HT502

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
peekaa
Příspěvky: 109
Registrován: stř 08. srp 2012 16:35:05

HT502

Příspěvek od peekaa »

Dobrý den,

koupil jsem http://www.grandstream.com/index.php/pr ... tors/ht502 a chtěl bych se zeptat na co nejlepší možné nastavení parametrů, viz příloha. S tímto co mám (což je default) telefonovat jde, mě jde ale spíše ještě o vylepšení, pokud je to možné. Rozhoduji se mezi fayn a odorik a pocitově, když to nyní zkouším s defaultními parametry, musím říci, že fayn má čistější, téměř nezastřený a hlasitější zvuk.

Děkuji
Přílohy
Grandstream Device Configuration Odorik.pdf
(218.23 KiB) Staženo 1607 x
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: HT502

Příspěvek od xsouku04 »

Jediné co má cvičeným uchem slyšitelný rozdíl je použité kodek. Na lince 683652 v historii hovorů však vidím, že byl použit kodek alaw, to je tedy v pořádku.
Co má ještě podstatný vliv je použitý analogový telefon. Analogové telefony nejnižší cenové kategorie na tom nejsou dobře, u starších telefonů je to individuální. Osobně mám nejlepší zkušenost s telefony panasonic.
Zkuste prosím prohodit používané analogové telefony jestli se pak prohodí i kvalita hovoru.

Co se týče hlasitosti tak aby byla optimální je možné to štelovat ve volbě Gain.
Kde jsou dovolené hodnoty -6 dB až +6 DB. Čistě teoreticky i volba Disable Line Echo Canceller (LEC), ale nikdy jsem potíže s kvalitou neřešil.

Ostatní volby by neměli mít na kvalitu vliv.

Jinak chci pochválit za přesné nahlášení potíží.

Pokud oba operátoři používají alaw, rozdíl v kvalitě být nemůže. Leda že by směrem k nám byl např. nějaký nevhodný jitter a směrem do fayn nebyl. Jitter znamená, že se občas nějaký paket nevhodně zpozdí a hrozí, že nestihne přijít včas. Pak by mohlo pomoci změnit volbu jitter buffer type a jitter buffer length. Je možné zkusit volbu fixed a high. Nezdá se mi to ale pravděpodobné. Jaký máte ping směrem na sip.odorik.cz ? (vizl. http://www.odorik.cz/w/internet) Je možné, že pakety k nám jsou jinou problematičtější cestou než do fayn. A chyba je na cestě. Je to ale také hodně vzácné i když možné. Největší potíže s kvalitou internetu bývají v poslední míli, která je stejná.
Také je možné, že kvalita internetu různě kolísá a když jste volal přes nás byla zrovna náhodou horší.

Také je možné, že Fayn používá kodek ulaw (G711u,PCMU), který je dafaultně nastaven jako první. V Evropě se ale nepoužívá a kromě zabagovaného koncového zařízení (setkal jsem s jedním čínským který ani alaw neuměl) zde není důvod jej používat.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: HT502

Příspěvek od ViR »

xsouku04 píše:Také je možné, že Fayn používá kodek ulaw (G711u,PCMU), který je dafaultně nastaven jako první. V Evropě se ale nepoužívá a kromě zabagovaného koncového zařízení (setkal jsem s jedním čínským který ani alaw neuměl) zde není důvod jej používat.
Fayní ústředna používá/nabízí následující pořadí kodeků:

PCMA
G729
GSM
iLBC
G726-32
PCMU

tedy G.711u je z pohledu ústředny až "kodekem poslední volby". Samozřejmě, pokud jej klient zcela upřednostní, tak se použije.
Uživatelský avatar
peekaa
Příspěvky: 109
Registrován: stř 08. srp 2012 16:35:05

Re: HT502

Příspěvek od peekaa »

Analogový telefon: mám TELCO PH895, který jsem používal na všechny pokusy. Jiný nemám a asi ani mít nebudu.
Hlasitost - ano tam jsem volbu viděl, to bych mohl změnit.
Kvalita linka: pokusy byly dělány v řádu minut, takže kolísání kvality linky je možné, ale málo pravděpodobné.

Kód: Vybrat vše

Příkaz PING na sip.odorik.cz [81.31.45.51] s délkou 32 bajtů:

Odpověď od 81.31.45.51: bajty=32 čas=19ms TTL=58
Odpověď od 81.31.45.51: bajty=32 čas=16ms TTL=58
Odpověď od 81.31.45.51: bajty=32 čas=8ms TTL=58
Odpověď od 81.31.45.51: bajty=32 čas=11ms TTL=58

Statistika ping pro 81.31.45.51:
Pakety: Odeslané = 4, Přijaté = 4, Ztracené = 0 (ztráta 0%),
Přibližná doba do přijetí odezvy v milisekundách:
    Minimum = 8ms, Maximum = 19ms, Průměr = 13ms
Nyní jsem dělal pokus znovu, a opět: fayn je takový čistší, jsou tam slyšet vyšší tóny, na rozdíl od odoriku, kde je to takové jako zatlumené, pod dekou (tím je asi způsobený i ten nižší pocit hlasitosti). HT502 mám napojenu rovnou do routeru, TLR402, konektivita asi 8M.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: HT502

Příspěvek od xsouku04 »

Voláte na stejné číslo ? A co druhá strana ta slyší stejně ? Dovede i ta rozpoznat změnu ?
Jaké je vidět číslo volajícího ? Je vidět vaše geografické číslo ?
Můžete zavolat mě na 608424631 ?
Nedivil bych se ani tomu, kdyby to někdo v té firmě kde nakupujeme "omylem" poslal kolem světa. Třeba pro to, že se tak dostane o pět haléřů nižší cenu. Obchoďáci jsou všeho schopní a musí se hlídat. Ale nevim. V každým případě se to dá vyšetřit.
Také by mě zajímalo jestli to dělá do všech sítí. Já např. volám téměř výhradně do sítě vodafone a nic nepozoruji.
Uživatelský avatar
peekaa
Příspěvky: 109
Registrován: stř 08. srp 2012 16:35:05

Re: HT502

Příspěvek od peekaa »

Volám stále na stejné číslo, t-mobile. Ano i druhá strana slyší stejně jako já. Ano, na mobilu je vidět geografické číslo, v obou případech. Zavolám. Jiné sítě nemám dostupné, všichni doma máme t-mobile.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: HT502

Příspěvek od xsouku04 »

Záhada vyřešena. Nepatrný rozdíl ve kvalitě je způsoben rozdílem v kodecích g729 a alaw. A výpise hovorů to ukazovalo špatně že byl použit kodek alaw, ale v probíhajících hovorech to už ukazovalo dobře. Což si musíme opravit.
Nejrychlejší a nejistější náprava, je u nás na webu zakázat kodek g729. To je možné v menu návody nastavení -> volání z internetu - > volání z libovolné sip zařízení
Pravděpodobně mělo přednost pořadí u nás.

Naše pořadí je:

g729
alaw
speex
gsm
ilbc
g722
silk8

Přičemž g729 je možné zakázat tudíž první začne být alaw. Pravda, je diskutabilní jestli je to tak optimální.
Zvolil jsem to tak z toho důvodu, že některá zařízení mají omezené množství g729 hovorů a proto přikázat g729 není možné, nedovolilo by to pak druhý hovor. (tuhle vlastnost má zdá se většina oblíbených pap2t) Přikázat alaw (zakázáním g729 u nás, nebo odebráním g729 ze seznamu povolených kodeků na zařízení) je ale možné vždy. Nejlepší by asi bylo docílit, aby pořadí kodeků na koncovém zařízení mělo vždy přednost před pořadím u operátora.
Odpovědět