Software vhodné pro home office - spolupráce více lidí

Chcete probrat nezařaditelné téma ?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Software vhodné pro home office - spolupráce více lidí

Příspěvek od xsouku04 »

Již nějakou dobu se snažím zkoumat možnosti, jak může více lidí spolupracovat na dálku tak, aby jejich práce co nejvíce připomínala běžnou práci v jedné kanceláři. Jde mi o to, jak mohu spolupracovat s někým na dálku tak, abychom mohli pracovat podobně, jako bychom seděli vedle sebe.


Bohužel to vypadá, že každý nástroj má své mouchy a nic není úplně ideální. Komplikace je navíc fakt, že potřebujeme, aby to fungovalo pod linuxem. Problém je, že většina nástrojů na vzdálenou obrazovku nedovede nic lepšího, než snímat zvdálenou obrazovku a přenášet jako video. To je hodně neefektivní po všech stránkách.
Sepíši tedy, co jsem zkoušel, a mé poznatky, tam jsou nepřesnosti, opravte mne:
  • Teamviewer - pokud používáte pro firmu, jsou neskutečně drazí. Verze pro Linux má občas problémy, je to jen Widnows verze s Wine. Jako občasná vzdálená výpomoc dobrý, ale pro běžnou práci příliš pomalé.
  • Anydesk - vypadá podstatně lepší volba než Teamviewer, menší soubor, nativní podpora Linuxu, přijatelné ceny. Jen pro každodenní práci na dálku v mém případě docela špatný výkon, i když se chlubí právě tím, že vše je rychlé. Dobré pro občasnou vzdálenou pomoc jako lepší náhrada za předražený Teamviewer.
  • Remote Desktop Services - RDC - Terminal servber - microsoftu - asi dobrá volba, ale jen pro dražší Windows. Co se stane v případě výpadku internetu netuším. Pro linux existuje klient.
  • X2go - dobré pro občasné použití, v shadow režimu roky trvající problém s lokaliozovanou klávesnicí.
  • xpra - podobné jako X2go. Stejně jako X2go umožňuje více uživatelům (i 3 a více) sdílet jedno okno (např webový prohlížeč), nebo celé okenní prostředí. Změna velikosti okna se pak projeví všem. Klávesnice je nastavena podle prvního člověka, co se přihlásí. Použitelné pro každodenní práci za předpokladu, že ono sdílené okno není příliš velké.
  • VNC - různé servery i klienti, není moc jasné jak se vlastně liší výkon. Asi mají ale všichni společné to, že nemají úplně dobrý výkon na každodenní práci přes internet.
  • Nomashine - Stojí za tím Ital, co začal i projekt X2go. Možné opravdu pracovat vzdáleně, přes rychlý internet téměř nerozeznání od lokální práce. Pokud chci na jeden počítač, aby se připojovalo více lidí, nutnost platit od cca 40 EUR, v ceně roční aktualizace a podpora.
  • https://ctrlv.tv/ - pasivní sdílení obrazovky v reálném čase. Druhý připojený nemůže psát, nemusí fungovat se všemi prohlížeči/počítači. Sice byla služba realtime sdílení na můj podnět, ale testoval jsem ji myslím jen dvakrát, z toho jednou úspěšně a jednou neúspěšně.
  • Uvažuji, že bych dovolil zákazníkovi sledovat, jak mu něco nastavuji, live screencastem pomocí vlc nebo OBS Studia. Pustil bych mu stream pomocí HTML5 tagu přímo do záložky podpora, kde by to mohl sledovat tam, kde je přihlášen, aby se mohl podívat, jak to nastavení provádím. Ideálně by se mu to tam i nahrálo, aby se na to mohl podívat později.
Hlasové konference přes odorik, obličeje vidět nemusím. Konference o třech lidech lze svolat přes telefon, pro více lidí lze použít konferenční místnost.
Jde mi o to, abych mohli vidět na monitor kolegům podobně, jak je to ve fyzické kanceláři.
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Software vhodné pro home office - spolupráce více lidí

Příspěvek od alfi »

U nás na velkou část (spolu)práce stačí google docs - nemusí být ani současně online.
Na sdílení plochy - prezentace (ještě na něco jiného?) stačí hangouts, výsledky se zase dopisujou do google dokumentu, kde to všichni vidí. Jak se dívám, sdílení plochy by mělo umět i třeba Jitsi (https://jitsi.org/jitsi-meet/, free třeba tady https://kb.vpsfree.cz/navody/meet), ale nezkoušel jsem.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Software vhodné pro home office - spolupráce více lidí

Příspěvek od xsouku04 »

alfi píše:U nás na velkou část (spolu)práce stačí google docs - nemusí být ani současně online.
Na sdílení plochy - prezentace (ještě na něco jiného?) stačí hangouts, výsledky se zase dopisujou do google dokumentu, kde to všichni vidí. Jak se dívám, sdílení plochy by mělo umět i třeba Jitsi (https://jitsi.org/jitsi-meet/, free třeba tady https://kb.vpsfree.cz/navody/meet), ale nezkoušel jsem.
Jitsi je již dlouho neskutečně komplikovaný a zabagový SIP klient, tedy alespoň pod Linuxem. O jitsi meet - což je, zdá se, něco trochu jiného, jsem již slyšel, budu muset vyzkoušet. Mohli bychom něco takového dát k dispozici i našim zákazníkům jako doplněk ke službám Odorik.cz.
jadu
Příspěvky: 145
Registrován: pon 09. úno 2015 13:35:30

Re: Software vhodné pro home office - spolupráce více lidí

Příspěvek od jadu »

Dobrý den,

Nejvíce používáme RDP, protože máme většinu korporátních klientů, ale mimo tento segment jsme přešli z TW na https://www.msp360.com/remote-assistant.aspx. Je to free, stále to vyvíjí, takže občas to zazlobí, ale je to plně použitelné. Nevím o tom, že by to ale bylo pod linuxem. Pokud nejsou potřeba administrátorská práva, není nutné to ani u klienta instalovat.
mik
Příspěvky: 29
Registrován: stř 28. pro 2011 14:01:44

Re: Software vhodné pro home office - spolupráce více lidí

Příspěvek od mik »

Jitsi meet nasadili třeba na Vpsfree, zkušenosti mají na blogu.
https://blog.vpsfree.cz/kam-dal-s-meet- ... -hardware/
jlo
Příspěvky: 147
Registrován: pon 08. dub 2013 12:32:18

Re: Software vhodné pro home office - spolupráce více lidí

Příspěvek od jlo »

xsouku04 píše: Jitsi je již dlouho neskutečně komplikovaný a zabagový SIP klient, tedy alespoň pod Linuxem. O jitsi meet - což je, zdá se, něco trochu jiného, jsem již slyšel, budu muset vyzkoušet. Mohli bychom něco takového dát k dispozici i našim zákazníkům jako doplněk ke službám Odorik.cz.
SIP klient Jitsi (původně SIP Communicator) s Jitsi Meet souvisí snad jen tak, že to vyvíjí stejná skupina.
Jitsi Meet je komunikační platforma postavená na WebRTC, server interagující přes www rozhraní. Je to rovněž opensource a můžete si ho nainstalovat a spustit kde chcete. Volně přístupný / použitelný je jak na jitsi.org, tak třeba i na vpsfree.cz i jinde, v tyto týdny se, pokud vím, celkem používá instalace na serveru Střední průmyslové školy v Praze na Smíchově, jitsi.ssps.cz, nabízejí jiným školám podporu. Sám jsem s ním nikdy nepracoval, ale zkušenosti jiných, o kterých vím, jsou pozitivní.
Obecně nejsem příznivcem koncepce integrace komunikačního sw (a vůbec čehokoliv) do www prohlížeče, koncept „jeden úkol – jeden dedikovaný nástroj“ je podle mne principiálně citelně lepší, ale pro některá nasazení to může mít (a zjevně i má) smysl.
(Poznámka: SIP klient Jitsi mi na Windows fungoval bez problémů /nastavení je ale komplikovanější/, na Linuxu jsem ho zkoušel tuším jednou a nějak nefungoval zvuk, ale o to tady nejde.)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Software vhodné pro home office - spolupráce více lidí

Příspěvek od xsouku04 »

Dnes jsem narazil na opensource náhradu za teamviewer. https://www.uvnc.com/
Vypadá velmi dobře a je úplně zdarma. Problém s NATem řeší tak, že se server (ten jehož počítač je sdílen - ovládán) přihlašuje na viewer. Tedy BFU nemusí nic řešit, jen klikne a je. Ten, co dělá podporu, obvykle nemá problém si přesměrovat port na svém routeru, uděl ssh tunel nebo použít repeater. Verze pro Linux není, ale funguje údajně s wine. Nebo se dá použít tightvnc viewer či viewer v javě.

Na vzdálené připojování (spolupráce více lidí) pod linuxem stále jednoznačně vede Nomashine.
5uch
Příspěvky: 453
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Software vhodné pro home office - spolupráce více lidí

Příspěvek od 5uch »

Pro vzdálenou pomoc (soukromé použití - vesměs v rámci rodiny + kamarádi) používám Team Viewer.
Velká spokojenost - funguje i z telefonů s Androidem (jde zrcadlit pracovní plocha PC na telefon, jde i telefon na PC a funguje i propojení telefonu s telefonem).
Snad jediná výhrada je k rychlosti přenosu souborů.

Z nepochopitelných důvodů cca před rokem a půl TeamViewer vyhodnotil moje použití jako komerční (možná některý z mých známých, se kterým jsem se jednou spojil měl komerční verzi?) ... nejprve jen začal dávat hlášku o podezření z komerčního užívání. Pak začal omezovat session - 5 minut práce, pak násilné odpojení a 3 minuty čekání na další možnost připojení. Pak se to zpřísnilo - po cca 30 vteřinách práce odpojení a 10 minut čekání na další šanci.

Postupně 4x jsem použil reklamační formulář, kde jsem se snažil přesvědčit podporu TV, že moje použití není komerční. Žádná odezva.

Z nouze jsem začal používat Rychlého pomocníka - standardní utilita ve Win 10 (možná i v předchozích verzích). To je ale za trest... složitost navazování přípojení, které musí v několika krocích odsouhlasit i protistrana, špatné škálování obrazovky (vždy je zmenšená = přepočítávání původního rozlišení na menší plochu... takže z PC s rozlišením 1280 na 1024 předá obraz na druhé PC se stejným rozlišením, ale zmenšený do okna, které nejde roztáhnout do celoobrazovkového režimu (tedy využije cca 4/5 plochy obrazovky).

Blokování TV jde obejít jeho instalací na nový systém - Linux nebo druhá instalace Win spouštěná z jiného disku (přidělené ID uživatele je patrně nějak vázáno na SW/HW otisk stroje, na kterém běží, a nelze ho změnit/znovu získat přeinstalací TV nebo změnou uživatelského účtu pod TV). Linuxová verze je proti PC verzi horší (menší spolehlivost, méně funkcí).

Momentálně mi TV zase začal normálně fungovat pro soukromé použití. Nevím, zda po několika měsících vyřídili mé reklamace, nebo (dočasně?) udělili odpuštění i podezřelým z "komerčního" užití v souvislosti se současnou virovou situací.
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
jadu
Příspěvky: 145
Registrován: pon 09. úno 2015 13:35:30

Re: Software vhodné pro home office - spolupráce více lidí

Příspěvek od jadu »

Obejít hlídání komerčního použití TV lze přes Sandbox ve Windows. Poslední dobou TW poněkud uvolnil hlídání právě proto, že mu vyrostla free konkurence v podobě CloudBerry, která má velké množství nových klientů právě od TV. Sice se přelévá spíše neplatící množina, ale zjevně už má asi významnou kardinalitu, když na to TV reaguje.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Software vhodné pro home office - spolupráce více lidí

Příspěvek od xsouku04 »

Přijde mi neuvěřitelné, jak drahý je teamviewer a jak málo má konkurence. Udělat ale podobný program není nic až tak těžkého. Problematické je jen to, jak se dozvědět o změnách na obrazovce bez toho, abyste ji museli třicetkrát za vteřinu snímat. Ale i kdybyste to dělali takto hrubou silou, při dnešním výkonu počítačů a rychlosti internetu je to stále použitelné. Podle mne TV sleduje jen to, jak moc to člověk používá. Pokud si na TV zvykne a používá jej hodně, tak jej prostě nařknou, že to používá komerčně a chtějí platit nehoráznou částku. Je to taková typická komerční lež. Oni totiž nemohou přiznat, že váš šmírují, což věřím, že ani systematicky nedělají.

Myslím, že dobré řešení může být používat více různých nástrojů (např. anydesk.com ) a TV použít jen občas, když ostatní selžou nebo když ten člověk na druhé straně nic jiného nezvládne. Pak to zůsane tak zdarma. Protože např. platit za anydesk.com se dá, ale TV je úplně mimo realitu.

Já jsem nyní úspěšně otestoval uvnc single clik. https://www.uvnc.com/products/uvnc-sc.html Což je opensource a úplně zdarma. Uživatel si stáhne mini exe program, který se připojí na předem nastavenou adresu a port a začne přenos. Nevýhoda je, že to je jen pro Windows. Takže budeme muset mít kvůli tomu asi jeden virtuál s Windows.
Odpovědět