Jak funfuje CLIP?

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
jtr
Příspěvky: 37
Registrován: sob 27. dub 2013 12:45:57

Jak funfuje CLIP?

Příspěvek od jtr »

Předevčírem jsem byl docela překvapený, když mi slečna na recepci (společnosti, kam jsem volal) oznámila, že na svém terminálu vidí dvě čísla - předpokládám, že mou 910ku a číslo, které je k ní přiCLIPnuté. Obvyklé, "to, které tam vidíte" tedy tentokrát nestačilo... Je toto vůbec možné? A jak vlastně zhruba funguje CLIP?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8193
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak funfuje CLIP?

Příspěvek od xsouku04 »

jtr píše:Předevčírem jsem byl docela překvapený, když mi slečna na recepci (společnosti, kam jsem volal) oznámila, že na svém terminálu vidí dvě čísla - předpokládám, že mou 910ku a číslo, které je k ní přiCLIPnuté. Obvyklé, "to, které tam vidíte" tedy tentokrát nestačilo... Je toto vůbec možné? A jak vlastně zhruba funguje CLIP?
To jste se měl raději zeptat, jaké přesně vidí. Možná tam viděla ještě i svoje číslo :). Jaké je id hovoru, můžeme se podívat co přesně jsme poslali dále.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Jak funfuje CLIP?

Příspěvek od ViR »

xsouku04 píše:To jste se měl raději zeptat, jaké přesně vidí.
Přesně tak. Ono je několik možností. Nejjednodušší je, že se posílá jen číselné CLI. Další, že vedle čísla může být doplněna ještě nějaká alfanumerická informace, třeba jméno, ale i číslo. A pak je ještě (např. na úrovni signalizace SS7 či ISDN) možnost ještě přidat třeba číslo, ze kterého je přesměrován hovor. Navíc CLI může mít (v SS7) různé příznaky "důvěryhodnosti", podle toho, jestli je k volání přidal účastník, nebo ústředna operátora. A při příjmu či tranzitu hovoru z jiné sítě sítě se pak může některá síť či zařízení "rozhodnout", co vlastně pošle dál či zobrazí a jak.

U SIPu to většinou bývá jednodušší, a posílá se buď jen číslo, nebo číslo a nějaká alfanumerická informace (user ID). Další, co to může komplikovat, je formát čísla. Některý operátor pošle formát národní, či jiný lokální, některý zase jen mezinárodní. A když se to některé ústředny pokouší "opravovat" tím, že něco přidávají či uřezávají, tak to pak sice třeba v 95 % případů zobrazí správné číslo, ale ten zbytek, to jsou někdy docela zábavné složeniny.
jtr
Příspěvky: 37
Registrován: sob 27. dub 2013 12:45:57

Re: Jak funfuje CLIP?

Příspěvek od jtr »

xsouku04 píše:
jtr píše:Předevčírem jsem byl docela překvapený, když mi slečna na recepci (společnosti, kam jsem volal) oznámila, že na svém terminálu vidí dvě čísla - předpokládám, že mou 910ku a číslo, které je k ní přiCLIPnuté. Obvyklé, "to, které tam vidíte" tedy tentokrát nestačilo... Je toto vůbec možné? A jak vlastně zhruba funguje CLIP?
To jste se měl raději zeptat, jaké přesně vidí. Možná tam viděla ještě i svoje číslo :). Jaké je id hovoru, můžeme se podívat co přesně jsme poslali dále.
To bohužel zrovna nebylo vhodné. A o tom, že by se chystala místo mého zapsat své vlastní číslo raději nechci spekulovat. ;-)
ID hovoru je 66080734.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8193
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak funfuje CLIP?

Příspěvek od xsouku04 »

Nic podezřelého nevidím. Je možné, že viděla vaše číslo dvakrát., protože to předáváme i jako jméno i jako číslo.
Příznak přesměrování a přesměrované číslo (Tedy to 910) jsem nikde nezahlíd.

Kód: Vybrat vše

From: "777856XXX" <sip:777856XXX@81.xx.xx.xx>;tag=as19740eab
P-Asserted-Identity: "777856XXX" <sip:777856XXX@81.xx.xx.xx>
Remote-Party-ID: "777856XXX" <sip:777856XXX@81.xx.xx.xx>
jtr
Příspěvky: 37
Registrován: sob 27. dub 2013 12:45:57

Re: Jak funfuje CLIP?

Příspěvek od jtr »

xsouku04 píše:Nic podezřelého nevidím. Je možné, že viděla vaše číslo dvakrát., protože to předáváme i jako jméno i jako číslo.
Příznak přesměrování a přesměrované číslo (Tedy to 910) jsem nikde nezahlíd.

Kód: Vybrat vše

From: "777856XXX" <sip:777856XXX@81.xx.xx.xx>;tag=as19740eab
P-Asserted-Identity: "777856XXX" <sip:777856XXX@81.xx.xx.xx>
Remote-Party-ID: "777856XXX" <sip:777856XXX@81.xx.xx.xx>
...i jako jméno... Docela by mě zajímalo, co je tímto přesně myšleno. Prosím o vysvětlení.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Jak funfuje CLIP?

Příspěvek od ViR »

jtr píše:
xsouku04 píše:Nic podezřelého nevidím. Je možné, že viděla vaše číslo dvakrát., protože to předáváme i jako jméno i jako číslo.
Příznak přesměrování a přesměrované číslo (Tedy to 910) jsem nikde nezahlíd.

Kód: Vybrat vše

From: "777856XXX" <sip:777856XXX@81.xx.xx.xx>;tag=as19740eab

...i jako jméno... Docela by mě zajímalo, co je tímto přesně myšleno. Prosím o vysvětlení.
To vtomto řádku. Srovnejte záznam z vašeho a mého volání zde:

Kód: Vybrat vše

From: "ViR"<sip:305XXX@sip.odorik.cz>;tag=2741857816248
U mne jde sice o debug ze SIP klienta, ale podstata je stejná. To co je za From: v uvozovkách je u SIPu místo, kam se vkládá ona "alfanumerická" (tedy textová nebo číselná) informace, o níž jsem se zmínil. Tedy obvykle jméno volajícího, nebo se tam velmi často znovu zapíše telefonní číslo (neb někteří SIP klienti či telefony mají problém korektně zobrazit CLI, pokud není číslo v této pozici).
jtr
Příspěvky: 37
Registrován: sob 27. dub 2013 12:45:57

Re: Jak funfuje CLIP?

Příspěvek od jtr »

ViR píše:
jtr píše:
xsouku04 píše:Nic podezřelého nevidím. Je možné, že viděla vaše číslo dvakrát., protože to předáváme i jako jméno i jako číslo.
Příznak přesměrování a přesměrované číslo (Tedy to 910) jsem nikde nezahlíd.

Kód: Vybrat vše

From: "777856XXX" <sip:777856XXX@81.xx.xx.xx>;tag=as19740eab

...i jako jméno... Docela by mě zajímalo, co je tímto přesně myšleno. Prosím o vysvětlení.
To vtomto řádku. Srovnejte záznam z vašeho a mého volání zde:

Kód: Vybrat vše

From: "ViR"<sip:305XXX@sip.odorik.cz>;tag=2741857816248
U mne jde sice o debug ze SIP klienta, ale podstata je stejná. To co je za From: v uvozovkách je u SIPu místo, kam se vkládá ona "alfanumerická" (tedy textová nebo číselná) informace, o níž jsem se zmínil. Tedy obvykle jméno volajícího, nebo se tam velmi často znovu zapíše telefonní číslo (neb někteří SIP klienti či telefony mají problém korektně zobrazit CLI, pokud není číslo v této pozici).
Něco jako toto?
Obrázek
Zkoušel jsem volat na svou druhou linku u Odoriku, která končí práve číslem 146. Něco takového se tam pravděpodobně zobrazilo i té recepční.
A co kdyby Odorik posílal prostě jenom tel. číslo?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8193
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak funfuje CLIP?

Příspěvek od xsouku04 »

Něco jako toto?
Obrázek
Zkoušel jsem volat na svou druhou linku u Odoriku, která končí práve číslem 146. Něco takového se tam pravděpodobně zobrazilo i té recepční.
A co kdyby Odorik posílal prostě jenom tel. číslo?
Tohle znamená, že vám volá někdo z mobilu na geografické či nomadické číslo končící 146 proto to >146.
Přidáváme to tam jen u příchozích hovorů.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Jak funfuje CLIP?

Příspěvek od osmdesát »

Zdravím,
nově jsem narazil na problém, které s tímto asi souvisí.
Začal jsem používat vestavěný klient SIP v Nokii N95, vše funguje bezvadně, ale při příchozím volání se mi volající mobilní číslo identifikuje ve fomě "+420123456789@xx.xx.xx". I když dané číslo mám v kontaktech, telefon nemůže přiřadit toto volající číslo danému kontaktu a já nepoznám, že mi volá známý. Přijde mi to nelogické - volá-li veřejné telefonní číslo, mělo by se identifikovat jako telefonní číslo, ne jako "internetový identifikátor sip" nebo jak to nazvat.
Dělá mi to tak děsný chaos v kontaktech - musel bych pro každé veřejné číslo uloženy dva identifikátory...
Jak čtu výše, problém bude asi v tom, že server odoriku posílá identifikaci v té zavináčové formě a tu bere telefon jako směrodatnou, bez ohledu jaký alias je zapsán před zavináčovým identifikátorem.
Pokud mi zavolá "zavináč", pak chci mít v telefonu ukázaný zavináč, pokud telefonní číslo, pak číslo (a ne zase nějaký zavináč).
Mohli byste se na to podívat?
Odpovědět