Frustrující platba kartou a vytváření účtů

Nikdo nemůže vyhovět všem, ale můžeme mít alespoň přehled a mít tak možnost se zaměřit na to nejpodstatnější.

Re: Frustrující platba kartou a vytváření účtů

Příspěvekod Pitomec » čtv 13. dub 2017 11:15:32

Ono by u FIO (nebo i jiných bank samozřejmě) úplně stačilo, kdyby se podporovaly jenom platby s 3D Secure a všechny ostatní se zablokovaly. Já sám bych do toho šel hned, protože s 3D Secure nemám problém ani u eshopů např. z Ukrajiny, všude po Evropě je to samozřejmost (aspoň co jsem kde platil) a nákupy z Číny a jinde z Asie řeším přes PayPal.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitomec
 
Příspěvky: 2256
Registrován: ned 27. lis 2011 22:26:33
Bydliště: Brno

Re: Frustrující platba kartou a vytváření účtů

Příspěvekod xsouku04 » čtv 13. dub 2017 19:48:11

Pitomec píše:Ono by u FIO (nebo i jiných bank samozřejmě) úplně stačilo, kdyby se podporovaly jenom platby s 3D Secure a všechny ostatní se zablokovaly. Já sám bych do toho šel hned, protože s 3D Secure nemám problém ani u eshopů např. z Ukrajiny, všude po Evropě je to samozřejmost (aspoň co jsem kde platil) a nákupy z Číny a jinde z Asie řeším přes PayPal.


Ono by úplně stačilo, kdyby bylo možné si na platby bez 3D secure nastavit jiný bezpečnostní limit. Třeba jeden haléř, tedy je zřejmé, že žádná platba neprojde. To jim na facebooku někdo navrhoval a napsali, že o tom budou uvažovat. Kdyby to chtělo více lidí, asi by to i udělali, ale samotné "bezpečnostní experty" to asi nenapadne.

Výhoda by také byla, že kdybyste výjimečně potřeboval udělat platbu bez 3D secure, na chvíli byste si ten limit zdvihl na částku o něco větší, než hodláte právě zaplatit.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7436
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Frustrující platba kartou a vytváření účtů

Příspěvekod Pitomec » čtv 13. dub 2017 21:56:42

Měl jsem za to, že někde to tak funguje neboli limit jak u platební karty, tj. do výše 500Kč bez PIN (platba v obchodech) a 3D Secure (platba na webu). Ale u FIO to není.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitomec
 
Příspěvky: 2256
Registrován: ned 27. lis 2011 22:26:33
Bydliště: Brno

Re: Frustrující platba kartou a vytváření účtů

Příspěvekod pali » pát 09. srp 2019 21:01:41

xsouku04 píše:V ČR, zdá se, banky chápou, že SMS je nutná, nechápu ale proč při platbě v zahraniční se 3D secure většinou neuplatní. Možná je to tím, že opakujících plateb se to netýká?


Dôvod je ten, že väčšina zahraničných portálov najprv skúsi spraviť tranzakciu bez 3D secure a ak neprejde, tak spraví fallback na 3D secure. Takže k tranzakcii s 3D secure vo väčšine prípadov nedôjde.

Platobné brány v ČR fungujú väčšinou opačne. Najprv skúsia tranzaciu cez 3D secure a potom bez.

U obchodníkov v zahraničí koluje taká fáma, že pýtať dodatočné údaje (SMS kód) zákazníkov iba zdržuje, takže sa snažia vyhnúť sa všeliakým takýmto overeniam. Naviac samotný 3D secure nedefinuje akým spôsobom sa overuje platba. U nás je to cez SMS kód, inde vo svete je to statické heslo. A napr. niektoré banky v Indii platby bez 3D secure zamietnú -- to je dôvod prečo zahraničné portály už 3D secure podporujú ako fallback. Väčšina zákazníkov zaplatí "bez čakania" a tí z Indie sú overovaní.

xsouku04 píše:Použití 3D secure totiž, zdá se, není vynutitelné ani ze strany majitele karty ani ze strany obchodníka, tudíž je celkem k ničemu. Jestli je vynutitelné ze strany banky, nevím. Možné ne jen pro opakující se platby, které ale nejsou tolik nebezpečné.


Či sa použije 3D secure alebo nie, rozhoduje jedine platobná brána. Obchodník a ani majiteľ karty o tom nemá ako rozhodnúť. Banka môže ľubovoľnú tranzakciu zamietnúť a teda teoreticky môže zamietnúť všetky internetové platby bez 3D secure. Čím by sa vynútilo použitie 3D secure zo strany banky.

Bohužiaľ neviem o žiadnej banke v ČR, ktorá by ochotná nastaviť na MasterCard alebo VISA kartu vydanú k bežnému účtu blokovanie internetových platieb bez 3D secure. Umožnujú blokovať jedine platby s 3D secure k čomu ja nevidím využitie.

Z pohľadu SW bezpečnosti je takéto nastavenie 3D secure náchylné na klasický downgrade attack. Pracovníci na pobočkách v bankách tomu ale vôbec nerozumejú...

Proste v ČR a SR sme vždy pozadu. To čo v Indii už dávno ide (blokovanie platieb bez 3D secure) u nás asi tak skoro nepôjde.

xsouku04 píše:Vypadá to, že jediné polovičaté a nepříjemné řešení, které snad v ČR někdo umí, je povolit jen platby z karet vydaných v ČR.


Áno niečo také funguje. Tým sa ale znemožní platiť napr. kartami vydanými na Slovensku.

xsouku04 píše:Ono by úplně stačilo, kdyby bylo možné si na platby bez 3D secure nastavit jiný bezpečnostní limit. Třeba jeden haléř, tedy je zřejmé, že žádná platba neprojde. To jim na facebooku někdo navrhoval a napsali, že o tom budou uvažovat. Kdyby to chtělo více lidí, asi by to i udělali, ale samotné "bezpečnostní experty" to asi nenapadne.


To je zaujímavá myšlienka. Takúto službu by som od banky určite vítal. Ale asi žiadna v ČR a SR to ponúkať nebude.

Pitomec píše:Měl jsem za to, že někde to tak funguje neboli limit jak u platební karty, tj. do výše 500Kč bez PIN (platba v obchodech) a 3D Secure (platba na webu). Ale u FIO to není.


Pozor, platba kartou v obchode je niečo iné ako platba cez internet alebo telefón (CNP platba). Na to sa vzťahujú iné limity. Teoreticky sa na tieto platby dajú nastaviť rôzne limity, ale banky v ČR to buď nevedia alebo nechcú robiť.
pali
 
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 08. srp 2019 20:20:55

Re: Frustrující platba kartou a vytváření účtů

Příspěvekod forum-user-UDFENS » čtv 05. zář 2019 6:54:38

Třeba bude Odorik podporovat Bitcoiny
forum-user-UDFENS
 
Příspěvky: 150
Registrován: pon 22. říj 2012 22:25:36

Předchozí

Zpět na Náměty a připomínky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků