Vypnuti zjistovani lokalni IP adresy pres RTC (lze to vypnout)?

Programy, které slouží k volání přes internet z počítače nebo chytrých mobilů.
Odpovědět
K3v1n
Příspěvky: 20
Registrován: pon 22. led 2024 11:23:53

Vypnuti zjistovani lokalni IP adresy pres RTC (lze to vypnout)?

Příspěvek od K3v1n »

Ahoj,
chtel bych se zeptat ohledne toho co o me Odorik vi. Mam od Odoriku VOIP sluzbu, na telefonu mam VOIP clienta Baresip. No a ten client o mne "vyzrazuje" lokalni IP (viz. screenshot). Chci se zeptat, zda je nejaka moznost to skryt - tak, aby se to v Odoriku vubec neobjevilo?

Napr. v prohlizeci mam addon na blokovani "WebRTC". Ja vim, ze mi tady asi reknete, ze je to problem toho clienta, ale v nem jsem nenasel zadnou moznost jak to vypnout. Taky me zajima zda je to (Web)RTC potreba na tu VOIP komunikaci? Jestli by to bez toho vubec jelo?
Přílohy
odo.png
odo.png (65.45 KiB) Zobrazeno 620 x
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypnuti zjistovani lokalni IP adresy pres RTC (lze to vypnout)?

Příspěvek od xsouku04 »

Pokud si v SIP clientu nastavíte STUN, měl by SIP klient dávat do všech SIP hlaviček jen veřejnou adresu, tedy informace o tom, jakou používáte neveřejnou adresu, se s k nám nedostane.
Další věc, která schovává neveřejnou ip adresu, je SIP ALG na routeru, které ale dělá různé záhadné potíže, takže toho je lepší se zbavit.

Většina lidí chce lokální ip adresu znát, aby se tak snadněji dostali na web VoIP zařízení. Krom toho je také snadné rozpoznat SIP ALG, což je častý zdroj problémů.
K3v1n
Příspěvky: 20
Registrován: pon 22. led 2024 11:23:53

Re: Vypnuti zjistovani lokalni IP adresy pres RTC (lze to vypnout)?

Příspěvek od K3v1n »

Dival jsem se do na staveni toho meho clienta (screenshoty viz. priloha). A moznost nastaveni STUN tam je, nechal jsem defaultni (od Google, bez autentizace), ale lokalni IP se mi v Odorik rozhrani porad objevuje.

Mam tam teda neco spatne? Popravde v teto problematice se nevyznam, takze budu vdecny za kazdou radu.
Přílohy
stun1.png
stun1.png (143.41 KiB) Zobrazeno 581 x
stun2.png
stun2.png (123.76 KiB) Zobrazeno 581 x
K3v1n
Příspěvky: 20
Registrován: pon 22. led 2024 11:23:53

Re: Vypnuti zjistovani lokalni IP adresy pres RTC (lze to vypnout)?

Příspěvek od K3v1n »

Jeste dodam, ye kdyz mam nastaveny ten STUN server, tak se mi klient neprihlasuje. V Odorik rozhrani je uvedeno: Zarizeni prihlaseno: "Ne". Takze az kdyz jsem ten STUN server odstranil, tak se zarizeni zacalo prihlasovat.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vypnuti zjistovani lokalni IP adresy pres RTC (lze to vypnout)?

Příspěvek od xsouku04 »

Oni ale zde motají STUN a TURN server dohromady.
STUN umožní SIP telefonu zjistit, jakou má veřejnou ip adresu a jaký port je používán.
TURN server je ale něco jiného, to je server, kteří přeposílá zvuk nebo video, když není možné jej poslat napřímo, protože oba volající mají nepřátelský typ NATu.


Běžně se u SIP cleinta žádný TURN server nezadává.
K3v1n
Příspěvky: 20
Registrován: pon 22. led 2024 11:23:53

Re: Vypnuti zjistovani lokalni IP adresy pres RTC (lze to vypnout)?

Příspěvek od K3v1n »

Dekuji za vysvetleni. Nakonec jsem to vyresil laborovanim - nainstaloval jsem si SIP clienta Zoiper a ten mi v Odorik rozhrani zobrazuje jak verejnou, tak lokalni IP stejnou. Obe jsou IP adresa VPN, za kterou jsem.
Odpovědět