Pevné linky GSM v Německu

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Odpovědět
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Pevné linky GSM v Německu

Příspěvek od osmdesát »

Zdravím,
setkal jsem se v Německu s takovouto anomálií:
Vodafon tam provozuje GSM linky, které mají přidělené pevné číslo a volání s nimi je možné jen v rámci nějaké oblasti. To znamená, že máte SIM s pevnolinkovým číslem a signál máte např. jen ve městě. Mimo danou oblast se do sítě GSM nepřihlásíte (snad by mohla ale fungovat tísňová volání). Zprávy SMS z toho taky nelze posílat. Prostě úplně jako pevná linka, nebo řekl bych jako bezdrátový telefon s velkým dosahem.
Poskytují to za výhodných cenových podmínek. Škoda, že něco takového nemáme i u nás. Lepší cena vykoupená sníženou "mobilitou" mobilu, pevné telefonní číslo. Něco takového ale od našich zkostnatělých operátorů asi nelze čekat.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Pevné linky GSM v Německu

Příspěvek od ViR »

To se u nás sporadicky vyskytuje též, a to od O2, jako "fixní gsm". Nezískáte to ale na žádost a za výhodných podmínek, ale tehdy, pokud máte bydliště např. na nějaké samotě (ale třeba i v novém bytovém domě), kde není pevná telefonní síť, je problém ji postavit, a požádáte o zřízení pevné telefonní linky. Je-li tam GSM signál od O2, tak vám prostě nainstalují GSM "krabičku", připojí k ní klasický telefon, a máte "pevnou".

Jinak, Odorik by to měl technicky na svých SIMkách umět také. Je to jen o CLIPu a o přesměrování příchozích hovorů. Mobilitu by vám ovšem u té pevné neomezoval technicky, ale maximálně "smluvně", zatímco síťový mobilní operátor dokáže (s příslušným zařízením) zajistit, abyste se mohl připojit jen ke konkrétní(m) BTS.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2589
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Pevné linky GSM v Německu

Příspěvek od Pitomec »

Nechápu smysl toho, proč by měl telefon fungovat jenom v dané oblasti?! Ať operátoři sníží ceny volání a pak bude všem jedno, jestli volají z mobilu nebo pevné a jestli ve městě nebo v Horní-Dolní...
Obrázek
Jan Telefonista
Příspěvky: 78
Registrován: čtv 24. led 2013 8:35:10

Re: Pevné linky GSM v Německu

Příspěvek od Jan Telefonista »

Vodafon one net mi to nabizel taky, akorat ze je volani stejne drahe (nebo levne, podle smlouvy ;) ) jako z mobilu, takze to nema moc smysl. Smysl pevne linky vidim jen v tom, ze je zdravejsi z ni volat (coz v pripade GSM aparatu odpada) a je dobrym zvykem ji mit, ale cenove to vyjde uz uplne nastejno.

Jinak GSM pevne aparaty vyrabi (vyrabel?) tady u nas treba Jablotron.
alfi
Příspěvky: 727
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Pevné linky GSM v Německu

Příspěvek od alfi »

u nás to dělá (či svého času dělal) ufon v CDMA síti :)
v Německu přežilo pevných linek řádově více než u nás, tedy tam je podobná služba také perspektivnější=zajímavější. tady to telefonica dost brzo zabila ceníkem, tedy zejména soukromé osoby si vlastnictví pevné linky už dávno rozmysleli.. (zbývají snad už jen důchodci, kteří ještě nefrčí na internetu)
alfi
Příspěvky: 727
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Pevné linky GSM v Německu

Příspěvek od alfi »

u nás to dělá (či svého času dělal) ufon v CDMA síti :)
v Německu přežilo pevných linek řádově více než u nás, tedy tam je podobná služba také perspektivnější=zajímavější. tady to telefonica dost brzo zabila ceníkem, tedy zejména soukromé osoby si vlastnictví pevné linky už dávno rozmysleli.. (zbývají snad už jen důchodci, kteří ještě nefrčí na internetu a skypu)
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Pevné linky GSM v Německu

Příspěvek od ViR »

Pitomec píše:Nechápu smysl toho, proč by měl telefon fungovat jenom v dané oblasti?! Ať operátoři sníží ceny volání a pak bude všem jedno, jestli volají z mobilu nebo pevné a jestli ve městě nebo v Horní-Dolní...
Pevná je u nás (a ve většině zemí) vázána na konkrétní lokalitu primárně kvůli tísňovému volání a s ním související lokalizaci. Čili s pevnolinkovým číslem byste se nikde neměl courat. Samozřejmě, technika už dnes umožňuje, abyste běžná "civilní" volání realizoval i přes GSM s pevnolinkovým CLIPem ale v případě tísňového se zobrazí mobilní číslo a použije se mobilní lokalizační procedura.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2589
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Pevné linky GSM v Německu

Příspěvek od Pitomec »

Měl jsem na mysli to, že mně nepřipadne nijak smysluplné, když mobilní operátor začne poskytovat jakoby pevnou linku a omezí ji na nějakou lokalitu, když to stejně jde přes GSM a tudíž může rovnou nabídnout plnohodnotné mobilní volání - prostě ta jakoby pevná v tomto případě postrádá smysl.
Obrázek
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Pevné linky GSM v Německu

Příspěvek od osmdesát »

To je otázka, jestli to má nebo nemá smysl... Kdyby si např. cenově byla všechna čísla rovna, asi by to smysl trochu ztrácelo. Ale je tu nějak historicky dáno, že volání na pevnou je levnější a to i v Německu, takže tím minimálně potěšíte svoje volající. Že se to už dnes rozlišuje podle čísla a ne podle fyzického připojení, je možná absurdní, ale je to tak a proč toho nevyužít, že. A moct s pevnou linkou chodit po městě, to taky není k zahození. Já to sice můžu také, protože jsem si nastavil sip na mobilu s datovou simkou, ale není to tak spolehlivé a stabilní (někdy to spojení prostě spadne), navíc to chce kus znalostí, to správně zkonfigurovat.
Pro firmu je to taky zajímavé, proč mít pevné číslo - možná je to jen můj osobní psychologický problém, ale firma, která má pevnou linku, na mě působí důvěryhodněji (tedy nevím-li o ní zatím nic jiného). Byť to objektivně o ničem nevypovídá.

Je možné, že postupem času se tyhle rozdíly setřou a nová generace, která zažila už jen mobily, tohle řešit nebude, a že časem zanikne rozdíl mezi pevným a mobilním číslem (i cenově) a že možná jednou zaniknou telefonní čísla a simky úplně, neboť každý bude mít při narození implantován komunikátor snímající podněty z řečového centra mozku a posílající podněty do sluchového centra mozku, napájený tělesným teplem, a provozovaný zcela zdarma, protože vládám se vyplatí nám dát zdarma něco za to, že budou vědět o všem, co si povídáme :idea: :geek:
Odpovědět