Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
t152
Příspěvky: 35
Registrován: čtv 08. črc 2021 15:39:29

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Příspěvek od t152 »

před tím mě to s clipem TM čísla normálně zobrazovalo při volání na číslo vodafonu ,ale ted to zobrazuje při volání na vodafone nomadické číslo. Přeci by to nemělo jít z odoriku(voip) přes TM,ale rovnou na vodafone?
5uch
Příspěvky: 456
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Příspěvek od 5uch »

K tomu nezvedání volání z neznámých čísel...
Asi největší problém jsou čísla nomadická (začínající na 9xx). Řada lidí již zaznamenala, že odrblinky začínají na 9xx a jsou drahé. Ale už postrádají informaci, že ne všechny 9xx jsou odrblinky, a že drahé je to jen v případě, že na ta čísla volají a posílají SMS. Z 9xx volá i policie, některé úřady, vojáci... včetně Vojenské nemocnice. Nebrat taková volání z 9xx je špatná praktika, která se může nevyplatit.
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8165
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Příspěvek od xsouku04 »

t152 píše: pát 27. říj 2023 6:49:23 před tím mě to s clipem TM čísla normálně zobrazovalo při volání na číslo vodafonu ,ale ted to zobrazuje při volání na vodafone nomadické číslo. Přeci by to nemělo jít z odoriku(voip) přes TM,ale rovnou na vodafone?
Problém je, že my nevíme, které číslo patří kterému operátorovi. Přístup do databáze přenesených čísel je nesmyslně předražený. Náklady na údržbu té databáze jsou cca půl milionu za měsíc a dělí se rovným dílem mezi všechny zúčastněné. Malým se tedy těžce nevyplácí tuhle trafiku dotovat.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8165
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Příspěvek od xsouku04 »

JPT píše: čtv 26. říj 2023 23:48:58
t152 píše: čtv 26. říj 2023 9:29:08 Tak už blokuje clip i Vodafone. Ted jsem volal na číslo vodafonu a objevilo se moje nomadické číslo. Lidi mě to dost často neberou,protože si myslí,že je to nějaké callcentrum :-(
Teď jsem to zkoušel a mě to zatím s Vodafoním CLIP funguje (Odorik ->Vodafone). Kaktusový CLIP pořád nefunguje (Odorik->Vodafone). Ještě jsem zkusil Vodafoní CLIP (Odorik->Kaktus) a ten fungoval.
Ono to není tak jednoduché. Vodafonní SIM by mohla být v roamingu a proto ji nemohou blokovat. Blokovat mohou, až budou mít jistotu, že v době hovoru není dané číslo v roamingu, tedy musí spolupracovat s Vodafone, který to ještě nemá hotové.
helmut.niederman
Příspěvky: 1012
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Příspěvek od helmut.niederman »

5uch píše: pát 27. říj 2023 11:55:11 K tomu nezvedání volání z neznámých čísel...
Asi největší problém jsou čísla nomadická (začínající na 9xx). Řada lidí již zaznamenala, že odrblinky začínají na 9xx a jsou drahé. Ale už postrádají informaci, že ne všechny 9xx jsou odrblinky, a že drahé je to jen v případě, že na ta čísla volají a posílají SMS. Z 9xx volá i policie, některé úřady, vojáci... včetně Vojenské nemocnice. Nebrat taková volání z 9xx je špatná praktika, která se může nevyplatit.
To by chtělo změnu číslovacího plánu a ty VOIP převést na linky začínající 810 a třeba linky začínající 957 převést na 857 a čísla začínající 9 nechat jen na prémiové odrblinky. :roll: Záznamové služby bych asi nechal na číslech 96x protože většina lidí o tom nemá ani šajnu že si mohou vybírat vzkazy např. u O2 a volat na číslo 966 602 123 456 ( u tarifu Neo+Modrý je to zdarma jako volání na *99 ) místo na číslo 602 989898 a zadávat číslo schránky a heslo. Nebo to mohou též převést na prefix 86x A ty linky se sdílenými náklady nechat jen na prefixu 84x
t152
Příspěvky: 35
Registrován: čtv 08. črc 2021 15:39:29

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Příspěvek od t152 »

Díky za info a asi budu muset zkusit zatím klip svého druhého čísla z vodafonu.Nyní mám sice číslo u TM,ale původně je to číslo O2 602.....
xtonda
Příspěvky: 771
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Příspěvek od xtonda »

Čísla začínající na 95x má i Česká spořitelna, Česká pošta. Jsou to normální čísla, lidi jsou prostě pitomci
raduz
Příspěvky: 16
Registrován: stř 31. črc 2013 10:23:49

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Příspěvek od raduz »

xsouku04 píše:
> Pokud máte telefonní číslo v síti T-mobile (netýká se čísel Odorik - tam
> problém vůbec není
- už nás donutili zrušit i tohle), můžete zkusit
> požádat T-mobile, aby u vašeho čísla vypnul funkci Firewall - ochrana proti
> spoofingu -

Vracím se tímto k úvodnímu příspěvku a jen pro info, jak jsem pochodil se žádostí u Tmobile:

Žádost:
Žádám o deaktivaci funkce Firewall - ochrana proti spoofingu u mého telefonního čísla xxxxxxxxx, kterou jste nedávno zavedli. Nefunguje mi kvůli tomu korektně volání z firemní ústředny na čísla v síti Tmobile.

Odpověď:
Vážený zákazníku,
potvrzujeme přijetí Vaší žádosti ze dne xx.xx.xxxx o „vypnuti funkce firewall, příp. whitelistování“ Vašeho mobilního čísla xxxxxxxxx.
Potvrzujeme zároveň, že naše společnost T-Mobile ve snaze zabránit narůstajícímu počtu případů nelegitimně spoofovaných hovorů s identifikací mobilních čísel naimplementovala na své straně ochranu pro koncové zákazníky sítě T-Mobile při volání přes síť T-Mobile před možným zneužitím. Ochrana spočívá v kontrole čísla volajícího a hovoru směřujícího na telefonní číslo zákazníka v síti T-Mobile a skutečnosti, zda je předmětný hovor z čísla volajícího reálně uskutečněn ze SIM karty, která se volanému hlásí jako volající.
Uvědomujeme si, že existují řešení způsobu komunikace (včetně Vámi využívaného prostřednictvím VOIP telefonního čísla s vykazováním mobilního čísla), které jsou v rámci námi spuštěného řešení identifikované jako podvodné a tudíž nezrealizovatelné.

T-Mobile v současné době zvažuje všechna možná technická i smluvní zabezpečení řešení situací jako tato. Situaci řešíme i s Českým telekomunikačním úřadem, který se problematice ochrany zákazníků před spoofingem a možnými řešeními intenzívně zajímá.

Pro T-Mobile je v současné době zásadní ochrana zákazníků a boj proti spoofingu.

Potvrzujeme, že pracujeme na možnosti „whitelistování“ zákazníků z naší ochrany, ale je třeba důkladně posoudit a stanovit všechny podmínky, které budou muset být pro toto vyloučení splněny tak, aby byla naše mobilní telefonní čísla využívána v souladu s našimi podmínkami a nezakládala jejich možné spojení s aktivitou spoofingu a jinými nepodporovanými činnosti.

Pevně věříme, že v následujících týdnech stanovíme podmínky, za kterých umožníme vyloučení příslušného mobilního čísla z naší ochrany proti spoofingu. Takové vyloučení však proběhne po řádné identifikaci našeho účastníka (majitele SIM karty s uváděným naším mobilním telefonním číslem), po informování takového účastníka o s tím souvisejících skutečnostech a po odsouhlasení podmínek stanovených v příslušné žádosti o vyloučení.

Děkujeme za pochopení a za trpělivost
Váš T-Mobile

------
Jsem optimista, takže chvilku ještě Tmobile nechám "stanovovat podmínky". A až mě to přestane bavit, přenesu číslo jinam. Nevěřím že si tohle dovolí ostatní a minimálně počkají, jak se situace vyvine u Tmobile a ČTÚ. Když už u nich dostal nějaký "managor" tenhle hovězí nápad a nedomyslel důsledky.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2583
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Příspěvek od Pitomec »

"naše společnost T-Mobile ve snaze zabránit narůstajícímu počtu případů nelegitimně spoofovaných hovorů s identifikací mobilních čísel"

Společnost T-Mobile by měla být upozorněna, že její povinností ze zákona rozhodně není něco takového provádět a laicky řečeno, je jim do toho úplné lejno. Mobilní čísla patří státu a ne T-Mobile. Ona celá ta snaha T-Mobile je spíš proto, aby jim neutíkaly peníze za hovory a nejspíš jim i VoIP leží v krku jak kost z kapra. Ostatně T-Mobile není jediný, kdo není VoIP nakloněný, např. Google u Androidu 12 také zařízl nativního SIP klienta a jistě ne proto, že o jeho využívání údajně nebyl zájem (nebo jak to nějak podobně Google zdůvodnil).
Obrázek
klobaska

Re: Konec služby CLIP - máte-li mobilní číslo T-mobile?

Příspěvek od klobaska »

Je nějaká naděje, že se CLIP podaří zprovoznit u mobilních čísel portovaných k Odoriku?
Odpovědět