Nejlepší router? Ten s OpenWRT !

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Odpovědět
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Nejlepší router? Ten s OpenWRT !

Příspěvek od xsouku04 »

OpenWRT je opensource firmware do routerů postavený na Linuxu. Možnosti nastavení jsou velmi bohaté a firmware je velmi vyzrálí a stabilní.
Síťování se dělá linuxovým způsobem, a proto má smysl se to učit, jelikož se stejné či podobné způsoby dají použít i na běžných Linuxech.
Další výhoda je, že na router je možné pomocí balíčkovače nainstalovat většinu Linuxvých programů, často upravených tak, aby jely na zařízení s minimem paměti a místa na disku. Spustit tak je možné např. jednodušší telefonní ústřednu nebo webové stránky, které mohou něco řídit. Navíc máte aktualizace v podstatě po neomezenou dobu.

Umí to wireguard VPN (několikanásobně efektivnější než openVPN) a např. lze vyrobit WIFI opakovači pomocí WDS (stačí udělat instrukce s pomocí webového rozhraní Luci úplně dole) Tohle jsem právě využil, takže mohu v jednu LAN spojit dvě místa, mezi kterými nelze natáhnout ethernetový kabel. Nebo je možné vytvořit wifi Mesh.


Kde je háček? OpenWRT nejde nahrát do všech routerů, ale jen některých a ty může být někdy problém sehnat.
Seznam podporovaného hardware je sice obrovský, pokud ale budete procházet routery nějaké prodejce, omezení je to značné. Zde je např. seznam pěti nejlepších routerů, co podporují tento firmware. https://blog.rottenwifi.com/best-router-for-openwrt/


Existují, pokud vím, jen dva výrobci hardware, kde je tento jedinečný firmware k dispozici přímo od výrobce. Je to https://www.gl-inet.com/

a český turris https://www.turris.cz/ . Ostatní jsou zjevně vlastní, ego nejspíš nedovolí si ušetřit práci a přitom mít mnohem kvalitnější router.


Problém některých routerů gl-inet může být, že mají speciálně upravené proprietární ovladače, který fungují jen s konkrétní verzí a patchemi linuxového jádra. Nebude pak možné aktualizovat a těmto zařízením je lepší se vyhnout. Pozná se to tak, že nelze stáhnout a nahrát image přímo z projektu OpenWRT.

A další nevýhoda? Webové rozhraní Luci je naprosto geniální, ale vzhledem k tomu, co všechno umožňuje, pro začátečníky nemusí být nejednodušší.
To lze ale suplovat podrobnými návody nebo jinou, paralelně použitelnou nástavbou, kterou má např. gl-inet.


Na obrázku je GL-AR300M16-EXT, který stojí cca 30 USD/EUR , ale má minimální spotřebu a dobrý dosah a openWRT přímo od výrobce a možnost upgradovat přímo z projektu openwrt. https://openwrt.org/toh/gl.inet/gl-ar300m
obrazek.png
obrazek.png (154.65 KiB) Zobrazeno 1739 x
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Nejlepší router? Ten s OpenWRT !

Příspěvek od alfi »

Ono těch linuxových routerů s podobnou použitelností je víc, hodně jich dělá třeba Asus s asuswrt (https://www.asus.com/cz/content/asuswrt/), alternativní verze potom https://www.asuswrt-merlin.net/. S openwrt si moc nerozumí, protože proprierární Broadcom ovladače :( Jen není jednoduché zjistit, jestli je uvnitř konkrétního modelu pořádný asuswrt (např. AC68U, AC57U) nebo něco jiného (AC51U, pořád je to nějaký linux, web na pohled vypadá stejně, ale alternativní podpora je slabá) nebo WL-330N3G (ani jsem nezjistil, jestli to je nebo není linux).

Turris je top, ale odpovídá tomu i cena :) A po složitém konfigurování různých all-in-one řešení a konci jejich podpory výrobcem za X let, stejně docházím k tomu, že je lepší mít víc jednoúčelových krabiček s aktuálnějším firmwarem, (klidně nějaké Raspberry se spotřebou kolem 1W), než jednu, kde po pár letech nic novějšího nedostanu :) Dlouho mi s openwrt fungoval Asus WL500gP, ale časem skončila podpora i tam - a HW fungoval ještě dlouho poté..
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepší router? Ten s OpenWRT !

Příspěvek od xsouku04 »

alfi píše: čtv 29. úno 2024 13:55:31 Dlouho mi s openwrt fungoval Asus WL500gP, ale časem skončila podpora i tam - a HW fungoval ještě dlouho poté..
Ten Asus WL500gP a spousta dalších ale neskončila proto, že by nikdo nechtěl dát aktualizaci, ale protože nová jádra a balíčky už se nevejdou do té paměti, co to má (4MB FLASH a 32 MB RAM). Nyní má doporučovaný hardware minima 16 MB a 64/128MB RAM, kde jsou už dostatečně velké rezervy, takže se to snad dlouho opakovat nebude. Ono ale jednou za deset let obměnit hardware také neuškodí. Pokud nové hardware nebude mít podstatně větší výkon, tak bude mít podstatně menší spotřebu...

Já si i myslím, že openWRT je výrazně lepší než třeba známý Mikrotik firmware. Jen je zde to hrozné omezení použitelného hardware.
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Nejlepší router? Ten s OpenWRT !

Příspěvek od alfi »

xsouku04 píše: čtv 29. úno 2024 14:09:33
alfi píše: čtv 29. úno 2024 13:55:31 Dlouho mi s openwrt fungoval Asus WL500gP, ale časem skončila podpora i tam - a HW fungoval ještě dlouho poté..
Ten Asus WL500gP a spousta dalších ale neskončila proto, že by nikdo nechtěl dát aktualizaci, ale protože nová jádra a balíčky už se nevejdou do té paměti co to má (4MB FLASH a 32 MB RAM). Nyní má doporučovaný hardware minima 16 MB a 64/128MB RAM, kde jsou už dostatečně velké rezervy, takže se to snad dlouho opakovat nebude. Ono ale jednou za deset let obměnit hardware také neuškodí. Pokud nové hardware nebude mít podstatně větší výkon, tak bude mít podstatně menší spotřebu ....
Nj, na tom končí většina upgradů krabiček - od routerů, přes Android telefony, NAS až po třeba Enigma STB, dřív nebo později přestane HW stačit pro nejnovější featurky. Plus to, že po 10 a více letech už je uživatelů tak málo, že se to ani moc nevyplatí - viz třeba podpora i386 a i586 v aktuálních kernelech :) Jestli jde spotřeba až tak zásadně dolů si netroufám hádat..
pali
Příspěvky: 101
Registrován: čtv 08. srp 2019 20:20:55

Re: Nejlepší router? Ten s OpenWRT !

Příspěvek od pali »

Spomínaný turris má v sebe integrovaný SIP ALG, takže je nie je úplne vhodné riešenie pre SIP telefóny.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepší router? Ten s OpenWRT !

Příspěvek od xsouku04 »

pali píše: čtv 29. úno 2024 22:25:05 Spomínaný turris má v sebe integrovaný SIP ALG, takže je nie je úplne vhodné riešenie pre SIP telefóny.
Je to udivující, že i openWRT SIP alg umí. Ale předpokládám, že to jde určitě vypnout. Vypadá, že je to součást balíčku kmod-nf-nathelper-extra, který je možné prostě odinstalovat. https://forum.openwrt.org/t/where-is-si ... -02/129355
watslaw
Příspěvky: 30
Registrován: stř 08. dub 2015 9:48:48

Re: Nejlepší router? Ten s OpenWRT !

Příspěvek od watslaw »

Pro zajímavost:
Já používám OpenWrt na routeru D-Link dir825-B1 z roku 2011, má (z hlediska podpory openWRT hraniční) 8MB flash a 64MB RAM.
Má MBit LAN a dual-band wifi, a stále mi funguje to dobře, funkcionality tam mám víc, než bylo v originálním firmwaru z výroby (Který se oficiálně nikdy neaktualizoval).
Akorát aktualizace toho Openwrt neprovádím pomocí oficiálního image, ale sestavuji vlastní pomocí image-builderu kvůli úspoře místa.
Například místo balíku wpad-basic používám plný wpad (nebo wpad-mbedtls), kdybych použil oficiální image, wpad-basic by mi pořád zabíral místo.
Za těch 12 let jsem narazil při aktualizacích na dvě výzvy:
a) přechod implementace z ar71xx na ath79 (neumím přesně popsat, o co šlo, ale prostě střeva se komplet předělaly, a musela se i ručně upravit konfigurace).
b) V továrním firmwaru jsou asi ve dvou třetinách flashe nějaká kalibrační data. Původně v openwrt základní image využíval jen ty dvě třetiny předtím, a pak existoval "fat" image, který při instalaci přesunul tato data nakonec, (a v případě návratu k továrnímu firmwaru bylo třeba nejprv nainstalovat základní image, který zase tato data vrátil zpět), který využíval celý dostupný prostor. Při migraci na ath79 tento fat image zrušili, a nějakou dobu uměli využívat jen ty dvě třetiny flashe, což u verze 22 už znamenalo, že mi ani poměrně osekaná verze nenaběhla (image se vešel, ale zbylo málo místo na "overlay" s přepisovatelnými daty). V pozdějším vydání verze 22 pak zavedli virtuální oddíl, který slučuje části flash před a za kalibračními daty, takže je místa zase dost.
jaara
Příspěvky: 38
Registrován: úte 08. dub 2014 10:49:48

Re: Nejlepší router? Ten s OpenWRT !

Příspěvek od jaara »

Proč ne? Ale vzhledem ke svým šedinám jsem rád, že jakžtakž zvládnu RouterOS na mikrotiku. Ten má ostatně balíček wireguard VPN též k dispozici, ale mě je na prd, jelikož nemám veřejnou IP. Místo toho používám Zerotier, který v bezplatné verzi pro mé víc než skromné potřeby stačí.
Nicméně pro toho, kdo vládne linuxem, je OpenWRT jistě dobrá volba.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepší router? Ten s OpenWRT !

Příspěvek od xsouku04 »

jaara píše: ned 10. bře 2024 7:36:44 Proč ne? Ale vzhledem ke svým šedinám jsem rád, že jakžtakž zvládnu RouterOS na mikrotiku. Ten má ostatně balíček wireguard VPN též k dispozici, ale mě je na prd, jelikož nemám veřejnou IP. Místo toho používám Zerotier, který v bezplatné verzi pro mé víc než skromné potřeby stačí.
Nicméně pro toho, kdo vládne linuxem, je OpenWRT jistě dobrá volba.
Děkuji za tip na Zerotier. Vypadá to, že řeší problémy běžného uživatele, který často nemá ani jednu stabilní veřejnou ip adresu, navíc nastavení více zařízení se zdá být jednodušší než třeba u wireguard a ještě ke všemu naprostá většina provozu jde tou nejpřímější cestou přímo mezi zařízeními, která spolu komunikují.

OpenWRT má také podporu, protože Zerotier je opensource. https://openwrt.org/docs/guide-user/ser ... n/zerotier

Věřím, že nastavení OpenWRT je ve skutečnosti dost možná jednodušší než mikrotiku, ale samozřejmě jde o to, kdo co ovládá.
A OpenWRT má problém s hardwarem, které se špatně shání a ne každé hardware může umět vše bezproblémově. Bohužel také OpenWRT nejspíše nemá tolik uživatelů.
Odpovědět