Nejde volat přes 3G síť T=mobile

Diskuze o telefonování a telefonních službách, rady, návody, připomínky, ...
Jirka Čáp

Nejde volat přes 3G síť T=mobile

Příspěvek od Jirka Čáp »

Mám následující problém:
Pokaždé, když se připojím k Odoriku přes mobilní 3G připojení od T-mobilu, tak se spojení sice naváže, ale po několika málo sekundách hovoru dojde k jeho přerušení. Problém jsem již konzultoval s podporou Odoriku a bylo mi porazeno, abych změnil port na 443. To jsem udělal, ale nedošlo k žádné změně. Telefonování přes wifi funguje naprosto bez problémů. Osobně mám podezření na nějaké nepřátelské chování ze strany T-mobilu, protože se to takto přerušuje vždy a to bez výjimky. Jinak používám SIP klienta od Nokie v telefonu Nokia C6-00. Pokud skutečně jde o blokování SIP hovorů T-mobilem, tak bude asi jediným řešením připojení přes STUN server, který ale Odorik neprovozuje. Nevím jestli je možné využít nějaký jiný STUN server než od vlastního VOIP operátora, ale spíše asi ne. Pokud máte někdo podobnou zkušenost, nebo znáte řešení problému, tak prosím o reakci.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejde volat přes 3G síť T=mobile

Příspěvek od xsouku04 »

Stun slouží k tomu, že umožní zařízení zjistit za jakým typem NATu se nachází. Bohužel jsem se nesetkal s jediným případem kdy by použítí STUN něco vyřešlo. Navíc je možné použít některý veřejně dostupných stun serverů.

http://www.voip-info.org/wiki/view/STUN
viz. např.
  • stun.ekiga.net (alias for stun01.sipphone.com)
    stun.ideasip.com (no XOR_MAPPED_ADDRESS support)
    stun01.sipphone.com
Bohužel se obávám že to nepomůže.

Bohužel neznám nikoho se stejným telefonem nebo někoho kdo by používá 3G od T-mobile, takže těžko můžeme zkoušet.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Nejde volat přes 3G síť T=mobile

Příspěvek od ViR »

Jirka Čáp píše:Pokud máte někdo podobnou zkušenost, nebo znáte řešení problému, tak prosím o reakci.
Nemám podobnou zkušenost, protože mám dnes již docela obstarožní telefon Nokia E51, který tyto problémy, když jsem jej testoval v 3G síti TMo, neměl. A řešení u C60-00 s nativním klientem také nevím. Aby se s nějakou dostatečnou pravděpodobností dala určit příčina, bylo by nutné v době kdy to zlobí se připojit přes příslušnou SIMku a 3G a otestovat NAT, zda není v cestě SIP ALG, atd. A samozřejmě, také zkontrolovat nastavení telefonu. K čemuž momentálně nemám ani TMo připojení, ani C60-00.

Co byste ale mohl zkusit, to je program Nimbuzz. Je to takový "integrátor", co do sebe spojuje různé IM služby, twitter a pod., a mimo jiné podporuje také SIP. Ale vtip je v tom, že mezi telefonem a NImbuzz serverem je použit vlastní protokol, kterému zpravidla nevadí ani NAT ani SIP ALG. SIP se totiž uplatní až při komunikaci mezi Nimbuzz serverem a odoričí sipproxy, kde žádný NAT v cestě není. Další možností je používat pro komunikaci přes Odorik Skype v mobilu, ale tam je menší komfort, protože musíte používat DISA provolbu, zatímco z programu NImbuzz lze volit telefonní čísla přímo ze seznamu mobilu.
jirkacap
Příspěvky: 2
Registrován: pát 04. lis 2011 18:53:08

Re: Nejde volat přes 3G síť T=mobile

Příspěvek od jirkacap »

Děkuji za radu, zkusím nainstalovat Nimbuzz (nevěděl jsem, že umožňuje nastavení vlastního SIP operátora).
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Nejde volat přes 3G síť T=mobil

Příspěvek od Kristovec »

A co zkusit 3G Vodafonu nebo Eurotelu? Nemuze tam ten zradny T-Mobile opravdu SIP blokovat
Kdyz blokuje pristup na 822,lze predpokladat i toto. Mne 3G Vodafonu vola s Nokiemi E52 a E72 bez potizi.
Lada

Re: Nejde volat přes 3G síť T=mobile

Příspěvek od Lada »

Volám v T-mobile přes 3G a to přes Internet call settings přímo v jádře androidu 2.3.x .Vše šlape jak má pouze druhá strana má ozvěnu. A pak přes skype v mobilu ve stejné síti bez ozvěn ale s občasným trháním. Zatím jsem nepřišel na nic co funguje na 100% ale nejspíš t-mobile nic neblokuje když mi to šlape :)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejde volat přes 3G síť T=mobile

Příspěvek od xsouku04 »

Lada píše:Volám v T-mobile přes 3G a to přes Internet call settings přímo v jádře androidu 2.3.x .Vše šlape jak má pouze druhá strana má ozvěnu. A pak přes skype v mobilu ve stejné síti bez ozvěn ale s občasným trháním. Zatím jsem nepřišel na nic co funguje na 100% ale nejspíš t-mobile nic neblokuje když mi to šlape :)
Ta ozvěna je způsobena tím, že mikrofon "slyší" repráky a je třeba to nějak "vyrušit". Bohužel android defaultně nepoužívá kvalitní zvukové filtry jaké použije pro běžný GSM hovor a proto je nutné ozvěnu vyrušit softwarově. Což třeba skype dělá docela dobře.
Zkuste volat z csipsimple kde lze myslím zapnout nějaká echo cancelace - potlačení ozvěny.


To koktání při volání ze skypu je když se volá přes Odorik.cz nebo i když se volá skype-skype. Pokud voláte přes skype na účet u Odorik.cz skype na PC používá kodek alaw. Není mi jasné co používá při volání z mobilu, ale je možné že též alaw - což by mohl být důvod koktání. Bohužel při použítí g729 mají někteří uživatelé PC výrazně horší kvalitu hlasu, více než může způsobit kodek g729, proto jsme používání g729 přes skype zakázali. Dříve se g729 používal při zpětné volání ze skypu, při přímém volání na Odorik.cz a pak zadávání čísla pomocí DTMF se vždy používal alaw. Kodek je možné zjistit.
Kodek, který používá skype pro hovor je možné zjistit ve skype technical info během hovoru. Tedy přesněji to naleznete v menu call/volání položku call techical info[/] nebo česky technické informace o hovoru
https://support.skype.com/en/faq/FA1093 ... Page=false
Možná bychom mohli zavést jiného uživatele než Odorik.cz, který by vždy volal jen s pomocí g729 kodeku. Právě kvůli mobilním telefonům. Možná je ale koktání způsobeno jen tím, že nestíhá procesor v androidu.
Lada

Re: Nejde volat přes 3G síť T=mobile

Příspěvek od Lada »

Tak jsem si pohrál :-) a výsledek na T-mobile 3G je tento.
Volání s androida (integrováno v jádře) na mobil v čr . Velké echo bez trhání
Volání skype - mobil v čr bez echa ale trhání na 3G síti .Wifi bez echa a trhání použitelné.
Volíní CsipSimple- mobil v čr (aktivování nastavení potlačení echa,echo mod Speex) na wifi i 3G bez trhání . Jemné echo.
Tatinek2
Příspěvky: 85
Registrován: úte 12. črc 2011 7:39:10

Re: Nejde volat přes 3G síť T=mobile

Příspěvek od Tatinek2 »

Při volání přes skype přes mobil mi to taky trhá. Mám nokii. Symbian. A stává se mi to jen když volám skype - odorik. Skype - skype je úplně čisté.
Samsung Galaxy mini GT - 5570i
Na 90% volám přes Odorik
Lada

Re: Nejde volat přes 3G síť T=mobile

Příspěvek od Lada »

Ještě se podělím o svoje skušenosti.
Volám přes Samsung galaxy S (android 2.3.4). Volám přes sít T-mobile 3G nebo přes Wifi a volám na mobil v čr.
Zatím jsem tedy volal přímo přes android , přes skype, přes CSipSimple.
Poslední je asi nejpoužitelnější ale chci se zeptat jestli nemá někdo tip jak tento program nastavit aby ještě lépe eliminoval echo?
Odpovědět