou, nebo my, když jedeme do ciziny.
Odpovědět