TLS, push notifikace, keep alive...

Programy, které slouží k volání přes internet z počítače nebo chytrých mobilů.
Odpovědět
taterp
Příspěvky: 21
Registrován: sob 13. led 2024 10:42:01

TLS, push notifikace, keep alive...

Příspěvek od taterp »

Zdravim, mam jeden dotaz, zkousim testovat Groundwire, mel by mit push notifikace. Chtel bych se zeptat , s nastavenim -povolenymi push notifikacemi a TLS je nutne mit zapnute keep alive? A pokud ano v jakem intervalu? TLS expiraci mam nastavenou na 3600 a vypada to ok.
Nebo zkousel Groundwire jiz nekdo? A jake bylo nej nastaveni?
Omlouvam se za mozna pro nekoho stupidni dotazy, ale v problematice Voip jsem novacek. Dekuji
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8184
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TLS, push notifikace, keep alive...

Příspěvek od xsouku04 »

Push notifikace nahrazují občas nespolehlivé a baterku vybíjející keep alive. Tedy pokud fugnují správne push notifikace, keep alive není potřeba.

Keep alive je potřeba především, pokud se používí UDP pro signalizaci. Protože většina routerů nechá otevřené mapování jen cca minutu.

Pokud se použije TCP nebo TLS (tedy šifrované TCP), tak keep alive stačí dělat mnohem méně často, nebo dokonce vůbec. Ale je dobré zkrátit dobu expirace třeba na půl hodiny nebo i kratší dobu. TCP spojení obvykle pozná, pokus se rozpadne a tak telefon může provést v tom případě přeregistraci i dříve.

Pokud funguje dobře push notifikace, keep alive není nutné se zabývat a může být dobré je vypnout, aby se šetřila baterie. Aplikace by se měla sama probudit díky push a provést novou registraci, aby mohla přicházející hovor bez problémů přijmout.

Že se používá push, poznáte bezpečně tak, že u dané linky není zaregistrován jen přímo váš telefon (pozná se to podle ip adresy), ale musí tam být zaregistrováno i push proxy a nebo jen push proxy, přes které pak příchozí hovory mohou také jít. Push proxy se tak dozví o příchozím hovoru a může poslat push notifikaci. Zaregistrovaná zařízení jsou u linky vidět pod tabulkou se jménem a heslem. Pokud funguje push proxy, musí tam být zaregistrováno i to push proxy.

Spolehlivost příchozích hovorů doporučuji nějakou dobu testovat tím,, že si zkusíte, jestli váš telefon bude spolehlivě zvonit jak wifi tak na mobilní síti poté, co telefon třeba hodinu nepoužíváte.

Pokud se používá push, tak pak je úplně jedno, jestli se použije UDP/TCP/TLS, protože problém s probouzením telefonu a expirací spojení by neměl existovat. Nejednoduší a nejméně problémové může být UDP.
taterp
Příspěvky: 21
Registrován: sob 13. led 2024 10:42:01

Re: TLS, push notifikace, keep alive...

Příspěvek od taterp »

Tak to vypada, ze tam push asi funguje. Jen mne mate ze tam mam TLS s expiraci 3600, stejne tal je to videt v logu - Expires: 3600 - ale registruje se mene casto. S prichozimi hovory jsem problem nezaznamenal. Napadlo mi tedy, jestli vubec ma ta "expirace" v tomto nastaveni nejaky vliv... A ci ji treba jste nezvysit.
Dekuji
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8184
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TLS, push notifikace, keep alive...

Příspěvek od xsouku04 »

To, co vidíte u nás na serveru, není přímo registrace toho Acrobits, ale mezičlánku, který se jmenuje SIP Instance Server. Dá se to poznat podle veřejné ip adresy, která nebude vaše, ale toho serveru.
Pravděpodobně ten Acrobits se neregistruje přímo, ale předá přihlašovací údaje té aplikaci SIPIS. Důvod je ten, aby se ten program nemusel každou hodinu probouzet, což je problematické. Tedy to, co si nastavíte jako expiraci, asi na nic nemá vliv, protože systém stejně aplikaci uspí a ta normálně není schopna registraci obnovit v čas, kdy by měla. Ale postará se o to právě ten SIPIS.

Z obrázku jsem nepochopil, jestli aplikace používá pro komunikace s tím SIPIS SIP nebo nějaký vlastní protokol a kudy proudí zvuk. Ten by mohl jít napřímo, ale z obrázku to není zřejmé.
taterp
Příspěvky: 21
Registrován: sob 13. led 2024 10:42:01

Re: TLS, push notifikace, keep alive...

Příspěvek od taterp »

Dekuji. Kazdopadne to vypada ze to funguje. Takze ty 2 aplikace od Acrobits, byt jsou placene, by mohly byt funkcni cestou...
(ten meziclanek predpokladam myslite ten SIPIS ... nejak se mi tady na tomhle PC ten vlozeny obrazek neukazal).
Apku mam nastavenou v telefonu nastavenou bez omezeni -setrice baterie, ale vypada to, ze fakt nic nezere.
Dekuji moc
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8184
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: TLS, push notifikace, keep alive...

Příspěvek od xsouku04 »

Aha on to neměl být obrázek, ale odkaz. Opravil jsem to. Také jsem slyšel od několika lidí, především uživatelů IPhone, že Acrobits byl pro ně spolehlivé řešení.
U Androidu může být potíž s konkrétním telefonem, neb ani to push nemusí vždy dobře fungovat na všech telefonech a probouzet telefon se zpožděním. Je třeba to vyzkoušet.
jlo
Příspěvky: 151
Registrován: pon 08. dub 2013 12:32:18

Re: TLS, push notifikace, keep alive...

Příspěvek od jlo »

xsouku04 píše: pon 13. kvě 2024 16:24:17 Pravděpodobně ten Acrobits se neregistruje přímo, ale předá přihlašovací údaje té aplikaci SIPIS. Důvod je ten, aby se ten program nemusel každou hodinu probouzet, což je problematické.
Ano, přesně tak to je.
xsouku04 píše: pon 13. kvě 2024 16:24:17 Z obrázku jsem nepochopil, jestli aplikace používá pro komunikace s tím SIPIS SIP nebo nějaký vlastní protokol
Už si to nevybavuji přesně, ale když jsme se s tím zabývali, vyšlo z toho, že ze SIPIS nic proprietárního navenek nejde, jen SIP, UDP a TCP informace. Nějaký proprietární protokol se používá interně, pro práci s push notifikací zvenku.
xsouku04 píše: pon 13. kvě 2024 16:24:17 a kudy proudí zvuk. Ten by mohl jít napřímo, ale z obrázku to není zřejmé.
Mohl, ale zjevně ne vždy jde.
V každém případě platí, že jakmile angažujete SIPIS, přestane být dostupné ZRTP šifrované spojení – to prostě žádný mezičlánek nesnese. Což někomu může zásadně vadit (to byl náš případ) a někomu to bude jedno.
Odpovědět