Program na testování kvality internetu

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Program na testování kvality internetu

Příspěvek od xsouku04 »

Několik našich zákazníků má občasné záhadné potíže s koktáním,
přestože ping je relativně slušný. (nikoli ideální)
Bohužel ping v tomto případě neslouží jako důkaz proti poskytovateli internetu, takže zjednat nápravu může být náročné.

Jedná se stále o testovací beta verzi.

Obrázek

Výhoda je, že je snadno možné pohodlně testovat i více současných hovorů. Použitý kodek je ulaw, který má stejnou datovou náročnost i kvalitu jako alaw. V hovoru posílá samý nuly.
Pomocí sip uri můžete volat i jinam než do odoriku. Doporučujeme volat na onen přednastavený uri tester@81.31.45.55:6666

Velmi důležité je sledovat položku jitter. Pokud je u daného paketu jitter větší než cca 50 ms, paket sice dorazil, ale ne včas a místo jeho přehrání bude koktnutí. Tento problém se neprojeví, v nahrávce u nás na serveru pomocí *086 ( je možné zadat před číslo jako prefix, nebo vyťukat během probíhajícího hovoru. Naopak, pokud potíže způsoboval např. mobilní operátor (slabí signál), nekvalita bude i v nahrávaném hovoru.
Pokud máte nekvalitní internet, nahrané hovory hudou vždy o něco kvalitnější než to co slyšeli ve zkutečnosti volající, protože se uplatní jen opravdu ztracené pakety, zpožděné nakonec dojdou. Navíc ztrácet se budou jen jedním směrem od vás k nám.

Naměřené hodnoty je snadno možné nakopírovat do mailu pomocí tlačítka "To Clipboard" a konzultovat s námi a to i třeba zde na fóru.

Pokud se občas vyskytne nějaký ten ztracený paket, není to ještě důvod k panice. Nesmí to ale přesáhnout rozumnou míru řekněme 0,1 %, kdy to začíná být zjevné. Od 5% začíná být domluva nepříjemná.
Zajímavé je, že častěji naměří ztracené příchozí pakety než odchozí. Nevím proč to tak je, nicméně pokud provádíme měření v lokální síti serverovny, je oboje nulové.

Odkaz ke stažení: http://www.odorik.cz/s/siptest.exe

Pokud antivir hlásí něco jako win32/Packed.Autoit.H je to pravda, přesto to vir není.
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: Program na testování kvality internetu

Příspěvek od luky »

dobrý večer, budete mít k dispozici variantu pro Linux? Buď hotové balíčky pro hlavní distribuce (rpm, deb) nebo zdroj.kódy pro vlastní kompilaci?
(Windows už nechci nikdy dobrovolně používat)
Díky
Naposledy upravil(a) luky dne úte 15. led 2013 18:47:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Program na testování kvality internetu

Příspěvek od xsouku04 »

luky píše:dobrý večer, budete mít k dispozici variantu pro Linux? Buď hotové balíčky pro hlavní distribuce (rpm, deb) nebo zdroj.kódy pro vlastní kompilaci?
Díky
Pod Linuxem je to ještě jednodušší, tam snad bude stačit jen návod na to jak to použít z příkazové řádky. Jsem jen zvědav jak se to osvědčí v praxi.
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: Program na testování kvality internetu

Příspěvek od luky »

tak to pak hned vyzkouším.

Jsem zvědav jestli by to šlo spustit i z konzole přímo v Androidu. Už aby tu bylo to LTE...když už i v Rusku ho mají.
tom.i
Příspěvky: 14
Registrován: úte 28. úno 2012 13:41:36

Re: Program na testování kvality internetu

Příspěvek od tom.i »

Mam sice optiku (doma) ale i tak jsem zvedav jak odzkousim svoji "propustnost" pres shell :P
Uživatelský avatar
kovik
Příspěvky: 505
Registrován: stř 16. lis 2011 11:07:52

Re: Program na testování kvality internetu

Příspěvek od kovik »

Zdravim,
original shell program siprtp najdete v knihovne PJSIP http://www.pjsip.org/
takze staci stahnout a zkompilovat

./configure && make dep && make

spustit v mem pripade
pjsip-apps/bin/samples/x86_64-unknown-linux-gnu/siprtp -r 50000 -p 6868 sip:81.31.45.55:6666

parametry jsou popsane v helpu.

Nas win program je pouze obalovaci gui pro tento programek.
Uživatelský avatar
Zedna
Příspěvky: 736
Registrován: stř 04. dub 2012 0:57:53

Re: Program na testování kvality internetu

Příspěvek od Zedna »

Zkusil jsem to na mych Win XP a po stisku start (s implicitnim nastavenim) se nedelo vubec nic,
ani kdyz jsem pri dalsim pokusu zapnul logovani.

Odorik.exe mi funguje bez problemu, jsem na opticke siti Netboxu,
zadne problemy s VOIP nemam, jen jsem chtel vyzkouset tento nastroj.
Zivan
Příspěvky: 79
Registrován: stř 21. pro 2011 15:28:51

Re: Program na testování kvality internetu

Příspěvek od Zivan »

Win 7 64b, Netbox a stejny problem - nic se neděje.
polni
Příspěvky: 55
Registrován: čtv 17. lis 2011 16:53:26

Re: Program na testování kvality internetu

Příspěvek od polni »

Win 7 64b. Na sip:tester@81.31.45.55:6666 nepracuje, na sip:*081@sip.odorik.cz:5060 a sip:*412879@sip.odorik.cz pracuje.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Program na testování kvality internetu

Příspěvek od xsouku04 »

polni píše:Win 7 64b. Na sip:tester@81.31.45.55:6666 nepracuje, na sip:*081@sip.odorik.cz:5060 a sip:*412879@sip.odorik.cz pracuje.
Aha sip:tester@81.31.45.55:6666 zvládá jen 32 hovorů, pokud tedy testují více jak
3 lidi po deseti hovorech, všechny linky obsadí.
Přidali jsme další na uri sip:tester@81.31.45.55:6667 (tedy port 6667)
Jinak to vypadá, že je to mnohem přesnější testování internetu než obyčejné pingy. Více to totiž připomíná zatížení během zkutečných hovorů.
Odpovědět